ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.02.14р. Справа № 904/10147/13
За позовом приватного підприємства "ВАЗАРІ", смт. Солоне
до відповідача 1: товариства з обмеженою відповідальністю "Донспецмонтаж", м. Донецьк
відповідача 2: товариства з обмеженою відповідальністю "КСК", смт. Солоне
про стягнення 137 816,52 грн.
Суддя Мартинюк С.В.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Приватне підприємство "ВАЗАРІ", смт. Солоне звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Донспецмонтаж", м. Донецьк, товариства з обмеженою відповідальністю "КСК", смт. Солоне про стягнення 137 816,52 грн., із яких: 104 874,50 грн. - сума основного боргу, 22 983,12грн. - сума процентів за користування чужими грошовими коштами, 4 788,90 грн. 3%річних, 170 грн. грошова сума за договором поруки та 5000 грн. витрати за послуги адвоката, судові витрати просить стягнути з відповідача 1,2.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем 1 зобов'язань за договором №2012/04-13 від 23.04.2012 року в частині повного та своєчасного розрахунку та відповідачем-2 зобов'язань згідно договору поруки №7/12 від 03.05.2012 року.
Відповідач-1 явку повноважного представника у судові засідання не забезпечив, відзив на позовну заяву та інші витребуванні судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про відправлення цінного листа.
Відповідач-2 явку повноважного представника у судові засідання не забезпечив, відзив на позовну заяву та інші витребуванні судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011).
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 24.02.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між приватним підприємством "Вазарі" (далі - позивач, постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Донспецмонтаж" (далі-відповідач, покупець) укладено договір №2012/04-03 від 23.04.2012 рок (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1. договору постачальник зобов'язується поставити у власність покупця обладнання (далі - товар) індивідуальні характеристики якого, кількість та якість визначені в специфікаціях, які додаються до даного договору, а покупець зобов'язується прийняти його та своєчасно оплачувати товар на умовах, які вказані в даному договорі.
Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до моменту повного виконання сторонами прийнятих на себе за договором зобов'язань (п. 8.1.договору).
Ціна на товар вказується в специфікаціях, які з моменту підписання сторонами становлять невід'ємну частину договору. Орієнтована вартість договору становить - 800 000,00 грн. в т.ч. ПДВ 20% та складається з вартості усіх підписаних сторонами специфікацій до даного договору (п. п. 2.1., 2.2. договору).
Розділом 5 договору сторони погодили, що оплата за товар покупцем здійснюється шляхом оплати грошових коштів на поточний рахунок постачальника наступним чином: 50% від вартості специфікації попередня оплата, 50% від вартості специфікації - протягом 14 календарних днів з дати відвантаження товару, зазначеного у видатковій накладній. Ціна та загальна вартість товару вказується у специфікаціях. Оплата здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника, який вказаний в даному договорі.
Відповідно до Специфікації № 1 Покупець (Відповідач-1) має перерахувати Постачальнику (Позивач) попередню оплату за товар у розмірі 50% вартості товару, що становить 105 044,50 грн., 50% вартості товару (105 044,50 грн.), що залишились, протягом 14 календарних днів з дати відвантаження товару, зазначеного у видатковій накладній (а.с.16).
18.05.2012 р., на підставі вищевказаної Специфікації № 1, Відповідач-1, у якості 50% попередньої оплати, перерахував Позивачу грошові кошти у розмірі 105 044,50 грн., що підтверджується банківською випискою (а.с.17).
На виконання умов договору позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 210 089,00 грн., що підтверджується видатковою накладною №0423-02 від 24.05.2012 року (а.с.18).
За умовами Специфікації № 1, 50% вартості товару (105 044,50 грн.), що залишились, Покупець (Відповідач-1) має оплатити протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з моменту поставки товару.
Доказів повного погашення оплати за поставлений товар відповідачем-1 не надано, у зв'язку з чим останній має заборгованість в розмірі 104 874,50 грн.
03.05.2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Вазарі» (далі - кредитор) та товариством з обмеженою відповідальністю "КСК" (далі - відповідач -2, поручитель) був укладений договір поруки № 7/12 (далі - договір поруки). Відповідно до п.1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, поручитель зобов'язався відповідати перед кредитором за виконання боржником зобов'язань відповідно до договору поставки № 2012/03-04 від 23.04.2012 року, укладеного між кредитором і боржником.
Пунктом 3.1. договору поруки встановлено, що поручитель відповідає перед кредитором за виконання боржником зобов'язань по основному договору в частині своєчасного та повного розрахунку за поставлений товар по основному договору, враховуючи відшкодування збитків та виплату відповідних штрафних санкцій, але на загальну суму, яка не перевищує 10 неоподаткованих мінімумів громадян - 170 грн.
Таким чином, заборгованість відповідача - 2 перед позивачем становить 170грн.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 265 ГК України встановлено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Згідно з приписами ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином відповідно до закону та договору. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
На час розгляду спору у господарському суді відповідачем-1 не заперечено факт отримання товару за представленою накладною та не надано доказів повної оплати товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Оскільки відповідач - 1 не виконав свої зобов'язання, встановленні договором поставки від 23.04.2012року №2012/04-03 перед позивачем, у відповідача-2 виник обов'язок сплатити позивачу суму боргу у розмірі 170 грн. відповідно до договору поруки № 7/12 від 03.05.2012 року. Вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За порушення відповідачем-1 виконання грошового зобов'язання позивачем правомірно нараховані 3% річних у сумі 4 788,90 грн.
Також, позивачем заявлено 22 983,12грн. процентів за користування чужими коштами, в обґрунтування якої позивач посилається на ст.1048 ЦК України, яку застосовано за аналогією згідно з ст.8 ЦК України.
Слід зазначити, що договори поставки і договори позики є різними за своєю правовою природою та регулюють різна види цивільних правовідносин, а тому застосування до договору поставки положень про договір позики (зокрема ст. 1048 ЦК України) є безпідставними (постанова ВГСУ від 20.08.2013 року №5016/1355/2012 (4/44)).
Аналогію закону можна застосовувати виключно у разі подібності спірних неврегульованих правовідносин.
Дана позиція викладене в постанові Верховного Суду України від 20.08.2013 року.
Отже, в частині стягнення з відповідача -1 процентів за користування чужими грошовими коштами в розмірі 22 983,12 грн. слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене, заборгованість в розмірі 104 874,50 грн. та 3 % річних в розмірі 4 788,90 грн. підлягають стягненню з відповідача -1, 170 грн. - з відповідача -2, в решті позовних вимог слід відмовити.
Крім того, Позивач просить суд стягнути пропорційно з Відповідача-1 та Відповідача-2 витрати на послуги адвоката в сумі 5 000 грн. 00 коп.
Вказані вимоги Позивач обґрунтовує укладеним між ним та товариством з обмеженою відповідальністю "Адвокатська компанія"Лекс Фортіс в особі директора ОСОБА_2 Договором №57/13 про надання адвокатських послуг від 10.12.2013 року (далі-Договір №57/13), відповідно до пункту 1.1 якого, адвокатська компанія зобов'язується надати клієнтам юридичні (адвокатські) послуги, які передбачені цим договором та замовлені клієнтами, а клієнти зобов'язуються прийняти і оплатити їх в порядку, визначеному цим договором.
Винагорода адвокатської компанії за цим договором складається з вартості послуг, що надаються адвокатською компанією за цим договором, згідно додатку №1 до цього договору, та становить 5000 грн. Винагорода адвокатської компанії сплачується клієнтом у розмірі 5000 грн. протягом 5 календарних днів з моменту підписання акту здачі-приймання послуг (п.п. 3.3., 3.4. договору №57/13).
На виконання Договору Виконавцем надані адвокатські послуги, що підтверджується підписаним сторонами та скріпленим печатками сторін Актом здачі-приймання послуг від 17.12.2013 року (а.с.23), відповідно до якого, вартість наданих Виконавцем Позивачу адвокатських послуг становить 5 000 грн.
Вказана сума в розмірі 5 000 грн. була сплачена Позивачем Виконавцю, згідно платіжного доручення №1385 від 20.12.2013 року. (а.с. 24).
Позивачем надано докази в підтвердження того, що ОСОБА_2 є адвокатом, а саме свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1 від 15.10.2007 року.
За змістом статей 44 і 48 ГПК України сума, сплачена за послуги адвоката, є складовою судових витрат і її розмір визначається в порядку, встановленому Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Витрати позивачів та відповідачів, пов'язані з оплатою ними послуг адвокатів, адвокатських бюро, колегій, фірм, контор та інших адвокатських об'єднань з надання правової допомоги щодо ведення справи в господарському суді, розподіляються між сторонами на загальних підставах, визначених частиною п'ятою статті 49 ГПК України, відповідно до якої судові витрати правої сторони відшкодовуються за рахунок винної.
Вимоги до особи, яка вправі займатися адвокатською діяльністю наведені у статті 6 цього Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", якою визначено, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Статтею 30 Закону встановлено, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
В контексті цих норм, судові витрати за участь адвоката при розгляді справи підлягають сплаті у випадку, якщо вони сплачені адвокату стороною, котрій такі послуги надавались, та їх сплата підтверджується відповідними фінансовими документами.
Формою отримання адвокатом винагороди за надання правової допомоги клієнту є гонорар, який повинен бути законним за формою і порядком внесення і розумно обґрунтованим за розміром. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час на виконання доручення. (Стаття 28 Правил адвокатської етики).
Документом, що підтверджує надання адвокатом послуг Позивачу, для об'єктивного визначення розміру суми, що може бути віднесена до складу судових витрат в розумінні ст.44 ГПК України - є акт виконаних робіт (послуг).
Таким чином, Позивачем до позовної заяви додано належні в розумінні статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України докази в підтвердження понесення ним витрат по сплаті наданих адвокатських послуг, передбачених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", які підлягають стягненню з Відповідача 1 та 2.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправильних дій обох відповідачів, суд покладає на них судові витрати в рівних частинах.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85,115-116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донспецмонтаж» (83001, м. Донецьк, вул. Челюскінців, 69 А, код ЄДРПОУ 30871714) на користь Приватного підприємства «ВАЗАРІ» (52400, Дніпропетровська обл., смт. Солоне, вул. Шевченко, 33, код ЄДРПОУ 33811479) заборгованість в розмірі 104 874, 50 грн. (сто чотири тисячі вісімсот сімдесят чотири гривні 50коп.), 4 788,90 грн. (чотири тисячі сімсот вісімдесят вісім гривень 90 коп.) - 3 % річних, судовий збір в розмірі 1 139,65 грн. (одну тисячу сто тридцять дев'ять гривень 65 коп.) та 2 500,00 грн. (дві тисячі п'ятсот 00 копійок) витрат за послуги адвоката.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КСК» (52400, Дніпропетровська обл., смт. Солоне, вул. Шевченко, 33, код ЄДРПОУ 37916253) на користь Приватного підприємства «ВАЗАРІ» (52400, Дніпропетровська обл., смт.Солоне, вул. Шевченко, 33, код ЄДРПОУ 33811479) заборгованість в розмірі 170 грн. (сто сімдесят гривень), судовий збір в розмірі 1 139,65 грн. (одну тисячу сто тридцять дев'ять гривень 65 коп.) та 2 500,00 грн. (дві тисячі п'ятсот 00 копійок) витрат за послуги адвоката.
В решті позову відмовити.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складно 03.03..2014 року.
Суддя С.В. Мартинюк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2014 |
Оприлюднено | 04.03.2014 |
Номер документу | 37415490 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні