Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"11" березня 2014 р. № 820/2102/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхова О.М.,
за участі секретаря - Браварець К.В.,
за участі : представника позивача - Ковтун В.С . (довіреність №690/33-07 від 27.01.14р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова до Харківської державної Біологічної фабрики про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та з урахуванням уточнення позовних вимог просить суд стягнути з Харківської державної Біологічної фабрики на користь Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова суму боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за сп.2 на підставі Закону України «Про загальноообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 24528,78 грн. на р/р 256063012095 в ВАТ ХОУ "Державний ощадний банк України" МФО 351823.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач згідно розрахунку має заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"- "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " (список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими і важкими умовами праці) в сумі 24528,78 грн. Відповідачу направлено повідомлення з розрахунками заборгованості, але сума заборгованості відповідачем по теперішній час не сплачена. Посилаючись на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позов та просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується матеріалами справи. У своїх письмових запереченнях на адміністративний позов просив суд відмовити у задоволенні частини суми .
Також через канцелярію суду відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв"язку з зайнятістю представника. Суд не приймає зазначене клопотання, оскільки представником відповідача не надано доказів зайнятості . Також суд зазначає, що судове засідання, яке було призначено на 05.03.14р., вже було перенесено на підставі поданого клопотання представника відповідача, але доказів зайнятості представника відповідача не надано .
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача , встановив наступне
Судом встановлено, що Харківська державна Біологічна фабрика зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується повідомленням №1532/33/07 від 18.02.14р.
Згідно до п.п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" колишнім працівникам відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2, що підтверджується довідками, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № І та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом (до набрання чинності Закону України № 1058 діяв Закон України № 400).
Порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.п."б"-"3" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.
Згідно пункту 6.1 Інструкції №21-1 від 19.12.2003 року відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.2 вищеназваної Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особами, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій покриваються підприємством, на якому працювали застраховані особи пропорційно стажу роботи.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій Пенсійному фонду України здійснюється незалежно від фінансового стану платника страхових внесків, форми власності та джерел фінансування.
Пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 від 19.12.2003 року визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.5 Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
На виконання вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 Управлінням Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова відповідачу направлено розрахунки фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення ", а саме розрахунки за грудень 2013 р. (а.с.5- 15) , в яких розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії склав 27306,46 грн. Відповідачем частково сплачено суму боргу, у зв"язку з чим загальна сума заборгованості склала 24528,78 грн.
Зазначені вище розрахунки отримані відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи на копіях розрахунків.
Суд не приймає посилання відповідача на п.п.2 п.2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та на те, що дострокові пенсії працівникам інших виробництв, професій та посад можуть встановлюватись , але не раніше як після досягнення жінками 50 років та чоловіками 55 років, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини стосуються відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п."б-з" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" , отже норми права, які регулюють порядок призначення пенсій окремим категоріям працівників, працівникам інших виробництв, професій та посад застосовуватися не можуть.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", цей закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами загальноообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначається пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах передбачено статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", де зазначено: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Стаття 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає умови призначення пенсії за віком. Зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років, але для жінок 1961 року народження і старших встановлено поступове збільшення віку, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Також суд зазначає, що пунктом 1 Закону України від 04.04.2013 року № 184-VІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" внесено зміни до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", та зазначено: в абзаці 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" слова і цифри "ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" замінити словами і цифрами "ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Тобто, платники, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, здійснюють відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 6.8. вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідач фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за грудень 2013 р., призначених відповідно до п.п."б"-"3" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до теперішнього часу не сплатив, в зв'язку з чим утворилась заборгованість перед Пенсійним фондом України в особі відповідного пенсійного органу по відшкодуванню виплаченої пільгової пенсії у розмірі 24528,78грн.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 24528,78 гривень, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова до Харківської державної Біологічної фабрики про стягнення заборгованості -задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Харківської державної Біологічної фабрики ( м.Харків, вул. Ш.Руставелі,4, код ЄДРПОУ 00483010) на користь Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова суму боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за сп.2 в розмірі 24528,78 грн. ( двадцять чотири тисячі п"ятсот двадцять вісім гривень сімдесят вісім копійок) на р/р 256063012095 в ВАТ ХОУ "Державний ощадний банк України" МФО 351823.
Постанова може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 17 березня 2014 року.
Суддя Шляхова О.М.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2014 |
Оприлюднено | 18.03.2014 |
Номер документу | 37639946 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Шляхова О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні