ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.03.2014 Справа № 901/546/14
до відповідача Приватного підприємства «Нат-Буд»
про стягнення 1151,13 грн
Суддя Лагутіна Н.М.
Представники:
від позивача - Нікітіна В.О., довіреність №424-Д від 25.12.2013, провідний юрисконсульт;
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» в особі Ялтинського районного відділення енергозбуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою про стягнення з Приватного підприємства «Нат-Буд» заборгованості за перевищення договірної величини споживання електроенергії у розмірі 1151,13 грн, а також суми судового збору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що по факту перевищення договірної величини споживання електроенергії Постачальником складено акт про перевищення договірної величини споживання електричної енергії за розрахунковий період з 09.09.2013 по 08.10.2013 та виставлено відповідний рахунок-накладну №3730/86/1013Л1 від 08.10.2013 для сплати суми перевищення договірної величини споживання електроенергії у розмірі 1151,13 грн. У порушення умов договору відповідачем не погашено вказаної суми заборгованості, що й стало підставою для звернення позивача із позовом до суду.
Відповідач явку представника у жодне судове засідання не забезпечив, про причини неявки суду не повідомляв, відзиву на позов не представив, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся рекомендованою кореспонденцією за вказаною у позовній заяві адресою, яка відповідає адресі, зазначеній у довідці Відділу статистики у м. Ялті від 24.02.2014 за №03-11/40 (а. с. 48).
У матеріалах справи наявна копія ухвали Господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.02.2014, яка повернута підприємством поштового зв'язку із зазначенням причини повернення - за закінченням терміну зберігання (а. с. 43-46).
Відповідно п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26 грудня 2011 року №18 особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
З наведеного виходить, що відповідач належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи судом, однак не використав наданого законом права на участь у судовому засіданні.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Відповідач не скористувався своїм правом подання відзиву на позовну заяву та надання доказів в порядку ст. 33 Господарського процесуального кодексу України.
Пунктом 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» від 26 грудня 2011 року №18 визначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
У зв'язку з тим, що відповідач не використав наданого законом права на участь у судовому засіданні, подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін і неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в межах строку, встановленого ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі докази, суд
ВСТАНОВИВ:
09.02.2010 між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (Постачальник) в особі директора департаменту з енергозбуту ВАТ «Крименерго» та Приватним підприємством «Нат-Буд» було укладено договір про поставку електричної енергії №3730 (а. с. 10-13).
Умовами вказаного договору (розділ 1) передбачено, що Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб енергоустановок Споживача з приєднаною потужністю, вказаною у додатку (додатках) №6 «Акт розмежування балансової приналежності енергомереж та експлуатаційної відповідальності сторін» до договору, а Споживач сплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов даного договору.
Згідно п. 2.1 вказаного договору сторони зобов'язались під час виконання умов договору, а також вирішення усіх питань, які не обумовлені цим договором, керуватись діючим законодавством України, зокрема, Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими у встановленому порядку.
Відповідно до пп. 2.2.2 договору Постачальник зобов'язався поставляти електроенергію Споживачеві, як різновид товару в об'ємах, визначених відповідно до розділу 5, і з урахуванням умов розділу 6 даного договору (додаток №1).
Споживач зобов'язався оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії і інші нарахування, згідно з умовами додатків №4 «Порядок розрахунків» (пп. 2.3.3 договору).
Пунктом 5.1 договору встановлено, що для визначення договірних величини споживання електричної енергії та потужності на наступний період Споживач не пізніше 15 листопада поточного року надає Постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії для оформлення додатку №1 «Обсяги поставки електричної енергії споживачу та субспоживачам» до договору.
Договірні величини споживання електричної енергії визначаються на рівні, заявлених Споживачем у відповідності з пунктом 5.1 договору обсягів. Узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюються додатком до договору як договірні величини (пункт 5.2 договору).
Пунктом 9.1 договору встановлено, що додатки до даного договору, а саме №№1, 2, 3.1, 4 (п), 5, 6, 7, 9, та інші (у тому числі узгоджені сторонами графіки погашення заборгованості, акт екологічної, аварійної та технологічної броні (у разі наявності), а також письмові повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, є невід'ємними частинами договору.
Згідно з п. 9.6 вказаного договору, він вступає в силу із дня його підписання та укладається на строк до 31.12.2010, а в частині розрахунків - до повного їх завершення. Договір вважається продовженим на календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії чи перегляд його умов.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи статуту Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (а. с. 28-33) у результаті проведення державної реєстрації змін до статуту, які пов'язані із набранням чинності Закону України «Про акціонерні товариства» №514-VI від 17.09.2008 та зміною найменування Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» на Публічне акціонерне товариство «Крименерго», Публічне акціонерне товариство «Крименерго» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» відповідно до рішення Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Крименерго» (протокол від 25.06.2012). Товариство є правонаступником майна, прав та обов'язків Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Крименерго», Відкритого акціонерного товариства «Крименерго», Публічного акціонерного товариства «Крименерго».
24.07.2012 між сторонами укладено додаткову угоду до договору про поставку електричної енергії №3730 від 09.02.2010, за якою у зв'язку з перейменуванням Публічного акціонерного товариства «Крименерго» у Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго» всі згадки Публічного акціонерного товариства «Крименерго» у преамбулі договору №3730 від 09.02.2010, тексті договору, додаткових угодах та додатках до нього, у всіх формах та відмінниках, замінено на Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Крименерго».
Договірні величини споживання електричної енергії на 2013 рік погоджені сторонами та оформлені додатком №1 до договору «Об'єми постачання електричної енергії Споживачеві і субспоживачеві на 2013 рік» (а. с. 14), згідно якого договірна величина споживання електричної енергії на розрахунковий період жовтня 2013 року (з 08.09.2013 по 08.10.2013) погоджена для Споживача в об'ємі 4000 кВт/г.
Відповідно до ч. 1 п. 5 додатку №4 до договору №3730 від 09.02.2010 Постачальником по факту перевищення договірної величини споживання електроенергії складено відповідний акт про за розрахунковий період з 08.09.2013 по 08.10.2013 (а. с. 25), з якого вбачається, що фактичний об'єм споживання електричної енергії за вказаний розрахунковий період становить 5115 кВт/г.
З наведеного виходить, що за розрахунковий період жовтня 2013 року відповідачем допущено перевищення договірної величини споживання електроенергії на 1115 кВт/г, вартість яких згідно довідці-розрахунку позивача (а. с. 24) за тарифом 1,0324 грн без ПДВ складає 1151,13 грн.
Позивачем виставлено відповідачу рахунок-накладну №3730/86/1013Л1 від 08.10.2013 (а. с. 38) для сплати суми за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 1151,13 грн, який отримано відповідачем 08.10.2013, що підтверджується відповідною відміткою особи відповідача на самому рахунку-накладній.
Звернувшись до Господарського суду Автономної Республіки Крим за захистом своїх майнових прав та законних інтересів позивач посилається на те, що у порушення взятих на себе договірних зобов'язань та вимог законодавства відповідачем не сплачено суму заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 1151,13 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши представлені докази, суд вважає позовні вимоги про стягнення суми заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 1151,13 грн такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини, що виниклі в процесі постачання і споживання електричної енергії між її постачальником та споживачем, регулюються положеннями Закону України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.10.2005р. №910), зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за №417/1442.
Згідно частини 1 статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надати інший стороні (споживачу, абоненту) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Підпунктом 2 пункту 10.2 Правил користування електричною енергією визначено, що Споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Згідно п. 6.16 Правил користування електричною енергією обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.
Частиною 6 статті 25 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Згідно п. 4.2.2 договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначеної згідно вимог розділу 5 договору, Споживач сплачує Постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Частиною 3 пункту 5 додатку №4 до договору №3730 від 09.02.2010 також встановлено, що споживач сплачує Постачальнику двократну вартість величини перевищення у відповідності до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику».
Пунктом 8 додатку №4 до договору №3730 від 09.02.2010 передбачено, зокрема, що рахунки на оплату перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або потужності повинні бути оплачені Споживачем протягом 5 робочих днів з дня отримання.
Згідно частин 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем на дату розгляду справи не надано доказів сплати ним заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 1151,13 грн.
Статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Таким чином, на підставі встановлених вище обставин справи та за наявності доказів порушення відповідачем умов договору та приписів законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є цілком обґрунтованими, а отже сума заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 1151,13 грн підлягає стягненню з відповідача у повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору судом покладаються на відповідача в порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Вступна і резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні 17.03.2014.
Повне рішення складено 19.03.2014.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 43, 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Нат-Буд» (98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Весіння, 9, кв. 38, ідентифікаційний код 34121486) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400, спец/рахунок 26031323617847 у філії - Кримському республіканському управлінні ВАТ «Ощадбанк» у м. Сімферополь, МФО 324805) заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії в розмірі 1151,13 грн.
3. Стягнути з Приватного підприємства «Нат-Буд» (98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Весіння, 9, кв. 38, ідентифікаційний код 34121486) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, ідентифікаційний код 00131400, р/р26009322617847 ВТ «Державний Ощадний банк України», МФО 324805) 1827,00 грн судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Н.М. Лагутіна
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2014 |
Оприлюднено | 21.03.2014 |
Номер документу | 37701225 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Н.М. Лагутіна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні