cpg1251
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/355/14-ц
Провадження № 2/674/232/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2014 року Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
при секретарі Мудрицькій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дунаївці , в порядку ст. 197 ЦПК України, цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до
Січинецької сільської ради Дунаєвецького
району Хмельницької області
про визнання права власності на спадкове майно
(ціна позову 67154,61грн.)
В С Т А Н О В И В :
17 березня 2014 року позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Січинецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її рідна сестра, ОСОБА_2, постійна жителька АДРЕСА_1. Заповіту сестра не складала, у шлюбі не перебувала, дітей не мала.
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно: житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,24 га, розташована на території Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району.
Вона є єдиною спадкоємицею за законом на майно померлої сестри і за оформленням спадщини звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Однак, згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Дунаєвецького районного нотаріального округу отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті сестри на житловий будинок та земельну ділянку не може, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на вказане майно.
Виданий на ім'я сестри державний акт про право власності на земельну ділянку був втрачений, про що 16.01.2014 року в газеті «Дунаєвецький вісник» було опубліковано оголошення про втрату.
Відділом Держземагенства в Дунаєвецькому районі видача дубліката державного акта неможлива, а тому змушена звернутися до суду.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, однак подала заяву, в якій позов підтримує повністю, просить справу розглядати без її участі.
Відповідач: представник Січинецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області в судове засідання не з'явився, однак подав заяву, в якій позов визнає повністю і просить справу розглядати без його участі.
Суд ухвалив проводити розгляд даної справи у відсутності сторін по наявних матеріалах.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.
До маси спадкового майна після смерті ОСОБА_2 входить житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,24 га, розташована на території Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району, що підтверджується копією технічного паспорту на будівлі особистої власності, зведеним актом вартості будівель і споруд, довідками Січинецької сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області та копією державного акта на право власності на земельну ділянку, виданого в 2006 році.
Відповідно до ст.1262 ЦК України позивачка є спадкоємицею другої черги за законом як сестра померлої, яка прийняла спадщину, що підтверджується копіями свідоцтва про народження та свідоцтвом про одруження, витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 25.09.2013 р.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 17 січня 2014 року приватний нотаріус Дунаєвецького районного нотаріального округу Хмельницької області не може видати свідоцтво про право на спадщину за законом на ім'я позивачки, в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку та житловий будинок.
Згідно з довідкою Дунаєвецького КП "Інвентарбюро" від 19.11. 2013 року акт про завершення будівництвом житлового будинку в АДРЕСА_1 не складався, свідоцтво про право власності на домоволодіння Дунаєвецькою районною радою не видавалося на ім'я ОСОБА_2.
Як вбачається з виписок з погосподарської книги №1/5 за 1971-2015 роки, виданих Січинецькою сільською радою Дунаєвецького району Хмельницької області 20.01.2014 року житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 у сільській раді переведено та зареєстровано в 1971 році за померлою ОСОБА_2, для ведення господарства та будівництва виділено біля домоволодіння земельну ділянку розміром 0,57 га.
Згідно ст.ст.86,128,227 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном; право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором; договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
Відповідно Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої заступником Міністра комунального господарства УРСР 31.01.1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13.12.1995 року № 56, передбачено обов'язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у по господарських книгах (п.20 Інструкції).
Тобто записи у по господарських книгах визнаються в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Зважаючи на те, що жилий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований в 1971 році в сільській раді за померлою ОСОБА_2, з того часу вона стала власником зазначеного житлового будинку.
Відповідно до ч.4 ст. 25, п. 11 ч. 4 ст. 346 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті; право власності припиняється у разі смерті власника, у зв'язку з чим позивач позбавлений можливості іншим чином, ніж у судовому порядку визнати за собою право власності на спадкове майно - житловий будинок.
Згідно п. 3 Указу Президента України №666/94 від 10.11.1994 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» право на земельну частку (пай) може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.
Відповідно до п. «г» ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Судом встановлено, що 23.08.2006 року на ім'я спадкодавця, ОСОБА_2, був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,15 га, яка розташована на території Воробівської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області серії ЯГ № 410403 на підставі розпорядження Дунаєвецької районної державної адміністрації від 03 липня 2006 року № 509/206-р., кадастровий номер 6821881500:05:004:0081, що підтверджується копією державного акта,витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки станом на 15.06.2013 року.
Судом також встановлено, що спадкодавець,ОСОБА_2, загубила державний акт на право власності на земельну ділянку, який видано на її ім'я, що підтверджується оголошенням опублікованого в газеті «Дунаєвецький вісник» № 3 від 16.01.2014 року і отримати дублікат державного акта замість втраченого позивачка не може, оскільки відділом Держземагенства у Дунаєвецькому районі їй відмовлено у видачі дубліката державного акта в зв'язку з набранням 01.01.2013 року чинності Законів України «Про державний земельний кадастр» та «Про державну реєстрацію на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно яких видача державних актів на право власності на земельну ділянку призупинена, а Інструкція про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325, в якій п.п.4.8; 4.11 було передбачено видачу нового державного акта, втратила чинність 09.09.2013 року і на даний час відсутній законодавчо врегульований порядок видачі втрачених державних актів, у зв'язку з чим позивачка позбавлена можливості іншим чином, ніж у судовому порядку визнати за собою право власності на дану земельну ділянку.
Отже, наведені докази свідчать про те, що спадкодавець - ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку та житловий будинок і її право на дане майно перейшло у порядку спадкування до позивачки.
Встановлено, що відповідач - Січинецька сільська рада Дунаєвецького району визнала позовні вимоги
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Суд вважає, що позивачка, прийнявши у спадщину спадкове майно, відповідно до ст.ст. 1268,1269 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину. Тому, з огляду на те, що ОСОБА_2 на час своєї смерті була власником земельної ділянки площею 1,15 га, яка розташована на території Воробівської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області та жилого будинку з належними до нього господарськими будівлями в АДРЕСА_1 її право власності на дане майно перейшло у порядку спадкування до позивачки.
Відповідно до ст.1262 ЦК України позивачка є спадкоємицею за законом і має право на оформлення спадщини та відповідне право власності на спадкове майно, а тому вимоги обгрунтовані і суд задовольняє їх.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.ст.86,128,227 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), ч.4 ст. 25, ст.ст. 346, 1216, 1262, 1268-1270 ЦК України, п. «г» ст. 81 ЗК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на жилий будинок з належними до нього господарськими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 та право власності на земельну ділянку площею 1,15 га, яка розташована на території Воробівської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №410403, виданого на підставі розпорядження Дунаєвецької районної державної адміністрації від 03 липня 2006 року № 509/206-р., як за спадкоємицею за законом, які належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2.
Звільнити відповідача від сплати судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуюча: /підпис/
Вірно:
Суддя Дунаєвецького райсуду В. М. Артемчук
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2014 |
Оприлюднено | 31.03.2014 |
Номер документу | 37880317 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Артемчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні