ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2014 року Справа № 925/192/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Потапенко В.В., при секретарі судового засідання Дегтярь Л.В., за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (особисто), ОСОБА_2 (адвокат);
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до приватного підприємства „Юністрім"
про стягнення 12 187 грн. 39 коп., -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача 12 187 грн. 39 коп. заборгованості за Договором - заявкою на транспортно-експедиторське обслуговування № 46/07-13 від 16.07.2013 року, з яких: 12 000 грн. основної заборгованості, 187,39 грн. три проценти річних та відшкодувати 500 грн. витрат на правову допомогу.
У судовому засіданні представник позивача та позивач позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.
Згідно заяви від 25.03.2014 року № б/н, поданої у судовому засіданні 25.03.2014 року, позивач збільшив розмір судових витрат на правову вимогу з 500,00 грн. до 1500,00 грн., які просив стягнути з відповідача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, ухвали суду повернулися до суду з відміткою працівника поштового зв'язку на довідці ф. 20 - „за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до п. 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" із змінами і доповненнями, внесеними постановою пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 3 особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
В разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання.
Заслухавши доводи та пояснення представників позивача, дослідивши наявні в справі матеріали, суд виходить з наступного:
16 липня 2013 року між приватним підприємством „Юністрім" (далі - Замовник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (далі - Перевізник) було укладено договір - заявку на транспортно-експедиторське обслуговування № 46/07-13, згідно з яким перевізник зобов'язався доставити ввіреній йому замовником вантаж автомобільним транспортом до пункту призначення у встановлений договором строк, а замовник зобов'язався заплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Кількість і вид вантажу, маршрут, вантажовідправник і вантажоотримувач, дату подачі транспорту і сума, що підлягає сплаті перевізнику встановлено договором.
Додатковими умовами даного договору - заявки сторони встановили:
1. Наявність CMR.
2. Час під завантаження/відвантаження і митне оформлення - 72+48 годин.
3. Штраф за несвоєчасне подання автомобіля, відмову від подання автомобіля, відмову від завантаження автомобіля, затримку автомобіля на завантаженні, відвантаженні оплачує винна сторона у розмірі 50 Доларів США за добу по території України і 50 Доларів США за межами України.
4. У разі виникнення простоїв, затримок, поломок, аварій довести до відома експедицію по черговому телефону.
5. Водій зобов'язаний слідкувати за завантаженням і відвантаженням товару, не допускати розходження товару з завантаженою документацією.
6. Перевізник несе відповідальність за повну або часткову втрату вантажу або за його пошкодження, яке виникло у проміжок часу між прийняттям вантажу до перевезення і його здачею, а також за запізнення доставки.
7. За відмову від завантаження менш ніж за 48 годин винна сторона оплачує штраф у розмірі 50 Доларів США.
Відповідно до пункту 11 договору - заявки 46/07-13 замовник зобов'язався оплатити послуги перевізника в розмірі 12 000,00 грн. після відвантаження протягом 5-7 днів.
Виконання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 договору - заявки від 16.07.2013 року № 46/07-13 підтверджується міжнародною товарно - транспортною накладною (СМR) №693739.
Для оплати наданих згідно з міжнародною товарно - транспортною накладною (СМR) №693739 послуг з перевезення вантажу фізична особа - підприємець ОСОБА_1 виставив приватному підприємству „Юністрім" рахунок-фактуру від 19 липня 2013 року №24 на суму 12 000,00 грн.
На виконання умов Договору Замовником (Експедитором) було відповідно до Акту на виконані роботи від 29 липня 2013 року надано Перевізнику послуги на суму 12 000 грн. 00 коп.
Оплату Замовник відповідно до умов договору - заявки 46/07-13 не виконав, заборгованість відповідача перед позивачем по Договору складає 12 000 грн. 00 коп.
17.01.2014 року позивач направляв на адресу відповідача претензію № 1 від 13.01.2014 року з вимогою оплатити заборгованість у розмірі 12 000 грн.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов"язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно статті 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.
Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов'язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов'язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов'язання, пов'язані з перевезенням.
Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).
Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше на встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 9 Закону України „Про транспортно-експедиторську діяльність" за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що заявлена до стягнення сума боргу по Договору в розмірі 12 000 грн. 00 коп. відповідає її фактичній сумі. Це підтверджується наявними у справі договором-заявкою, рахунком-фактурою, актом на виконані роботи, претензією відповідачем не оспорюється.
Таким чином, позов щодо стягнення основного боргу в розмірі 12 000 грн. 00 коп. підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 14 Закону України „Про транспортно-експедиторську діяльність" за невиконання або неналежне виконання обов'язків, які передбачені договором транспортного експедирування і цим Законом, експедитор і клієнт несуть відповідальність згідно з Цивільним кодексом України, іншими законами та договором транспортного експедирування.
Згідно частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Позивач просить стягнути з відповідача 187 грн. 39 коп. 3 % річних. Розрахунок заявленої суми річних позивачем визначено вірно.
Отже, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 12 000 грн. 00 коп. основного боргу та 187 грн. 39 коп. 3 % річних.
На підставі ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім судові витрати, а саме сплачений позивачем судовий збір в сумі 1 827 грн. 00 коп.
Згідно статті 44 ГПК України судові витрати також складаються з оплати послуг адвоката. При цьому, відповідно до цієї ж статті витрати повинні бути пов»язані з розглядом справи.
Інтереси позивача у судовому засіданні представляла адвокат ОСОБА_2 Між позивачем та нею були укладені дві угоди про надання юридичних послуг: №12 від 03 лютого 2014 року та №14 від 03 березня 2014 року. За першою угодою позивач сплатив адвокату 500 грн. за складання та подачу позовної заяви до суду, за другою угодою позивач сплатив адвокату 1000 грн. за представництво його інтересів у суді по даній справі, що підтверджується квитанціями №028603 від 04 лютого 2014 року та №122069 від 03 березня 2014 року.
Позивач просить стягнути з відповідача 1500 грн. судових витрат на правову допомогу адвоката.
З огляду на приписи статті 44 ГПК України суд вправі стягнути на користь позивача лише 1000 грн. витрат, пов»язаних з оплатою послуг адвоката, оскільки саме ця сума пов»язана з розглядом справи у суді. 500 грн. позивач сплатив адвокату до початку розгляду справи у суді.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного підприємства „Юністрім" (18005, м. Черкаси, вул. Героїв Дніпра, 49, кв. 4, р/р 26000260246 в АТ „Райффайзенбанк Аваль", м. Київ, МФО 380805, код ЄДРПОУ 35891227) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, р/р НОМЕР_2 в АТ „УкрСиббанк", м. Харків, МФО 351005, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) - 12 000 грн. 00 коп. основного боргу, 187 грн. 39 коп. 3 % річних, 1 827 грн. 00 коп. судового збору та 1000 грн. витрат на оплату послуг адвоката.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
СУДДЯ В.В. Потапенко
Повне судове рішення складено 02 квітня 2014 року.
Суддя В.В. Потапенко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2014 |
Оприлюднено | 07.04.2014 |
Номер документу | 38007615 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Потапенко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні