cpg1251 номер провадження справи 12/17/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.2014 Справа № 908/365/14
Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/365/14
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі", м. Мелітополь
до відповідача: Комунального закладу "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області, м. Запоріжжя
про стягнення 37809,27 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Тьо-Левіна Г.В., довіреність № 24/1 від 10.01.14 р.
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі" звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Комунального закладу "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області про стягнення 37809,27 грн. основного боргу за договором № 929 про закупівлю послуг за державні кошти від 22.01.2013 року.
Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. ст. 4 2 , 4 3 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не прибув. До початку судового засідання від відповідача на адресу суду надійшов лист № 36 від 20.02.2014 року, в якому останній зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі, заперечень не має та просить розглянути справу без участі свого представника.
Не прибуття у судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, тому суд дійшов висновку, що справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 22.01.2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі", далі Учасник, та Комунальним закладом "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області, далі Замовник, був укладений Договір про закупівлю послуг за державні кошти № 929, далі Договір.
Відповідно до п. 1.1. Договору Учасник зобов'язується у 2013 році надавати Замовникові послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) вчасно та відповідної якості, а Замовник зобов'язується прийняти і оплатити надані послуги своєчасно і за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. Учасник постачає (відпускає) Замовнику теплову енергію у вигляді гарячої води з максимум теплового навантаження 0,268500 Гкал/год., з них на опалення організації 0,268500 Гкал/год.
Умовами розділу 3 Договору визначено, що ціна цього договору становить 400000,00 грн. Для нарахування плати за опалення встановлено двоставковий тариф, який містить дві складові:
- тариф за одиницю фактично спожитої теплової енергії, 598,08 грн. /Гкал без ПДВ;
- абонентської плати за одиницю приєднаного теплового навантаження в місяць протягом року в розрахунку на 1 кв.м. для населення, та 4,68 грн. за 100 ккал/год. приєднаного теплового навантаження в місяць протягом опалювального сезону.
Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування і узгодженню сторонами договору не підлягають. В разі зміни тарифів та затвердження їх в установленому законом порядку (рішення органів місцевого самоврядування) вони застосовуються сторонами без укладення додаткової угоди до даного Договору. Плата за надані послуги за наявності засобів обліку теплової енергії справляється за їх показаннями згідно з пунктами 10-13 Правил надання послуг з централізованого опалення. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін.
Згідно з п. 4.1. - 4.4. Договору розрахунки проводяться шляхом оплати Замовником після пред'явлення Учасником рахунка-акта приймання наданих послуг. Розрахунок виконується щомісяця. Розрахунковий період оплати послуг - один календарний місяць. Платежі вносяться не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, згідно наданого Учасником рахунку. Облік відпущеної теплової енергії проводиться за приладами обліку, встановленим на тепловому вводі Замовника. Прилади обліку пломбуються в установленому порядку. Щомісячно, не пізніше 30 числа Замовник надає показання приладів Учаснику. При відсутності або знятті приладів обліку на ремонт та повірку, кількість відпущеної теплової енергії Замовнику нараховується Учасником розрахунковим способом. У разі встановлення приладів обліку теплової енергії не на межі балансової належності, до обсягів теплової енергії, визначеної за фактичними показниками приладів обліку, додаються втрати на дільницях тепломережі, що перебувають на балансі Замовника, від межі балансової належності до місця встановлення приладів обліку. Плата за надані послуги вноситься Замовником на підставі платіжного документа в готівковій або безготівковій формі на розрахунковий рахунок ТОВ "Мелітопольські теплові мережі". За централізоване опалення плата справляється за нормативами (нормами) споживання та додатково за перевищення розрахункової потужності приладів опалення (радіаторів) за підсумками розрахунків витрат тепла, які здійснюються Учасником за методикою, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань ЖКГ.
Відповідно до п. 5.1., 5.2. Договору строк надання послуг: січень - квітень, жовтень - грудень 2013 року. Місце надання послуг: вул. Ломоносова, 199, м. Мелітополь, Запорізька область, 72313.
Пунктами 6.1.1., 6.1.2. Договору передбачені обов'язки Замовника своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги та приймами надані послуги згідно з актом приймання-передачі наданих послуг.
Умовами п. 10.1. Договору визначено, що він набирає чинності з дати підписання і діє до 31.12.2013 року, але в будь-якому разі до повного погашення Замовником зобов'язань з оплати послуг. Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у цьому договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку. Згідно ст. 631 ЦК України, умови даного договору застосовуються до відносин між Замовником і Учасником, які виникли до його укладання - тобто з 01.01.2013 року.
Позивач в позові вказує, що відповідач у справі взяті на себе зобов'язання за договором виконує неналежним чином, оскільки оплату за надані в грудні 2013 року послуги здійснив не в повному обсязі, у зв'язку з чим у останнього виникла заборгованість в сумі 37809,27 грн., яку позивач просить стягнути.
Так, на виконання умов Договору, позивач у грудні 2013 року відпустив відповідачу теплову енергію на суму 57321,32 грн., що підтверджується рахунком-актом наданих послуг № 7540 за грудень 2013 року, підписаним сторонами у справі та скріпленим печатками підприємству.
Матеріали справи свідчать, що відповідач здійснив часткову оплату за послуги, надані згідно умов договору у грудні 2013 року, всього в розмірі 19512,05 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № U1726803 від 30.12.2013 року на суму 3765,11 грн. та № U1707639 від 27.12.2013 року на суму 15746,94 грн., належним чином копії яких містяться в матеріалах справи.
Втім, свої зобов'язання з оплати теплової енергії в повному обсязі відповідач не виконав, у зв'язку з чим за ним утворився борг в розмірі 37809,27 грн., який позивач і намагається стягнути.
Судом дана належна правова кваліфікація правовідносинам сторін. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" № 2289-VІ від 01.06.2010р. договір про закупівлю - це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари за державні кошти.
За своєю правовою природою між сторонами укладено договір купівлі-продажу, різновидом якого є договір на постачання продукту, яким виступає теплова енергія та її види. Фактичні обставини справи та докази на їх підтвердження свідчать про те, що учасниками судового процесу є суб'єкти господарювання, в розумінні ст. 55 ГК України, тому до спірних правовідносин слід застосувати норми права, які регулюють питання постачання продукції - теплової енергії, зокрема договір постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Так, згідно зі ст. 714 ЦК України за договором постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання електричними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Тобто, положення про порядок оплати товару - теплової енергії, його ціни, порядку розрахунків потрібно брати із загальних положень, присвячених договору купівлі-продажу, а саме використовувати вимоги ст. ст. 655-697 ЦК України
Статтею 655 ЦК України встановлено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Відповідно до ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати. Покупець зобов'язаний сплатити повну ціну переданого товару.
Відповідно до спеціальної норми права, передбаченої у статтях 24, 25 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії несе відповідальність за порушення умов договору з теплопостачальною організацією, а також відповідних нормативно-правових актів. Статтями 24, 25, 26, 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", передбачені умови укладення договорів на теплопостачання.
Докази по справі свідчать про наявність заборгованості у відповідача за Договором в сумі 37809,27 грн., що підтверджується складеним між сторонами актом звірки розрахунків за теплову енергію станом на 17.02.2014 року на зазначену суму.
В силу загальної норми, передбаченої у статті 599 ЦК України, та спеціальної норми, визначеної у частині першій ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Частиною 1 статті 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Позивач довів суду, що зобов'язання не припинилося виконанням належним чином з боку відповідача, а борг за поставлену теплову енергію в сумі 37809,27 грн. підтверджено обставинами справи та актом звірки розрахунків станом на 17.02.2014 року, підписаним між сторонами. Відповідач визнав боргу в сумі 37809,27 грн., однак доказів оплати поставленої теплової енергії за Договором суду не надав.
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі" до Комунального закладу "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області про стягнення заборгованості в сумі 37809,27 грн. за поставлену теплову енергію за договором № 929 про закупівлю послуг за державні кошти від 22.01.2013 року обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 1827,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Комунальний заклад "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області, відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 25.02.2014 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 25 Закону України "Про теплопостачання", ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель", ст. ст. 55, 193 ГК України, ст. ст. 599, 655, 692, 714 ЦК України, ст. ст. 4 2 , 4 3 , 33, 34, 43, 44, 49, 69, 81 1 , 82, 82 1 , 83, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі" до Комунального закладу "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області задовольнити.
2. Стягнути з Комунального закладу "Дитячо-юнацька спортивна школа № 3" Мелітопольської міської ради Запорізької області, 72313, м. Мелітополь, Запорізька область, вул. Ломоносова, буд. 199, код ЄДРПОУ 36696107, на користь:
- Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі", 72312, м. Мелітополь, Запорізька область, вул. Луначарського, буд. 61, код ЄДРПОУ 05541114, борг в сумі 37809 (тридцять сім тисяч вісімсот дев'ять) грн. 27 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено - 03.03.2014 року
Суддя О.Г.Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2014 |
Оприлюднено | 04.03.2014 |
Номер документу | 37427244 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні