27.03.2014
637/774/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї НИ
25 березня 2014 року Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
гол-чого судді Стеганцова С.М
при секретарі Реуцькій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС» про розірвання договору оренди земельної ділянки, зобов'язання передачі земельної ділянки та стягнення орендної плати,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди землі з приватним підприємством «Сподобівка АГРО ПЛЮС» (далі ПП), так як він не отримував орендну плату за оренду його земельної ділянки від відповідача за 2012 рік.
В судовому засіданні позивач і її представник уточнили позовні вимоги зазначивши, що договір просять розірвати в зв'язку з невиплатою орендної плати за останні 3-ри роки (з 2011 по 2013 рік) у розмірі та порядку визначених договором.
Як зазначає позивач в позові, за весь час дії договору оренди землі орендна плата не переглядалася, незважаючи на інфляцію і Указ Президента України від 19 серпня 2008 року № 725/2008 "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", ПП в порушення умов Договору оренди землі, не проводило виплату орендної плати за оренду земельної ділянки за 2011- 2013 роки, що є істотним порушенням умов Договору оренди землі відповідно до Закону України "Про оренду землі". Позивач просить розірвати договір оренди землі, зобов'язати відповідача повернути їй земельну ділянку та стягнути з відповідача на її користь несплачену орендну плату за 2012 рік.
Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що вимоги позивача про розірвання договору оренди є безпідставними, так як відповідач спочатку ставив питання про розірвання договору оренди в зв'язку з невиплатою орендної плати лише в 2012 році, а в 2013 році він сам не з'являвся до ПП за виплатою орендної плати.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини, пов'язані з орендою землі.
Позивачці по справі - ОСОБА_1 належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 7.5796 га, розташована на території Сподобівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, що підтверджується державним актом серії ХР № 034548, виданим Шевченківською райдержадміністрацією 18.12.2004 року (а.с.6).
Матеріали справи, надані позивачем, свідчать, що 29 січня 2005 року між нею та ТОВ «Сподобівка» був укладений договір оренди землі № 100, який був зареєстрований в Шевченківському районному відділі ХРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» 05 червня 2006 року за № 040670400165 (а.с.7-11). Об'єктом договору є земельна ділянка площею 7.5796 га, яка належить позивачці на праві приватної власності. Договір був підписаний сторонами в 2005 році строком на 5-ть років, згідно умов якого: орендар користувався землею і відповідно до договору за фактичне користування землею сплачував орендну плату в розмірі і в строки зазначені в договорі.
24 липня 2008 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Сподобівка» було укладено додаткову угоду, зареєстровану у Шевченківському районному відділі ХРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» 08 травня 2009 року за № 040970400014, відповідно до умов якої, термін дії договору подовжувався до 15 років та розмір орендної плати збільшувався до 3 % грошової оцінки земельної ділянки без зазначення у додатковій угоді грошової оцінки землі на 2008 рік (а.с.12).
Також позивачкою було підписано додаткову угоду без дати про зміну орендаря в договорі оренди землі від 29 січня 2005 року, зареєстровану у відділі Держкомзему в Шевченківському районі Харківської області 20.0.2012 року за № 632578604001235 відповідно до якої, в зв'язку з реорганізацією ТОВ, права та обов'язки орендаря перейшли до ПП «Сподобівка Агро Плюс», який є правонаступником ТОВ, також без зазначення грошової оцінки землі на 2012 рік (а.с.14).
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставі своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення.
Представник відповідача в суді не зміг надати суду докази сплати орендної плати позивачу за 2011 і 2013 рік.
З висновку судово - почеркознавчої експертизи, проведеної ХНІІСЕ ім. засл. професора Бокаріуса № 11496 від 14 лютого 2014 року за клопотанням позивача, вбачається (а.с.45-49), що підписи від імені позивача ОСОБА_1 в відомостях ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС» про отримання виплат за орендну земельної ділянки за 2011 рік виконані не позивачем за справою, а саме :
в відомостях від 26.09.2011 року на виплату грошей за № сп-09-0000001 за оренду земельних часток (паїв) за 2011 рік (на 3-ох арк.), у рядку під № 55;
в відомості без номера про видачу продукції (пшениця) в рахунок оплати за оренду земельних паїв в 2011 році, у рядку під № 60;
в відомості без номера про видачу продукції (ячмінь) в рахунок оплати за оренду земельних паїв в 2011 році, у рядку під № 54;
в відомості без номера про видачу цукру за оренду землі за 2011 рік, у рядку під № 61;
в відомості без номера про видачу муки за оренду землі за 2011 рік , у рядку під № 61 (а.с.73-102).
Експертизою також встановлено, що підпис в видатковому касовому ордері № 65/1 від 26.10.2012 року на суму 2 660,67 гривень, виконаний позивачкою (а.с.99), але позивачка наполягає, що дані кошти не отримувала, вважає, що могла підписати пустий незаповнений ордер.
Відносини сторін, пов'язані з орендою землі регулюються ЗК України, ЦК України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст.2 Закону України Про оренду землі»).
Згідно ст.ст.13-19 цього Закону, договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату, розмір якої, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду, індексації передбачається умовами договору, які не можуть суперечити законам України, передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.
Після досягнення сторонами домовленості з усіх істотних умов відповідно ст. 18 ЗУ «Про оренду землі», підписання договору та його реєстрації, він набуває чинності та може бути змінений, припинений, розірваний лише на підставі умов договору.
Відповідно до ст.3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди.
Обґрунтовуючи позовні вимоги про розірвання договору оренди, позивач посилався на порушення умов договору п.9-13 на невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо внесення орендної плати у встановлений строк, що відповідно до ст. 38 договору є підставою для розірвання договору.
Орендна плата відповідно до п.9 договору вноситься орендарем, тобто відповідачем по справі, доказів сплати, переведення грошей позивачу за 2011 і 2013 рік відповідач суду не надав.
Суд відповідно до ст.11 ЦПК України розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п.«д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати, тому підставою для розірвання договору оренди землі є систематичність несплати орендної плати (згідно норм права це два і більше разів), в даному випадку орендна плата була невиплачена позивачу двічі на протязі двох років.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.
Статті 32 Закону передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає використанню земельної ділянки, а також з інших підстав, визначених законом.
Матеріалами справи підтверджується, що орендна плата позивачу не виплачувалась за оренду землі на протязі 2011 і 2013 року правонаступником ТОВ - ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС» (а.с14), так як з відомостей про виплату орендної плати за 2011 рік платником оренди значиться ПП (а.с.73,78, 83, 91).
Твердження позивача про неотримання орендної плати в 2012 році може бути взято до уваги судом в сукупності з іншими доказами несплати орендної плати за інші роки, оскільки, як стверджує позивач нею було поставлено лише підпис на незаповненому ордері за неуважності, так як раніше вона підписувала багато різних документів: договорів, додаткових угод, актів визначення меж і покладалася на відповідача. Суд, погоджуючись з висновком експертизи щодо справжності підпису позивача, оцінює даний доказ за правилами, встановленими статтею 212 ЦПК України, при цьому судом не виключається можливість вказаного позивачем (підпис ордера без отримання коштів за оренду). Наданий представником відповідача суду як доказ - видатковий касовий ордер про сплату орендної плати позивачу за 2012 рік (а.с.34), не є належним та достатнім, оскільки не оформлений відповідно до умов договору і відомостей на виплату грошей за оренду земельної ділянки. Крім того, в ордері зазначено плата за земельний пай, а не за земельну ділянку, предмет оренди зовсім інший.
Письмових даних про сплату відповідачем орендної плати позивачу за 2011 рік і 2013 рік суду не надано, хоча згідно п. 11 договору орендна плата вноситься у строк до 20 числа першого за звітним роком місяця .
Оцінюючи наявні у справі докази та встановлені судом обставини щодо невиплати позивачу орендної плати за ці роки, на думку суду є істотним порушенням прав позивача в розумінні ст.ст.24, 25, 32 Закону України „Про оренду землі" і позивач має право на дострокове розірвання договору оренди землі.
Враховуючи, що позивач не надав суду доказів сплати орендної плати, то з відповідача - ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС» на користь позивача - ОСОБА_1 необхідно стягнути невиплачену їй орендну плату лише за один рік, як того просить позивачка, згідно договору оренди і в розмірі не 1 461 гривні, як зазначає позивач, а в розмірі 1 421, 20 грн., що складає 3% від грошової оцінки землі, так як лише за один рік позивач наполягає на стягненні орендної плати і не просить стягнути орендну плату за інші роки, а суд сам не має права вийти за межі позовних вимог.
З відповідача також необхідно стягнути судовий збір сплачений позивачем при подачі позову до суду в розмірі 229 гривень 40 копійок і витрати за проведення експертизи в розмірі 4 тисячі 784 гривні.
Так як договір оренди землі достроково розривається судом, то суд зобов'язує відповідача передати позивачу земельну ділянку розміром 7,5796 га, розташовану на території Сподобівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належить позивачу на праві приватної власності згідно державного акта серії ХР № 034548.
Керуючись ст.ст.10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст. ст. 21, 24, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.141 ЗК України, ст.36 Договору оренди
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі укладений між ОСОБА_1 та ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС», укладений 29.01.2005 року, зареєстрований відповідно до додаткової угоди про заміну орендаря 20.03.2012 року, у відділі Держкомзему у Шевченківському районі Харківської області за № 632578604001235.
Зобов'язати ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС», передати ОСОБА_1 земельну ділянку розміром 7,5796 га, розташовану на території Сподобівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки № 6325786000601600160049 належна їй на праві приватної власності згідно державного акта серії ХР № 034548, виданого Шевченківською райдержадміністрацією 18.12.2004 року.
Стягнути з ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС», на користь ОСОБА_1 несплачену орендну плату в розмірі 1 421 гривну 20 копійок.
В іншій частині відмовити.
Стягнути з товариства з ПП «Сподобівка АГРО ПЛЮС» на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 5 тисячі 13 гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С.М.Стеганцов
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2014 |
Оприлюднено | 01.04.2014 |
Номер документу | 37893965 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Стеганцов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні