Справа № 252/11763/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2014 року Микитівський районний суд м. Горлівки Донецької області в складі: головуючого судді Добінчак О.П., при секретарі Тарасовій Н.В., за участю позивача ОСОБА_1, представника третьої особи Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України в Микитівському районі м.Горлівки Сазоновій М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Горлівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства Шахта "Комсомолець" про відшкодування моральної шкоди, заподіяної внаслідок ушкодження здоров'я,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з позовом, ОСОБА_1 просить стягнути з відповідача 40 000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди, посилаючись на те, що працював на Шахті "Комсомолець" тривалий час на різних посадах. Актом розслідування професійного захворювання у нього встановлено наявність професійного захворювання -попереково -хресцового радикуліта.
Відповідно до акту огляду МСЕК від 28.09.1994 року йому встановлено 40% стійкої втрати працездатності у зв'язку з професійним захворюванням попереково -хресцовий радикуліт та встановлена третя група інвалідності. 18.06.2002 року при черговому огляді МСЕК йому було встановлено 60% втрати працездатності безстроково. У зв'язку з ушкодженням здоров'я, він морально переживає та страждає, відчуває фізичний біль, його турбує слабкість , швидка втомлюваність, що порушує звичний уклад життя. Він не може виконувати домашню роботу, всі турботи по будинку лягли на його сім*ю. Через захворювання почуває свою неповноцінність, що призводить до відчуття безпорадності та пригніченості. Всі ці обставини вимагають від нього додаткових зусиль по організації свого життя. У зв'язку з протипоказаннями він не може влаштуватись на роботу та утримувати свою родину. Заподіяну йому моральну шкоду оцінює в 40 000 грн. та просить стягнути їх з відповідача.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача Шахта "Комсомолець" за довіреністю Кузнецов М.М. в судове засідання не з*явився, про місце і час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, звернувся до суду с заявою, якою з позовом не погодився, просив в позові відмовити, підстави не вказав.
Представник третьої особи - Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України в Микитівському районі м.Горлівки Сазонова М.О. в судовому засіданні з позовом погодилася.
Заслухавши позивача, представника третьої особи, дослідивши письмові докази, суд вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач знаходився в трудових відносинах з відповідачем з 1974 року по 02 вересня 2002 року, працював на різних посадах.
У зв'язку з роботою в підземних умовах у ОСОБА_1 розвинулося хронічне професійне захворювання - попереково -хресцовий радикуліт , яке було встановлене Актом розслідування хронічного професійного захворювання у другому півріччі 1994 року. Професійне захворювання спричинило йому стійку втрату працездатності і встановлення медико-соціальною експертною комісією від 28.09.1994 року з 28.09.1994 року 40% втрати професійної працездатності за профзахворюванням - попереково -хресцовим радикулітом.
З пояснень позивача, наданих позивачем копій медичних документів вбачається, що ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням позивачем трудових обов'язків, заподіює йому фізичні і моральні страждання, обмежує його можливість вести звичний йому спосіб життя, необхідність медикаментозного та санаторного лікування, а також встановлення обмежень щодо важких умов праці.
Суд вважає, що обов'язок по відшкодуванню позивачу моральної шкоди слід покласти на відповідача.
Відповідно до роз'яснень, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 « Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» з подальшими змінами, оскільки питання відшкодування моральної шкоди регулюються законодавчими актами, введеними у дію в різні строки, суду необхідно в кожній справі з'ясовувати характер правовідносин сторін і встановлювати якими правовими нормами вони регулюються, чи допускає відповідне законодавство відшкодування моральної шкоди при даному виді правовідносин, коли набрав чинності законодавчий акт, що визначає умови і порядок відшкодування моральної шкоди в цих випадках, та коли були вчинені дії, якими заподіяно цю шкоду.
Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі.
Норми ЦК України 2003 року - ст. ст. 23, 1167 ЦК України, на які посилається позивач, не розповсюджуються на виниклі правовідносини, оскільки діють з 1 січня 2004 року.
Відповідно до ст. 237-1 КЗпП України (набрала чинності 13 січня 2000 року) за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин, обов'язок по відшкодуванню моральної шкоди покладається на власника або уповноваженого ним органу незалежно від форми власності, виду діяльності чи галузевої належності.
Таким чином, на час виниклих правовідносин ( МСЕК від 28 вересня 1994 року) жодний нормативний акт не передбачав можливості відшкодування моральної шкоди позивачеві.
Разом з тим, на час виникнення спірних відносин діяли Правила відшкодування власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органам шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаних з виконанням ним трудових обов'язків, затверджених постановою КМУ від 23 червня 1993 року № 472.( далі Правила)
Згідно до п.11 Правил було визначено, що розмір відшкодування моральної шкоди не може перевищувати двохсот мінімальних розмірів заробітної плати незалежно від інших будь-яких виплат.
За п.9 ППВС України від 31 березня 1995 року № 4 « Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» у випадках, коли межі відшкодування моральної шкоди визначаються у кратному співвідношенні з мінімальним розміром заробітної плати чи неоподаткованим мінімумом доходів громадян, суд при вирішенні цього питання має виходити з такого розміру мінімальної заробітної плати чи неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що діють на час розгляду справи.
На час розгляду справи мінімальна заробітна плати встановлена у розмірі з 1 січня 2014 року - 1218 грн.( ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік).
За таких обставин позов підлягає частковому задоволенню.
Розглядаючи та вирішуючи питання про розмір відшкодування ОСОБА_1 моральної шкоди, суд враховує: ступінь втрати позивачем професійної працездатності, неможливість відновити втрачене здоров'я, наявність для позивача змушених змін у його можливій подальшій професійній діяльності, зв'язаних із забороною на працю в підземних умовах, працю, зв'язану з фізичними навантаженнями, переохолодженням і т.п., того, що позивач став інвалідом і дійшов до висновку про часткове задоволення позову у розмірі 19 488 гривень - 16 мінімальних розмірів заробітної плати.( 1218 грн.*16 )
Керуючись ст.ст.88, 209, 212-215,218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково, стягнути з Державного підприємства "Шахта Комсомолець" (код ЄДРПОУ 35626746) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в рахунок відшкодування моральної шкоди, спричиненої ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудового обов'язку 19 488 (дев*ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят вісім ) гривень.
Стягнути з Державного підприємства „ Шахта Комсомолець" судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Встановити строк для ознайомлення сторін з повним рішенням суду - 04 березня 2014 року, відклавши на цей строк складання повного рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Микитівський районний суд м. Горлівки протягом 10 днів з дня його проголошення, особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: О.П. Добінчак
Суд | Микитівський районний суд м.Горлівки |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2014 |
Оприлюднено | 06.03.2014 |
Номер документу | 37445517 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Микитівський районний суд м.Горлівки
Добінчак О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні