Справа № 680/111/14-ц
№ 2/680/59/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" березня 2014 р. смт.Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Яцини О.І.,
при секретарі судового засідання - Стандрійчук М.П.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Ставчанської сільської ради, ОСОБА_2, Новоушицької районної державної адміністрації про визнання права власності на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою, в якій вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько - ОСОБА_3, якому належав державний акт на праві власності на земельну ділянку серії ЯЕ №012552, що посвідчує право спадкодавця на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ставчанської сільської ради площею 1,5541 га, кадастровий номер 6823389000:08:001:0397 та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ставчанської сільської ради площею 0,1303 га, кадастровий номер 6823389000:08:001:0069.
Після смерті останнього відкрилась спадщина за заповітом, яку прийняла позивачка.
За життя спадкодавець залишив заповіт, згідно якого на день своєї смерті все своє майно заповів позивачці та ОСОБА_2.
Відповідачка ОСОБА_2 спадщину не прийняла і на неї не претендує, дружина спадкодавця ОСОБА_5,спадщину прийняла однак її не встигла оформити, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 померла.
Після смерті спадкодавця позивачка фактично вступила в управління та розпорядження спадковим майном.
Позивачка являється спадкоємцем за заповітом.
Позивачка не в змозі оформити спадщину на земельну частку (пай), оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просить розглянути справу за її відсутності.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, однак подала до суду заяву про визнання позову, розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача - Ставчанської сільської ради в судове засідання не
з'явився, подав до суду заяву, в якій позов визнав, просить розглянути справу у його відсутності.
Представник відповідача - Новоушицької районної державної адміністрації ради в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій позов визнав, просить розглянути справу у його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.194 ЦПК України, у разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши та оцінивши зібрані докази по справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Спадкоємцем за заповітом майна ОСОБА_3 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2, що підтверджується заповітом від 25 березня 1993 року.
Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 спадкодавця ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданого 10 жовтня 2000 року Ставчанською сільською радою Новоушицького району Хмельницької області.
Після смерті спадкодавця спадщину прийняла на підставі ст.549 ЦК УРСР в редакції 1963 року шляхом постійного проживання з чоловіком його дружина ОСОБА_5, що підтверджується довідкою № 1089 від 02.10.2013 року виданої Ставчанською сільською радою. Однак спадщину ОСОБА_5 не оформила і померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданого 21 березня 2013 року виконавчим комітетом Ставчанської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.
За довідкою № 1089 від 02 жовтня 2013 року виданої Ставчанською сільською радою, після смерті ОСОБА_5 в управління та розпорядженням спадковим майном вступила спадкоємець за заповітом ОСОБА_1
Згідно повідомлення Хмельницького обласного державного нотаріального архіву №319/01-21 від 24 лютого2014 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, не заводилась.
За повідомленням приватного нотаріуса Новоушицького районного нотаріального округу ОСОБА_7 від 13 лютого 2014 року №70-01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_5 заведена. Заяву про прийняття спадщини подала ОСОБА_1 Заяву про відмову від спадщини подала ОСОБА_2
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Новоушицького районного нотаріального округу ОСОБА_7 від 02 жовтня 2013 року №354-01-16, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, яка залишилася після смерті ОСОБА_3, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на ім'я спадкодавця.
За списком громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, що є додатком до державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ №011, виданого 14 червня 1995 року КСП ім.Шевченка, прізвище ОСОБА_3 прописано за №159.
Цивільні відносини по даній справі виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України від 01 січня 2004 року, а тому на дані правовідносини
поширюється дія норм Цивільного кодексу Української РСР в редакції 1963 року.
Відповідно до ч.1 ст.524 ЦК Української РСР, спадкоємство здійснюється за законом і заповітом.
Згідно ст.549 ЦК Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Відповідно до п.2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» №720 від 08 серпня 1995 року, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в томі числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. У разі смерті члена колективного сільськогосподарського підприємства, що набув права на земельну частку (пай) з дня видачі КСП державного акта на право колективної власності на землю, успадкування права на земельний пай здійснюється за загальними правилами спадкування.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами цивільного кодексу, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Зважаючи на викладене, суд вважає, що встановлені обставини по справі дають право позивачці на успадкування права на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3, оскільки спадкодавець був включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю та набув права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 208, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст.ст. 524,529, 549 ЦК Української РСР, в редакції 1963 року, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як спадкоємиці за заповітом, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, право на земельну частку (пай) площею 1,5541 га, кадастровий номер 6823389000:08:001:0397 та земельну ділянку площею 0,1303 га, кадастровий номер 6823389000:08:001:0069 для ведення
товарного сільськогосподарського виробництва на території Ставчанської сільської
ради Новоушицького району Хмельницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. І. Яцина
Суд | Новоушицький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2014 |
Оприлюднено | 20.03.2014 |
Номер документу | 37683471 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоушицький районний суд Хмельницької області
Яцина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні