Рішення
від 27.03.2014 по справі 927/151/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Чернігівської області


14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166 , факс 77-44-62

РІШЕННЯ

Іменем України

« 27» березня 2014 року Справа № 927/151/14

Позивач: Прокурор Ічнянського району,

16700, Чернігівська обл. м. Ічня, вул. Червоних партизан, 18, в інтересах держави

в особі: Ічнянської районної державної адміністрації,

16700, Черінігвська обл., м. Ічня, пл. Шевченка, 1

Відповідач: Природоохоронна громадська організація «Парафіївський клуб рибалок»,

16730, Чернігівська обл., Ічнянський район, смт. Парафіївка, вул. Яворницького, 2

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області ,

14000, м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 41-а

Предмет спору: про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди 8033,63 грн.

Суддя В.М. Репех

Представники сторін :

від позивача: не з»явився

від відповідача : Сагаль С.В.-, дов. № 10 від 10.02.2014р.

від третьої особи : Фесюк Д.М.- дов. № 01-668 від 18.08.2014

в судовому засіданні присутній прокурор відділу прокуратури Чернігівської області : Курило Я.М., посв.№ 005705 від 25.09.2012 року.

Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні 11.03.2014р. та 25.03.2014р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 27.03.2014р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурором Ічнянського району подано позов в інтересах держави в особі Ічнянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області, до природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення 8033,63 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки водного об»єкта.

У позовній заяві прокурор посилається на те, що 18 жовтня 2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства природоохоронною громадською організацією «Парафіївський клуб рибалок», про що складено відповідний акт.

В ході перевірки встановлено, що природоохоронна громадська організація «Парафіївський клуб рибалок» в особі голови ОСОБА_4 самовільно використовує землі водного фонду загальною площею 10,40 га на території Парафіївської селищної ради Ічнянського району для риборозведення.

Таким чином факт самовільного зайняття та використання спірної земельної ділянки зафіксовано в акті перевірки, з яким ознайомлений голова природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок», про що свідчить його підпис на акті.

Крім того, про відсутність документів, що підтверджують право власності чи право постійного користування або право оренди спірної земельної ділянки свідчить також акт обстеження земельної ділянки № 13 від 18.10.2013 року.

18.10.2013 року головним спеціалістом відділу оперативного контролю за додержанням земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області складено протокол № 000297 про вчинення головою природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» ОСОБА_4 адміністративного правопорушення та внесено припис № 000757 від 18.10.2013 року з вимогою усунути порушення земельного законодавства.

Прокурор просить суд зобов'язати природоохоронну громадську організацію «Парафіївський клуб рибалок» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку водного фонду, розташовану за межами населеного пункту на території Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області загальною площею 10,40 га шляхом демонтажу табличок заборони лову риби, забезпечення вільного доступу до даної земельної ділянки громадян та повернути дану земельну ділянку державі в особі Ічнянської районної державної адміністрації Чернігівської області та стягнути з відповідача 8033,63 грн. шкоди, заподіяної в наслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

Ічнянська районна державна адміністрації в своїх письмових поясненнях зазначила, що повноваження щодо надання земельної ділянки водного фонду площею 10,40 га, що знаходиться на території Парафіївської селищної ради (за межами населеного пункту), для ведення водного господарства, згідно законодавства, покладено на районну державну адміністрацію. Земельна ділянка водного фонду площею 10,40 га, що знаходиться на території Парафіївської селищної ради (за межами населеного пункту), в оренду непередана, державна реєстрація права, зазначеної ділянки водного фонду не здійснена.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області надала письмові пояснення в яких зазначила, що жодних документів, які б засвідчували право відповідача на законне використання земель водного фонду Парафіївської селищної ради державному інспектору надано не було.

Відповідач у відзиві на позов вказує, що відразу ж після винесення припису про усунення порушення земельного законодавства, головою природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» ОСОБА_4 було усунено всі вказані інспектором порушення, а саме знешкоджено знаки заборони вилову риби та покинуто земельну ділянку водного фонду - став урочища «Йоновщина» площею 10,40 га у добровільному, а не примусовому порядку.

На підтвердження даної обставини відповідач надав акт № 1 від 19.10.2013 року «Про ліквідацію знаків і демонтаж табличок біля ставка в урочищі «Йоновщина»» підписаний у складі трьох осіб і затверджений головою природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок».

Також відповідач не згоден із розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 8033,63 грн., оскільки даний розрахунок був би дійсним в тому разі, якщо б Відповідачем дійсно було заподіяно шкоду державі в результаті самовільного захоплення земельної ділянки, наприклад погіршено якість земель або приведення їх у не придатний для використання за цільовим призначенням стан в наслідок негативного впливу спричиненого діяльністю відповідача.

Відповідач погоджується з тим, що дійсно у нього відсутні документи, що підтверджують його право власності чи право постійного користування або право оренди спірної земельної ділянки, але це сталося в силу того, що головою Ічнянської районної державної адміністрації С.В.Рубашко в усній формі було надано згоду на зариблення ставу урочища «Йоновщина» з подальшим укладенням договору про співпрацю і спільне обслуговування ставків урочища «Йоновщина».

А тому природоохоронна громадська організація «Парафіївський клуб рибалок» згоден мирним шляхом оформити належним чином документи з Ічнянської районною державної адміністрацією, що підтверджуватимуть право власності чи право постійного користування або право оренди ставу урочища «Йоновщина».

В судовому засіданні 25.03.2014 року прокурором подано заяву про зменшення позовних вимог в частині звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та просить розглянути вимоги в частині стягнення з відповідача шкоди в розмірі 8033,63 грн. завдану самовільним зайняттям земельної ділянки водного фонду.

Спір розглянуто з урахуванням поданої прокурором заяви.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

18.10.2013 року головним спеціалістом - державним інспектором віділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства Чернігівської області Кононіченко Ю.М.,, на підставі направлення від 15.10.2013 року на проведення перевірки з 16.10 по 29.10.2013 року, у присутності голови природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» ОСОБА_4 була проведена позапланова перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства природоохоронною громадською організацією «Парафіївський клуб рибалок» при використанні земельної ділянки водного об»єкта на території Парафіївської селищної ради (за межами населеного пункту).

У результаті перевірки встановлено: "використання земельної ділянки водного фонду урочища «Йоновщина» ПГО «Парафіївський клуб рибалок» площею 10.40 га без наявності правовстановлюючої документації для риборозведення, що являється її самовільним зайняттям, що є порушенням вимог ст. 125,126 Земельного кодексу України.»

Відповідні висновки відображені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.10.2013 року.

Також 18.10.2013 року, головним спеціалістом - державним інспектором віділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства Чернігівської області Кононіченко Ю.М.. також був складений акт № 13 обстеження земельної ділянки.

Відповідний акт був підписаний головою природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» ОСОБА_4 без зауважень, копію відповідного акту отримав особисто.

18.10.2013 року, головним спеціалістом - державним інспектором віділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства Чернігівської області Кононіченко Ю.М. був складений протокол про адміністративне правопорушення за номером № 000297,.

Як вбачається з Протоколу, голова ПГО «Парафіївський клуб рибалок» гр. ОСОБА_4 був особисто присутній при розгляді справи про адміністративне правопорушення, і зауважив, що ПГО «Парафіївський клуб рибалок» звертався до голови Ічнянської районної державної адміністрації, але їм було відмовлено в оформленні договору. Другий примірник Протоколу був отриманий ним, що підтверджується його особистим підписом на Протоколі.

18.10.2013 року головним спеціалістом - державним інспектором віділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства Чернігівської області Кононіченко Ю.М. було видано припис за номерами № 000757, щодо усунення виявленого порушення земельного законодавства. Даний припис був отриманий головою ПГО «Парафіївський клуб рибалок» 18.10.2013 року, що підтверджується його особистим підписом на приписі.

За результатами розгляду адміністративної справи 28.10.2013 року було винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення, за самовільно заяйняту земельну ділянку водного фонду без правовстановлюючих документів, в розмірі 340,00 грн.

Також 18.10.2013.року було складено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки водного об»єкта (за межами населеного пункту), яки розрахований відповідно до Постанови КМ України.

Розрахунок у кількості одного примірника отриманий головою ПГО «Парафіївський клуб рибалок» 18.10.2013 року із зазначенням що з розрахунком не згоден.

Факт самовільного зайняття земельної ділянки водного об»єкта на день проведення перевірки, 18.10.2013 року, відповідач не заперечує, однак вказує на звільнення ділянки на виконання припису про усунення порушення земельного законодавства, про що свідчить наданий акт про звільнення земельної ділянки відповідачем.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 125 та ч. 1 ст. 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. б ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Статтею 212 Земельного кодексу України визначено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Положеннями ст. 387 Цивільного кодексу України визначено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач самостійно звільнив самовільно зайняту земельну ділянку водного фонду, розташовану за межами населеного пункту на території Парафіївської селищної ради Ічнянського району Чернігівської області. Про що свідчить акт про звільнення земельної ділянки від 19.10.2013 року № 1 підписаний у складі трьох осіб і затверджений головою природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок».

Розрахунок розміру шкоди, заподіяної відповідачем у сумі 8033,63 грн., яку прокурор просить стягнути в якості збитків, був розрахований на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р.

Статтею 90 Земельного кодексу України встановлено, що власники земельних ділянок мають право: самостійно господарювати на землі; на відшкодування збитків у випадках передбачених законом. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Верховний Суд України в пунктах 12 і 16 постанови Пленуму від 16.04.2004 р. № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»роз'яснив, що у випадках самовільного зайняття земельних ділянок шкода (збитки) відшкодовуються відповідно до ст. ст. 22, 1166, 1192 Цивільного кодексу України, статті 156 Земельного кодексу України у повному обсязі особами, що її заподіяли.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України , якою встановлені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, передбачає презумпцію вини правопорушника.

Відповідно до ч. 6 ст. 225 Господарського кодексу України Кабінетом Міністрів України можуть затверджуватись методики визначення розміру відшкодування збитків у сфері господарювання.

В силу ч. 2 ст. 157 Земельного кодексу України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару гранту) без спеціального дозволу ( далі - Методика).

Дослідивши вказаний розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, суд дійшов висновку про його обґрунтованість, а відтак вимога про стягнення шкоди в сумі 8033,63 грн. підлягає задоволенню.

Згідно п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Згідно з п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34, Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 33,49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» ( 16730, 16730, Чернігівська обл., Ічнянський район, смт. Парафіївка, вул. Яворницького, 2, код 38030031) в доход державного бюджету (р/р 31111168700133, отримувач -УК у Ічнянському районі 24062200, МФО 853992, код 38030010,) 8033,63 грн. шкоди.

3.Стягнути з Природоохоронної громадської організації «Парафіївський клуб рибалок» ( 16730, 16730, Чернігівська обл., Ічнянський район, смт. Парафіївка, вул. Яворницького, 2, код 38030031) в доход державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач -УК у м. Чернігові 22030001, МФО 853592, код 38054398, Банк -ГУДКСУ у Чернігівській області) 1827,00 грн. судового збору

4 Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.М. Репех

Повний текст рішення підписано 28.03.2014 року

Суддя В.М. Репех

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення27.03.2014
Оприлюднено01.04.2014
Номер документу37883871
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/151/14

Ухвала від 13.02.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Репех В.М.

Рішення від 27.03.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Репех В.М.

Ухвала від 04.02.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Репех В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні