Рішення
від 13.02.2014 по справі 910/22531/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/22531/13 13.02.14

За позовом приватного підприємства «Авалон-Експо»

До відповідача Київської міської ради

Про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки

Суддя Ковтун С.А.

Представники сторін:

від позивача Кобилецький В.В. (за дов.)

від відповідача не з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду міста Києва звернулося з позовом приватне підприємство «Авалон-Експо» до Київської міської ради про поновлення строку дії договору оренди.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач у встановлений законом строк не надав заперечень стосовно поновлення дії договору оренди земельної ділянки від 22.04.2008 р., внаслідок чого позивач просить суд визнати за ним право оренди земельної ділянки за таким договором, а також визнати укладеною додаткову угоду до такого договору про поновлення його терміну дії.

Ухвалою суду від 22.11.2013 р. порушено провадження у справі № 910/22531/13.

Розгляд справи неодноразово відкладався.

Ухвалою суду від 03.02.2014 р. продовжено строк вирішення спору на п'ятнадцять днів.

Позивачем подано заяву про зміну предмету позову. Зокрема, позивач просить визнати укладеною додаткову угоду про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки від 22.04.2008 р. за № 78-6-00533 (кадастровий номер - 8000000000:78:046:0072) площею 0,5216 га за адресою: вул. Маршала Тимошенка, 1-е, у Оболонському районі м. Києва в редакції позивача.

Відповідач у судові засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

22.04.2008 р. між приватним підприємством «Авалон-Експо» (орендарем) та Київською міською радою (орендодавцем) укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 22.04.2008 р. за № 78-6-00533 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 26.04.2007 р. № 506/1167, передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим Договором.

Згідно з п. 2.1 Договору об'єктом оренди відповідно до цього договору є земельна ділянка з наступними характеристиками: місце розташування - вул. Маршала Тимошенка, 1-е у Оболонському районі м. Києва; розмір - 0,5216 га.; цільове призначення - для будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом; кадастровий номер - 8000000000:78:046:0072.

Пунктом 3.1 Договору сторонами погоджено, що договір укладено на 5 років. Договір зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 22.04.2008 р., у зв'язку з чим, виходячи з приписів ст. 18 Закону України «Про оренду землі» в редакції станом на квітень 2008 року, він набрав чинність саме з вказаної дати зі строком дії до 21.04.2013 р..

Згідно з п. 11.7 Договору оренди після закінчення строку, на який було укладено цей договір, орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

У грудні 2012 року позивач звернувся до відповідача з проханням (лист № 22-35/1) продовжити термін дії Договору оренди, яка отримана останнім 26.12.2012 р.. За твердженням позивача, даний лист залишений відповідачем без відповіді.

Чергове клопотання про поновлення Договору подано позивачем відповідачу 18.04.2012 р., відповіді на яке також не отримано.

Після закінчення строку Договору позивач продовжує користуватися вищевказаною земельною ділянкою, сплачуючи орендну плату.

Вирішуючи наявність підстав поновлення Договору у судому порядку суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; за статтями 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Порядок та умови набуття права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі», ст. 1 якого визначає, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності.

За статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

В свою чергу, порядок поновлення врегульовано ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Відповідно до частин 1, 3 даної норми ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону від 17.02.2011 р № 3038-VI), по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Частинами 6-9 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» визначено, що у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Враховуючи викладене, виходячи з того, що позивач завчасно (26.12.2012 р. - за 4 місяці до закінчення строку дії Договору) повідомив Київську міську раду про намір продовжити дію Договору на той же строк (п'ять років) та з того, що позивач після закінчення строку Договору продовжив користуватися земельною ділянкою, стосовно чого відповідач не заперечив, є наявні правові підстави для поновлення Договору на той самий строк і на тих самих умовах.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Київською міською радою наведені вище обставин не спростовано.

За приписами ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість вчинення змін до договору в такій самій формі, що й договір.

В силу норм ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

У відповідності до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

За змістом ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Згідно зі ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За таких обставин, позовні вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими, а додаткова угода підлягає визнання укладеною. У той же час, враховуючи, що дана додаткова угода укладається за рішенням суду, а не внаслідок дій сторін за нею, не підлягають включенню до її тексту умови, що є притаманними для спільного вільного волевиявлення.

Виходячи з вимог ч. 2 ст. 187 ГК України, оскільки момент поновлення договору оренди за приписами ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» пов'язаний з моментом закінчення його строку, додаткова угода підлягає визнанню укладеною з 22.04.2013 р..

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 1, 2, 12, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати укладеною з 22 квітня 2013 року додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 22.04.2008 р. за №78-6-00533 (кадастровий номер - 8000000000:78:046:0072) площею 0,5216 га за адресою: вул. Маршала Тимошенка, 1-е, у Оболонському районі м. Києва, в наступній редакції:

Додаткова угода

про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки

(державна реєстрація від 22 квітня 2008 року № 78-6-00533)

Київська міська рада, іменована в подальшому «орендодавець», з одного бору, та приватне підприємство «Авалон-Експо», іменований в подальшому «орендар», з другого бору, відповідно до рішення міської ради від 26.04.2007 р. № 506/1167 та згідно зі ст.ст. 21, 33 Закону України «Про оренду землі» уклали цю додаткову угоду:

1. Поновити строк дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 22.04.2008 р. № 78-6-00533) на 5 (п'ять) років.

2. Копія цієї додаткової угоди у 5-денний термін від дня державної реєстрації надається орендарем до відповідної державної податкової інспекції міста.

3. Всі інші умови вищевказаного договору, не зачеплені даною угодою, залишаються незмінними.

4. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 22.04.2008 р. № 78-6-00533).

Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) на користь приватного підприємства «Авалон-Експо» (02002, м. Київ, вул. Марини Раскової, 11, кв. 617, код 33346000) 1147,00 грн. судового збору.

Рішення підписано 04.03.2014 р.

Суддя С. А. Ковтун

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.02.2014
Оприлюднено27.03.2014
Номер документу37850860
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/22531/13

Рішення від 13.02.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 22.11.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні