21.03.2014
Провадження №2/389/165/14
ЄУН 389/848/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2014 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі:
головуючого судді - Савельєвої О.В.,
при секретарі - Баланюк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Знам'янка Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення орендної плати за користування спадковим майном,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якому просить солідарно стягнути з відповідачів орендну плату за користування спадковим майном в сумі 40891 грн. 62 коп. В обґрунтування своїх вимог зазначає наступне. Після смерті його батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, відкрилась спадщина, що складається із земельної частки (паю) в„–1019 площею 4,728 га відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0192629 від 22.02.1998, розташовану на території Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області. Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.11.2012, №010088, виданої відділом Держкомзему у Знам'янському районі Кіровоградської області, вартість даної земельної ділянки складає 123914 (сто двадцять три тисячі дев'ятсот чотирнадцять) грн. Рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19.03.2013 за ним визнано право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, площею 4,728 умовних кадастрових гектарів на території Мошоринської сільської ради, належну ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0192629. На підставі даного рішенння 25.09.2013 за ним зареєстровано право приватної власності на вказану земельну ділянку.
Звернувшись до Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області з приводу отримання інформації щодо використання та застосування охоронних заходів до земельної ділянки, яка належала померлим ОСОБА_5 та ОСОБА_4, 04.02.2014 його повідомлено, що Мошоринська сільська рада не займалась накопиченням грошових коштів від використання земельної ділянки і розпоряджатись земельними ділянками за межами населених пунктів може тільки районна державна адміністрація. Сума, яку повинна була сплачувати особа, що орендувала земельну ділянку, з 1997 по 2008 роки складає 22304 грн. 52 коп., з 2008 по 2012 роки - 18587 грн. 10 коп., а всього 40891 грн. 62 коп. За наявності майна, що потребує управління, посадова особа виконавчого комітету сільської ради призначає на майно опікуна. Відповідачі не надають йому відомостей про те, хто надавав згоду, укладав договори оренди земельної ділянки та хто отримував грошові кошти за користування цієї ділянкою. Відповідно і не бажають повертати зазначені кошти за вказаний період. У зв'язку з цим був вимушений звернутися до суду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити. Посилаючись на ст.ст.558, 559 ЦК України (в редакції 1963 року), щодо обов'язку посадової особи виконавчого комітету сільської ради вживати заходів до охорони спадкового майна, представник позивача у судових дебатах просив зазначену суму коштів стягнути саме з Мошоринської сільської ради, оскільки саме з вини сільської ради, яка не виконувала покладені на неї чинним законодавством обов'язки, земельна ділянка безпідставно використовувалася СВ ЗАТ «РОС АГРО».
Представник відповідача Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області в судовому засіданні не визнав заявлені вимоги та просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що Мошоринська сільська рада Знам'янського району Кіровоградської області не мала права та не укладала ні з ким договору оренди даної земельної ділянки, оскільки розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів входить до повноважень районної державної адміністрації. Оскільки заяв про вжиття заходів щодо охорони спадкового майна від спадкоємців до сільської ради не надходило, відповідно такі заходи і не вживалися, накопиченням грошових коштів від використання земельної ділянки не займалася.
Представник відповідача Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області в судовому засіданні не визнав заявлені вимоги та просив відмовити у їх задоволенні з підстав незаконності та необґрунтованості. Вказує, що на відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай), право на яку згідно з сертифікатом серії КР №0192629 належало ОСОБА_5 та в подальшому успадковане ОСОБА_1 є умовною часткою земель, які належали колективному сільськогосподарському підприємству. Розмір даної земельної частки (паю) визначений в умовних кадастрових гектарах, не встановлено точного місця розташування та меж земельної частки (паю). Відповідно до копії свідоцтва №9971068 про право власності на нерухоме майно, формування даної земельної ділянки відбулося 25.09.2013. Районна державна адміністрація Кіровоградської області наділена правом розпоряджатись земельними частками до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку відповідно до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, докази, вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Згідно зі ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19.03.2013 за позивачем визнано право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, площею 4,728 умовних кадастрових гектарів на території Мошоринської сільської ради, належну ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0192629. Рішення суду набрало законної сили 01.04.2013 (а.с.13-14). Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 25.09.2013, виданого реєстраційною службою Знам'янського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області, за ОСОБА_1 на праві приватної власності зареєстрована земельна ділянка кадастровий номер 3522284200:02:000:0997 площею 4,0092 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, землі сільськогосподарського призначення (а.с.18).
Згідно з ч.1 ст.79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Згідно зі ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до пункту «ґ» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Згідно з п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 №122 «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)», нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
На підставі розпорядження голови Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 21.10.2009 №512-р, між районною державною адміністрацією та СВ ЗАТ «РОС АГРО» 07.10.2010 укладено договір оренди земельної ділянки НОМЕР_2, загальною площею 4,01 га - невитребуванна земельна частка (пай) з кадастровим номером 3522284200:02:002:0997, який зареєстрований у Знам'янському міськрайонному відділі КРФ ДП «ЦДЗК» 03.11.2010. Орендна плата вноситься орендарем щомісяця на рахунок Мошоринської сільської ради. Договір укладено на десять років, проте пунктом 8 цього договору передбачено, що у разі набуття громадянином права власності на землю, отримання державного акту на право власності та пред'явлення його орендарю, орендарь зобов'язаний повернути земельну ділянку в стані придатному до користування за цільовим призначенням. Зазначене, відповідно до п.39 договору, є підставою для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку (а.с.43-47).
Тобто, Знам'янська районна державна адміністрація Кіровоградської області вчинила всі необхідні та залежні від неї дії щодо розпорядження земельною ділянкою для підтримання її в належному стані. За життя ОСОБА_5, якому належало право на земельну частку (пай) площею 4,728 умовних кадастрових гектарів на території Мошоринської сільської ради, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0192629, а також ОСОБА_4, який прийняв у спадщину дане право, в оренду зазначену замельну частку (пай) не передавали. Позивач ОСОБА_1 до отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 25.09.2013, а саме земельної ділянки площею 4,0092 га, кадастровий номер 3522284200:02:000:0997, договорів оренди земельної частки (паю) не укладав, а тому право на орендну плату за вказаний ним період з 1997 року по 2012 рік включно в розмірі 40891 грн. 62 коп., не має.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо безпідставності та необгрунтованості вимог позивача про стягнення на його користь орендної плати за користування спадковим майном - земельною ділянкою.
На підставі викладеного, ст.ст.17, 79, 81, 79-1, 125 Земельного кодексу України, ст.ст.3, 21 Закону України «Про оренду землі», ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», керуючись ст.ст.10, 60, 61, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Мошоринської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, Знам'янської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення орендної плати за користування спадковим майном, відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Кіровоградської області в десятиденний строк з дня проголошення рішення через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено 25.03.2014.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.В. Савельєва
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2014 |
Оприлюднено | 27.03.2014 |
Номер документу | 37839765 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Савельєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні