Рішення
від 27.02.2014 по справі 912/301/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 рокуСправа № 912/301/14 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/301/14

за позовом: Прокурора Петрівського району в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступає

І) Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області, м. Кіровоград

ІІ) Водянська сільська рада Петрівського району, Кіровоградська область, Петрівський район, с. Водяне

до: приватного сільськогосподарського підприємства "Водянське", Кіровоградська область, Петрівський район, с. Водяне

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Кіровоградській області, м. Кіровоград

про стягнення 9816,75 грн.

за участю представників сторін:

від прокуратури - Чернієнко О.В., прокурор відділу прокуратури м. Кіровограда посвідчення від 21.11.13;

від позивача 1 - участі не брали;

від позивача 2 - участі не брали;

від відповідача - участі не брали;

від третьої особи - участі не брали.

Прокурор Петрівського району звернувся з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства в Кіровоградській області та Водянської сільської ради Петрівського району до приватного сільськогосподарського підприємства "Водянське", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Кіровоградській області про стягнення 9816,75 грн. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеною прокуратурою Петрівського району перевіркою встановлено, що відповідач при відсутності прав на користування землею у 2013 р. провело обробіток земель та посівів насіння соняшнику під урожай 2013 р. самовільно зайнятій земельній ділянці, що відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Водянської сільської ради площею 10,0751 га.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги визнав в повному обсязі та просить суд розглядати справу без участі представника.

Представники позивачів та третьої особи в судове засідання не прибули.

Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області подано до суду лист про підтримання позову прокурора в повному обсязі, а також клопотання про розгляд справи без участі представника.

Державна інспекція сільського господарства в Кіровоградській області надала до суду письмові пояснення по справі, за змістом яких просить задовольнити позов прокурора, а також просить розгляд справи здійснювати без участі представника.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення прокурора, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контрою за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області складено акт обстеження земельної ділянки від 28.08.2013 №117/2, згідно якого встановлено, що земельна ділянка площею 10,0751га ріллі, яка відноситься до земель державної власності протягом 2013 р. використовується за призначенням, а саме для ведення господарської діяльності, пов"язаної з вирощуванням сільськогосподарських культур. На час проведення обстеження на земельній ділянці наявні посіви насіння соняшнику під урожай 2013 року, власник яких невідомий.

Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та складено акт від 07.11.2013, згідно якого встановлено факт самовільного зайняття приватним сільськогосподарським підприємством "Водянське" земельної ділянки площею 10,0751 га ріллі за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Водянської сільської ради Петрівського району.

За результатами перевірки відповідачу винесений припис від 07.11.2013 № 403 про усунення виявлених порушень земельного законодавства щодо усунення порушень шляхом приведення у належний стан земельної ділянки, придатний для використання за цільовим призначенням, складено протокол про адміністративне правопорушення керівника відповідача Огир Г.І. за ст.211 Земельного кодексу та ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області 07.11.2013 р. за № 289 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на гр. Огир Г.І. у вигляді штрафу 340 грн. за самовільне зайняття земельної ділянки, який сплачено відповідачем згідно платіжного доручення № 318 від 15.11.2013 р.

За результатами перевірки Головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління з контрою за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області-державний інспектор сільського господарства визначений розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 9816,75 грн. згідно розрахунку.

Згідно пояснення директора ПСП „Водянське" Огир Г.І від 18.09.2013 р. зазначені у актах землі дійсно були самовільно зайняті під посів соняшника. При цьому вказані землі були засіяні та оброблені помилково.

У зв'язку з цим прокурором в інтересах позивачів поданий позов до суду про стягнення шкоди, завданої самовільним використанням земельної ділянки.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.

Стаття 116 Земельного кодексу України встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Частинами 1, 2 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Крім того, як зазначено у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності (п.3.9 вищезазначеної постанови Пленуму).

Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, є підстави для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.

Розмір шкоди обґрунтовано визначено відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 9816,75 грн.

На підставі зазначеного, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову шляхом стягнення їх у доход Державного бюджету України.

Керуючись статтями 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Водянське" (28330, Кіровоградська область, Петрівський район, с. Водяне, ідентифікаційний код 31140841) на користь держави в особі Водянської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області (28330, Кіровоградська область, Петрівський район, с. Водяне, вул. Засядько, 26, ідентифікаційний код 37324059, р/р 33113331700380, одержувач ГУДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код бюджетної класифікації - 24062100) шкоду, завдану самовільним зайняттям земельної ділянки в сумі 9816,75 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Водянське" (28330, Кіровоградська область, Петрівський район, с. Водяне, ідентифікаційний код 31140841) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1827,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 04.03.2014 р.

Суддя С. Б. Колодій

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення27.02.2014
Оприлюднено04.03.2014
Номер документу37439386
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/301/14

Рішення від 27.02.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Колодій С. Б.

Ухвала від 05.02.2014

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Колодій С. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні