ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" березня 2014 р.Справа № 924/172/14
Господарський суд Хмельницької області у складі cудді Гладія С.В., розглянувши матеріали
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Волочиському районі м. Волочиськ, Хмельницької області
до Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ в особі Хмельницької обласної дирекції акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" м. Хмельницький
про зобов'язання повернути зайво перераховані кошти в розмірі 1111,62 грн.
представники сторін:
від позивача: Богуцький Д.М. - за довіреністю №189 від 20.03.2013р.
від відповідача: Естрін О.С. - за довіреністю №01/13-Н від 15.01.13р.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи :
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Волочиському районі, м. Волочиськ звернулося до суду з позовом до відповідача публічного акціонерного товариства „Райффайзен Банк Аваль" в особі Хмельницької обласної дирекції, м. Хмельницький про зобов'язання повернути зайво перераховані кошти в розмірі 1111,62 грн. на користь позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ґрунтуючись на Законі України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волочиському районі, м. Волочиськ здійснював страхові виплати ОСОБА_4. У листопаді 2013 року позивачу стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер (копія свідоцтва про смерть НОМЕР_3).
Після виявлення факту смерті фізичної особи, позивачем винесено постанови № 2203/106/106/84 від 27.11.2013 року „Про припинення страхової виплати та соціальних послуг ОСОБА_4".
10.12.2013 року Фонд звернувся до відділення Хмельницької обласної дирекції ПАТ „Райффайзен Банк Аваль" з листом щодо повернення коштів виплачених за період з червня по листопад 2013 року в сумі 1111,62 грн., які були перераховані Фондом після смерті ОСОБА_4, однак отримав відмову з посиланням на ч. 2 ст. 1071 ЦК України, що і стало причиною звернення позивача до суду із позовом.
Ухвалою господарського суду від 06.02.2014 року позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волочиському районі м. Волочиськ прийнято судом до розгляду, справу за порушеним провадженням призначено до слухання у судовому засіданні.
Позивач у судовому засіданні, позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач у відзиві на позов та в судовому засіданні зазначив, що 11.11.2011року між банком та ОСОБА_4 укладено договір про відкриття та ведення поточного рахунку, операції за яким можуть здійснюватися з використанням платіжної картки. Відповідно до п. 1 ст. 1066 ЦК України та умов договору, банк відкрив на ім'я клієнта пенсійний картковий рахунок, власником якого є ОСОБА_4, а банк лише здійснює операції по зарахуванню та видачі сум пенсії та інших надходжень. Банк не являється отримувачем та власником грошових коштів, які знаходяться на рахунку № НОМЕР_1, що належать ОСОБА_4
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
Відповідно до преамбули Закону України „Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності" № 1105 від 23.09.1999 року, цей Закон відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі - страхування від нещасного випадку). Страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Згідно статті 15 вищевказаного Закону, страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Судом встановлено, що 24.11.2011р. між відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Волочиському районі м. Волочиськ, Хмельницької області та публічним акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль" м. Київ в особі Хмельницької обласної дирекції акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" м. Хмельницький укладено договір №34, за умовами якого Банк виконує функції виплати наступних видів грошової допомоги, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.99р.: разова допомога в разі втрати професійної працездатності чи смерті потерпілого; щомісячна грошова допомога у випадку часткової або повної втрати працездатності, яка компенсує відповідну частину втраченого доходу потерпілого; страхові виплати в разі втрати годувальника; інші виплати передбачені Законом (р.1. п.1 даного договору).
Згідно розділу 4 статті 6 підпункту 4 даного договору, суми грошової допомоги, зараховані на картковий рахунок одержувача, починаючи з дня його смерті, Банк протягом одного банківського дня повертає відділенню за його письмовим розпорядженням, при умові наявності цих сум на картковому рахунку одержувача допомоги.
Відповідно до частини 9 статті 40 Закону № 1105, страхові виплати за поточний місяць провадяться протягом місяця з дня настання страхового випадку. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, провадяться за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків. За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку.
Як свідчать матеріали справи, 11.11.2011 року між ПАТ „Райффайзен Банк Аваль" та ОСОБА_4 укладено договір про відкриття та ведення поточного рахунку, операції за яким можуть здійснюватися з використанням платіжної картки № НОМЕР_1.
Відповідно до списків на одержання щомісячної страхової виплати за втрату працездатності потерпілим на виробництві, за період з червня по листопад 2013 року на рахунок ОСОБА_4 позивачем перераховано 1111,62 грн., що підтверджується відомостями та платіжними дорученнями № 77 від 04.06.2013р. на суму 185,27 грн., № 91 від 04.07.2013р. на суму 185,27 грн., № 112 від 06.08.2013р. на суму 185,27 грн., № 138 від 04.09.2013р. на суму 185,27 грн., № 147 від 04.10.2013р. на суму 185,27 грн., № 170 від 11.11.2013р. на суму 185,27 грн.
Постановою від 27.11.2013р. за № 2203/106/106/84 позивачем було припинено страхові виплати ОСОБА_4 з 17.05.2013р., у зв'язку зі смертю даної фізичної особи (свідоцтво про смерть від 18.05.2013р. НОМЕР_3).
З причини несвоєчасності отримання інформації про смерть вказаної особи, яка мала право на страхові виплати - гр. ОСОБА_4, за період з червня по листопад 2013 року на особовий рахунок ОСОБА_4 зайво перераховано страхові виплати на загальну суму 1111,62 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з рахунку.
Відповідно до частини 10 статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності", суми, одержані в рахунок страхових виплат потерпілим або особою, яка має право на ці виплати, можуть бути утримані Фондом соціального страхування від нещасних випадків, якщо рішення про їх виплату прийнято на підставі підроблених документів або подано свідомо неправдиві відомості, а також якщо допущено помилку, яка впливає на суму страхових виплат.
Суд дійшов висновку, що в даному випадку мала місце помилка, що значно вплинула на розмір страхової виплати, з причини неврегульованості питання своєчасного отримання робочими органами Фонду відомостей про смерть осіб, що отримують виплати за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України.
Листом від 10.12.2013р. за № 658 позивач звернувся до ПАТ „Райффайзен Банк Аваль" в особі Хмельницької обласної дирекції з вимогою повернути зайво перераховані кошти.
У відповіді на лист позивача, відповідач відмовив в поверненні коштів посилаючись на ч. 2 ст. 1071 ЦК України та з посиланням на можливість такого повернення коштів на підставі рішення суду.
Так, відповідно до статті 317 Цивільного кодексу України, саме власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно з частинами першою і другою стаття 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні; особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до пункту 11 частини першої статті 346 названого Кодексу, право власності припиняється у разі, зокрема, смерті власника.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до частини першої статті 1219 Цивільного кодексу України, не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.
Водночас згідно із статтею 1227 Цивільного кодексу України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Статтею 1071 Цивільного кодексу України визначено, що банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження; ці кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду.
Пунктом 1.39 статті 1 Закону України „Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлено, що примусове списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.
Таким чином, дослідивши всі представлені сторонами докази та оцінивши їх в сукупності, суд вважає позовні вимоги про зобов'язання відповідача повернути зайво перераховані суми страхових виплат в розмірі 1111,62 грн. на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Волочиському районі обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, а отже такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 4 5 , 4 7 , 12, 32, 44, 49, 82-85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Волочиському районі, м. Волочиськ до публічного акціонерного товариства „Райффайзен Банк Аваль" в особі Хмельницької обласної дирекції, м. Хмельницький про зобов'язання повернути зайво перераховані кошти в розмірі 1111,62 грн. задовольнити.
Публічному акціонерному товариству „Райффайзен Банк Аваль" в особі Хмельницької обласної дирекції (м. Хмельницький, вул. Грушевського, 54, код 22985158) списати з карткового рахунку № НОМЕР_1, відкритого на ім`я ОСОБА_4, код НОМЕР_2 на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у Волочиському районі (м. Волочиськ, Хмельницької області, вул. Незалежності,7, код 25939758); банківські реквізити: рахунок 37173400901053 в ГУДКС у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 25939758 суму страхових виплат у розмірі 1111,62 грн.
Видати наказ.
Стягнути з публічного акціонерного товариства „Райффайзен Банк Аваль" в особі Хмельницької обласної дирекції (м. Хмельницький, вул. Грушевського, 54, код 22985158) в дохід державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38045529, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу : „Судовий збір, код 03500128") - 1827,00грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім гривень 00 коп.) судового збору.
Видати наказ.
Повний текст складено 05.03.2014р.
Суддя С.В. Гладій
Помічник судді І.М. Вальчук
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,(м. Волочиськ, Хмельн. обл., вул. Незалежності,7)
3,4 - відповідачу (01011, м. Київ, вул. Лєскова,9, та м. Хмельницький, вул. Грушевського,54)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2014 |
Оприлюднено | 13.03.2014 |
Номер документу | 37569757 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні