ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
11.02.2014 Справа № 5021/1230/12
Господарський суд Сумської області у складі судді Спиридонової Н.О.,
при секретарі Гребенюк С.В.,
за участю представників сторін:
кредиторів - УПФУ в м. Сумах - Бабченко С.Г. (довіреність « 252/13-10 від 08.01.2014 року),
ДПІ в м. Сумах - Будаков В.М.
ПАТ «КБ «Надра» - Астахов Р.М.
ліквідатор - Савочка А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №5021/1230/12
за заявою кредитора - Управління Пенсійного Фонду України в м. Сумах
до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Тера» (40000, м. Суми, вул. Пролетарська, 35, код 32603333)
про банкрутство, -
встановив:
Ухвалою від 28.01.2014 року розгляд скарги УПФУ в м. Сумах на дії ліквідатора, клопотання ліквідатора про скасування заборони та арештів рухомого й нерухомого майна банкрута, клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури та клопотання ПАТ "КБ "Надра" про припинення ліквідаційної процедури було відкладено на 11.02.2014 року.
УПФУ в м. Сумах надало відгук № 2726/13-10 від 11.02.2014 року на клопотання ПАТ КБ «Надра» про припинення ліквідаційної процедури, відповідно до якого управління не вбачає правових підстав для переходу до загальних процедур.
УПФУ в м. Сумах також подало відгук № 2727/13-10 від 11.02.2014 року щодо клопотання ліквідатора про скасування обтяжень та продовження строку ліквідаційної процедури, відповідно до якого управління не заперечує проти задоволення вказаних клопотань ліквідатора.
ДПІ в м. Сумах надала суду відзив № 7680/9/18-19-10 від 10.02.2014 року, відповідно до якого підтримує клопотання ліквідатора та заперечує проти клопотання ПАТ КБ «Надра».
ПАТ КБ «Надра» надало пояснення, відповідно до яких підтримує заявлене ним клопотання та заперечує проти задоволення клопотань ліквідатора.
В судовому засіданні учасники судового процесу надали усні пояснення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Щодо скарги № 27236/13-19 від 24.09.2013 року УПФУ в м. Сумах на дії ліквідатора
У вересні 2013 року надійшла скарга УПФУ в м. Сумах на дії ліквідатора, відповідно до якої управління просить суд визнати бездіяльність ліквідатора Савочки А.А. незаконною, та такою, що не відповідає ст. 3-1, 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та просить зобов'язати ліквідатора завершити ліквідаційну процедуру у відповідності до вимог Закону.
Подану скаргу управління мотивує тим, що ліквідатор неефективно використовує строк відведений для ліквідаційної процедури. Строк ліквідаційної процедури завершено, проте звіт не подано.
Ліквідатор подав відзив на скаргу УПФУ в м. Сумах, в якому проти задоволення скарги заперечує та вважає її необгрунтованою.
Також, ліквідатором подано проміжний звіт від 27.01.2014 року про проведену ним роботу та документи на підтвердження вчинених дій.
З поданих документів вбачається, що ліквідатором вживалися заходи щодо розшуку, виявлення та повернення майнових активів банкрута, для подальшого їх включення до ліквідаційної маси.
Ліквідатором було направлено запити до ДПІ в м. Сумах, УДАІ УМВС України в Сумській області, ВДВС Сумського МУЮ, ГУ Держкомзему у Сумській області.
Відповідно до відповідей на вищевказані запити, ліквідатором було з'ясовано, що за банкрутом транспортні засоби не зареєстровано, відсутня нерухомість, земельні ділянки в користуванні не перебувають.
Відповідно до довідки ДПІ в м. Сумах встановлено, що у ТОВ «Тера» відкрито рахунки в АТ «Укрексімбанк» та ПАТ КБ «Надра».
В жовтні 2012 року було проведено інвентаризацію, за результатами якої сформовано ліквідаційну масу банкрута.
Відповідно до експертного висновку ПП «Роменекс-Л» ліквідаційна вартість майнових активів визначена в сумі 64 700,00 грн.
Ліквідатор зазначив, що ним було оповіщено всіх можливих кредиторів банкрута. В результаті чого надійшли заяви від ВВД ФССНВВПЗ України у м. Суми з вимогами в сумі 610,00 грн., ВВД ФССНВВПЗ України у м. Києві з вимогами в сумі 1 040,92 грн., Сумського МЦЗ з вимогами в сумі 1 186,16 грн., ДПІ в м. Сумах з вимогами в сумі 2 986,39 грн., Сумської МВД ФССТВП України в сумі 1 365,21 грн., претензія ТОВ «Хлібороб» з вимогами в сумі 177 313,26 грн., ДП «Охтирський комбінат хлібопродуктів» з вимогами в сумі 11 647,39 грн.
Ліквідатор вказав, що майно банкрута було реалізовано, відповідно до договору купівлі-продажу від 29.01.2013 року з ФОП ОСОБА_5
Вказані кошти між кредиторами розподілені ще не були, оскільки заставний кредитор ПАТ КБ «Надра» заяви з грошовими вимогами у справі не подавав до жовтня 2013 року. Ліквідаційні витрати також не відшкодовано.
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс , до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, законодавцем передбачено, що подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється на момент завершення ліквідаційної процедури, визначено обов'язковий перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із звітом ліквідатора та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури та за участі кредиторів (комітету кредиторів).
Тому, подання до суду звіту ліквідатора неможливе до завершення ліквідаційної процедури.
Згідно з ч.3 статті 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор (ліквідаційна комісія) виконують свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
З огляду на вищевикладене, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення скарги управління пенсійного фонду, оскільки ліквідатор проводить ліквідаційну процедуру у відповідності до норм Закону, зокрема, відповідно до ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»
Щодо клопотання від 29.10.2013 року ПАТ КБ «Надра» про припинення ліквідаційної процедури
У жовтні 2013 року до господарського суду надійшло клопотання ПАТ КБ «Надра» про припинення ліквідаційної процедури.
Подане клопотання банк мотивує тим, що провадження у даній справі проводиться за спрощеною процедурою банкрутства, відповідно до ст. 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до внесення змін Законом України від 22.12.2011 року № 4212- VI), яка регламентує особливості банкрутства відсутнього боржника.
Банк зазначає, що 19.05.2006 року між ВАТ КБ «Надра» та боржником було укладено договір іпотеки, відповідно до якого у іпотеку банку було передано нерухоме майно, а саме: нежиле приміщення, ангар літ. «В», гараж літ. «Е», що знаходяться за адресою: Сумська область, Недригайлівський район, смт. Недригайлів, вул. Комінтерна, 91.
Відповідно до ст. 52 Закону у разі виявлення майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, господарський суд може винести ухвалу про припинення процедури ліквідації та переходу до загальних судових процедур у справі про банкрутство.
Крім того, банк наголошує, що ліквідатор звернувся до суду з клопотанням про скасування заборони відчуження та арештів рухомого та нерухомого майна банкрута, що додатково свідчить про наявність у боржника майна.
На підставі викладеного, банк вважає, що подальше провадження у справі за спрощеною процедурою є недоречним, тому просить суд припинити процедуру ліквідації ТОВ «Тера» та просить перейти до загальної процедури банкрутства на стадії розпорядження майном.
Проте, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, майно - нежиле приміщення, ангар літ. «В», гараж літ. «Е», що знаходяться за адресою: Сумська область, Недригайлівський район, смт. Недригайлів, вул. Комінтерна, 91, відповідно до рішення господарського суду Сумської області від 29.06.2010 року № 11/78-10, було повернуто у власність ВАТ «Недригайлівський Агрохім».
Відповідно до відзиву ліквідатора, вищезазначене майно включено до ліквідаційної маси банкрута - ВАТ «Недригайлівський Агрохім».
Як зазначалося вище, майно яке належить ТОВ «Тера», вже було реалізовано. ПАТ КБ «Надра», як заставного кредитора, було повідомлено про продаж майна. Проте, у зв'язку з тим, що ПАТ КБ «Надра» тривалий час не подавав заяву з вимогами та реквізитами для перерахування коштів, то 64 700,00 грн., отримані від продажу майна банкрута розподілено не було.
Відповідно до ч. 6 ст. 52 Закону за клопотанням ліквідатора у разі виявлення ним майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, господарський суд може винести ухвалу про припинення процедури ліквідації, передбаченої цією статтею, і переходу до загальних процедур у справі про банкрутство, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону у разі виявлення майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, сума виручки від продажу такого майна направляється на покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство.
З викладеного вбачається, що перехід до загальних процедур можливий за наявності клопотанням ліквідатора, у разі виявлення майна відсутнього боржника, та за наявності виручки від продажу майна боржника, сума якої більша від суми необхідної для покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство.
Як відомо з проміжного ліквідаційного балансу ліквідатора від 27.01.2014 року, сума виручки від продажу майна банкрута склала 64 700,00 грн.
Відповідно до поданого розрахунку, оплати послуг ліквідатора ТОВ «Тера» за період з 04.09.2012 року по 31.12.2013 року, склала 36 329,61 грн.
Враховуючи той факт, що майже половина майна включеного до ліквідаційної маси банкрута, перебувала в заставі ПАТ КБ «Надра», то згідно ч. 2 ст. 26 Закону майно банкрута, що є предметом застави, включається до складу ліквідаційної маси, але використовується для першочергового задоволення вимог заставодержателя.
Таким чином, сума отриманої виручки є недостатньою для покриття ліквідаційних затрат.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд немає правових підстав для припинення ліквідаційної процедури та переходу до загальних процедур банкрутства у даній справі, а тому відмовляє ПАТ КБ «Надра» в задоволенні поданого клопотання.
Щодо клопотання ліквідатора про скасування заборони відчуження та арештів рухомого та нерухомого майна банкрута
У жовтні 2013 року до господарського суду надійшло клопотання ліквідатора ТОВ «Тера» арбітражного керуючого Савочки А.А. про скасування заборони відчуження та арештів рухомого та нерухомого майна банкрута, відповідно до якого ліквідатор просить суд скасувати заборони та арешти на об'єкти рухомого майна «Тера» (40000, м. Суми, вул. Пролетарська, 35; код ЄДРПОУ 32603333). Зобов'язати Сумську філію державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України (40004, м. Суми, вул. Курська, 18 літ. А) внести до Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційні записи про виключення записів про приватні обтяження, зареєстрованих в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна стосовно майна ТОВ «Тера» (40000, м. Суми, вул. Пролетарська, 35; код ЄДРПОУ 32603333), а саме:
реєстраційний запис № 3059636 від 04.04.2006 року (на підставі Договору застави майнових прав № 25/6/2005/980-3/161/1 від 28.03.2006 року);
реєстраційний запис № 3285015 від 01.06.2006 року (Договір застави від 18.05.2006 року);
реєстраційний запис № 3464789 від. 14.07.2006 року (Договір застави цінних паперів №25/6/2005/980-ЦП/161-1 від 10.07.2006 року);
реєстраційні записи № 6667381 від 26.02.2008 року, № 6758776 від 11.03.2008 року, № 6767548 від 12.03.2008 року, № 6925188 від 02.04.2008 року та № 6970345 від 08.04.2008 року (Договір кредитної лінії № 01/2008/65431004 від 28.01.2008 року);
реєстраційні записи № 6970455 від 08.04.2008 року, № 6970560 від 08.04.2008 року (Договір кредитної лінії № 01/2008/300761014 від 26.03.2008 року);
реєстраційний запис № 6980455 від 09.04.2008 року (Договір кредитної лінії 7/64591043 від 14.11.2007 року);
реєстраційний запис № 6996483 від 11.04.2008 року (Договір кредитної лінії №01/2007/4981028 від 02.08.2007 року);
реєстраційні записи № 7610314 від 22.07.2008 року та № 7699533 від 06.08.2008 року (Договір кредитної лінії № 01/2008/99381023 від 21.07.2008 року);
реєстраційний запис № 7907779 від 12.09.2008 року (Договір застави майна від 10.09.2008року);
реєстраційний запис № 9955198 від 21.06.2010 року (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 19870399 від 25.03.2010 року);
реєстраційний запис № 10166196 від 20.08.2010 року (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 17641803 від 24.02.2010 року);
реєстраційний запис № 10431350 від 01.11.2010 року (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 22212402 від 23.06.2010 року).
Вказане клопотання ліквідатор мотивує тим, що має на меті завершити ліквідаційну процедуру, задовольнивши вимоги кредиторів за рахунок коштів, отриманих від реалізації майна банкрута, тому майно банкрута має бути вільне від будь-яких обтяжень.
Відповідно до ч.1 статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Отже, з моменту відкриття щодо боржника ліквідаційної процедури всі без винятку обтяження його активів підлягають скасуванню.
Це пов'язано з тим, що у процедурі ліквідації задоволення вимог кредиторів відбувається за рахунок коштів, отриманих від здійсненої у встановленому порядку реалізації майна банкрута. Тому майно банкрута повинно бути вільним від будь-яких обтяжень.
При цьому зняття заборон та арештів із майна боржника в порядку статті 23 Закону про банкрутство є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб та не потребує сплати ніяких коштів.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Вищого господарського суду України, що викладена у постанові №25/23/10 від 01.09.2010р.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд дійшов висновку, що вищезазначене клопотання ліквідатора підлягає задоволенню.
Щодо клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури по даній справі
В жовтні 2013 року до господарського суду звернувся ліквідатор Савочка А.А. з клопотанням про продовження строку ліквідаційної процедури до 01.03.2014 року.
Подане клопотання ліквідатор мотивує тим, що ВДВС надіслало ліквідатору на виконання виконавчі документи - Виконавчий напис приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6 від 06.07.2009 року та наказ господарського суду Сумської області від 14.12.2009 року № 16/261-09. Стягувачем за даними виконавчими документами є ПАТ КБ «Надра».
Проте, заяв про визнання кредиторських вимог стягувачем ліквідатору подано не було. Майно боржника перебуває в заставі банку, проте ліквідатор не має права поза волею кредитора визнати суму кредиторських вимог та включити їх до реєстру вимог кредиторів. Питання спрямування коштів від продажу мана банкрута залишається не вирішеним. Враховуючи вищевикладене, ліквідатор не має змоги подати звіт та ліквідаційний баланс банкрута. У зв'язку з чим, просить суд продовжити строк ліквідаційної процедури на 6 місяців.
Матеріали справи свідчать, що боржника було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатора, відповідно до постанови господарського суду від 03.09.2012 року.
Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс , до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, законодавцем передбачено, що подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється на момент завершення ліквідаційної процедури, визначено обов'язковий перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із звітом ліквідатора та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури та за участі кредиторів (комітету кредиторів).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання ліквідатора підлягає задоволенню, а ліквідаційна процедуру банкрута підлягає продовженню на шість місяців.
Керуючись статтями, 3-1, 22, 24, 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, яка діяла до набрання чинності 19.01.2013р. змін внесених Законом України №4212-VI від 22.12.2011р.), статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
1. У задоволенні скарги № 27236/13-19 від 24.09.2013 року УПФУ в м. Сумах на дії ліквідатора - відмовити.
2. У задоволенні клопотання від 29.10.2013 року ПАТ КБ «Надра» про припинення ліквідаційної процедури - відмовити.
3. Клопотання ліквідатора про скасування заборони відчуження та арештів рухомого та нерухомого майна банкрута - задовольнити.
4. Скасувати заборони та арешти на об'єкти рухомого майна «Тера» (40000, м. Суми, вул. Пролетарська, 35; код ЄДРПОУ 32603333).
Зобов'язати Сумську філію державного підприємства «Інформаційний
центр» Міністерства юстиції України (40004, м. Суми, вул. Курська, 18 літ. А) внести до Державного реєстру обтяжень рухомого майна реєстраційні записи про виключення записів про приватні обтяження, зареєстрованих в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна стосовно майна ТОВ «Тера» (40000, м. Суми, вул. Пролетарська, 35; код ЄДРПОУ 32603333), а саме:
реєстраційний запис № 3059636 від 04.04.2006 року (на підставі Договору застави майнових прав № 25/6/2005/980-3/161/1 від 28.03.2006 року);
реєстраційний запис № 3285015 від 01.06.2006 року (Договір застави від 18.05.2006 року);
реєстраційний запис № 3464789 від. 14.07.2006 року (Договір застави цінних паперів №25/6/2005/980-ЦП/161-1 від 10.07.2006 року);
реєстраційні записи № 6667381 від 26.02.2008 року, № 6758776 від 11.03.2008 року, № 6767548 від 12.03.2008 року, № 6925188 від 02.04.2008 року та № 6970345 від 08.04.2008 року (Договір кредитної лінії № 01/2008/65431004 від 28.01.2008 року);
реєстраційні записи № 6970455 від 08.04.2008 року, № 6970560 від 08.04.2008 року (Договір кредитної лінії № 01/2008/300761014 від 26.03.2008 року);
реєстраційний запис № 6980455 від 09.04.2008 року (Договір кредитної лінії 7/64591043 від 14.11.2007 року);
реєстраційний запис № 6996483 від 11.04.2008 року (Договір кредитної лінії №01/2007/4981028 від 02.08.2007 року);
реєстраційні записи № 7610314 від 22.07.2008 року та № 7699533 від 06.08.2008 року (Договір кредитної лінії № 01/2008/99381023 від 21.07.2008 року);
реєстраційний запис № 7907779 від 12.09.2008 року (Договір застави майна від 10.09.2008року);
реєстраційний запис № 9955198 від 21.06.2010 року (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 19870399 від 25.03.2010 року);
реєстраційний запис № 10166196 від 20.08.2010 року (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 17641803 від 24.02.2010 року);
реєстраційний запис № 10431350 від 01.11.2010 року (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 22212402 від 23.06.2010 року).
5. Клопотання ліквідатора про продовження строку ліквідаційної процедури по справі № 5021/1230/12 - задовольнити.
6. Продовжити строк ліквідаційної процедури ТОВ «Тера» на шість місяців до 03 березня 2014 року.
7. Копію даної ухвали надіслати кредиторам, ліквідатору.
Суддя Н.О. Спиридонова
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2014 |
Оприлюднено | 06.03.2014 |
Номер документу | 37474024 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Спиридонова Надія Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні