cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.02.2014р. Справа № 905/1148/13-г
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Сковородіної О.М., судді Бокової Ю.В., судді Демідової П.В.
при секретарі судового засідання: Стасюк О.В.
за участю представників сторін
за участю представників сторін:
від позивача: Ратнікова Є.М. за довіреністю
від відповідача: Галуцька О.В. за довіреністю
від третьої особи: 1. не з'явився
2. Кірячок І.В. за довіреністю
у справі за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс», м.Торез
до відповідача: Торезької міської ради, м. Торез
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. Управління комунальної власності та міського господарства Торезької міської ради, м. Торез
2. Шестак Станіслава Валентиновича, м. Торез
про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки
в судовому засіданні оголошувалась
перерва до 13-15год 12.02.2014р.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс», звернувся до суду з позовом до Торезької міської ради про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2004р., укладеного між Торезьким комунальним виробничим ремонтно-житловим експлуатаційним підприємством та Товариством з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс», останній є власником автостоянки, розташованої на земельній ділянці, площею 0,4686га, за адресою: м. Торез, вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції), яка була надана позивачу в користування на умовах оренди строком на 49 років, на підставі рішення Торезької міської ради №VI/19-417 від 30.06.2004р.
Також, вказував на те, що відповідач ухиляється від укладання договору оренди земельної ділянки, що є порушенням прав та охоронюваних законом інтересів ТОВ «Скіф-Сервіс».
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечував, вказуючи на те, що позивач втратив право на спірну земельну ділянку, у зв'язку з ухваленим рішенням Торезької міської ради №VI/25-803 від 19.02.2013р. «О признании утратившим силу п.п. 1.2 решения городского совета от 30.04.2004р. № VI/19-417», оскільки, позивач не виконував вимоги викладені в рішенні від 30.06.2004р., а також, у зв'язку з тим, що на теперішній час існують спірні правовідносини щодо визнання права власності на об'єкти, які розташовані на вказаній земельній ділянці.
Третя особа 1 в письмових поясненнях зазначала, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі., з огляду на те, що позивач понад дев'яти років не виконував обов'язки покладені на нього рішенням міської ради від 30.06.2004р. щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку. Також, зауважувала суду про те, що на спірній земельній ділянці розташоване майно, яке належить на праві власності іншій особі, а саме громадянину Шестак С.В., а тому дані обставини стали підставою для ухвалення рішення №VI/25-803 від 19.02.2013р.
Третя особа 2 в письмових поясненнях проти задоволення позову заперечувала. В судовому засіданні представник третьої особи вказував на те, що на спірній земельній ділянці розташований об'єкт нерухомості, який належить гр. Шестак С.В., а тому, саме він має переважне право на укладання договору оренди земельної ділянки (з урахуванням площі необхідної для обслуговування цього об'єкту), яка розташована по вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції) у м. Торез.
Суд зважаючи на обставини справи, з урахуванням необхідності застосування спеціальних знань, ухвалою від 03.06.2013р. призначив незалежну комплексну судову будівельно-технічну експертизу, провадження у справі було зупинено.
Після усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі, а саме після повернення матеріалів справи №905/1148/13-г із експертної установи з висновком судового експерта, суд ухвалою від 23.01.2014р. поновив провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив.
01.02.2004р. між Торезьким комунальним виробниче ремонтно-житловим експлуатаційним підприємством (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс» (покупець) був укладений договір купівлі - продажу будівлі.
За умовами договору продавець зобов'язується передати у власність покупцю тимчасову будівлю автостоянки та огорожу земельної ділянки площею 4686,0кв.м., які знаходяться за адресою: м. Торез, вул. Енгельса (район колишнього готелю «Шахтар»). Земельна ділянка передана продавцю на підставі рішення Торезького виконкому №276 від 20.08.1986р. для розміщення автостоянки, а покупець зобов'язується прийняти зазначену тимчасову будівлю та огорожу і сплатити ціну, відповідно до умов визначених в цьому договорі. Право власності на будівлю та огорожу переходить до покупця з моменту перерахування грошей на розрахунковий рахунок продавця (п.п. 1.1, 1.2 договору).
Оплата вартості об'єкту за умовами договору, в розмірі 700,00грн., була здійснена позивачем 11.02.2004р., про що свідчить копія виписки банківської установи, яка наявна в матеріалах справи (т.2, арк. 43).
Для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, позивач звернувся до Торезької міської ради з клопотанням про надання земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Торез, вул. Енгельса (район колишнього готелю «Шахтар»), в користування.
Після отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, за твердженнями позивача, ним були отримані одні з найважливіших документів необхідних для надання земельної ділянки в оренду та укладання відповідного договору оренди, оскільки, виходячи із правового змісту, діючих у той час норм Земельного кодексу України, Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, рішення органу місцевого самоврядування носить суто підсумковий та формальний характер. Таке рішення лише формалізує фактично набуте зацікавленою особою право оренди земельної ділянки у вигляді єдиного документу - рішення про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в оренду.
В подальшому, рішенням Торезької міської ради «О предоставлении земельных участков в пользование» №VI/19-417 від 30.06.2004р., були затверджені проекти відводів земельних ділянок та надання в користування земельних ділянок, зокрема, ТОВ «Скіф-Сервіс» площею 4686,0кв.м. (кадастровий номер 1414700000:02:003:0002), код цільового призначення у відповідності КВЕД - 63.63.12 - функціонування автомобільного транспорту) в оренду строком на 49 років, розташованого за адресою: м. Торез, вул. Енгельса (район колишнього готелю «Шахтар»), за рахунок земель Торезької міської ради, для розташування майданчику для паркування та стоянки автомобілів.
Пунктом 1.2 вказаного рішення, ТОВ «Скіф -Сервіс» було зобов'язано оформити необхідні документи, в тому числі і документи землеустрою, які підтверджують право користування землею і внести відповідні зміни у правовстановлюючі документи на право користування землею (в тому числі і на умовах оренди) у встановленому законом порядку.
За таких обставин, позивач вважає, що ще в 2004р. набув право на оформлення документів для набуття в оренду відповідної земельної ділянки.
Проте, згодом в ході господарської діяльності, між учасниками (засновниками) товариства виникли непорозуміння щодо управлінням ТОВ «Скіф-Сервіс», в результаті чого подальше оформлення документів для набуття земельної ділянки в оренду, зупинилось на тривалий час.
Наприкінці 2008р., по закінченню корпоративного спору між учасниками (засновниками) ТОВ «Скіф-сервіс», було з'ясовано, що частина документів на автостоянку зникла. Позивач звернувся до підприємства продавця (за договором купівлі-продажу від 01.02.2004р.) з метою поновлення необхідних документів, проте на той час підприємство вже знаходилось у стадії ліквідації, частина документів була утилізована. А тому, ТОВ «Скіф-Сервіс» було змушено укласти (ще один договір) біржовий контракт від 06.01.2009р. на набуття у власність автостоянки (яка належала КВРЖЕП Торезької міської ради), яка розташована на землях Торезької міської ради по вул. Енгельса у м. Торез.
Після усунення вказаних обставин, як стверджує позивач, він у 2009р. направив до управління земельних ресурсів виконкому Торезької міської ради, необхідний пакет документів, який є підставою для укладання договору оренди земельної ділянки. Також, зауважував суду про те, що не отримав ані від відповідача, ані від управління земельних ресурсів виконкому Торезької міської ради, відповідно до норм діючого на той час законодавства, заперечень або відмов.
Згодом, позивач звернувся на адресу Торезької міської ради з заявою №71 від 29.10.2012р., в якій зауважував Торезькій міській раді про ухилення останнього від підписання договору оренду та в черговий раз надав повний пакет документів для укладання договору оренди земельної ділянки, в тому числі й проект договору оренди, наступного змісту:
«Орендодавець (уповноважена ним особа) Торезька міська рада, в особі міського голови Антонова Віктора Михайловича , діючого на підставі ст.. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, з одного боку, та орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «Скіф-сервіс» в особі генерального директора Кострюкова Олександра Володимировича, який діє на підставі Статуту, з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне
користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики,оборони та іншого призначення
яка знаходиться у м. Торез, вул. Енгельса (район колишнього готелю «Шахтар» на підставі рішення Торезької міської ради від 30.06.2004 р. за № 1У/19-417.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4686 га, у тому числі 0,0019 га - під одноповерховою забудовою, 0,3584 га - під проїздами, проходами, майданчиками, 0,1083 га - під зеленими насадженнями
(площа та якісні характеристики земель окремих категорій за їх складом та видами угідь - рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: немає
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об'єктів)
а також інші об'єкти інфраструктури: тимчасова будівля автостоянки та огорожа, яка належить орендареві на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2004 року.
Територія електрифікована. Інженерні мережі знаходяться у задовільному стані.
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд,інших об'єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям тощо)
4. Земельна ділянка передається в оренду разом з: немає
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об'єктів)
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1623464,70 гривень.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: недоліків, які
можуть перешкоджати її ефективному використанню, не виявлено.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: не виявлені.
Строк дії договору
8. Договір укладено на 49 (сорок дев'ять) років (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою).
Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
9. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі :
У грошовій формі у розмірі 3,2 відсотка нормативної грошової оцінки землі без урахування ПДВ (на підставі рішення Торезької міської ради «Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, надані на умовах оренди на території м.Тореза» від 12.03.2008 №V/19-509, та рішення Торезької міської ради «Про внесення змін та доповнень в рішення міської ради» від 15.05.2009 №V/31-822 та рішення Торезької міської ради «Про внесення змін в рішення міської ради» від 27.05.2011 р. №№VІ/7-241), що складає 51950,87 грн (11,09 грн. за 1 кв.м) за рік.
(розмір орендної плати: грошової - у гривнях із зазначенням способів внесення за земельні ділянки приватної власності, а за земельні ділянки державної або комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошово оцінки земельної ділянки або земельного податку)
10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з
урахуванням (їх цільового призначення і коефіциентів індексації, визначних законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністраів України формами, хо заповнюється під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата вноситься у такі строки щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33217812700084 в ГУДКУ у Донецькій області УДК м.Торез, код 834016, ОКПО 37643908, платежу 13050200 не пізніше 30 числа, наступного за звітним місяцем.
12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами -не передбачена.
13. Розмір орендної плати переглядається за згодою сторін або у разі:
(періодичність)
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення боргу або на день його погашення, залежно від того, яка з величини таких ставок є більшою, за кожен календарний день прострочення у його сплаті.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення майданчика для паркування та стоянки автомобілів
(мета використання)
КВЦПЗ -12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій)
16. Цільове призначення земельної ділянки землі промисловості, транспортного зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення
17. Умови збереження стану об'єкта оренди забороняється забудова земельної ділянки без письмової згоди орендодавця; здійснювати комплекс заходів щодо охорони земель, передбачених ст.ст. 164,166,167,168 Земельного кодексу України.
Земельного Кодексу.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється
з розробленням (без розроблення)
проекту землеустрою щодо відведення ділянки на підставі дозволу Торезької міської ради від 29.03.2004 №02-11/1вих740
(непотрібне закреслити)
19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду заборона зміни цільового призначення земельної ділянки
20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами.
Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі,
підлягають (не підлягають)
(непотрібне закреслити)
відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання
земельної ділянки
26. На орендовану земельну ділянку
не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб
(непотрібне закреслити)
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
28. Право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
Інші права та обов'язки сторін*
29. Права орендодавця Торезька міська рада має право вимагати від ТОВ «Скіф-сервіс» використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
30. Обов'язки орендодавця: Торезька міська рада зобов'язана: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору; при передачі земельної ділянки оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо оренди земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватись земельною ділянкою;
31. Права орендаря: ТОВ «Скіф-сервіс» має право:
Передавати у суборенду земельну ділянку без зміни її цільового призначення без додаткового погодження орендодавцем на строк, який не перевищує строку дії договору оренди;
Самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі і споруди;
32. Обов'язки орендаря: ТОВ «Скіф-сервіс» зобов'язане:
Приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованому в установленому законом порядку;
Виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
не допускати засмічення земельної ділянки;
у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби. Своєчасно вносити орендну плату.
Ризик випадкового знищення або пошкодження
об'єкта оренди чи його частини
33. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе
орендар (орендодавець).
(непотрібне закреслити)
Страхування об'єкта оренди
34. Згідно з цим договором об'єкт оренди
підлягає (не підлягає) страхуванню на весь період дії цього договору.
(непотрібне закреслити)
Зміна умов договору і припинення його дії
35. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
36. Дія договору припиняється у разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
придбання орендарем земельної ділянки у власність;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
у разі невнесення орендної плати протягом шести місяців.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
37. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
взаємною згодою сторін;
рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
38. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку
допускається (не допускається).
(непотрібне закреслити)
39. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
(непотрібне закреслити)
Відповідальність сторін за невиконання або
неналежне виконання договору
40. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
41. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
42. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію
Відділ Держкомзему у місті Торезі Донецької області.
(назва органу державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки)
Невід'ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки;
акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання-передачі об'єкта оренди;
кадастровий план земельної ділянки;
проект землеустрою;
розрахунок розміру орендної плати».
Не отримавши відповіді, позивач вдруге звернувся до відповідача з заявою №90 від 11.12.2012р., вказуючи на бездіяльність міської ради щодо укладання договору оренди земельної ділянки, та на те, що спірні правовідносини будуть вирішуватись в судовому порядку.
Відповідач у відповіді №3/30-0083 від 29.01.2013р. (підписаної першим заступником міського голови) зауважив позивачу, що ним протягом майже 9 років не виконаний пункт 2 рішення від 30.06.2004р., а саме не оформлені документи підтверджуючи право користування землею. Також, повідомив про те, що питання доцільності укладання договору оренди та подальшого користування земельною ділянкою будуть розглянуті на черговій сесії міської ради, про результати якої позивача буде повідомлено додатково.
Рішенням Торезької міської ради «О признании утратившим силу п.п. 1.2 решения городского совета от 30.04.2004р. №VI/19-417» № VI/25-803 від 19.02.2013р., було визнано, зокрема, п.п. 1.2 рішення міської ради від 30.04.2004р. таким, що втратив силу.
Підставою ухвалення вказаного рішення (письмові пояснення відповідача, т. 1, арк. 131-134) стало невиконання позивачем п.п. 2, 3 рішення міської ради №VI/19-417 від 30.04.2004р. та існування спору про визнання права власності на об'єкти, які розташовані на земельній ділянці по вул. Енгельса у м. Торез, а саме, що на момент ухвалення вказаного акту органу місцевого самоврядування право власності на об'єкт нерухомого майна, який розташований по вул. Енгельса, 143 у м. Торез, визнано за гр. Шестак С.В. на підставі рішення Торезького міського суду Донецької області від 16.10.2007р.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не погодившись з прийнятим рішенням міської ради №VI/25-803 від 19.02.2013р., звернувся до Торезького міського суду Донецької області з адміністративним з позовом до Торезької міської ради, голови Торезької міської ради про визнання незаконними та протиправними дій, бездіяльність та рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 27.02.2013р. суд задовольнив заяву позивача про забезпечення позову та зупинив дію рішення Торезької міської ради №VI/25-803 від 19.02.2013р. до набрання законної сили постанови по адміністративні справі за позовом ТОВ «Скіф-Сервіс» до Торезької міської ради, голови Торезької міської ради про визнання незаконними та протиправними дій, бездіяльність та рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи наявність домагань гр. Шестак С.В. на майно, яке розташоване на спірній земельній ділянці (щодо якого укладений договір купівлі-продажу від 22.10.2003р., т. 2, арк. 50-51) та відповідно на саму спірну земельну ділянку по вул. Енгельса у м. Торез, суд, з метою ідентифікації об'єктів, розташованих на вказаній земельній ділянці та відповідно встановлення прав на неї призначив незалежну комплексну судову будівельно-технічну експертизу.
Відповідно до висновку будівельно-технічної експертизи №2864/24 від 11.12.2013р. (Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз) об'єкт, придбаний позивачем за договором купівлі-продажу від 01.02.2004р., за ідентифікаційними ознаками є тим самим об'єктом, що придбаний гр. Шестаком С.В., за договором від 22.10.2003р.
Місце розташування об'єкту, який належить на праві власності гр. Шестак С.В. співпадає з ділянкою, яка виділена ТОВ «Скіф-Сервіс» рішенням міської ради №VI/19-417 від 30.04.2004р. по вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції) у м. Торез.
Об'єкт, який належить на праві власності гр. Шестак С.В., є об'єктом нерухомого майна. Визначити у відповідності до діючих ДБН, яка площа земельної ділянки необхідна для обслуговування цього об'єкту - не уявляється можливим.
Разом з цим, під час знаходження матеріалів справи на експертному дослідженні, позивачем до матеріалів справи були надані додаткові пояснення та копії судових актів (ухвала Вищого спеціалізованого суду України від 18.09.2013р., рішення Апеляційного суду Донецької області від 06.11.2013р., т. 2, арк. 120-123), зі змісту яких вбачається, що рішення Торезького міського суду Донецької області від 16.10.2007р. - скасовано, у задоволенні позовних вимог гр. Шестак С.В. до Торезької міської ради про визнання права власності - відмовлено.
На думку позивача, з урахуванням обставин, які виникли під час розгляду даної справи, він має право користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: м. Торез, вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції) та право на укладання договору оренди земельної ділянки на підставі рішення Торезької міської ради №VI/19-417 від 30.04.2004р., з огляду на те, що ним виконані всі умови, які викладені у вказаному рішенні (строки виконання покладених на нього обов'язків в зазначеному документі не визначені), на теперішній час акт органу місцевого самоврядування є дійсним, право власності інших осіб на об'єкти, які розташовані на спірній земельній ділянці відсутні, а тому бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо укладання відповідного договору призвело до виникнення спірних правовідносин, та, як слід порушує його права та охоронювані законом інтереси, як суб'єкта господарської діяльності.
Оцінюючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Виходячи з положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 148 Господарського кодексу України (далі - ГК України), земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто, прав власників земельних ділянок (п. 1.2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», далі Постанова).
Тобто, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За своїм загальноправовим змістом, вимоги позивача щодо визнання за ним права на користування земельної ділянки, шляхом укладання договору оренди - є засобом захисту цивільного права у вигляді визнання права, передбаченого ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України та закріпленого ст. 152 Земельного кодексу України.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем здійснено комплекс підготовчих дій, пов'язаних з реалізацією наданого права на оренду спірної земельної ділянки.
Згідно із ч.1 ст.16 Закону України „Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладання договору оренди земельної ділянки реалізується шляхом подання заяви до міського голови.
Тобто, з урахуванням викладеного, положень ст. 181 Господарського кодексу України, та за відсутності будь-яких зауважень органу місцевого самоврядування, законодавством передбачений обов'язок орендодавця (відповідача у справі) укласти з орендарем (позивач у справі) договір оренди земельної ділянки, обумовлений приписами наведених вище статей Земельного кодексу України та Цивільного кодексу України.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ст. 123 Земельного кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи відповідач на неодноразові звернення позивача з пропозицією щодо укладання договору оренди, зазначав останньому лише про те, що ним майже дев'ять років, не виконується пункт 2 рішення від 30.06.2004р. (хоча строки виконання покладених на позивача обов'язків в рішенні відсутні) та про те, що питання доцільності укладання договору оренди та подальшого користування земельною ділянкою будуть розглянуті на черговій сесії міської ради, про результати якої позивача буде повідомлено додатково.
Тобто, відповідачем не було висловлено ані заперечень щодо укладання договору оренди, ані наявності розбіжностей у запропонованому позивачем проекті договору оренди, стосовно яких сторонам необхідно дійти згоди.
Посилання відповідача та третіх осіб на те, що перешкодою в укладанні договору оренди землі з позивачем є наявність належного власника майна (розташованого на спірній земельній ділянці) гр. Шестак С.В., в даному випадку судом оцінюється критично, з огляду на таке.
Дійсно, матеріалами справи доведено, що позивач та відповідач мають укладені договори купівлі-продажу майна, розташованого на земельній по вул. Енгельса у м. Торез, відносно одного і того ж майна, а саме будівлю автостоянки, огорожі та асфальтного замощення земельної ділянки.
Проте, жоден з них у встановленому законом порядку, на момент розгляду даної справи, не реалізував своє право на оспорювання даних правочинів.
Зазначене не позбавляє позивача та третю особу 2 доводити свої права на майно, що розташоване на земельній ділянці по вул. Енгельса у м. Торез, в межах інших спорів, та відповідно, за їх результатами реалізувати свої права на земельну ділянку.
Також, третьою особою 2, не було оскаржене рішення Торезької міської ради «О предоставлении земельных участков в пользование» №VI/19-417 від 30.06.2004р., яким був затверджений проект відводу земельної ділянки та надано в користування земельну ділянку ТОВ «Скіф-Сервіс» площею 4686,0кв.м.
Крім того, в межах даної справи не було доведено, належними доказами, що права на земельну ділянку до моменту укладання договорів купівлі - продажу (позивачем від 01.02.2004р., та третьою особою 2 від 22.10.2003р.), були закріплені за особами, що виступали продавцями майна, за цими угодами.
Як слід, ані позивач, ані третя особа 2 не довели, що саме до них перейшли права на спірну земельну ділянку, в порядку ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України.
До того ж, сам позивач під час розгляду справи зауважував суду, що його права на укладання договору оренди існують на підставі рішення Торезької міської ради №VI/19-417 від 30.06.2004р., та договір купівлі-продажу майна від 01.02.2004р. не має братись до уваги судом щодо вирішення даної справи.
В зв'язку з цим, під час судового засідання позивач уточнив позовні вимоги та просив зобов'язати Торезьку міську раду укласти договір оренди земельної ділянки під автостоянкою, площею 0,4686га, яка розташована за адресою: Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс», на підставі рішення Торезької міської ради №VI/19-417 від 30.06.2004р. (а не як власника нерухомого майна автостоянки).
Таке, уточнення не приймаються судом, в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, оскільки, воно заявлено після початку розгляду справи по суті.
Разом з цим, суд погоджується з тим, що за наведених обставин позивач має підстави претендувати на укладання договору оренди саме за рішенням Торезької міської ради №VI/19-417 від 30.06.2004р.
Посилання відповідача на те, що кадастровий номер земельної ділянки (в теперешній час) анульований, та відповідно відсутня можливість укласти договір оренди, у зв'язку з тим, що відсутня істотна умова, в порядку ст. 15 Закону України «Про оренду землі», судом не приймаються, оскільки, кадастровий номер спірної земельної ділянки відображений в рішенні Торезької міської ради №VI/19-417 від 30.06.2004р. та взагалі під час розгляду справи відповідачем не доведений факт анулювання кадастрового номера, та, як слід, не доведено, що у разі анулювання кадастрового він не може бути відновленим.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що за наявності рішення Торезької міської ради «О предоставлении земельных участков в пользование» №VI/19-417 від 30.06.2004р., яке в теперешній час є дійсним, позивачу гарантоване переважене право на укладання договору оренди земельної ділянки, яка розташована по вул. Енгельса у м. Торез.
З урахуванням викладеного, обставин справи та наданих доказів, вимоги позивача про зобов'язання Торезької міської ради укласти договір оренди земельної ділянки під автостоянкою, площею 0,4686га, яка розташована за адресою: Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс», є доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються в порядку, що передбачений ст.49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 1, 16 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 2, 116, 123, 124, 125, 152 Земельного кодексу України, ст.ст.22, 27, 33, 35, 41-43, 49, 77, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс» до Торезької міської ради про зобов'язання Торезької міської ради укласти договір оренди земельної ділянки під автостоянкою, площею 0,4686га, яка розташована за адресою: Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса (напроти міського відділу міліції) з Товариством з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс» - задовольнити частково.
Зобов'язати Торезьку міську раду (Донецька область, м. Торез, вул. Піонерська, 3, код ЄДРПОУ 04052838) укласти договір оренди земельної ділянки з Товариством з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс» (Донецька область, м. Торез, вул. Піонерська, 1, код ЄДРПОУ 20324667).
Стягнути з Торезької міської ради (Донецька область, м. Торез, вул. Піонерська, 3, код ЄДРПОУ 04052838) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіф-Сервіс» (Донецька область, м. Торез, вул. Піонерська, 1, код ЄДРПОУ 20324667) витрати по сплаті судового збору 2867,00грн.
Повний текст рішення підписано 17.02.2014р.
Рішення набирає законної сили 28.02.2014р.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.
Головуючий суддя О.М. Сковородіна
Суддя Ю.В. Бокова
Суддя П.В. Демідова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2014 |
Оприлюднено | 03.03.2014 |
Номер документу | 37392898 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.М. Сковородіна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні