8/27пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28.05.09 р. Справа № 8/27пн
за позовом: Закритого акціонерного товариства „Перший Український Міжнародний
банк”, м.Донецьк, ЄДРПОУ 14282829
до відповідача: Приватної виробничо-комерційної фірми „БЕСТ”, м.Донецьк,
ЄДРПОУ 24799545
про визнання права власності
Суддя: Ємельянов А.С.
Представники:
від позивача: Новожилова А.П. - по дов.
від відповідача: Антонечко А.В. – на дов.
В засіданні суду брали участь:
Закрите акціонерне товариство „Перший Український Міжнародний банк”, м.Донецьк, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, Приватної виробничо-комерційної фірми „БЕСТ”, м.Донецьк, про визнання права власності на нежитлове приміщення – відділення банку площею 83,3 кв.м., на першому поверсі в блок-секції №5 будівлі дискоклуб-бару та бізнесцентру, розташованої за адресою: м.Донецьк, вул.Марії Ульянової, будинок 63а.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на набуття ним права власності на спірне нерухоме майно внаслідок укладення та повного виконання договору дольової участі у будівництві №5-Д від 11.01.2007р.
Відповідач у відзиві №86 від 27.04.2009р. визнав позовні вимоги у повному обсязі та заявив клопотання про розгляд справи без присутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача, господарський суд встановив:
Відповідно до ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України та ст.ст.173, 174 Господарського кодексу України зобов'язання, тобто, правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчиняти на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, виникають, зокрема, з договору.
11.01.2007р. між Закритим акціонерним товариством „Перший Український Міжнародний банк” та Приватною виробничо-комерційною фірмою «БЕСТ» було укладено договір дольової участі у будівництві №5-Д.
За умовами даного договору відповідач, як за рахунок власних коштів, так і за рахунок коштів, отриманих від позивача, а також інших джерел, у тому числі кредитних коштів, здійснює сукупність юридичних дій та угод, спрямованих на організацію будівництва Об'єкта згідно проекту будівництва, затвердженого Головним управлінням містобудування та архітектури м.Донецька, та передає у власність позивачу дольовий об'єкт, а останній забезпечує відповідне фінансування будівництва Пайового об'єкту та приймає його для державної реєстрації права власності на нього.
При укладенні Договору №5-Д від 11.01.2007р. сторони визначили, що Об'єктом є адміністративна будівля, розташована за адресою: вул.М.Ульянової, 63а, в Калінінському районі м.Донецька, призначена для розміщення торгівельних та офісних приміщень, будівництво якої здійснюється відповідачем. При цьому, дольовий об'єкт, за змістом договору, є власністю позивача, має планову площу 88,0 кв.м., розташований на першому поверсі в блок-секції №5 та зафіксований на викопіюванні з плану Об'єкту (додаток №1 до Договору).
Відповідно до положень п.4.1.3 Договору на відповідача покладено обов'язок збудувати, ввести в експлуатацію та передати у власність позивачу Дольовий об'єкт, який повинен відповідати державним будівельним нормам та правилам, діючим технічним, санітарним, протипожежним та іншим законодавчо встановленим вимогам, а також затвердженому у відповідності з діючим законодавством України проекту будівництва.
Згідно із Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 22.09.2004р., прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів, їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.
Як встановлено, 19.03.2008р. актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, затвердженого рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради №143/20 від 26.03.2008р., будівлю дискоклуб-бару та бізнесцентру, що розташована у м.Донецьку по вулиці Марії Ульянової, будинок 63а, прийнято в експлуатацію.
Згідно п.4.1.8. Договору після здачі Об'єкту в експлуатацію відповідач зобов'язаний передати позивачу спірне майно за актом прийому-передачі. Відповідно до п.5.1 зазначеного Договору приймання-передача дольового об'єкта здійснюється двосторонньою комісією, яка складається з представників відповідача та позивача, та оформлюється відповідним актом, підписаним членами комісії. Право розпоряджатися Дольовим об'єктом переходить до позивача в момент підписання акту приймання-передачі дольового об'єкту після здачі останнього в експлуатацію.
На виконання вказаних положень Договору, 05.01.2009р. відповідач, на підставі акту приймання-передачі Дольового об'єкта за договором №5-Д від 11.01.2007р. дольової участі у будівництві, передав, а позивач прийняв приміщення в блок-секції №5, загальною площею 87,2 кв.м., місцезнаходження якого – перший поверх адміністративної будівлі - бізнесцентру у Калінінському районі м.Донецька по вул.Марії Ульянової, 63а.
Виходячі зі змісту п.1.1, п.4.1.3, п.5.1, п.5.6, п.5.7 Договору, дольовий об'єкт переданий відповідачем Закритому акціонерному товариству «Перший Український Міжнародний банк» у власність.
Як вказує позивач, після прийняття об'єкту за актом прийому-передачі, Закритим акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний банк» було проведено переобладнання спірного майна з метою використання його в якості відділення банку, внаслідок чого, площа переданого за Договором №5-Д від 11.01.2007р. зазначеного приміщення зменшена.
Згідно з Договором площа Дольового об'єкту розраховується у відповідності з даними проекту та остаточно визначається Донецьким бюро технічної інвентаризації.
За даними технічного паспорту, складеного Комунальним підприємством “Бюро технічної інвентаризації м.Донецька” за станом на 02.03.2009р. встановлено, що площа блок-секції №5 у будівлі дискоклуб-бару та бізнесцентру, літ А-9 по вул. М.Ульянової, 63а в м.Донецьку складає 83,3 кв.м.
При цьому, відповідно наданого до матеріалів справи науково-технічного висновку дочірнього підприємства «Науково-дослідний та проектний інститут» Державного акціонерного товариства «Донецький ПромбудНДІпроект», шифр №10- DHO-10/11/118-НТО, судом встановлено, що вбудоване спірне приміщення яке розташоване у будівлі за №63а по вулиці Марії Ульянової у м.Донецьку знаходиться в задовільному стані, може експлуатуватись не зачіпаючи приміщення інших власників та має вільний доступ к загальнокомунікаційним приміщенням будівлі. Крім того, за даними науково-технічного висновку, експлуатація вказаного приміщення можлива без шкоди для прилеглих приміщень інших власників будівлі.
У відповідності з ч.1 ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Частина 2 ст.328 Цивільного кодексу України встановлює, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Тобто, положеннями ст.328 Цивільного кодексу України встановлена презумпція правомірності набуття права власності, якщо інше прямо не випливає із закону або не встановлено судом.
Таким чином, враховуючи зміст ст.328 Цивільного кодексу України, а також укладання та повне виконання позивачем умов договору №5-Д від 11.01.2007р., суд дійшов висновку про набуття Закритим акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний банк» права власності на приміщення площею 83,3 кв.м. на першому поверсі блок-секції №5 будівлі дискоклуб-бару та бізнесцентру у м.Донецьк по вул. Марії Ульянової, буд. 63а.
Згідно з приписами ст.321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 391 Цивільного кодексу України встановлено, що власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права власності, гарантованого ст.41 Конституції України, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння.
Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно із ст.20 Господарського кодексу України права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав.
За змістом ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства України, за своїм загально правовим змістом, вимоги позивача щодо визнання за ним права власності на нежитлове приміщення, площею 83,3 кв.м. на першому поверсі блок-секції №5 будівлі дискоклуб-бару та бізнесцентру, розташованої за адресою м.Донецьк, вул. Марії Ульянової, будинок 63а, є засобом захисту цивільного права у вигляді визнання права, передбаченого ст.16, ст.20 Господарського кодексу України, який використовується, в тому числі, у разі, якщо право власності оспорюється або не визнається особою.
Як встановлено судом, згідно п.4.1.8. Договору, крім передання позивачу нерухомого майна відповідачем, на останнього, покладений обов'язок передання документації, визначеної у наведеному пункті, протягом 30 (тридцяти) днів після здачі Об'єкта в експлуатацію.
Вказана документація, за змістом п.5.6. Договору, необхідна позивачу для проведення державної реєстрації прав власності на спірне майно.
За твердженнями позивача, які не спростовані з боку відповідача, визначений обов'язок відповідачем не виконаний. Вказана бездіяльність відповідача та порушення умов Договору позбавила позивача можливості у встановленому законом порядку оформити право власності на спірне майно.
При цьому відповідно до відзиву №86 від 27.04.2009р., відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно до ч.5 ст.78 Господарського процесуального кодексу України в разі визнання відповідачем позовних вимог господарський суд приймає рішення про задоволення позову.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги висновки суду стосовно набуття позивачем права власності на нерухоме майно внаслідок проведення відповідачем будівництва спірного нерухомого майна, ведення його в експлуатацію та передання позивачу за актом прийому-передачі від 05.01.2009р., а також виходячи з того, що відповідачем визнані позовні вимоги, позов Закритого акціонерного товариства «Перший Український банк», м.Донецьк підлягає задоволенню.
Враховуючи, що за висновками суду, спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на останнього у відповідності до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України підлягають віднесенню судові витрати за поданим позовом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 33, 43, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Закритого акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний банк», м.Донецьк, до Приватної виробничо-комерційної фірми «БЕСТ», м.Донецьк, задовольнити у повному обсязі.
Визнати за Закритим акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний банк», м.Донецьк, право власності на нежитлове приміщення, площею 83,3 кв.м. розташоване на першому поверсі блок-секції №5 будівлі дискоклуб-бару та бізнесцентру, яке знаходиться за адресою: м.Донецьк, вул. Марії Ульянової , буд.63а.
Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми “БЕСТ”, м.Донецьк, на користь Закритого акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний банк», м.Донецьк, витрати по сплаті державного мита у сумі 5 501грн. 15коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118грн.00коп.
За згодою сторін в судовому засіданні 28.05.2009р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 28.05.2009р.
Суддя Ємельянов А.С.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2009 |
Оприлюднено | 12.06.2009 |
Номер документу | 3805007 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ємельянов А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні