Рішення
від 01.06.2009 по справі 35/163-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

35/163-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

26.05.09р.

Справа № 35/163-09

За позовом  Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія               "Дніпрообленерго" в особі Апостолівського району електричних

                     мереж,

                     м. Апостолове Дніпропетровської області

      

до                 Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Авіас-2000",

                    м. Дніпропетровськ

      

про              стягнення 39 855,95 грн

Суддя  Широбокова Л.П.

Представники:

  від позивача - Лисенко А.Г., юрисконсульт, дов.№403 від 06.10.2008р. від відповідача - Монастирьов В.В., представник, дов.від 15.01.2009р.  

                                                      СУТЬ СПОРУ:

  Позивач просить стягнути з відповідача збитки - 39 855,95 грн, посилаючись на акт про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору Б№007491 від 18.03.2008р., яким встановлено, що зірвана пломба енергопостачальної організації на дверях камери силового трансформатора КТП-230.

  26.05.2009р. від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій він просить стягнути з відповідача збитки в сумі 23 328,81 грн з тих же підстав, врахувавши здійснену відповідачем оплату електричної енергії за спірний період.

          Відповідач позовні вимоги не визнає в повному обсязі, вказує, що КТП-230 являється власністю позивача та відповідальність за збереження пломб на ньому покладена саме на ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго"; порушення цілосності пломбовочного тросу  сталося внаслідок поривів вітру та ніяким чином відповідач не впливав на покази приладу обліку: з боку відповідача відсутні будь-які порушення в сфері електроенергетики, за які передбачена відповідальність, та позивач неправомірно здійснив розрахунок збитків, оскільки не врахував оплати, які були здійснені відповідачем в спірний період, як це передбачено Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

      Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, просив в позові відмовити.

    За згодою представників сторін в судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частину рішення.

     Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ :

 Між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна                       компанія "Дніпрообленерго" в особі Апостолівського району                       електричних мереж  - постачальник (надалі позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Авіас-2000" –споживач (надалі відповідач) було укладено договір з додатками №647  від 01.02.2002р. про постачання електричної енергії області строком дії до 31.12.2002р. та який відповідно до п. 11.4. він вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або його перегляд. Доказів розірвання договору в спірний період суду не надано.  До вказаного договору були укладені додаткові угоди №1 від 20.07.2004р. та №8 від 01.01.2009р.

   04.06.2007р. на об'єкті позивача «Гусятник»був встановлений елект-ролічильник №00630200. та були складені акт технічної перевірки схеми комерційного обліку та акт про пломбування засобів обліку електроенергії.

      18.03.2008р. працівниками позивача була проведена перевірка на об'єкті «Гусятник», в результаті якої були виявлені порушення, про що складено акт Б№007491 від 18.03.2008р. про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору. Перевіркою встановлено: зрив пломби енергопостачальної організації (порваний пломбувальний стальний трос) на дверях камери силового трансформатору КТП-230 6/0,4 кВ с ТМ 100кВА, 1963 року випуску.

       На підставі акту про порушення позивач здійснив нарахування відповідачу плати за завдані матеріальні збитки та на оплату направив відповідачу рахунки №акт №007491 від 02.04.2008р. на суму 38 632,21 грн, № АКТ №007491 від 03.04.2008р. на суму 1 223,74 грн, які відповідач не оплатив, та з вказаним нарахуванням не погоджується.

  Правовідносини в електроенергетиці регулюються ст.ст. 275-277 Господарського кодексу України, Законом України «Про електро-енергетику»та нормативно-правовими актами, що  приймаються НКРЕ України в межах її компетенції. Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»за порушення в сфері електроенергетики настає адміністративна, цивільна чи кримінальна відповідальністю.

  Перелік порушень, внаслідок яких настає, зокрема, цивільна відповідальність встановлено вище названими Правилами та Методикою.

  Пунктом 6.40 Правил (в редакції, що діяла на час складання спірного акту) передбачалося, що у разі виявлення у споживача пошкоджень або зриву пломб електропередавальної  організації  та/або пломб держповір-ки,    пошкодження   розрахункових приладів  обліку  (розбите  скло,  по-шкодження  цілісності корпусу приладу  обліку  тощо),  інших  дій  або  бездіяльності споживача з метою зниження  значення  показів  засобу  обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник   електричної   енергії   за  регульованим  тарифом) здійснює  перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за  період  від  дня  останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації  (постача-льника електричної   енергії   за   регульованим   тарифом)  чи  фактично проведеної  і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного  обліку,  що  мала передувати виявленню порушень, але цей  період  має  не  перебільшувати шести місяців.

   Методика застосовується у разі виявлення таких  порушень як  порушення  цілісності пломб або пломбувального матеріалу, на  якому  встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, через  які  закріплено пломбувальний матеріал, фальсифікації пломб  Державного комітету України з питань технічного    регулювання    та   споживчої   політики або електропередавальної організації на  розрахункових  засобах  обліку електроенергії, та за наявності акта  про  пломбування,  складеного  у порядку, встановленому ПКЕЕ.

      Згідно п. 3.16. Правил  пломби з  тавром  електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях,  що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу  обліку,  приводи  і  кнопки  управ-ління комутаційних апаратів та  кришки  автоматів,  встановлених  у  цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і ко-лодках  затискачів,   випробувальних   блоках,   лінії   зв'язку автомати-зованих  систем  обліку  та всі інші пристрої і місця,  що унемож-ливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Відповідно до п. 3.17. Правил користування електричною енергією при пломбуванні оформляється акт про пломбування. У акті про пломбування мають   бути   зазначені:  місце встановлення кожної пломби,  сторона,  яка її встано-вила, сторона, відповідальна  за  збереження  і  цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб на них.  Акт про пломбування  обліку  підписується  керівниками  або уповноваженими особами сторін,  які  брали  участь  у  пломбуванні обліку.

       Із системного аналізу вище наведених норм слідує, що споживач несе відповідальність лише за порушення пломб (пломбувального матеріалу), яке пов'язано з доступом до засобів обліку електричної енергії та вказані акти про пломбування повинні бути оформлені у відповідності до вимог  Правил.

        Як слідує з умов договору (додаток №6 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін) спірне КТП-230 належить енергопостачальнику та є під його відповідальністю.

        Із  акту про пломбування засобів обліку електроенергії від 04.06.2007р. слідує, що були опломбовані розрахунковий засіб обліку споживача та двері силового трансформатора. Із пояснень представників сторін встановлено, що на КТП-230 мається окремий доступ до розрахункового засобу обліку та силового трансформатора.

       Як зазначено вище, п. 3.16 Правил передбачає пломбування дверей комірок трансформаторів напруги, відповідальність за збереження цих пломб покладається саме на споживача. В спірному випадку були оплом-бовані двері силового трансформатора, покладення відповідальності  за збереження таких пломб на споживача Правилами не передбачено.

       В акті про пломбування засобів обліку електроенергії від 04.06.2007р. на місці підпису від споживача стоїть прізвище Свириденко В.М. та самого підпису Свириденка в акті немає, тобто відповідач як споживач не брав на себе відповідальності за збереження пломб на дверях силового трансформатора.        

      Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.  

   Оскільки, вказаний силовий трансформатор належить позивачеві, відповідальність за збереження пломб на відповідача в установленому порядку не покладена, позивач не довів, що саме відповідач пошкодив вказану пломбу, відсутні підстави щодо покладення на відповідача цивільної відповідальності за пошкодження цих пломб.   

       На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та  задоволенню не підлягають.

      Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі відносяться на позивача.

      Керуючись ст. ст. 33, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,  -

ВИРІШИВ :

      В позові відмовити.         

      Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя

 Л.П. Широбокова

Рішення підписано 29 травня 2009 р.

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення01.06.2009
Оприлюднено12.06.2009
Номер документу3803941
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —35/163-09

Рішення від 01.06.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

Ухвала від 22.04.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

Ухвала від 30.03.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні