21.01.2014 Суддя: Перетятько О. Ю.
Справа № 253/6114/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
21 січня 2014 року Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області в складі: головуючого - судді Перетятька О.Ю.,
при секретарі Березка С.Г.,
за участю представника позивача Гамзатової М.Г.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівка Донецької області цивільну справу за позовом Горлівської міської ради до ОСОБА_2 про внесення змін в договір оренди землі,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про внесення змін в договір оренди землі , в якому зазначає, що між Горлівською міською радою та громадянином ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки від 21.03.2006 року № 040615200076 по АДРЕСА_1. Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 з 14.12.2009 року не займається підприємницькою діяльністю. У 2008 році суб'єктом оціночної діяльності була проведена нормативна грошова оцінка земель міста Горлівки та проведена Державним комітетом із земельних ресурсів державна експертиза технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Спеціальним органом, Державним комітетом із земельних ресурсів, був наданий висновок державної землевпорядної організації від 12.12.2008 р. № 1447-08, згідно якої базова вартість квадратного метра земель міста Горлівка складає 127,75 грн.
На підставі вказаного висновку, Горлівською міською радою прийнято рішення від 27.05.2011 № VІ/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області,проведеної в 2008 році. Листом Управління Держкомзему у м. Горлівка надало інформацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зокрема нормативна вартість землі складає 36362 грн. Листом від 02.08.2011 року № 1-2280 Горлівська міська рада направила відповідачу проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, але відповіді не отримала. Просили з 27.05.2011 року внести зміни до договору оренди землі від 21.03.2006 року № 040615200076 в редакції додаткової угоди від 22.07.2011 року, укладений між Горлівською міською радою та ОСОБА_2. Стягнути з відповідача судові витрати.
Представник позивача у судовому засіданні наполягала на позовних вимогах , просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що він уклав після пред'явлення позову додаткову угоду № 2 до договору оренди земльної ділянки, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень .
Суд, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.
Між Горлівською міською радою та громадянином ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки від 28.03.2006 року № 040615200076 зареєстровано у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" від 28.03.2006 року, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 Відповідно до п.2 Договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0028 га. Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору згідно Довідки про нормативну грошову оцінку № 1019 від 13.03.2006 року складає 14004 грн. (500,13 грн./м). Згідно п. 9 договору орендна плата вноситься Орендарем у вигляді грошових внесків та розмірі: грошова плата вноситься на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка Центрально-Міського району № 33211815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 24164887, МФО 834016 в місцевий бюджет, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 35,01 гривень у місяць.
Зазначений договір підписаний сторонами та зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 21.03.2006, реєстраційний номер 040615200076 .Договір укладено на 10 років (п. 8 договору).
Згідно пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
02.08.2011 року позивачем відповідачу було направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди (лист за № 1-2280), до якої було додано проект додаткової угоди до договору оренди від 10.08.2011 року та відповідачу пропонувалося протягом місяця підписати додаткову угоду та здійснити її державну реєстрацію (а.с. 13).
Згідно проекту додаткової угоди № 2 від 21.03.2006 року, на виконання п. 13 договору оренди землі від 21.03.2006 року, рішення міської ради від 27.05.2011 року № УІ/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки" сторони вирішили внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.03.2006 року, а саме: пункт 5 договору викласти в новій редакції:"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 36362 грн. (1298,64 грн./м 2 )"; пункт 9 викласти в новій редакції:"Орендна плата вноситься Орендарем на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка, в місцевий бюджет Центрально-Міського району р/р № 3321 1815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 90,91 гривень у місяць"; пункт 13 викласти в новій редакції: "Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором;зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; в інших випадках, передбачених законом". Розрахунок розміру орендної плати (таблиця № 1) викласти в новій редакції (додається і є невід'ємною частиною додаткової угоди № 2). Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі від 21.03.2006 року (зареєстрований 28.03.2006 року за № 040615200076), набуває чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації. Копія цієї додаткової угоди надається орендарем до територіального відділення Горлівської ОДПІ не пізніше ніж через п'ять днів після її державної реєстрації (а.с. 12).
Звертаючись до суду з цим позовом, Горловська міська рада, як на підставу позову, посилалася на зміну розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, а саме, що згідно ст. 274.1., ст. 288.1., ст. 289.1. Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки проведена в червні 2008 року та технічна документація з нормативної грошової оцінки земель затверджена рішенням міської ради від 27 травня 2011 року, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі, тому суд вважає, що позовні вимоги Горлівської міської ради про внесення змін до договору оренди грунтуються на законі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту частини 2 ст. 759, частини 3 ст. 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 року № 161-ХІУ "Про оренду землі" (в редакції Закону від від 02.12.2010 року № 2756-УІ) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 21 Закону України від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Пунктом 13 спірного договору оренди землі передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Відповідно до частин 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яка діяла на час укладення договору від 02 червня 2008 року) річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від З червня 2008 року № 309-УІ внесено зміни до частин 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (частина 2 "Прикінцевих положень" Податкового кодексу України).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (Закон № 2755-УІ від 02.12.2010 року), відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 ст. 14 якого плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі "орендна плата") - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (пункт 288.4 ст. 228), але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (пункт 288.5 ст. 228).
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є:нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пункт 271.1.1); площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пункт 271.1.2).
Відповідно до пункту 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272. 273. 276 цього Кодексу.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати та зміна нормативної грошової оцінки земель є підставами для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Це не є порушенням принципу свободи договору, оскільки передбачено як ст. 632, 651 ЦК України, так і ст. 30 Закону України "Про оренду землі".
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII ПКУ - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 року № 1378-ІУ "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями).
Відповідно до абзацу 5 ст. 5 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону).
Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону).
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до статті 23 цього Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативи) грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
У 2008 році суб'єктом оціночної діяльності була проведена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки. Державним комітетом України із земельних ресурсів проведена державна експертиза землевпорядної документації, згідно висновку якої від 12 грудня 2008 року № 1447-08 технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівка Донецької області, яка виготовлена в червні 2008 року, відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок і оцінюється позитивно, базова вартість квадратного метра земель м. Горлівки складає 127,75 грн. (а.с. 19).
Зазначена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, яка проведена в червні 2008 року, затверджена рішенням Горлівської міської ради від 27 травня 2011 року за № УІ/9-23 "Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки" (а.с. 14).
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, який встановлюється у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що нова нормативна грошова оцінка землі позивачем здійснена в червні 2008 року з дотриманням порядку та строків, встановлених Законом України "Про оцінку земель", позивачем доведена зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує відповідач, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги Горлівської міської ради про внесення змін до пунктів 5, 9 та 13 договору оренди землі, який укладений між Горлівською міською радою та відповідачем, в частині визначення нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що згідно розрахунку позивача складає щомісяця 90,91 грн.
Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а тому зазначення в п. 13 договору такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна нормативної грошової оцінки землі, випливає з Податкового кодексу України, тобто передбачено законом.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Однак, сторонами добровільно укладено додаткову угоду №2 до договору оренди земельної ділянки від 21.03.2006 року, відповідно до якої п. 2 договору оренди викладено в наступній редакції: «В оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 1410600000:02:016:0564, яка розташована за адресою : АДРЕСА_1 розміром 0,0028 га». Пункт 5 також викладений в новій редакції : «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 36362 гривень (1298,64 грн./кв.м) (а.с. 43) ».Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень речове право на підставі договору оренди з додатковою угодою № 2 до нього зареєстровано згідно з рішенням від 03.12.2013 року, індетифікаційний номер 8576112.
Оскільки позовні вимоги задоволені відповідачем в добровільному порядку: том на час винесення рішення підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, судовий збір стягується з відповідача, оскільки позовні вимоги ним задоволені добровільно після пред'явлення позову. У зв'язку з чим, суд вважає, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 107 гривень 30 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-11, 57-60, 212-217, 224-226 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Горлівської міської ради до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі, відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Горлівської міської ради понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 107 (сто сім) гривень 30 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення в Апеляційний суд Донецької області через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О. Ю. Перетятько
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Горлівки |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2014 |
Оприлюднено | 31.03.2014 |
Номер документу | 37908299 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Горлівки
Перетятько О. Ю.