Рішення
від 05.03.2014 по справі 918/1973/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2014 р. Справа № 918/1973/13

Суддя Романюк Р.В. розглянувши матеріали справи

за позовом Рівненської міської ради

до Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу

про визнання укладеним договору оренди землі

та за зустрічним позовом Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу

до Рівненської міської ради

про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки

В засіданні приймали участь:

від позивача: Сидорук Р.В. (довіреність № 101 від 29.10.2013р.)

від відповідача: Горчак Ю.П. (довіреність № 01 від 02.01.2013р.)

Обставини справи: Рівненська міська рада звернулася до господарського суду Рівненської області з позовом до Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу про визнання укладеним договору оренди землі.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Рівненською міською радою прийнято рішення від 19.07.2007р. № 931 про передачу в оренду Рівненському кооперативному економіко-правовому коледжу земельної ділянки площею 5 376 м.кв. на вул. Соборній, 10 та, в порядку статей 179,181 Господарського кодексу України надіслано відповідний проект договору оренди земельної ділянки, а оскільки відповідачем в 20 денний термін не повідомлено про наявність розбіжностей чи відхилення пропозиції, просить суд визнати його укладеним в запропонованій редакції:

«Договір оренди землі

м.Рівне

Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334) - далі у тексті «Орендодавець», в особі міського голови Хомка Володимира Євгеновича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». -з однієї сторони та Рівненський кооперативний економіко - правовий коледж (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 10, код ЄДРПОУ 26009889, в особі директора Добридника Степана Івановича - далі у тексті «Орендар», - з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 19 липня 2007 року N931 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівлі адміністративно-навчального корпусу, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Соборній, 10.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5 376 (п'ять тисяч триста сімдесят шість) квадратних метрів.

Категорія земель - землі житлової та громадської забудови міста.

Кадастровий номер N5610100000:01:

3. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна.

4. В оренду передається земельна ділянка.

5. Нормативна-грошова оцінка земельної ділянки становить 1 451 811 - 54 грн. (один мільйон чотириста п'ятдесят одна тисяча вісімсот одинадцять грн. 54 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 50 (п'ятдесят) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1 306 - 63 грн. (одна тисяча триста шість грн. 63 коп.), що становить 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку N02-17/218-1, виданий управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області, відповідно до протоколу №13 від 01.11.2013 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати на земельні ділянки, станом на 01 січня 2013 року.

Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради N 931 від 19 липня 2007 року).

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата сплачується Орендарями щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33212812700002 в Головне управління ДКСУ в Рівненській області МФО 833017, код 13050200, одержувач: Місцбюджет м. Рівне УБФ, ЗКПО 38012714. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати може змінюватися в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.

Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

| 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування будівлі адміністративно-навчального корпусу.

16. Цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування будівлі адміністративно-навчального корпусу.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до ії цільового призначення.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення (рішення Рівненської міської ради N 123 від 25.07.2006 року).

19. Орендар має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором.

20. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав ії в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних Із зміною ії стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

22. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендованій земельній ділянці встановлено обмеження (обтяження) на використання земельної ділянки площею 1009 м .

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Права орендодавця:

- у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.

29. Обов'язки Орендодавця:

- не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

30. Права Орендаря:

- приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;

- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;

- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.

31. Обов'язки Орендаря:

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;

- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного

правління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;

- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки:

- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;

- впродовж трьох робочих днів після реєстрації права оренди земельної ділянки надати Орендодавцю копію витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки;

- впродовж п'яти днів після реєстрації права оренди земельної ділянки обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок і копію нього договору та копію витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки до Рівненського міського податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати;

- у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, орендар відшкодовує орендодавцю орендну плату на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе

Орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених п. 13 цього договору.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

35. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарем земельних ділянок у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім

випадків вилучення земельних ділянок, у зв'язку із систематичною несплатою орендної плати та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.

38. Перехід права власності на орендованій земельній ділянці до другої особи, а також

реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

40. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

41. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

42. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.

Цей договір укладено у чотирьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий видається Орендарю, третій - органу, який провів його державну реєстрацію, а четвертий - управлінню Держземагентства в м. Рівному Рівненської області.

Невід'ємними частинами договору є:

- план або схема земельної ділянки;

- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням

держземагентства у м. Рівному Рівненської області;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні га встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання - передачі об'єкта оренди;

- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Реквізити сторін

Рівненська міська рада: Рівненський кооперативний

м. Рівне, вул. Соборна, 12-А економіко-правовий коледж

код ЄДРПОУ 34847334 м. Рівне, вул. Соборна, 10, код

ЄДРПОУ 26009889

Відповідач - Рівненський кооперативний економіко-правовий коледж проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві та просить в задоволенні позову відмовити.

Крім того, 29.01.2013р. відповідачем подано зустрічну позовну заяву в якій просить суд зобов'язати Рівненську міську раду укласти з Рівненським кооперативним економіко-правовим коледжем договір оренди земельної ділянки № 2 площею 5 712 м.кв., яка знаходиться в м. Рівне по вул. Соборній 10.

В обгрунтування вимог викладених в зустрічній позовній заяві, Рівненський кооперативний економіко-правовий коледж зазначив, що він має право претендувати на більшу площу земельної ділянки ніж виділено рішенням Рівненської міської ради від 19.07.2007р. № 931 та обумовлено запропонованим договором, а тому просить суд зобов'язати Рівненську міську раду укласти з ним договір оренди земельної ділянки, площею 5 712 м.кв.

Дослідивши зібрані у справі докази та заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно з положеннями ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. (стаття 124 Земельного кодексу України)

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. (в подальшому Закон), визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 13 Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як встановлено під час судового розгляду справи, Рівненська міська рада 19.07.2007р. прийняла рішення за № 931, пунктом 3.2 якого вирішила надати Рівненському кооперативному економіко-правовому коледжу земельну ділянку площею 5 376 м.кв. по вул. Соборній, 10 в м. Рівне, залишивши решту земельної ділянки площею 620 м 2 в землях запасу Рівненської міської ради.

На виконання зазначеного рішення, 07.11.2013р. Рівненська міська рада листом за вих.№ 08-1914 (а.с. 15) звернулась до Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу з пропозицією та надіслала для розгляду і підписання проект договору "Оренди землі" з відповідними додатками, що підтверджується фіскальним чеком № 2549 від 12.11.2013р. та не заперечується самим відповідачем.

В силу вимог ст. 14 Закону України "Про оренду землі" та ст. 126 Земельного Кодексу України, укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній чи комунальній власності є обов'язковим для сторін за законом.

За приписами частини 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 Господарського кодексу України, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (частина 3 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч.3, ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України, відповідач, одержавши підписаний позивачем договір про поновлення договору оренди земельної ділянки, зобов'язаний був у 20-денний термін забезпечити його підписання або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором, чого останнім зроблено не було.

Разом з тим, дослідивши запропонований проект угоди на відповідність вимогам чинного законодавства, суд зазначає наступне:

Положення проекту договору оренди землі містять всі необхідні істотні умови, визначені ст. 15 Закону України "Про оренду землі", зокрема, такі як: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Також проект договору оренди землі містить невід'ємні частини договору оренди землі, передбачені ст. 15 Закону України "Про оренду землі", такі як: план земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди.

Разом з тим, частина 2 пункту 9 запропонованого договору : "Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради N 931 від 19 липня 2007 року)" суперечить вимогам чинного законодавства, а відтак в цій частині в задоволенні позовних вимог судом відмовляється, виходячи з наступного.

Як зазначено вище, правовою підставою для сплати орендарем коштів за користування землею є договір, а згідно частини 2 ст. 187 ГК України, день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

За таких обставин, коли позивачем дотримано порядок укладення господарських договорів, визначений чинним законодавством, а запропонований проект договору в цілому за формою та змістом відповідає вимогам стосовно Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220 та ст. 15 Закону України "Про оренду землі" суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, визнавши укладеним договір оренди землі в запропонованій позивачем редакції за виключенням частини 2 п. 9 Договору.

Стосовно позовних вимог за зустрічним позовом, то суд дійшов висновку про відмову у їх задоволенні, виходячи з наступного.

Як вже відзначалось судом, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно з положеннями ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. (стаття 124 Земельного кодексу України)

Враховуючи викладене, відповідно до Земельного кодексу України і Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам, що перебувають у комунальній власності, є виключним правом міської ради, як суб'єкта права власності на землю, яка його реалізує шляхом прийняття відповідних рішень.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Загальний порядок укладання господарських договорів визначено розділом 20 Господарського кодексу України.

В зустрічні позовній заяві позивач просить зобов'язати Рівненську міську раду укласти договір оренди землі, однак доказів про звернення в установленому порядку до міської ради чи існування відповідного рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельної ділянки площею 5 712 м.кв., що було б підставою для укладання такої угоди та, відповідно, ініціювання процедури її укладення з відповідачем - направлення відповідної редакції договору оренди землі (існування переддоговірного спору з відповідачем за зустрічним позовом) суду не подано.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення первісного позову та відмову у зустрічному позові, з покладенням судових витрат на відповідача у справі в порядку ст. 49 ГПК України, а тому керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Первісний позов задовольнити частково.

2. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки, площею 5 376 (п'ять тисяч триста сімдесят шість) квадратних метрів по вул. Соборній в м. Рівне з моменту набрання чинності рішенням суду на умовах проекту цього договору, за виключенням абзацу другого пункту 9 проекту цього договору, а саме в наступній редакції:

«Договір оренди землі

м.Рівне

Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334) - далі у тексті «Орендодавець», в особі міського голови Хомка Володимира Євгеновича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». -з однієї сторони та Рівненський кооперативний економіко - правовий коледж (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 10, код ЄДРПОУ 26009889, в особі директора Добридника Степана Івановича - далі у тексті «Орендар», - з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 19 липня 2007 року N931 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівлі адміністративно-навчального корпусу, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Соборній, 10.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 5 376 (п'ять тисяч триста сімдесят шість) квадратних метрів.

Категорія земель - землі житлової та громадської забудови міста.

Кадастровий номер N5610100000:01:

3. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна.

4. В оренду передається земельна ділянка.

5. Нормативна-грошова оцінка земельної ділянки становить 1 451 811 - 54 грн. (один мільйон чотириста п'ятдесят одна тисяча вісімсот одинадцять грн. 54 коп.) - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 50 (п'ятдесят) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1 306 - 63 грн. (одна тисяча триста шість грн. 63 коп.), що становить 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку N02-17/218-1, виданий управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області, відповідно до протоколу №13 від 01.11.2013 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати на земельні ділянки, станом на 01 січня 2013 року.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата сплачується Орендарями щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33212812700002 в Головне управління ДКСУ в Рівненській області МФО 833017, код 13050200, одержувач: Місцбюджет м. Рівне УБФ, ЗКПО 38012714. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати може змінюватися в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.

Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено

документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

| 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування будівлі адміністративно-навчального корпусу.

16. Цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування будівлі адміністративно-навчального корпусу.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до ії цільового призначення.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення (рішення Рівненської міської ради N 123 від 25.07.2006 року).

19. Орендар має право приступити до використання земельної ділянки, відповідно до її цільового призначення, після набрання чинності цим договором.

20. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом приймання - передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав ії в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних Із зміною ії стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

22. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендованій земельній ділянці встановлено обмеження (обтяження) на використання земельної ділянки площею 1009 м .

27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Права орендодавця:

- у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.

29. Обов'язки Орендодавця:

- не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

30. Права Орендаря:

- приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;

- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;

- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.

31. Обов'язки Орендаря:

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;

- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного

правління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;

- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки:

- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;

- впродовж трьох робочих днів після реєстрації права оренди земельної ділянки надати

Орендодавцю копію витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки;

- впродовж п'яти днів після реєстрації права оренди земельної ділянки обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок і копію нього договору та копію витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки до Рівненського міського податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати;

- у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, орендар відшкодовує орендодавцю орендну плату на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених п. 13 цього договору.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

35. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарем земельних ділянок у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім

випадків вилучення земельних ділянок, у зв'язку із систематичною несплатою орендної плати та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.

38. Перехід права власності на орендованій земельній ділянці до другої особи, а також

реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

39. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

40. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

41. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

42. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.

Цей договір укладено у чотирьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий видається Орендарю, третій - органу, який провів його державну реєстрацію, а четвертий - управлінню Держземагентства в м. Рівному Рівненської області.

Невід'ємними частинами договору є:

- план або схема земельної ділянки;

- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням

держземагентства у м. Рівному Рівненської області;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні га встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання - передачі об'єкта оренди;

- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Реквізити сторін

Рівненська міська рада: Рівненський кооперативний

м. Рівне, вул. Соборна, 12-А економіко-правовий коледж:

код ЄДРПОУ 34847334 м. Рівне, вул. Соборна, 10, код

ЄДРПОУ 26009889

3. У задоволенні зустрічного позову відмовити.

4 . Стягнути з Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 10, код ЄДРПОУ 34847334) на користь Рівненської міської ради 1 147 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Повне рішення складено 11.03.2014 року.

Суддя Романюк Р.В.

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення05.03.2014
Оприлюднено27.03.2014
Номер документу37813573
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/1973/13

Ухвала від 31.01.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Судовий наказ від 26.03.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 19.02.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 20.01.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 05.02.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Рішення від 05.03.2014

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

Ухвала від 26.12.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні