Рішення
від 10.02.2014 по справі 320/9442/13-ц
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 10.02.2014

Справа № 320/9442/13-ц

Провадження № 2/320/135/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2014 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Притуло Л.В.

при секретарі - Луценко П. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вознесенської сільської Ради Мелітопольського району Запорізької області, третя особа - ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою до Вознесенської сільської Ради Мелітопольського району Запорізької області, третя особа - ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, посилаючись на те, що він є рідним сином померлого ОСОБА_3. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину, його батько ОСОБА_3 успадкував за законом ? частину майна, що належало ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4, а саме: половину житлового будинку АДРЕСА_1; половину земельної ділянки сільськогосподарського призначення, загальною площею 5,09 га, розташованої на території Вознесенської сільської Ради Мелітопольського району Запорізької області (кадастровий номер 2323080800:01:014:0003). Його батько встиг оформити та подарувати йому свою ? частину вищевказаного житлового будинку, другу половину житлового будинку він купив у іншій спадкоємиці ОСОБА_2, що мешкає у іншому регіоні. Однак, на вищевказану земельну ділянку його батько не встиг оформити право власності, в зв'язку з чим, на даний час вищевказана земельна ділянка зареєстрована за ОСОБА_4 на підставі державного акту. Після себе батько заповіту не залишив, інших спадкоємців у нього не має. Він фактично прийняв у нього спадщину на це майно, оскільки проживав разом з ним на момент смерті. Із своєю дружиною, його матір'ю, ОСОБА_5, шлюб ОСОБА_3 розірвав 28.07.1995 року. Однак він не прийняв своєчасно спадщину, так як він не знав, що він є спадкоємцем вищевказаної земельної ділянки, оскільки він не мав жодного документу на неї. Крім того на цей час в нього не біло грошей на переоформлення права власності. Також у цей час він стратив двох своїх рідних, та в нього не було часу займатися спадщиною. Лише влітку 2013 року його тітка - ОСОБА_2 віддала йому всі документи на вищевказану земельну ділянку та він звернувся до нотаріальної контори, якою йому було відмовлено та повідомлено, що він повинен звернутися до суду та отримати судове рішення про продовження строку на подання заяви про прийняття спадщини. В зв'язку з вищенаведеним, позивач просить суд надати йому додатковий строк в один місяць для подачі заяви про прийняття спадщини, належної його батьку ОСОБА_3, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4.

Позивач в судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про слухання справи у його відсутність, на позовних вимогах наполягає (а.с.68).

Представник відповідача - Вознесенівської сільської Ради - у судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, проти позовних вимог не заперечують (а.с.31).

Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, від неї надійшла заява про слухання справи у її відсутність, з позовними вимогами згодна (а.с.64).

У зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню за наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 (а.с.41).

Після померлої ОСОБА_4, відкрилась спадщина, а саме: на житловий будинок АДРЕСА_1 та земельну ділянку, площею 5,0900 га, що розташована на території Вознесенської сільської Ради Мелітопольського району Запорізької області. Спадкоємцями померлої були ОСОБА_3 та ОСОБА_2 по ? частки, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину від 19.06.2008 року (а.с.11).

Відповідно до договору купівлі-продажу частки житлового будинку від 13.08.2008 року ОСОБА_2 продала ОСОБА_1 ? частину житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с.13).

Згідно до договору дарування частки житлового будинку від 14.07.2008 року ОСОБА_3 подарував ОСОБА_1 ? частину житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с.14).

Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю, ОСОБА_4 передана у приватну власність земельна ділянка, площею 5,0900 га, що розташована на території Вознесенської сільської Ради (а.с.19-20).

Згідно до договору оренди землі від 01.02.2006 року ОСОБА_4 передала в оренду ПП «Агрофірма Семенівка» земельну ділянку площею 5,09 га, що розташована на контурі НОМЕР_1 (а.с.23).

ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 (а.с.17).

Відповідно до листа Мелітопольської районної державної нотаріальної контори від 30.01.2014 року № 28/01-16, після померлого ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась (а.с.66-67).

Відповідно до довідки Вознесенської сільської Ради від 22.08.2013 року, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та постійно мешкав з 1967 року по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2. Разом з ним на момент його смерті проживав та був зареєстрований його син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.24).

Згідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 27.08.2013 року, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку після померлого ОСОБА_3, так як не було надано документів, які б підтверджували право власності померлого ОСОБА_3 на земельну ділянку (а.с.28).

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Згідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК (435-15). Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК) ( 435-15 ), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

28.07.1995 року було розірвано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу (а.с.10).

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4.

Після смерті ОСОБА_4 її син ОСОБА_3 не встиг переоформити спадщину на земельну ділянку площею 5,0900 га, що розташована на території Вознесенської сільської Ради.

ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3.

Його син , ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги після померлого ОСОБА_3 Інші спадкоємці по закону та за заповітом відсутні.

Однак ОСОБА_1 не прийняв спадщину у встановлений законом строк.

Суд вважає, що ОСОБА_1 пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин, у зв'язку з відсутністю документів на дану земельну ділянку.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 до Вознесенської сільської Ради Мелітопольського району Запорізької області, третя особа - ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини законна, обґрунтована та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 215 ЦПК України, ст.ст. 1225, 1261, 1270, 1276, 1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Вознесенської сільської Ради Мелітопольського району Запорізької області, третя особа - ОСОБА_2 про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк, для подачі заяви про прийняття спадщини належної ОСОБА_3 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4, строком на 1 (один) місяць.

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ:

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення10.02.2014
Оприлюднено06.03.2014
Номер документу37466878
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —320/9442/13-ц

Рішення від 10.02.2014

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Притуло Л. В.

Ухвала від 20.09.2013

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Притуло Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні