Справа № 419/1637/13-ц
Провадження № 2/419/446/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2013 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді - Іванової О. М.
при секретарі - Краснопольському С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.м.т. Новоайдар Луганської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Муратівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, Новоайдарська державна нотаріальна контора,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Новоайдарського районного суду з даним позовом до Муратівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, Новоайдарська державна нотаріальна контора.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її батько ОСОБА_5, який проживав в АДРЕСА_1. На момент смерті ОСОБА_5 був зареєстрований за вказаною адресою разом зі своєю дружиною, її матір'ю ОСОБА_6.
Так як ОСОБА_6 в 2008 році тяжко захворіла і потребувала догляду, після смерті ОСОБА_5 позивач стала проживати в с. Муратове разом із мамою, щоб доглядати її. ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4. Позивач з часу смерті ОСОБА_6 постійно проживала в селі Муратове у батьківському будинку.
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є рідними братом і сестрою позивачки. Згідно заповітів їхнього батька ОСОБА_5, все своє майно він заповідав їм трьом. Однак своїми заявами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від прийняття спадщини ОСОБА_5 на користь позивача. Позивач подала заяву про прийняття спадщини ОСОБА_5.
До складу спадщини ОСОБА_5 входять: житловий будинок з господарськими будовами та спорудами, розташований за адресою АДРЕСА_1; земельна ділянка сільськогосподарського призначення НОМЕР_1 площею 3,4444 га, розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області та земельна ділянка сільськогосподарського призначення НОМЕР_2 площею 2,2319 га, розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області; земельна частка (пай) члена КСП "Лісний" села Муратове Новоайдарського району Луганської області розміром 1,96 умовних кадастрових гектарів; грошові кошти на рахунках НОМЕР_3 та НОМЕР_4 в ТВБВ №10012/020 АТ "Ощадбанк".
Так як у передбачений законом термін позивач подала до Новоайдарської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини батька, вона прийняла його спадщину. Інші спадкоємці за заповітом відмовилися від прийняття спадщини на її користь, вона є єдиним спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину.
Після закінчення шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини позивач звернулася до державного нотаріуса, щоб отримати свідоцтва про право на спадщину на вказане вище спадкове майно. Перевіривши надані позивачем документи, нотаріус повідомила, що мати позивача - ОСОБА_6, також вважається спадкоємцем, що прийняв спадщину ОСОБА_5, так як на момент його смерті вона була зареєстрована разом з ним. Тому, на думку нотаріуса, частина спадщини ОСОБА_5 перейшла до ОСОБА_6 і після її смерті є її спадщиною. Заяви про прийняття спадщини ОСОБА_6 ніхто не подавав, спадкова справа не заводилася, і тому нотаріус не може видати позивачу свідоцтва про право на спадщину на все майно, що належало ОСОБА_5 Однак позивач вважає, що хоч вона і не подавала заяву про прийняття спадщини своєї матері - ОСОБА_6, однак вважається спадкоємцем, що прийняв спадщину, оскільки на час відкриття спадщини вона постійно проживала разом з матір'ю. Так як більше ніхто спадщину ОСОБА_6 не приймав, позивач вважає, що після її смерті вона має право, як на успадкування її майна, так і на успадкування її частки у спадщині батька - ОСОБА_5
ОСОБА_6 належать грошові вклади у філіалі № 3127/03 Новоайдарського відділення Ощадного банку України в селі Муратове на рахунках НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7.
Вартість спадкового майна, що належало ОСОБА_5 та ОСОБА_6, становить 109 971,48 грн.
Відсутність свідоцтв про право на спадщину позбавляє позивача права розпоряджуватися спадковим майном, яке належить їй з часу відкриття спадщини. Через викладені обставини позивач вимушена звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно, що належало її батькам ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Земельна ділянка під будинком не приватизована, державний акт на право власності на земельну ділянку не видавався.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала суду письмову заяву, у якій просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Муратівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області - Рудьковська О.М., в судове засідання не з'явилась, надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала в повному обсязі, не заперечувала проти їх задоволення.
Треті особи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились, надали суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, не заперечували проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи Новоайдарської державної нотаріальної контори - Бідна Л.М., у судове засідання не з'явилась, надала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані і підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами.
Судом встановлено факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.4), який проживав в АДРЕСА_1. На момент смерті ОСОБА_5 був зареєстрований за вказаною адресою разом зі своєю дружиною ОСОБА_6, що підтверджується довідкою Муратівської сільської ради (а.с.5).
Після смерті ОСОБА_5 позивач проживала в с. Муратове разом із своєю матір'ю ОСОБА_6 - дружиною ОСОБА_5, щоб доглядати її, що підтверджується довідкою Муратівської сільської ради №450 від 05.11.2013 року (а.с.7). ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.6).
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є рідними братом і сестрою позивача. Згідно заповітів їхнього батька ОСОБА_5, які були посвідчені 21.07.2005 року секретарем Муратівської сільської ради за реєстрами № 58, № 59, № 60 (а.с.8,9,10), все своє майно він заповідав їм трьом. Своїми заявами від 09.06.2011 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від прийняття спадщини ОСОБА_5 на користь позивача (а.с.11,12). Позивач подала заяву про прийняття спадщини ОСОБА_5 09.06.2011 року, державним нотаріусом було заведено спадкову справу за № 161/2011(а.с.13).
До складу спадщини ОСОБА_5 входять: житловий будинок з господарськими будовами та спорудами, розташований за адресою АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про право особистої власності, виданого 31.10.1988 виконкомом Новоайдарської районної ради народних депутатів, право власності зареєстровано Лисичанським БТІ 24.02.1989 року(а.с.18); земельна ділянка сільськогосподарського призначення НОМЕР_1 площею 3,4444 га, розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області, кадастровий №4423184500:04:002:0084 та земельна ділянка сільськогосподарського призначення НОМЕР_2 площею 2,2319 га, розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області, кадастровий № 4423184500:06:003:0013, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЛГ № 006068, виданого 27.09.2004 р. на підставі розпорядження голови Новоайдарської райдержадміністрації від 18.08.2004 р. № 249 (а.с.23); земельна частка (пай) члена КСП "Лісний" села Муратове Новоайдарського району Луганської області розміром 1,96 умовних кадастрових гектарів, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ЛГ № 0130647, виданий 25.03.1997 року на підставі рішення Новоайдарської РДА від 17.02.1997 року № 46(а.с.23); грошові кошти на рахунках НОМЕР_3 та НОМЕР_4 в ТВБВ № 10012/020 АТ "Ощадбанк" (а.с.30).
У передбачений законом термін позивач подала до Новоайдарської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини батька та вважається такою, що прийняла його спадщину. Інші спадкоємці за заповітом відмовилися від прийняття спадщини на її користь, позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину.
Після закінчення шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини позивач звернулася до державного нотаріуса, щоб отримати свідоцтва про право на спадщину на вказане вище спадкове майно. Перевіривши надані документи, нотаріус повідомила, що мати позивача ОСОБА_6 також вважається спадкоємцем, що прийняв спадщину ОСОБА_5, так як на момент його смерті вона була зареєстрована разом з ним. Тому частина спадщини ОСОБА_5 перейшла до ОСОБА_6 і після її смерті є її спадщиною. Заяви про прийняття спадщини ОСОБА_6 ніхто не подавав, спадкова справа не заводилася, тому нотаріус не може видати позивачу свідоцтва про право на спадщину на все майно, що належало ОСОБА_5
ОСОБА_6 належать грошові вклади у філіалі № 3127/03 Новоайдарського відділення Ощадного банку України в селі Муратове на рахунках НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7 (а.с.31,32).
Вартість спадкового майна, що належало ОСОБА_5 та ОСОБА_6, становить 109 971,48 грн, що підтверджується технічним паспортом домоволодіння (а.с.20-22), витягом з технічної документації про вартість сільськогосподарських угідь (а.с.19), ощадними книжками та довідкою Ощадбанку.
Земельна ділянка під будинком не приватизована, державний акт на право власності на земельну ділянку не видавався, що підтверджується довідкою Муратівської сільської ради (а.с.33).
Відсутність свідоцтв про право на спадщину позбавляє позивача права розпоряджуватися спадковим майном, яке належить їй з часу відкриття спадщини. Через викладені обставини позивач вимушена звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно, що належало її батькам ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 2 ст. 1228 ЦК України, право на вклад у банку входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.
Відповідно до 1 ч. ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин,а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку може застосовуватись, як спосіб захисту, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, відповідно до Постанови Пленуму ВСУ "Про судову практику у справах про спадкування".
Стаття 16 ЦК України також передбачає такий спосіб захисту права особи, як "визнання права".
З матеріалів справи вбачається, що після смерті спадкодавця ОСОБА_5 залишилось спадкове майно. Спадкоємцями за заповітами є ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовились від прийняття спадщини на користь позивача ОСОБА_1 Ще одним спадкоємцем за законом є дружина спадкодавця ОСОБА_5 - ОСОБА_6, яка на день його смерті мешкала та була зареєстрована разом з ним та вважається такою, що фактично прийняла частину спадщини. Після смерті ОСОБА_6 спадщину ніхто не приймав, заяв про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подавав. Позивач ОСОБА_1 на момент смерті спадкодавця ОСОБА_6 мешкала разом з нею, тому вважається такою, що фактично прийняла спадщину. Відповідач позовні вимоги визнав, не заперечував проти їх задоволення. На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Висновки суду підтверджуються письмовими доказами, дослідженими у судовому засіданні.
На підставі ст. ст. 328, 392, 1218, 1220, 1221, 1222, 1223, 1225, 1228, 1233, 1235, 1261, 1268, 1273 ЦК України, ст. 81 ч. 2 Земельного кодексу України, керуючись ст. ст. 10, 11, 56, 60, 88, 130 ч. 4, 174 ч. 4, 209, 212 - 215, 256 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Муратівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, Новоайдарська державна нотаріальна контора - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на спадкове майно після ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4, а саме на:
житловий будинок з усіма господарськими побудовами та спорудами, розташований по АДРЕСА_1, до складу якого входять: А1Ж аа 1 - житловий будинок загальною площею 51,5 кв. м., житловою площею 29,0 кв. м; Бб - літня кухня, Вв - сарай, Г - сарай, Е - сарай, Ж - сарай, К - сарай, З - погріб, У - вбиральня, № 1 - огорожа, № 2 - колодязь, № 3 - ворота;
земельну ділянку площею 5,6763 гектарів, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Муратівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області, кадастрові номери № 4423184500:04:002:0084 (рілля) та № 4423184500:06:003:0013 (пасовища), згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЛГ № 006068;
земельну частку (пай) члена КСП "Лісний" с. Муратове Новоайдарського району Луганської області розміром 1,96 умовних кадастрових гектарів, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЛГ № 0130647;
грошові кошти на рахунках НОМЕР_3, НОМЕР_4 в ТВБВ № 10012/020 АТ "Державний ощадний банк України";
грошові кошти на рахунках НОМЕР_7, НОМЕР_5, НОМЕР_6 в філіалі № 3127/03 Новоайдарського відділення Ощадного банку України в селі Муратове.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий О.М. Іванова
Суд | Новоайдарський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2013 |
Оприлюднено | 31.03.2014 |
Номер документу | 37895480 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоайдарський районний суд Луганської області
Іванова О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні