ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/1655/14 20.03.14
За позовомКомунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Деснянського району м.Києва до Громадської організації «Спілка у справах захисту прав споживачів Деснянського району м. Києва» простягнення 20 167,22 грн. Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача Ніговська Н.Д. - представник від відповідача не з'явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Деснянського району м. Києва звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Громадської організації «Спілка у справах захисту прав споживачів Деснянського району м. Києва» про стягнення 20 167,22 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 194-30554 від 01.11.2012 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду в частині сплати орендної плати, внаслідок чого в останнього перед позивачем утворилась заборгованість за період з лютого 2013 по січень 2014 у розмірі 19 091,45 грн. За прострочення виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 636,22 грн., 3 % річних у розмірі 332,82 грн. та інфляційні втрати у розмірі 106,74 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.02.2014 за вказаним позовом порушено провадження у справі № 910/1655/14 та призначено розгляд справи на 26.02.2014.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.02.2014 розгляд справи відкладено на 20.03.2014.
Позивач в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав.
Відповідач повноважних представників в судове засідання не направив, відзив на позов не надав.
Місцезнаходження відповідача за адресою: 02660, м. Київ, вул. Червоноткацька, 93, на яку було відправлено ухвали суду, підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД № 590414 від 12.03.2014 та вказано в позові.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином, а матеріали справи містять достатні докази для її розгляду по суті.
Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
01.11.2012 між Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Громадською організацією «Спілка у справах захисту прав споживачів Деснянського району міста Києва» (орендар) та Комунальним підприємством «Дирекція з управління», найменування якого змінено на Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Деснянського району м. Києва (балансоутримувач) було укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 194-30554 (надалі - «Договір»).
Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець на підставі протоколів комісій Київради від 15.05.2012 № 118 та від 01.08.2012 № 124 та рішення Х сесії VІ скликання Київради від 01.11.2012 № 295/8579 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: вул. Миколи Закревського, 29, для розміщення громадської організації, яка не використовує приміщення для провадження підприємницької діяльності .
Згідно з п.п. 2.1, 2.2 Договору об'єктом оренди є нежиле приміщення, загальною площею 133,3 кв.м, згідно з викопіюванням з плану БТІ за поверхами, що складає невід'ємну частину цього договору. Вартість об'єкта оренди згідно із актом оцінки нерухомого та іншого окремо визначеного майна (затвердженим висновком про вартість майна) станом на 01.03.2012 становить 765 500,00 грн.
Обєкт оренди, відповідно до п. 2.4 Договору належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі КП «Дирекція».
На виконання умов Договору 01.11.2012 орендодавцем передано, а орендарем прийнято у користування об'єкт оренди, про що свідчить підписаний сторонами акт приймання-передачі нерухомого майна.
За правовою природою укладений між сторонами Договір є договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Частиною 1 ст. 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Згідно з п. 9.1 Договору строк його дії встановлено з 01.11.2012до 30.10.2015.
Відповідно до ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Пунктом 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно з п.п. 1,3 ст. 19 вказаного Закону орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
У відповідності до п.п. 3.1, 3.2 Договору за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі п. 21 Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, затвердженої рішенням Київради від 22.09.2011 № 34/6250, визначеної в Додатку № 1 до Договору та на дату підписання Договору, за перший місяць оренди становить без ПДВ: 11,96 грн. за 1 кв.м орендованої площі, що в цілому складає 1 594,64 грн. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за попередній місяць, опублікованому у поточному місяці.
Згідно з п. 3.4 Договору додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою.
Умовами п. 3.6 Договору передбачено, що орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця на рахунок балансоутримувача.
Пунктом 4.2 Договору встановлено обов'язок орендаря вносити орендні платежі своєчасно та в повному обсязі.
Згідно з положеннями ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з пунктом 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Однак, як свідчать матеріали справи, відповідачем свого зобов'язання зі сплати орендної плати належним чином виконано не було, внаслідок чого в останнього перед позивачем утворилась заборгованість за період з лютого 2013 по січень 2014 у розмірі 19 091,45 грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем факту існування заборгованості за заявлений до стягнення період не спростовано, доказів її погашення в добровільному порядку не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 19 091,45 грн. є обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню.
Крім основного боргу, за прострочення виконання грошового зобов'язання позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 636,22 грн., 3 % річних у розмірі 332,82 грн. та інфляційні втрати у розмірі 106,74 грн.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку по сплаті орендної плати належним чином не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання (в т.ч. у період, який вказано позивачем), тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.
Відповідно до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Згідно зі ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, різновидом якої є штраф та пеня.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 6.2 Договору передбачено, що за несвоєчасну сплату орендних платежів орендар сплачує на користь балансоутримувача пеню у розмірі 0,5 % від розміру несплачених орендних платежів за кожний день прострочення.
За змістом положень Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Нарахування суми пені здійснено позивачем з урахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань».
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи, що судом встановлено факт прострочення виконання відповідачем зобов'язання зі сплати орендної плати, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, 3 % річних та інфляційних втрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, перевіреним судом.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 19 091,45 грн. основного боргу, 636,22 грн. пені, 332,82 грн. 3% річних та 106,74 грн. інфляційних втрат.
У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Громадської організації «Спілка у справах захисту прав споживачів Деснянського району м. Києва» (02660, м. Київ, вул. Червоноткацька, 93, ідентифікаційний код 37985133) на користь Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду» Деснянського району м.Києва (02217, м. Київ, вул. Закревського, 15, ідентифікаційний код 26657100) заборгованість у розмірі 19 091 (дев'ятнадцять тисяч дев'яносто одна) грн. 45 коп., пеню у розмірі 636 (шістсот тридцять шість) грн. 22 коп., 3% річних у розмірі 332 (триста тридцять дві) грн. 82 коп., інфляційні втрати у розмірі 106 (сто шість) грн. 74 коп. та судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 25.03.2014.
Суддя Ю.М. Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2014 |
Оприлюднено | 31.03.2014 |
Номер документу | 37920364 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні