cpg1251
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
03.03.2014р. справа №908/3931/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМ'ясищева А.М., Будко Н.В., Москальової І.В., при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника: від боржника: ліквідатор: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на постанову господарського суду від у справіЛебеденко В.В. не з'явився не з'явився не з'явився Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві Запорізької області 23.12.2013р. №908/3931/13 (суддя Ніколаєнко Р.А.) за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "МАНУАЛ ГРУП" м.Мелітополь пробанкрутство В С Т А Н О В И В:
Постановою господарського суду Запорізької області від 23.12.2013р. у справі №908/3931/13 ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" м.Мелітополь визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено Книшевську Тетяну Сергіївну.
Постанова господарського суду від 23.12.2013р. мотивована тим, що вартості майна та грошових коштів боржника ТОВ "МАНУАЛ ГРУП", як юридичної особи, щодо якої прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
Суд першої інстанції дійшов висновку про неплатоспроможність боржника, що робить неможливим виконання ним своїх зобов'язань перед кредиторами без застосування процедур, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).
Оскаржуючи постанову господарського суду від 23.12.2013р., Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві просить суд її скасувати та припинити провадження у справі. При цьому посилається на порушення норм матеріального та процесуального права: ст.ст.1, 33, 34, 43 ГПК України, ст.ст.1, 95 Закону про банкрутство.
Зазначає, що в порушення ч.5 ст.110 ЦК України боржником не було надано ліквідаційного балансу до податкового органу для перевірки його повноти та достовірності, а тому порушений порядок добровільної ліквідації.
Розглянувши матеріали справи, судова колегія встановила:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.12.2013р. за заявою ТОВ «МАНУАЛ ГРУП» м.Мелітополь на підставі ст.95 Закону про банкрутство порушено провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до частини 2 статті 41 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Згідно ч.7, 8 ст.111 ЦК України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Враховуючи зазначені норми закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст.95 Закону про банкрутство після закінчення строку, який передбачений ст.105 ЦК України, є: оцінка вартості наявного майна боржника ліквідаційною комісією, публікація оголошення згідно з вимогами ст.105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, складення проміжного ліквідаційного балансу та затвердження його відповідно до ст.111 ЦК України.
За змістом ч.5 ст.60 ГК України, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом доходів і зборів, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Згідно протоколу №6 загальних зборів учасників ТОВ «МАНУАЛ ГРУП» від 31.07.2013р. власниками боржника Цісельським В.В. та Дідейчуком В.В. прийнято рішення ліквідувати Товариство, у зв'язку з завершенням фінансово-господарської діяльності, та створено ліквідаційну комісію, головою якої призначено Книшевську Т.С. (а.с.22 том 1).
Частинами 3, 4 ст.60 ГК України визначено, що ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Відповідно до ст.ст.33, 34, 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державний реєстратор при внесені запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день зобов'язаний повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування відомості про внесення такого запису.
Державним реєстратором 02.08.2013р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про перебування юридичної особи ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" в стані припинення за рішенням засновників (а.с.21 том 1).
Ч.4 ст.105 ЦК України встановлено, що комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк пред'явлення кредиторами вимог до неї.
Оголошення про припинення юридичної особи ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" опубліковане у Бюлетні державної реєстрації №256 (21) від 08.08.2013р. (а.с.25 том 1).
Також, про припинення (ліквідацію) підприємства боржник у письмовій формі повідомив персонально всіх відомих йому кредиторів (а.с.59-134 том 1).
Крім того, листом від 19.08.2013р. №1/07 (а.с.128 том 1) боржник повідомив податковий орган (орган доходів і зборів), в якому раніше перебував на обліку (ДПІ у Печерському районі м.Києва), про припинення юридичної особи - ТОВ "МАНУАЛ ГРУП". У заяві від 20.09.2013р. (а.с.147 том 1) ДПІ у Печерському районі м.Києва заявила кредиторські вимоги на суму 8367,62грн.
Із матеріалів справи вбачається, що вимоги ДПІ у Печерському районі м.Києва на суму 8367,62грн. включені до складу кредиторської заборгованості ТОВ «МАНУАЛ ГРУП» та до проміжного ліквідаційного балансу станом на 28.11.2013р.
За результатами проведеної ліквідаційною комісією інвентаризації майна товариства основних засобів та іншого майна не виявлено.
За результатами ліквідаційної процедури ліквідаційною комісією складено проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" (а.с.28 том 1) станом на 28.11.2013. Дані проміжного ліквідаційного балансу, який затверджений на загальних зборах учасників ТОВ «МАНУАЛ ГРУП» (протокол №7 від 28.11.2013), свідчать про перевищення пасиву підприємства над його активами (актив - 50,3 тис.грн., пасив - 5075,6 тис.грн.).
За таких обставин, господарський суд обґрунтовано дійшов висновку про те, що матеріали справи, пояснення голови ліквідаційної комісії свідчать про неспроможність ТОВ "МАНУАЛ ГРУП", щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, виконати грошові зобов'язання, внаслідок чого слід визнати існування підстав для застосування до боржника процедури ліквідації у справі про банкрутство. ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" слід визнати банкрутом, відкрити ліквідаційну процедуру.
З матеріалів справи не вбачається, що ліквідатор є заінтересованою особою відносно банкрута, тому з огляду на приписи ст.95 Закону про банкрутство судом обґрунтовано призначено голову ліквідаційної комісії ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" Книшевську Т. С. (ідент.№ 3176211148, адреса для листування: 72301, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Лермонтова, 58, кв.4).
Згідно із ч.1 ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Тому господарський суд обгрунтовано скасував арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном боржника .
Посилання скаржника на те, що боржником не надано ліквідаційного балансу до податкового органу для перевірки його повноти та достовірності судова колегія до уваги не приймає, оскільки боржником за результатами роботи ліквідаційної комісії подано до суду проміжний ліквідаційний баланс.
Разом з тим, враховуючи положення Податкового кодексу України, зокрема ст.ст. 78 та 82 винесення постанови про визнання ТОВ "МАНУАЛ ГРУП" банкрутом не перешкоджає ДПІ провести позапланову перевірку банкрута, перевірити повноту та достовірність ліквідаційного балансу та не може бути підставою для скасування на цій підставі постанови, оскільки податкові органи не обмежені в проведенні вказаної перевірки стосовно банкрута під час здійснення ліквідаційної процедури, вже після прийняття постанови про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедур.
З огляду на наведене та керуючись ст.ст.103, 104, 105, 106 ГПК України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Постанову господарського суду Запорізької області від 23.12.2013р. у справі №908/3931/13 - залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Головуючий: А.М.М'ясищев
Судді: Н.В.Будко
І.В.Москальова
Надруковано 6 примірників
1. скаржнику
2. боржнику
3. ліквідатору
4. у справу
5. ГСЗО
6. ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2014 |
Оприлюднено | 06.03.2014 |
Номер документу | 37473991 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
М'ясищев А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні