ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у порушенні провадження
у справі про банкрутство
"02" квітня 2014 р.Справа №916/1028/14
За заявою боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей" (65005, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 120/2, оф. 3; код ЄДРПОУ 33923995) про визнання банкрутом за положеннями ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом",
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Антощук С.І.
при секретарі судового засідання Андрущенку С.В.
Представники сторін:
від заявника (боржника): не з'явилися.
Суть спору: про визнання банкрутом
Голова ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей" звернувся до суду із заявою від 07.03.2014р. (вх.№1019/14 від 18.03.2014р.) про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей" банкрутом, оскільки під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі. Вказана заява подана з урахуванням вимог ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
По даній заяві автоматизованою системою у порядку, визначеному п.4.6. Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справі про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду від 16.01.2013р. №1, погодженою Міністерством юстиції листом від 15.01.2013р. №13.2-20/120, визначено кандидатуру арбітражного керуючого Циркунову Олену Олександрівну (свідоцтво НОМЕР_1 від 01.04.2013р.), про що свідчить довідка щодо кандидатури арбітражного керуючого від 24.03.2014р. (п.4.11 Положення).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.03.2014р. прийнято до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей"; призначено заяву до розгляду у підготовчому засіданні суду; зобов'язано заявника (боржника) надати суду оригінали документів, доданих до заяви про порушення справи про банкрутство (для огляду); докази, що підтверджують проведення досудової процедури ліквідації у повному обсязі згідно вимог законодавства; відомості щодо здійснення авансування грошової винагороди арбітражного керуючого згідно вимог ч.2 ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; зобов'язано арбітражного керуючого Циркунову Олену Олександрівну надати суду додаткові документи.
02.04.2014р. до господарського суду Одеської області від арбітражного керуючого Циркунової О.О. на виконання вимог ухвали суду від 24.03.2014р. було надано заяву (вх.№3-519/14) на участь у даній справі з відомостями про арбітражного керуючого.
Представник заявника (боржника) у судове засідання, призначене на 02.04.2014р., не з'явився, витребувані судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Так, суд зазначає, що ухвала суду від 24.03.2014р. з відомостями щодо дати, місця та часу проведення судового засідання 02.04.2014р. та переліком витребуваних судом документів направлялась судом на юридичну адресу заявника (боржника), що була повідомлена суду останнім.
Як зазначено у третьому абзаці п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу і було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Оскільки, ухвала суду направлялась заявнику (боржнику) за належною адресою, обов'язок суду щодо повідомлення останнього про дату, місце та час проведення судового засідання 02.04.2014р. виконано судом у межах, передбачених законодавством заходів, тому адресат вважається належним чином сповіщеним про час та місце розгляду заяви про порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши заяву про порушення справи про банкрутство, суд встановив:
Відповідно до ч. 2 ст. 4 1 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом з врахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно ч.2 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.
Відповідно до ч.3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом. Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
У ч.5 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч.ч.1, 6 ст. 59, ч.1 ст. 91 Господарського кодексу України, ч.1 ст. 105 та п.1 ч.1 ст. 110 Цивільного кодексу України, ч.1 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" суб'єкт господарювання (юридична особа) припиняється шляхом ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноваженим органом.
Порядок ліквідації юридичної особи регламентовано ст. ст. 105, 110, 111 ЦК України, ст.60 ГК України та ст. ст. 33-34 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". До обов'язкових заходів добровільної ліквідації згідно зазначених положень віднесено:
- призначення власником (учасником) суб'єкта господарювання ліквідаційної комісії (ліквідатора) та встановлення порядку і строків проведення ліквідації;
- подання державному реєстратору документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи власником (учасником), наслідком чого є автоматичне повідомлення державним реєстратором органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України про такий запис, а також опублікування даної інформації у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із зазначенням відомостей про призначену ліквідаційну комісію та строк пред'явлення вимог кредиторів, який не може становити менше 2-х місяців і більше 6-ти місяців з дня опублікування повідомлення;
- персональне повідомлення явних (відомих) кредиторів у письмовій формі про ліквідацію боржника;
- розгляд окремо кожної вимоги кредитора, що надійшла до ліквідаційної комісії, прийняття відповідного рішення та направлення його кредитору у строк не пізніше 30 днів з дня отримання вимоги;
- проведення заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості шляхом повідомлення відомих боржників та пред'явлення відповідних претензій та позовів;
- закриття рахунків боржника;
- проведення інвентаризації майна боржника;
- у випадках, установлених законом, забезпечення проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється;
- закриття відокремлених підрозділів, звільнення працівників боржника;
- повернення відповідним органам ліцензій, документів дозвільного характеру, печаток, штампів та ін.;
- у разі початку передбачених чинним законодавством перевірок, забезпечення надання витребуваних документів органам доходів і зборів, ПФУ та Фондам соціального страхування;
- складення проміжного ліквідаційного балансу після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, який повинен містити відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду;
- затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи;
- проведення аналізу платоспроможності товариства (співвідношення активу та пасиву) та прийняття рішення про продовження ліквідаційних заходів (задоволення вимог кредиторів) або звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Зазначені вище норми законодавства вимагають від заявника подати докази здійснення вказаних заходів на момент звернення до суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом. Неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання.
Згідно ч.2 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Згідно п.2 ч.3 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.
У рекомендаціях Вищого господарського суду України закріплених у інформаційному листі №01-06/606/2013 від 28.03.2013р. із змінами та доповненнями зазначено, що порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, здійснюється у підготовчому засіданні суду за результатами перевірки судом дотримання заявником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства (абз. 2 п.36.7).
Згідно ч.2 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" підготовче засідання суду проводиться не пізніше чотирнадцятого дня з дня винесення ухвали про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство, а за наявності поважних причин (здійснення сплати грошових зобов'язань кредиторам тощо) - не пізніше тридцятого дня.
На момент звернення із заявою про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей" за положеннями ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заявником не було додано до вказаної заяви доказів проведення усіх заходів досудової ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства, а саме: доказів розгляду вимоги кредитора, що надійшла до ліквідаційної комісії, прийняття відповідного рішення та направлення його кредитору у строк не пізніше 30 днів з дня отримання вимоги; доказів затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи. Крім того, суд зазначає, що у заяві про порушення провадження у справі про банкрутство відсутні відомості щодо заходів, які вживались ліквідатором у процедурі добровільної ліквідації боржника, оскільки з наданого проміжного ліквідаційного балансу вбачається зміна фінансових показників як активу, так і пасиву підприємства.
Крім того, заявником не надано суду відомостей про те, чи є Товариство з обмеженою відповідальністю „Європлей" учасником інших юридичних осіб, чи має боржник дочірні підприємства або відокремлені підрозділи; чи надавались документи боржника для проведення перевірок органам доходів і зборів, Пенсійному фонду України, Фондам соціального страхування; чи забезпечувалось боржником проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється (ч.4 ст. 111 Цивільного кодексу України).
Також, в супереч ч.3 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство боржником не було додано бухгалтерський баланс на останню звітну дату.
Крім того, суд зазначає, що від заявника (боржника) до господарського суду Одеської області не надходило обґрунтованого клопотання про наявність поважних причин нез'явлення у судове засідання 02.04.2014р. та неподання витребуваних судом документів. Також, до суду не надходило клопотання про відкладення підготовчого засідання суду у зв'язку з наявністю поважних причин.
Згідно ч.6 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: порушення провадження у справі про банкрутство; відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, суд вважає, що заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з неподанням доказів здійснення головою ліквідаційної комісії заходів досудової добровільної ліквідації, передбаченої законодавством, що є обов'язковою підставою для порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником за положеннями ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п.1 ч.7 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.
Враховуючи строки проведення підготовчого засідання закріплені у ч.2 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відсутність поважних причин для відкладення підготовчого засідання суду, суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей" на підставі п.1 ч.7 ст.16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.8 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.
Оскільки судом відмовлено заявнику у порушенні провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Європлей", суд не розглядає по суті наявну у матеріалах справи заяву арбітражного керуючого Циркунової Олени Олександрівни про участь у даній справі.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України „Про судовий збір" судовий збір, сплачений заявником, згідно квитанції №38-1014/1 від 04.03.2014р. в сумі 6 090грн., підлягає поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю „Європлей" з державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Керуючись п.1 ч.7 ст.16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1.Відмовити боржнику Товариству з обмеженою відповідальністю „Європлей" (65005, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 120/2, оф. 3; код ЄДРПОУ 33923995) у порушенні провадження у справі про банкрутство за положеннями ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
2.Повернути з державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Садова, 1а, код ЄДРПОУ 37607526) Товариству з обмеженою відповідальністю „Європлей" (65005, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 120/2, оф. 3; код ЄДРПОУ 33923995) судовий збір, сплачений згідно квитанції №38-1014/1 від 04.03.2014р. в сумі 6 090/шість тисяч дев'яносто/ гривень згідно п.3 ч.1 ст. 7 Закону України „Про судовий збір", у зв'язку з відмовою у порушенні провадження у справі про банкрутство.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення згідно з ч.4 ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Копію ухвали надіслати: Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, Другому Малиновському ВДВС Одеського МУЮ, арбітражному керуючому Циркуновій О.О. (73000, м. Херсон, вул. Гоголя, буд. 11, оф. 4).
Оригінал ухвали суду від 02.04.2014р. та оригінал квитанції №38-1014/1 від 04.03.2014р. надіслати заявнику (боржнику) ТОВ „Європлей" (65005, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 120/2, оф. 3).
Суддя Антощук С.І.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2014 |
Оприлюднено | 09.04.2014 |
Номер документу | 38069315 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Антощук С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні