Рішення
від 01.06.2009 по справі 11/1262
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/1262

                          ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                 

Р І Ш Е Н Н Я            

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

          "01" червня 2009 р.                                                                           Справа №  11/1262

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Довганя К.І. , при секретарі –Захаровій А.Г., за участю представників сторін: позивача –Іоненко В.П. за довіреністю,  відповідача –Мельник І.О. за довіреністю,   розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси  справу за позовом приватного підприємства «Черкасиенергосервіс»до товариства з обмеженою відповідальністю «Колос-08» про визнання права власності,

                                                                ВСТАНОВИВ:

          В ході розгляду по справі оголошувалась перерва у період з 26 травня  по 1 червня 2009 р.

Заявлено позов про визнання права власності на нежитлові приміщення. В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що він набув прав власності на оспорюване майно на підставі договору іпотеки, укладеного з відповідачем, однак останній не визнає його право на це майно.  

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у ньому.

Відповідач не подав суду письмовий відзив на позов, а його представник проти задоволення позову не заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.

19 грудня 2008 року сторонами було укладено договір про надання послуг № б/н (надалі –Основний договір), відповідно до умов якого позивач зобов'язався надати відповідачу інформаційні (консультаційні) послуги в обсязі та на умовах, визначених договором, а відповідач зобов'язався здійснити їх оплату в сумі 100 000 грн. на розрахунковий рахунок позивача.

13 січня 2009 року Позивачем як Виконавцем за  договором та Відповідачем як Замовником підписано Акт про надані Виконавцем Замовнику інформаційні (консультаційні) послуги, згідно з яким виконавець в порядку Договору про надання консультаційних послуг № б/н від 19.12.08 надав, а замовник прийняв консультаційні послуги на суму 100 000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 копійок).

Таким чином, у Відповідача виникло зобов'язання здійснити оплату наданих Позивачем послуг. На підтвердження свого зобов'язання Відповідач 26 січня 2009 року підписав гарантійний лист, яким надав гарантію оплати в сумі 100 000,00 гривень в строк до 27.01.09 (включно)  послуг, наданих Позивачем за Договором про надання консультаційних послуг від 19.12.08 року.

З метою забезпечення виконання зобов'язання 26.01.09 між Відповідачем та Позивачем укладено договір іпотеки, згідно з яким Відповідач як Іпотекодавець в якості забезпечення виконання зобов'язання за Основним Договором передав Позивачу як Іпотекодержателю в заставу наступне нерухоме майно (надалі –Предмет іпотеки) загальна заставна договірна вартість якого становить 100 000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 копійок):

Нежитлова будівля «Телятник», загальною площею 893 кв. м., розташована за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 62, належить іпотекодавцю на  праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 29 грудня 2008 року;

Нежитлове приміщення «Зерносклад», загальною площею 1588,3 кв.м., Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 7, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 30 грудня 2008 року;

Нежитлове приміщення «Критий тік», загальною площею 2359,1 кв.м., розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 9, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 30 грудня 2008 року;

Приміщення заправної станції, загальною площею 40,3 кв.м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 53-а, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 29 грудня 2008 року;

Нежитлове приміщення магазину, загальною площею 89,6 кв.м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 20, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 29 грудня 2008 року;

Нежитлове приміщення «ЗАВ-50 та очисна машина», розташоване за адресою   Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 5, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 30 грудня 2008 року;

Приміщення будинку тваринника, загальною площею 156,9 кв.м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 53-а, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 29 грудня 2008 року;

Нежитлове приміщення «Вагова», загальною площею 19,6 кв.м розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 48, належить іпотекодавцю на праві власності на підставі Договору купівлі-продажу від 29 грудня 2008 року.

В обумовлений сторонами та визначений в гарантійному листі термін Відповідач своє зобов'язання по оплаті наданих Позивачем послуг не виконав, суму боргу позивачу не сплатив.

Відповідно до п. 3.1 Договору іпотеки, при  порушенні  Замовником-Іпотекодавцем умов Основного договору щодо оплати наданих послуг, відшкодування збитків, неустойки, штрафів, пені та іншої заборгованості у Іпотекодержателя  виникає право задоволення своїх вимог за основним зобов'язанням, шляхом звернення стягнення на Предмет іпотеки. Іпотекодержатель має право на свій розсуд: застосувати механізм позасудового врегулювання питання про звернення стягнення на Предмет

іпотеки у порядку, визначеному у застереженні про задоволення вимог Іпотекодержателя шляхом продажу Предмета іпотеки Іпотекодержателем або передачі Іпотекодержателю права власності на Предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання; звернути стягнення на Предмет Іпотеки у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса; звернути стягнення на Предмет Іпотеки на підставі рішення третейського суду.

Однак Відповідач до цього часу відмовляється передати Позивачу технічну документацію на вищезазначене майно.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 530, 610 ЦК України містять такі положення:

„Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну  дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати:

-          з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання  замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення  ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор мас право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 4 ст. 13, ч. 1 ст. 41 Конституції України, ст. 2 Закону України „Про власність” держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і забезпечує стабільність правовідносин власності. Право власності в Україні охороняється законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, одним із способів захисту цивільних прав і інтересів є визнання права.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів (ч.1 статті 328 ЦК України).

Відповідно до статті 572 Цивільного кодексу України в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).

Відповідно до ст. 574 ЦК України застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду. Згідно ст. 576 ЦК України предметом застави може бути будь-яке майно (зокрема річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення.

Іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи (ст. 575 ЦК України).

Згідно ст. 18, 33, 37 Закону України «Про іпотеку» встановлено, що іпотечний договір укладається між одним або декількома іпотекодавцями та іпотекодержателем у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Іпотечний договір повинен містити наступні істотні умови: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код ЄДРПОУ сторін; зміст та розмір основного зобов'язання, строк і порядок його виконання та/або посилання на правочин, у якому встановлено основне зобов'язання; опис предмета іпотеки, достатній для його ідентифікації, та/або його реєстраційні дані;  посилання на видачу заставної або її відсутність.

У разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки. Правовою підставою для реєстрації права власності іпотекодержателя на нерухоме майно, яке є предметом іпотеки, є договір про задоволення вимог іпотекодержателя або відповідне застереження в іпотечному договорі, яке прирівнюється до такого договору за своїми правовими наслідками та передбачає передачу іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки в рахунок виконання основного зобов'язання.

Згідно зі статтею 590 Цивільного кодексу України заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом. Звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 392 ЦК України власник може пред'явити позов про визнання права його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Відповідач свої зобов'язання за договором про надання інформаційних послуг від19.12.2008 р. щодо оплати вартості послуг не виконав. Ці зобов'язання були забезпечені іпотекою шляхом укладення сторонами договору  від 26.01.2009 р.

Тому  Позивач правомірно, на підставі ст. ст.  33, 37 Закону України «Про іпотеку»,  ст. 590 Цивільного Кодексу України набув  права власності на оспорюване майно, та враховуючи, що Відповідач не визнає цього права власності, правомірно звернувся за захистом своїх прав до суду.

З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-84 ГПК України суд, -

                                                                  ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за  Приватним  підприємством «Черкасиенергосервіс»

ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 33684083, місцезнаходження: 18002, Черкаська область, м. Черкаси, Соснівський район, вул. Байди Вишневецького, 32, кв. 6) право власності на наступне нерухоме майно:

-          Нежитлова будівля «Телятник», загальною площею 893 кв. м., розташована за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна 62.

-          Нежитлове приміщення «Зерносклад», загальною площею 1588,3 кв.м., Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 7.

-          Нежитлове приміщення «Критий тік», загальною площею 2359,1 кв.м., розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 9.

-          Приміщення заправної станції, загальною площею 40,3 кв.м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 53-а.

-          Нежитлове приміщення магазину, загальною площею 89,6 кв.м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 20.

-          Нежитлове приміщення «ЗАВ-50 та очисна машина», загальною площею 104,1 кв.м  розташоване за адресою   Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Колгоспна, 5.

-          Приміщення будинку тваринника, загальною площею 156,9 кв.м, розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 53-а.

-          Нежитлове приміщення «Вагова», загальною площею 19,6 кв.м розташоване за адресою Черкаська обл., Кам'янський район, село Тимошівка, вулиця Леніна, 48.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Колос-08», 20815, Черкаська обл., Кам"янський район, с. Тимошівка, вул. Леніна, б.53, код 35579199 на користь приватного підприємства «Черкасиенергосервіс», 18002,  м. Черкаси, Соснівський район, вул. Байди Вишневецького, 32, кв.6, код 33684083 – 1000,00 грн. відшкодування витрат на оплату державного мита та 312 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

  Рішення може бути оскаржене до Київського міжобласного апеляційного господарського суду.

          

Суддя                                                                                                К.І.Довгань

          

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення01.06.2009
Оприлюднено12.06.2009
Номер документу3806444
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/1262

Рішення від 01.06.2009

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Постанова від 05.06.2007

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні