Постанова
від 02.06.2009 по справі 30/3-09-34
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

30/3-09-34

           

 ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"02" червня 2009 р. Справа № 30/3-09-34

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого - Величко Т.А.

суддів: Бойко Л.І., Жукової А.М.

при секретарі судового засідання Арбієві А.А.

за участю представників сторін:

від позивача – Нестерова М.В.;

від відповідача —Павленко О.В.;

від прокуратури: Чемаширянова Т.В, Будзул-Лавренюк К.Я.;

розглянувши апеляційне подання прокурора Овідіопольського району Одеської області

на рішення господарського суду Одеської області від 10.03.2009р.

зі справи № 30/3-09-34

за позовом прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області

до ЗАТ „Одеський коньячний завод”

про зобов'язання укласти додаткову угоду та зобов'язання вчинити певні дії  

(у судовому засіданні оголошувалась перерва до 02.06.09р.)

встановив:

Прокурор Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до Орендного підприємства “Одеський коньячний завод” про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки №5 від 30.01.01р., укладеного між Великодолинською селищною Радою та ОП “Одеський коньячний завод”, а саме: внести зміни в п. 2.3 договору оренди, встановивши розмір орендної плати в сумі 1301641,67грн., зареєструвати додаткову угоду у державному підприємстві “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”.

    Позовні вимоги обгрунтовані тим, що в 2007р. на замовлення Великодолинської селищної Ради було розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель селища Великодолинське.

         20.12.07р. Великодолинською селищною Радою прийнято рішення №551-4 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель селища Великодолинське Овідіопольського району Одеської області”, а 04.09.08р. селищною Радою було прийнято рішення №729-4 “Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок ЗАТ “Одеський коньячний завод” для обслуговування виробничих будівель і споруд підприємства в селі Великодолинське по вул. Транспортній, 1 та вул. Мізікевича, 1. Вказаним рішенням передбачено внесення змін в п. 2.3 договору оренди, визначено орендну плату в розмірі 1301641,67грн.

          Ухвалою господарського суду Одеської області від 29.01.09р. була здійснена заміна неналежного відповідача —ОП “Одеський коньячний завод” на належного —ЗАТ “Одеський коньячний завод” на підставі наданого до матеріалів справи Статуту підприємства.

     Заявою від 16.02.09р. про уточнення позовних вимог позивач просить розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 30.01.01р. між Великодолинською селищною Радою та ОП “Одеський коньячний завод” та зареєстрований 09.02.01р. за №5, зобов'язати ЗАТ “Одеський коньячний завод” (правонаступника ОП “Одеський коньячний завод”) передати земельну ділянку площею 20,36га, яка розташована на території Великодолинської селищної Ради в смт Великодолинське, вул. Транспортна, 1 за актом приймання-передачі до земель запасу на території Великодолинської селищної Ради.

      Зміна позовних вимог обгрунтована абз. 5 р. 2.2 договору оренди, яким передбачено, що при заміні орендаря договір оренди не зберігає чинність, а також посиланням на ст. 31, 32 ЗУ “Про оренду землі”, ст. 629,651 ЦК України.

26.02.09р. прокурор Овідіопольського району звернувся до господарського суду із заявою про уточнення позовних вимог, викладених в редакції уточнень Великодолинської селищної Ради.

       В запереченнях на заяву про уточнення позовних вимог Великодолиської селищної Ради ЗАТ “Одеський коньячний завод” послалось на порушення позивачем вимог ст. 22 ГПК України, за якою одночасна зміна і предмета і підстав позову не допускається.

        Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.02.09р. в порядку ст. 22 ГПК України, господарський суд відмовив прокурору Овідіопольського району та Великодолинській селищній Раді в задоволені заяви про уточнення позовних вимог.

       У відзиві на позовну заяву про зобов'язання вчинити певні дії, а саме —укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки №6 від 30.01.01р. щодо внесення змін в п. 2.3 договору та встановити нову орендну плату, відповідач позовні вимоги не визнав.

      Доводи заперечень грунтуються на умовах договору оренди земельної ділянки (п.1, 2.2, 2.3, 4), відсутністю законних підстав для перегляду розміру орендної плати, ст. 21, 30 ЗУ “Про оренду землі”.

        Рішенням господарського суду Одеської області від 10.03.09р. (суддя Рога Н.В.) в задоволені позовних вимог відмовлено повністю.

        Судове рішення мотивоване таким:

–          відповідно до Статуту ЗАТ “Одеський коньячний завод” реорганізація ОП “Одеський коньячний завод” сталася в грудні 2002р. шляхом перетворення у ЗАТ, а тому п. 4 договору оренди земельної ділянки від 30.01.01р. не застосовується і договір є чинним для ЗАТ “Одеський коньячний завод”;

–          умовами договору оренди передбачені підстави, необхідні для внесення в договір змін щодо розміру орендної плати і обов'язкова взаємна згода сторін;

–          посилання позивачем на ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в редакції Закону від 28.12.07р. №107-ІV зроблено без врахування Закону України від 03.06.08р. №309-VІ, в якому ч. 4 та 5 ст. 21 ЗУ “Про оренду землі” викладено у новій редакції;

–          відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України та ч. 1 ст. 188 ГК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом, з дотриманням передбаченого ст. 188 ГК України порядку зміни договору.

          Не погоджуючись з висновками суду, прокурор Овідіопольського району звернувся із апеляційним поданням, в якому просить рішення господарського суду скасувати, позовні вимоги задовольнити.

          Доводи апеляційного подання грунтуються на порушеннях норм матеріального і процесуального права, що призвело до прийняття неправильного рішення.

–          судом не застосовані вимоги ст. 632 ЦК України, якою передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, а у випадках, встановлених законом,Ю застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування;

–          прийняття селищною Радою рішення від 20.12.07р. №551-4 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель селища Великодолинське Овідіопольського району Одеської області” є тою обставиною, що зумовила позивача переглядати ціну орендної плати за орендовану зем. ділянку відповідачем після укладення договору оренди;

–          правомірність дій позивача підтверджується і рішенням №729-У від 04.09.08р. “Про внесення змін до договорів оренди зем. ділянок ЗАТ “Одеський коньячний завод” для обслуговування виробничих будівель і споруд підприємства в смт. Великодолинське, вул. Транспортна, 1 та вул. Мізікевича, 1.

–          судом не  враховано, що при наявності чинними вказаних рішень селищної Ради відповідач відмовився в добровільному порядку укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди зем. ділянки, що і зумовило позивача звернутися до прокуратури і до суду.

–          судом не застосовано вимоги ст. 30 ЗУ “Про оренду землі”, зроблено хибний висновок щодо односторонньої зміни умов договору та відмовлено у позові прокурору.

          Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін, дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційного подання прокурора Овідіопольського району, виходячи з такого.

          Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, 30.01.01р. між Великодолинською селищною Радою та Орендним підприємством “Одеський коньячний завод” (правонаступником якого є ЗАТ “Одеський коньячний завод”) був укладений договір оренди земельної ділянки, за яким Великодолинська селищна Рада —орендодавець —на підставі рішення від 18.07.00р. №650, надала, а орендар —ОП “Одеський коньячний завод” прийняв у строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку, яка знаходиться на території Великодолинської селищної Ради в смт. Великодолинське, вул. Транспортна, 1 загальною площею 20,36га. Земельна ділянка надана в оренду з метою несільськогосподарського використання —для обслуговування існуючих будівель та споруд  коньячного заводу  строком на 49 років.

          Відповідно до п. 2.3 договору оренди орендна плата складає 34216грн 60коп. за рік та підлягає сплаті щомісячно до 15 числа наступного за звітним місяця в сумі 3103,26грн. При цьому передбачено, що розмір орендної плати переглядається в зв'язку із підвищенням цін, тарифів, в т.ч., внаслідок інфляційних процентів, у разі збільшення розмірів ставки зем. кадастру тощо.

          Рішенням Великодолинської селищної Ради від 20.12.07р. № 551-4 затверджено результати нормативної грошової оцінки земель смт. Великодолинське, розробленої ДП “Центр державного земельного кадастру”

          Листом від 07.02.08р. за вих. № 02-07/1-114 Великодолинська селищна Рада запросила керівника ОП “Одеський коньячний завод” в термін з 11.0208р. по 19.02.08р. прибути до селищної Ради для вирішення питання щодо додаткової угоди (зміни орендної ставки) до договору оренди земельної ділянки.

          Рішенням Великодолинської селищної Ради від 04.09.08р. №729-У “Про внесення змін до договорів оренди зем. ділянок ЗАТ “Одеський коньячний завод” для обслуговування виробничих будівель і споруд підприємства в смт. Великодолинське вул. Транспортна, 1 та вул. Мізікевича, 1” вирішено внести зміни до договору оренди зем. ділянки із ЗАТ “Одеський коньячний завод”, а саме:

–          п.2.3 “Орендна плата” Встановити орендну плату в розмірі 78618,15грн. (для обслуговування виробничих будівель і споруд по вул. Мізікевича, 1);

–          п.2.3 “Орендна плата” Встановити орендну плату в розмірі 1301641,67грн.. (для обслуговування виробничих будівель і споруд по вул. Транспортна, 1).

          Вказаним рішенням доручено голові селищної Ради укласти угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки з ЗАТ “Одеський коньячний завод”, а ЗАТ “Одеський коньячний завод” зобов'язано зареєструвати угоду в Одеській РФ ДП Центр ДЗК до 01.10.08р.

          13.11.08р. за вих. №02-7/6-1161 голова Великодолинської селищної Ради звернувся до прокурора Овідіопольського району Одеської області з проханням направити позов до господарського суду в інтересах територіальної громади смт. Великодолинське про зобов'язання укласти додаткову угоду до договорів оренди зем. ділянок ОП ЗАТ “Одеський коньячний завод” щодо зміни орендної плати, посилаючись на те, що керівництво ОП ЗАТ “Одеський коньячний завод” уникає від оформлення внесення змін до договору.

          26.12.08р. за вих. № 05/2-5193 прокурор Овідіопольського району подав позов до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Великодолинської селищної Ради про зобов'язання ОП “Одеський коньячний завод” укласти додаткову угоду до договору оренди зем ділянки №5 від 20.01.01р., укладеного між Великодолинською селищною Радою та ОП “Одеський коньячний завод”, а саме, в п. 2.3 договору, встановивши орендну плату в розмірі 1301641,67грн.,  а також зареєструвати в ДП “Центр ДЗК” ці зміни.

          Господарський суд, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, не погоджуючись з доводами позивача, послався на недотримання позивачем встановленого чинним законодавством порядку внесення змін до договору оренди зем. ділянки, відсутність підстав для зміни розміру орендної плати.

          З обгрунтованістю висновків суду погодитися можна.

          Відповідно до ЗК України та ЗУ “Про орендну плату” права оренди земельної ділянки — це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для  провадження підприємницької та іншої діяльності.

          Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка

          Орендна плата (ст.21 Закону) —це платіж, який орендар вносить орендареві за користування зем. ділянкою.

          Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України “Про плату за землю”).

          П. 2.3 договору оренди земельної ділянки визначено, що орендна плата складає 34216,60грн. та підлягає оплаті до 15 числа наступного за звітним місяця в сумі 3103грн.26коп.

          Сторонами за договором визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі підвищення цін, товарів тощо, в т.ч. внаслідок інфляційних процентів, збільшення розмірів ставки зем. податку, у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендарю про права третіх осіб на орендовану ділянку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

          Великодолинська селищна Рада, за наслідками розгляду технічної документації з нормативної грошової оцінки земель земель селища Великодолинське, розробленої ДП “Центр державного земельного кадастру” затвердила результати нормативної грошової оцінки земель смт. Великодолинське, про що прийняла рішення №551-У від 20.12.07р.

          З посиланням на вказане рішення та ст. 26 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 21, 23 ЗУ “Про плату за землю”, ЗК України, ЗУ “Про оренду землі”, “Про державний бюджет України на 2008р.”, Великодолинська селищна Рада прийняла рішення № 729-У від 04.09.08р. яким вирішила внести зміни до договору оренди з ЗАТ “Одеський коньячний завод” - п. 2.3 щодо розміру орендної плати, визначивши її в сумі 1301641,67грн. Цим же рішенням доручено голові селищної Ради укласти угоду “Про внесення змін до договору оренди на земельну ділянку” з ЗАТ “Одеський коньячний завод” і зобов'язано орендаря зареєструвати цю угоду в Одеській РФ ДП Центр ДЗК до 01.10.08р.

          Ст.188ГК України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

          Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

          Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20 денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або і разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. В цій ситуації умови, що підлягають зміні, будуть визначатися рішенням суду.

          Дії щодо зміни чи розірвання договору за своєю юридичною природою є угодами, до яких застосовуються загальні правила про вчинення угод із застосуванням спеціальних правил, що відносяться до форми їхнього вчинення. Відповідно до ст. 654 ЦК України, угода про зміну або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що і договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи  не випливає із звичаїв ділового обігу.

          П. 2 рішення №729-У від 04.09.08р. доручено Великодолинському селищному голові укласти угоди “Про внесення змін до договору оренди на земельну ділянку” з ЗАТ “Одеський коньячний завод”.

          Докази підготовки такої додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 20.01.01р. зареєстрованого 09.02.01р. за №5, надання її орендарю на розгляд —відсутні, і як встановлено за матеріалами справи і з пояснень сторін під час апеляційного розгляду, така угода не складалась, не направлялась і не могла бути розглянута відповідачем по справі.

          У відповідності з ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (в т.ч. іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницькою діяльність без створення юридичної особи та у встановленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду відповідно до встановленої підвідомчості господарських прав за захистом своїх порушених прав і охоронюваних законом інтересів.

          Позивачем не надано доказу порушення його прав чи охоронюваних законом інтересів з боку відповідача за договором оренди земельної ділянки.

          Як підставно зазначив господарський суд з посиланням на ст. 19 Конституції України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

          Ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, спрямовану на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов, які відповідно до ст. 525, 526 ЦК України повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не не встановлено договором або законом.

          Договір є обов'язковим для виконання сторонами. (ст. 629 ЦК України).

          Твердження прокурора про відмову ЗАТ “Одеський коньячний завод” в добровільному порядку укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди не приймається до уваги, оскільки спростовується матеріалами справи і самим апеляційним поданням, в якому відсутні докази врегулювання спірного питання з дотриманням встановленого законом порядку (ст.188 ГК України), а йде посилання на неодноразові бесіди з даного питання з керівництвом відповідача.

          Матеріали справи свідчать про те, що господарський суд в порядку ст. 43 ГПК України, всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності і підставно застосував норми процесуального та матеріального права, а тому не вбачається підстав для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

          Керуючись ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,

          колегія суддів постановила:

          Рішення господарського суду Одеської області від 10.03.09р. у справі №30/3-09-34 залишити без змін, апеляційне подання прокурора Овідіопольського району Одеської області —без задоволення.

Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.

Головуючий суддя                                                                       Т.А. Величко     

судді :                                                                                             Л.І. Бойко

  

                                                                                                        А.М. Жукова  

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення02.06.2009
Оприлюднено05.06.2009
Номер документу3753818
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —30/3-09-34

Ухвала від 29.01.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

Ухвала від 26.02.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

Ухвала від 04.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

Ухвала від 09.01.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

Ухвала від 29.01.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

Постанова від 02.06.2009

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Величко Т.А.

Рішення від 10.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні