ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2014 рокуСправа № 912/512/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Змеула О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: прокурора м. Кіровограда в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер-Кар";
про стягнення 3894,15 грн,
представники учасників судового засідання:
від прокуратури - Боруш А.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратури м. Кіровограда;
від позивача - Годорожа О.Л., довіреність № 15/14 від 19.03.14.
Прокурор м. Кіровограда звернувся до господарського з позовною заявою в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області (далі - Регіональне відділення ФДМУ по Кіровоградській області), яка містить вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер-Кар" 3894,15 грн заборгованості за договором оренди індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності № 40-34 від 05.06.2012, з них 3809,49 грн основного боргу з орендної плати, 15,21 грн інфляційних втрат, 56,44 грн пені та 13,01 грн трьох процентів річних.
Ухвалою господарського суду від 21.02.2014 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 20.03.2014 о 09:50 год.
Ухвала про порушення провадження у справі від 21.02.2014 направлялася відповідачу за адресою його місцезнаходження: 25006, м. Кіровоград, вул. Леніна (тепер Дворцова), будинок 68, що міститься в позовній заяві та підтверджена Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 14). Проте, конверт з цією ухвалою повернувся до господарського суду з написом установи зв'язку "адресат вибув".
Згідно приписів частини першої ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Отже, господарський суд вжив усіх заходів для повідомлення відповідача про час і місце проведення судового засідання, направляючи вказану ухвалу суду за адресою місцезнаходження відповідача, що значиться у Єдиному державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена відповідачу належним чином, відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання.
Відповідач у справі несе відповідальність за всі процесуальні наслідки неподання ним відомостей стосовно зміни свого місцезнаходження до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
До господарського суду від відповідача не надходили клопотання, відзив на позовну заяву.
Згідно з ст. 75 Господарського кодексу України справа розглянута за наявним в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, які брали участь у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в справі докази, господарський суд встановив нижченаведені обставини.
05.06.2012 між Регіональним відділенням ФДМУ по Кіровоградській області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Майстер-Кар" (орендар) укладений договір оренди № 40-34 індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно, а саме: частину нежитлового виробничого приміщення корпусу № 303 (інвентарний номер № 43) площею 297,84 кв.м, що перебуває на балансі Державного підприємства "Кіровоградський ремонтний завод" (балансоутримувач), знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Добровольського, 2, вартість якого визначена згідно звіту про оцінку на 10.02.2012 і становить за незалежною оцінкою 145570 грн без ПДВ.
Майно передається в оренду для розміщення складських 136,89 кв.м та виробничих 160,95 кв.м приміщень.
Згідно з п.п. 3.1-3.3 договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (із змінами) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - лютий 2012 року, в розмірі 1823,26 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - червень 2012 року, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за березень, квітень, травень, червень 2012 року. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Відповідно до п. 3.6. договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні: 70% до 30% щомісяця не пізніше 12 числа місяця, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
За умовами п. 5.3. договору орендар взяв на себе зобов'язання своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату, а за п. 5.4., п. 5.7. - забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, своєчасно здійснювати за власний рахунок капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого майна.
Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 05.06.2012 по 04.05.2015 включно.
Відповідно до приписів частини 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до частини 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ст. 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди. Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлені частиною 3 статті 285 ГК України та частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного і комунального майна", який регулює майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Відповідно до ч. 3 ст. 285 ГК України орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Розмір орендної плати визначено у п. 3.1 договору оренди.
Відповідно до частини 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів Цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
Факт передачі відповідачеві орендованого майна підтверджується актом приймання-передачі орендованого приміщення від 05.06.2012, підписаного представниками сторін та скріпленого печатками (а.с.14 на звороті).
Орендар не належним чином виконував умови договору оренди, у зв'язку з чим утворилася заборгованість з орендної плати за період з жовтня по грудень 2013 року включно на загальну суму 3809,49 грн, докази сплати якої в матеріалах справи відсутні.
За умовами пункту 10.1 договір діє з 05.06.12 по 04.05.15 включно, у справі відсутні докази розірвання договору оренди та повернення орендарем об'єкта оренди орендодавцю, при цьому представник Регіонального відділення ФДМУ по Кіровоградської області пояснив, що орендар не повертав орендодавцю об'єкт оренди.
У пункті 3.11 договору сторони узгодили, що в разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передавання включно. Тобто, за умовами договору орендар зобов'язаний вносити орендну плату до дня фактичного повернення майна за актом приймання-передавання орендодавцю - Регіональному відділенню ФДМУ по Кіровоградської області.
Нормами ст. 29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України встановлено обов'язок учасників господарських відносин сплатити штрафні санкції у разі порушення ними правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сторони в п. 3.7 договору оренди погодили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Згідно з ч. 1-2 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовано Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", згідно з статтями 1, 3 якого розмір пені за прострочку платежу, що встановлюється за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Розрахунок пені в сумі 56,44 грн за період з 07.11.2013 по 23.01.2014 обчислений відповідно до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та є обґрунтованим.
Розрахунок інфляційних втрат у сумі 15,21 грн та трьох процентів річних у сумі 13,01 грн за період з 13.11.2013 по 23.01.2014 також є правомірними та обґрунтованими.
За вищенаведених обставин справи господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Згідно з частиною першою статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача повністю, оскільки позов задоволено.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРIШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер-Кар" (25006, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Дворцова, 68, ідентифікаційний код 37168144) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області (25009, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Глінки, 2, ідентифікаційний код 13747462) основну заборгованість з орендної плати в сумі 3809,49 грн, інфляційні втрати в сумі 15,21 грн, пеню в сумі 56,44 грн, три проценти річних у сумі 13,01 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Майстер-Кар" (25006, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Дворцова, 68, ідентифікаційний код 37168144) у доход державного бюджету КБКД 22030001 "Судовий збір" отримувач коштів УК у м. Кіровогр./м.Кіровоград/ 22030001 рахунок 31211206783002 у ГУ ДКСУ у Кіровоградській області МФО 823016 ідентифікаційний код 38037409, судовий збір у розмірі 1827,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Повне рішення складено 24.03.14
Суддя О.А. Змеул
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2014 |
Оприлюднено | 26.03.2014 |
Номер документу | 37810481 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Змеул О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні