cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" лютого 2014 р.Справа № 916/3438/13
За позовом Комунального підприємства "Домоуправління №18"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтплюс"
про стягнення 52458,99 грн.
Суддя Гут С.Ф.
В судовому засіданні приймали участь:
Від позивача:не з'явився.
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Комунальне підприємство "Домоуправління №18", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" про стягнення заборгованості у розмірі 52458,99грн., а саме: суми основної заборгованості по орендній платі у розмірі 49848,13грн., та пені у розмірі 2610,91грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.12.13р. порушено провадження у справі №916/3438/13.
За клопотанням представника позивача, ухвалою господарського суду Одеської області від 07.02.14р. було продовжено строк вирішення спору по справі №916/3438/13 до 26.02.2014р., в порядку ст.69 ГПК України.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судових засідань, згідно наявних в матеріалах справи поштових повідомлень, однак про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позов не надав, своє право на захист не використав, у зв'язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам у порядку ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив.
23.10.2012р. між Комунальним підприємством "Домоуправління №18"(Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" (Орендар) було укладено договір оренди №2(з додатковими угодами), згідно умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове, платне користування приміщення, що розташоване за адресою: м.Одеса вул. Космонавтів, 11-А, загальною площею 101,7кв.м.
Відповідно до договору оренди, Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до п. 2.4. договору, орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
18.02.2013р. між Комунальним підприємством "Домоуправління №18"(Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" (Орендар) було укладено договір оренди №3, згідно умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове, платне користування приміщення, що розташоване за адресою: м.Одеса вул. Космонавтів, 11-А, загальною площею 101,7кв.м.
Відповідно до договору оренди, Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно п.2.1., п.2.2 Договору, розмір орендної плати визначається на підставі ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та рішення сесії Одеської міської ради від 09.11.2005р. №4840-І „Про орендну комунального майна, що є власністю територіальної громади міста Одеси". За орендоване приміщення орендар зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку №1 до договору, що становить за перший після підписання договору оренди місяць 5374,63грн. без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.
Відповідно до п. 2.4. договору, орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Згідно п.5.2. договору, за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. Нарахування пені за прострочку виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний.
Так з 15.08.2013р. договір оренди було припинено, та 15.08.2013р. між сторонами було підписано акт приймання-передачі приміщення, згідно якого Орендоване приміщення було повернуто балансоутримувачу.
Позивач свої зобов'язання виконував належним чином, проте відповідач порушував умови договору та не розраховувався за надане у користування нежитлове приміщення, у зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість у розмірі 49848,13грн.
Посилаючись на порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" прийнятого на себе зобов'язання щодо своєчасної оплати орендної плати, позивач звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з відповідача основної заборгованості по орендній платі у розмірі 49848,13грн. за період з 23.10.2012р. станом на 01.10.2013р., та пені у розмірі 2610,91грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання -це вид цивільних правовідносин.
Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.
Згідно ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч.1 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За вимогами ч.3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Так судом встановлено порушення відповідачем умов договору оренди щодо своєчасної оплати орендної плати, внаслідок чого, за відповідачем утворилась заборгованість, у зв'язку з чим позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі у розмірі 49848,13грн. за період з 23.10.2012р. станом на 01.10.2013р., є обґрунтованою та підлягає судом задоволенню.
Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" пені в розмірі 2610,91грн.
Відповідно до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання. Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.
Нараз, перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, на думку суду, здійснений неналежним чином. З цих підстав судом було самостійно розраховано пеню та визначено її розмір, а тому пеня підлягає задоволенню в сумі 2610,85грн.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Враховуючи вищезазначені обставини справи, позовні вимоги Комунального підприємства "Домоуправління №18" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" підялають задоволенню в частині стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі у розмірі 49848,13грн., та пені у розмірі 2610,85грн.
Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору на суму 1720,50грн.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Софтплюс" (65114, м.Одеса, пр. М.Жукова, 47/3, офіс 26, код ЄДРПОУ 38437610, р/р 26005204631 в АКБ „Фінбанк", МФО 328168) на користь Комунального підприємства "Домоуправління №18" (65059, м. Одеса, вул. Краснова, 8, кв.2, код ЄДРПОУ 03350019, р/р 26008060901912 в Южне ГРУ ПАТ КБ „ПриватБанк", МФО 328704) суму заборгованості по орендній платі у розмірі 49848(сорок дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім)грн. 13коп., пеню у розмірі 2610(дві тисячі шістсот десять)грн.85коп., витрати по сплаті судового збору у сумі 1720(одну тисячу сімсот двадцять)грн. 50коп.
3. В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 03.03.2014р.
Суддя Гут С.Ф.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2014 |
Оприлюднено | 06.03.2014 |
Номер документу | 37478497 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гут С.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні