Рішення
від 21.03.2014 по справі 334/7013/13-ц
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Дата документу 21.03.2014 Справа № 334/7013/13-ц

Провадження № 2/334/152/2014

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2014 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого - судді Нікітенко Н.П., при секретарі - Сагайдак Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства «МОТОР-БАНК» до ОСОБА_1 та товариства з обмеженою відповідальністю «Авілан» про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором

в с т а н о в и в :

Публічне акціонерне товариство «МОТОР-БАНК» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, товариства з обмеженою відповідальністю «Авілан» про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № К-7/11 від 14.03.2011 р. в розмірі 37 715 грн. 44 коп.

В подальшому, уточненою позовною заявою позивач збільшив позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідачів 527 745 грн. 35 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 березня 2011 року між ПАТ «МОТОР-БАНК» та ТОВ «Авілан» було укладено кредитний договір № К-7/11, згідно якого позичальник отримав від кредитора грошові кошти у вигляді відкличної відновлювальної кредитної лінії у розмірі 600 000 грн. 00 коп., зі платою 21 % річних, строком користування до 13.03.2012 р., а підписавши додаткову угоду від 13.03.2012 р. до кредитного договору, строк користування кредитом було продовжено до 13.03.2014 року.

Згідно п. 1.2. кредитного договору, позичальник зобов'язався повернути наданий кредит, сплатити нараховані проценти, а також виконати інші зобов'язання, викладені в порядку і на умовах, передбачених цим кредитним договором.

Згідно п. 3.2. кредитного договору, проценти нараховуються щомісяця на суму фактичної заборгованості за кредитом із розрахунку фактичної кількості днів в поточному місяці на основі Банківського року (який складає 365(366) днів) у валюті кредиту і підлягають сплаті з 1 по 10 число кожного місяця на рахунок, зазначений в п. 2.4. цього договору. Протягом цього періоду сплачуються проценти за попередній місяць. Проценти за останній місяць підлягають сплаті не пізніше наступного банківського дня після погашення основного боргу за кредитом. Нарахування процентів здійснюється кредитором в останній робочий день місяця. У першому періоді нарахування процентів до розрахунку включається період, що розпочинається з дати набуття чинності цим договором і закінчується попереднім днем перед останнім робочим днем місяця, за який нараховуються проценти. У подальшому до розрахунку включається період, що розпочинається з дня нарахування процентів у попередньому місяці і закінчується попереднім днем перед останнім робочим днем місяця, за який нараховуються проценти (в останній період користування кредитними коштами - днем повного погашення заборгованості за кредитом).

В якості забезпечення виконання зобов'язань за вказаним кредитним договором, 14 березня 2011 року між Банком та ОСОБА_1 було укладено договір поручительства № 7/11.

Відповідно до п.п. 3.1. - 3.4 Договору поручительства, поручитель зобов'язався перед кредитором солідарно відповідати за своєчасне та повне виконання боржником основного зобов'язання, а також відшкодовувати витрати, що будуть визначатися на момент фактичного задоволення, в т.ч. суму кредитів, проценти, пеню за несвоєчасне виконання зобов'язань, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання основного зобов'язання, інші понесені витрати внаслідок невиконання або несвоєчасного (неповного) виконання основного зобов'язання.

В супереч умовам кредитного договору, вищевказані зобов'язання позичальником щодо повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами не виконуються.

Згідно розрахунку заборгованості, заборгованість відповідачів перед ПАТ «МОТОР-БАНК» за кредитним договором № К-7/11 від 14.03.2011 р. станом на 05.12.2013року складає: 476 095 грн. 26 коп. - заборгованість за простроченою часткою кредиту; 43 013 грн. 45 коп. - заборгованість за простроченими процентами; 8 636 грн. 64 коп. - пеня.

Всього станом на 05.12.2013 року відповідач має заборгованість перед позивачем у сумі 527 745,35 грн. (п'ятсот двадцять сім тисяч сімсот сорок п'ять гривень 35 копійок).

У судовому засіданні представник позивача за довіреністю № 108/14 від 09.01.2014 року Петров Г.М. позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_1 за угодою про надання правової допомоги, адвокат ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в позові в частині стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 Вважає, що порука за договором поручительства № 7/11 від 14.03.2011 р. припинилася у відповідності до ч. 4 ст. 559 ЦПК України, у зв'язку із порушенням позивачем шестимісячного строку для пред'явлення вимоги до поручителя.

20.03.2014 року інтереси відповідача ОСОБА_1 представляв інший представник - ОСОБА_5, який також не визнав позов, заявив клопотання про відкладення розгляду справи по суті та надання йому можливості ознайомитись з матеріалами справи.

Клопотання було задоволено і в судовому засіданні проголошено перерву до 21.03.2014 року. Але, 21.03.2014 року представник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Представник ТОВ «Авілан» в судове засідання не з'явився , про час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, у відповідності до ст. 74 ЦПК України. Причини неявки суду не повідомив. Заяв або клопотань, які б перешкоджали розгляду справи від нього не надходило.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов ПАТ «МОТОР-БАНК» обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою фізичних або юридичних осіб, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, наданих сторонами й іншими особами, що беруть участь у справі.

Згідно ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

У відповідності зі ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Судом встановлено, що 14 березня 2011 року між ПАТ «МОТОР-БАНК» та ТОВ «Авілан» було укладено кредитний договір № К-7/11, згідно якому відповідач отримав від позивача грошові кошти у вигляді відкличної відновлювальної кредитної лінії у розмірі 600 000 грн. 00 коп., зі платою 21 % річних, строком користування до 13.03.2012 р., а підписавши додаткову угоду від 13.03.2012 р. до кредитного договору, строк користування кредитом було продовжено до 13.03.2014 року.

Згідно п. 1.2. кредитного договору, позичальник зобов'язався повернути наданий кредит, сплатити нараховані проценти, а також виконати інші зобов'язання, викладені в порядку і на умовах, передбачених цим кредитним договором.

Пунктом 3.2. кредитного договору, встановлено, що проценти нараховуються щомісяця на суму фактичної заборгованості за кредитом із розрахунку фактичної кількості днів в поточному місяці на основі Банківського року (який складає 365(366) днів) у валюті кредиту і підлягають сплаті з 1 по 10 число кожного місяця на рахунок, зазначений в п. 2.4. цього договору. Протягом цього періоду сплачуються проценти за попередній місяць. Проценти за останній місяць підлягають сплаті не пізніше наступного банківського дня після погашення основного боргу за кредитом. Нарахування процентів здійснюється кредитором в останній робочий день місяця. У першому періоді нарахування процентів до розрахунку включається період, що розпочинається з дати набуття чинності цим договором і закінчується попереднім днем перед останнім робочим днем місяця, за який нараховуються проценти. У подальшому до розрахунку включається період, що розпочинається з дня нарахування процентів у попередньому місяці і закінчується попереднім днем перед останнім робочим днем місяця, за який нараховуються проценти (в останній період користування кредитними коштами - днем повного погашення заборгованості за кредитом).

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК України.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Стаття 1049 ЦК України зазначає, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

З матеріалів справи вбачається, що відповідач, порушує умови кредитного договору, несвоєчасно та не в повному обсязі сплачує кредит та проценти за користування кредитними коштами, а починаючи з липня 2013 року взагалі перестав здійснювати платежі.

Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Згідно ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п.п. 9.3, 9.4 Кредитного договору, за кожний день невиконання зобов'язань по погашенню кредиту, сплаті процентів, нарахованих за користування кредитом, позивач нараховує відповідачу пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми несплачених у термін основного боргу, процентів та комісій за кожний календарний день прострочення виконання.

Згідно ч. 1 ст. 624 ЦК України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Згідно ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилися, та сплати процентів.

Пунктом п. 6.1 кредитного договору також визначено, що кредитор вправі вимагати дострокового погашення позичальником всієї заборгованості за кредитним договором у випадку несплати позичальником кредиторові у строк платежів з погашення кредиту чи будь-якої суми, належної до сплати згідно з кредитним договором, або не виконав будь-які інші умови та /або зобов'язання за кредитним договором.

Судом встановлено, що позивач повідомив ТОВ «Авілан» про дострокове погашення всіє суми заборгованості, надіславши на адресу відповідача вимогу № 14/1842 від 08.11.2013 р., а також вручив вимогу № 14/1942 від 25.11.2013 р.

Зазначені вимоги відповідачем виконані не були.

Згідно розрахунку заборгованості, заборгованість відповідача перед ПАТ «МОТОР-БАНК» за кредитним договором № К-7/11 від 14.03. р. станом на 05.12.2013року складає: 476 095 грн. 26 коп. - заборгованість за простроченою часткою кредиту; 43 013 грн. 45 коп. - заборгованість за простроченими процентами; 8 636 грн. 64 коп. - пеня.

Всього станом на 05.12.2013 року заборгованість відповідача перед позивачем складає 527 745,35 грн. (п'ятсот двадцять сім тисяч сімсот сорок п'ять гривень 35 копійок).

Також судом встановлено, що 14 березня 2011 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 було укладено договір поручительства № 7/11 в якості забезпечення виконання зобов'язань за вказаним кредитним договором № К-7/11 від 14.03.2011 р., укладеним між ПАТ «МОТОР-БАНК» та ТОВ «Авілан». 13.03.2012 р. до договору поручительства № 7/11від 14.03.2011 р. було укладено додаткову угоду.

Відповідно до ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.

Відповідно до п.п. 3.1. - 3.4 договору поручительства, поручитель зобов'язався перед кредитором солідарно відповідати за своєчасне та повне виконання боржником основного зобов'язання, а також відшкодовувати витрати, що будуть визначатися на момент фактичного задоволення, в т.ч. суму кредитів, проценти, пеню за несвоєчасне виконання зобов'язань, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання основного зобов'язання, інші понесені витрати внаслідок невиконання або несвоєчасного (неповного) виконання основного зобов'язання. У випадку невиконання боржником основного зобов'язання, передбаченого кредитним договором, кредитор має право вимагати виконання цього зобов'язання поручителем і відшкодування інших збитків кредитора, обумовлених невиконанням боржником основного зобов'язання. У випадку невиконання боржником основного зобов'язання, передбаченого відповідними положеннями кредитного договору, кредитор має право вимагати виконання цього зобов'язання у поручителя та/або боржника, як у солідарних боржників.

Згідно п. 7.4 договору поруки, дія цього договору припиняється після повного виконання основного зобов'язання.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні справ, що виникають із кредитних відносин» роз'яснено, що відповідно до частини четвертої статті 559 ЦК порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя.

При вирішенні таких спорів суд має враховувати, що згідно зі статтею 526 ЦК зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Отже, якщо кредитним договором не визначено інші умови виконання основного зобов'язання, то у разі неналежного виконання позичальником своїх зобов'язань за цим договором строк пред'явлення кредитором до поручителя вимоги про повернення отриманих у кредит коштів має обчислюватися з моменту настання строку погашення зобов'язання згідно з такими умовами, тобто з моменту настання строку виконання зобов'язання у повному обсязі або у зв'язку із застосуванням права на повернення кредиту достроково. Таким строком не може бути лише несплата чергового платежу. Пред'явленням вимоги до поручителя є як направлення/вручення йому вимоги про погашення боргу (залежно від умов договору), так і пред'явлення до нього позову.

При цьому в разі пред'явлення вимоги до поручителя кредитор може звернутися до суду протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання. При цьому сама по собі умова договору про дію поруки до повного виконання позичальником зобов'язання перед кредитодавцем або до повного виконання поручителем взятих на себе зобов'язань не може розглядатися як установлення строку дії поруки, оскільки це не відповідає вимогам статті 252 ЦК України, згідно з якою строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Як вбачається з матеріалів справи, строк виконання основного зобов'язання згідно кредитного договору встановлено - 13.03.2014 року. 02.12.2013 р. ПАТ «МОТОР-БАНК» вручив поручителю ОСОБА_1 вимогу № 14/1944 про дострокове погашення всієї суми заборгованості в тридцяти денний термін, однак вказана вимога виконана не була.

Отже, в розумінні ч. 4 ст. 559 ЦПК України, шестимісячний строк, для пред'явлення вимоги поручителю позивачем не порушено.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства «МОТОР-БАНК» про солідарне стягнення заборгованості у сумі 527 745 грн. 35 коп. законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

За подання позовної заяви про стягнення заборгованості за кредитним договором ПАТ «МОТОР-БАНК» сплатило 3 441 грн. 00 коп., що підтверджується платіжними дорученнями № 9621 від 06.08.2013 р. № 6506 від 04.11.2013 р., № 11270 від 05.12.2013 р. Вказана сума підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 10,11, 60, 74, 88, 212, 214, 215 ЦПК України, ст. ст. 509, 526, 543, 554, 610-612, 625, 629, 1048, 1049, 1052, 1054 ЦК України, суд,

В и р і ш и в :

Позовні вимоги публічного акціонерного товариства «МОТОР-БАНК» задовольнити.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авілан» (код ЄДРПОУ 36911909, адреса: 69077, м. Запоріжжя, вул. Вахтова, б. 33) та гр. ОСОБА_1 (ШН НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства «МОТОР-БАНК» (69068, місто Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54 "б", к/р 32008106600 в Управлінні Національного банку України в Запорізькій області, МФО 313377, код ЄДРПОУ 35345213) заборгованість за Кредитним договором № К-7/11 від 14.03.2011 р. у розмірі 527 745,35 грн. (п'ятсот двадцять сім тисяч сімсот сорок п'ять гривень 35 копійок), яка складається з: 476 095 грн. 26 коп. - заборгованість за простроченою часткою кредиту; 43 013 грн. 45 коп. - заборгованість за простроченими процентами; 8 636 грн. 64 коп. - пеня.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авілан» (код ЄДРПОУ 36911909, адреса: 69077, м. Запоріжжя, вул. Вахтова, б. 33) та гр. ОСОБА_1 (ШН НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства «МОТОР-БАНК» (69068, місто Запоріжжя, проспект Моторобудівників, буд. 54 "б", к/р 32008106600 в Управлінні Національного банку України в Запорізькій області, МФО 313377, код ЄДРПОУ 35345213) судовий збір у розмірі 3441 грн. 00 коп. (три тисячі чотириста сорок одну гривню нуль копійка).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Нікітенко Н. П.

СудЛенінський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення21.03.2014
Оприлюднено26.03.2014
Номер документу37772704
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —334/7013/13-ц

Ухвала від 14.01.2019

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Козлова Н. Ю.

Рішення від 21.03.2014

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Нікітенко Н. П.

Ухвала від 20.01.2014

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Нікітенко Н. П.

Рішення від 21.03.2014

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Нікітенко Н. П.

Ухвала від 07.10.2013

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Нікітенко Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні