25.03.2014 637/225/14-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
24 березня 2014 року Шевченківський районний суд Харківської області
у складі: головуючого - Тордія Е.Н.
за участю :секретаря - Гутарєвої В.С.
позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ :
26 лютого 2014 року позивачі звернулись до Шевченківського районного суду Харківської області з позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування за законом, після смерті брата ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
У судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимоги, та ОСОБА_1 пояснила, що 25 листопада 2012 року сталася пожежа в будинку АДРЕСА_1 в якому мешкав їх брат - ОСОБА_3. При пожежі будинок повністю згорів, а брат трагічно загинув. Внаслідок пожежі все майно та документи, що знаходилися в будинку згоріли. Після смерті брата відкрилася спадщина, у вигляді земельної ділянки площею 7,0069 гектарів, яка розташована на території Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належить спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 760499 від 25 грудня 2002 року.
Вони є рідними сестрами померлому ОСОБА_3, є єдині спадкоємці другої черги так як спадкоємців першої черги відсутні. Після смерті брата вони звернулись до державного нотаріуса Шевченківської нотаріальної контори Харківської області з питанням оформлення спадщини на земельну ділянку, проте їм було відмовлено в зв'язку з тим, що не було надано документу, який підтверджує наявність у спадкодавця - ОСОБА_3 права на земельну ділянку, тобто Державного акту на право власності на вищевказану земельну ділянку, та запропоновано звернутися до суду. Державний акт на право власності на землю Р2 № 760499 виданий на ім'я ОСОБА_3 був втрачений при пожежі разом із іншими документами, про що ними зроблено оголошення в Шевченківській районній газеті «Краєвид» № 15-16/1425-1426 від 22 лютого 2014 року. Звернувшись до відділу Держземагенства у Шевченківському районі Харківської області з питанням щодо видачі дублікату Державного акту на право приватної власності на землю, який належить спадкодавцеві - ОСОБА_3 їм було також відмовлено та запропоновано для вирішення даного питання звернутися до суду.
На теперішній час позивачі не взмозі вирішити питання в адміністративному порядку, тому звернулись до суду та просять визнати за ними право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, після смерті брата ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року в рівних частках.
В судове засідання представник Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області не з'явився, надавши до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності та проти задоволення позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 не заперечує.
Суд заслухавши пояснення позивачів, перевіривши матеріали справи, вважає що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Цивільного кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Стаття 60 ЦПК України передбачає ,що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом установлені такі факти, і відповідні їм правовідносини.
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 10 липня 2013 року) вбачається,що 6 грудня 1947 року народився ОСОБА_3, його батьками в свідоцтві про народження зазначені , відповідно : ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Зі змісту свідоцтв про народження ( серія НОМЕР_1 виданого Гетьманівським ЗАГС Харківської області 9 листопада 1945 року та (серія НОМЕР_2 ,виданого Гетьманівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 27 жовтня 1949 року,вбачається ,що народились ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , батьками який в свідоцтві зазначені , відповідно ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що підтверджує факт того ,що позивачі є рідними братом та сестрами.
З до свідоцтва про укладення шлюбу (серія НОМЕР_3 виданого Орджонікідзевським ЗАГС м.Харкова від 3 березня 1973 року) ОСОБА_1 одружилась 3 березня 1973 року та набула прізвища - ОСОБА_1.
Свідоцтвом про укладення шлюбу (серія НОМЕР_4 виданого в м.Харкові палацом одруження Дзержинський від 7 вересня 1975 року) засвідчено той факт, що ОСОБА_2, 7 вересня 1975 року одружилась та набула прізвища - ОСОБА_2.
Відповідно до свідоцтва про смерть ( серія НОМЕР_5 ,виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Шевченківського РУЮ Харківської області від 04 вересня 2013 року), засвідчено факт того ,що ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Згідно державного акту на право приватної власності на землю (серія Р2 №760499, виданого Шевченківською райдержадміністрацією Харківської області 25 грудня 2002 року), ОСОБА_3 володів земельною ділянкою площею 7.0069 гектарів, в межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Гетьманівської сільської ради Шевченківскього району Харківскьої області, КСП ім.Ватутіна.
Довідкою №662 наданою Шевченківським РС ГУ Держтехногенбезпеки у Харківській області від 29 листопада 2012 року зазначено, що 25 листопада 2012 року було зареєстровано факт пожежі яка виникла в житловому будинку громадянина ОСОБА_3, розташованого в АДРЕСА_1 в зв'язку з чим господарь даного домоволодіння загинув, а правовстановлюючі документи були знищені вогнем.
Оголошення в місцевій газеті «Краєвид» від 22 лютого 2014 року, в №№ 15-16 (1425-1426) засвідчує факт того, що вищевказаний державний акт вважається недійсним.
Листом відділу Держземагенства у Шевченківському району Харківської області за №262 від 25 лютого 2014 року, у видачі дублікату Державного акту позивачам було відмовлено у зв'язку з тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на постійне користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» встановлено, що державний акт може бути отриманий власником або уповноваженою ним особою.
Відповідно до п.п. 5.1 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації та зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 04 травня 1999 року № 43, при втраті (псуванні) Державного акта на землю власнику або землекористувачу видається відповідний дублікат. Так як власник втраченого Державного акту на землю ОСОБА_3 помер, отримати дублікат зазначеного документу не можливо. Позивачам для вирішення даного питання запропоновано звернутися до суду.
З до довідки №1017 Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківскьої області від 11 жовтня 2013 року, вбачається, що ОСОБА_3 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року постійно проживав та значився зареєстрованим за місцем проживання в АДРЕСА_1, в погосподарській книзі №5 за 2011-2015 роки, особистий рахунок НОМЕР_6. На день смерті інших членів зареєстрованих за цією адресою не було.
З довідки №49/01-16 Шевченківскьої державної нотаріальної контори Харківської області від 11 січня 2014 року вбачається, що видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, у разі відсутності правовстановлюючого документу, а саме - Державного акту на право власності на земельну ділянку не вбачається можливим, згідно п.п.4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, та запропоновано звернутися для вирішення даного питання до суду. Також довідкою №69/01-09 від 14 березня 2014 року зазначено, що після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Шевченківською держнотконторою 22 жовтня 2013 року було заведено спадкову справу №88/2013. Із заявами про прийняття спадщини звернулися сестри спадкодавця ОСОБА_1 та ОСОБА_2, заповіти від імені зазначеного спадкодавця не посвідчувалися.
Згідно із ч. 1 ст.3 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на судовий захист оспорюваних або не визнаних прав.
Відносини спадкування регулюються Цивільним кодексом України, який вступив у дію 01 квітня 2004 року.
Відповідно до ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України , передбачено ,що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За положеннями ст.1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Спадкоємці відповідно до ст. 1258 Цивільного Кодексу України одержують право на спадкування почергово. У другу чергу право на спадкування за законом згідно ст. 1262 Цивільного Кодексу України мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Згідно до ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
За правилами ст.1267 Цивільного кодексу України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Позивачі є спадкоємцями другої черги, визнання за ними права власності не порушають нічиїх прав та інтересів. Враховуючи викладене, оцінуючи зібрані, у справі докази та давши їм належну оцінку суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 є доведеними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. ст. 3,10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.328, 1216, 1218, 1258, 1225, 1262, 1267 Цивільного Кодексу України, ст. 41 , 55 Конституції України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ОСОБА_2 право власності по ? частини кожній на земельну ділянку, площею 7,0069 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Гетьманівської сільської ради Шевченківського району Харківської області,на підставі державного акту на право приватної власності на землю (серія Р2 №760499, кадастровий номер 6325784500:02:001:0125, 6325784500:02:001:0124) в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2014 |
Оприлюднено | 27.03.2014 |
Номер документу | 37803040 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Тордія Е. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні