ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.04.2014 р. Справа № 914/332/14
За позовом: Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м.Львів
до відповідача: Приватного підприємства «Автостиль», м.Перемишляни Львівської області
про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладенні договору про приєднання до електричних мереж
Суддя Щигельська О.І.
при секретарі Зарицькій О.Р.
Представники:
Від позивача: Сапрун М.М., Токар Т.В. - представники за довіреністю
Від відповідача: не з'явився
Суть спору: позов заявлено Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго», м.Львів до Приватного підприємства «Автостиль», м.Перемишляни Львівської області про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладенні договору про приєднання до електричних мереж.
Ухвалою суду від 03.02.2014р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.02.2014р.
Ухвалою суду від 14.02.2014р. зустрічну позовну заяву ПП «Автостиль» до ПАТ «Львівобленерго» про зобов'язання вчинити дію повернуто без розгляду з підстав, зазначених у ній.
В судовому засіданні 17.02.2014р. оголошено перерву до 03.03.2014р. Ухвалою суду від 03.03.2014р. розгляд справи відкладено на 19.03.2014р. у зв'язку з неявкою сторін. Ухвалою суду від 19.03.2014р. строк розгляду справи продовжено на 15 днів за клопотанням позивача та відкладено її розгляд на 02.04.2014р.
Представникам позивача роз'яснено права, згідно ст.ст.20, 22 ГПК України.
Представники позивача у судовому засіданні 02.04.2014р. позов підтримали з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердили, зокрема, що зверенння до суду із позовною завою зумовлено неможливістю врегулювати розбіжності, що виникли між позивачем та відповідачем - Приватним підприємством «Автостиль» при укладенні договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання). Вважаючи окремі положення протоколу розбіжностей №1, підписаного відповідачем, безпідставними, просили позов задоволити та викласти абзаци 6 та 7 п.1.2, п.п.1.1.1 та 1.2.1 ч.ІІ додатку №1 до договору в редакції ПАТ «Львівобленерго».
Відповідач явки повноважного представника в судовому засіданні 02.04.2014р. повторно не забезпечив, поважності причин неявки суду не повідомив, до матеріалів справи долучено відзив на позовну заяву (вх.№6228/14 від 12.02.2014р.).
Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, в яких достатньо доказів для прийняття рішення по суті спору, у відповідності до ч.3 ст.4-3 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, у зв'язку із чим передбачені у ст.77 ГПК України підстави для відкладення розгляду справи не вбачаються.
Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
При укладенні договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-4914/2 від 03.12.2013р. між контрагентами - Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» (позивач по справі, виконавець послуг за договором) та Приватним підприємством «Автостиль» (відповідач по справі, замовник за договором) виникли розбіжності.
Так, відповідно до п.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж (далі - Правила приєднання), затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики №32 від 17.01.2013р., послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою (додаток 1). Для отримання проекту договору про приєднання замовник звертається до електропередавальної організації за місцем розташування його електроустановок із заявою про приєднання електроустановки певної потужності (додаток 2) та пред'являє паспортний документ. Як визначено п.1.2 Правил приєднання, договір про приєднання до електричних мереж - письмова домовленість сторін, що є документом встановленої форми, який визначає зміст та регулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електричних мереж власника електромереж (далі - договір про приєднання), в той час як власне приєднанням електроустановки є надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності.
Як зазначено позивачем, на виконання вимог Правил приєднання ним, як електропередавальною організацією, надано відповідачу, як замовнику послуг з приєднання, два примірники проекту договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-4914/2 від 03.12.2013р. з додатком №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» (далі - Технічні умови), за яким до електричних мереж приєднується 16-ти квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями комерційного призначення за адресою: 81200, Перемишлянський район, м.Перемишляни, вул.Привокзальна, 20.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні таких договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Проаналізувавши проект договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-4914/2 від 03.12.2013р., запропонований ПАТ «Львівобленерго» до підписання ПП «Автостиль», суд приходить до висновку, що його складено на основі типової форми (додаток 1 до Правил приєднання) та конкретизовано у відповідності до технічних особливостей об'єкта приєднання.
Згідно зі ст.181 ГК України, сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору (ч.3). За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором (ч.4). Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони (ч.5). Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими (ч.7).
Листом від 09.01.2014р. (отримано адресатом згідно відмітки на штампі - 11.01.2014р.) ПП «Автостиль» повідомило позивача про те, що зазначений договір та технічні умови розглянуто та підписано підприємством із протоколом розбіжностей №1 від 09.01.2014р., за яким у п.3.2.4 договору змінено дату введення об'єкта та електроустановок в експлуатацію з 13.11.2015р. на 05.07.2014р., змінено редакцію абзацу 6 п.1.3 технічних умов та вилучено п.1.1.1 та п.1.2.1 частини ІІ (вимоги до електроустановок електропередавальної організації).
Погодивши вимогу ПП «Автостиль» щодо внесення змін у п.3.2.4 договору щодо дати введення об'єкта та електроустановки в експлуатацію, ПАТ «Львівобленерго» в той же час наполягає на викладенні абзаців 6 та 7 п.1.3 Технічних умов приєднання до електричних мереж та п.п.1.1.1 та 1.2.1 ч.ІІ додатку №1 до договору в своїй редакції, що зумовило звернення до суду з позовом про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладенні зазначеного договору.
Так, ПП «Автостиль» пропонує абзац 6 п.1.3 Технічних умов приєднання до електричних мереж (додаток №1 до договору) викласти в наступній редакції: «придбання, встановлення, підключення електролічильників, згідно з п.8 ПКЕЕН здійснюється забудовником і за його кошти, у відповідності нормативним документам».
Позивач зазначає, що запропонована замовником редакція цього положення договору не відповідає п.8 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Кабінету міністрів України №1357 від 26.07.1999р., за яким, прилади обліку електричної енергії (далі - прилади обліку) мають бути придбані, встановлені, підключені енергопостачальником, а їх вартість та вартість послуг з встановлення оплачена: а) для новозбудованих будинків - забудовниками; б) у разі розділу обліку електричної енергії - організаціями, які здійснюють розділ обліку. Окрім цього, у разі внесення змін у абзац 6 п.1.3 Технічних умов, він суперечитиме абзацу 7 вказаного пункту додатку до договору, в редакції ПАТ «Львівобленерго», яким визначено, що придбання, встановлення, підключення електролічильників, згідно вимог п.8 ПКЕЕН здійснюється ПАТ «Львівобленерго» за кошти забудовника та проти якого контрагент не заперечив.
У відзиві (вх.№6228/14 від 12.02.2014р.) зазначено, що ПП «Автостиль» погоджується із первинним викладенням абзацу 6 п.1.3 Технічних умов, тобто тим, що запропоновано ПАТ «Львівобленерго» у проекті договору.
Враховуючи вищенаведене та зважаючи на імперативний характер зазначеної норми ПКЕЕН, суд приходить до висновку, що в цій частині запропоновані відповідачем зміни до проекту договору суперечать чинному законодавству, а відтак, абзац 6 та 7 п.1.3 додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» слід затвердити в редакції ПАТ «Львівобленерго», запропонованій останнім у проекті договору, а саме: абзац 6 п.1.3 - «Засоби обліку слід об'єднати в систему комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ), яка повинна забезпечувати оперативний автоматичний контроль процесу споживання електроенергії, її технічного стану, виявлення аварійних ситуацій і порушень у споживанні електроенергії та можливість дистанційного регулювання процесу електроспоживання»; абзац 7 п.1.3 - «Придбання, встановлення, підключення електролічильників, згідно вимог п.8 ПКЕЕН здійснюється ПАТ «Львівобленерго» за кошти забудовника».
Щодо виключення п.1.1.1 та п.1.2.1 частини ІІ із додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» до договору, судом зазначено наступне.
Для створення технічної можливості передачі замовленої до приєднання потужності, Правилами приєднання передбачено проведення реконструкції діючих електричних мереж електропередавальної організації, які задіяні у схемі зовнішнього електрозабезпечення. Зокрема, п.3.1.4 цих Правил передбачено розроблення замовником проектної документації на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника.
Додатком №1 до договору, у п.4 встановлено, що джерелом енергопостачання є ПС-110/35/10 кВ №136 «Перемишляни».
Так, п.1.1.1 частини ІІ Технічних умов в редакції ПАТ «Львівобленерго» передбачено необхідність запроектувати реконструкцію ПС-110/35/10 кВ №136 «Перемишляни», передбачивши проектом проведення заміни чи встановлення необхідного обладнання для створення резерву приєднаної потужності. Обсяг робіт визначити проектом та погодити із Перемишлянським РЕМ. Окрім цього, п.1.2.1 частини II додатку №1 до договору, встановлено запроектувати на ПС-110/35/10 кВ №136 «Перемишляни» виконання перерахунку параметрів пристроїв релейного захисту і автоматики (РЗіА) пов'язане із реконструкцією; при необхідності запроектувати заміну необхідного обладнання; обсяг робіт визначити проектом та погодити з СРЗіА.
Порядок проведення робіт із проектування розвитку електричних мереж, зазначених у договорі, визначено п.1.8 Правил приєднання.
Позивач обґрунтовує необхідність включення такого положення в договір, оскільки зазначена підстанція є точкою забезпечення потужності об'єкта ПП «Автостиль» та у зв'язку з відсутністю резерву потужності на ПС-110/35/10кВ №136 «Перемишляни» для можливості приєднання електроустановок замовника.
ПАТ «Львівобленерго» пояснює, що вимога щодо виконання перерахунку параметрів роботи пристроїв релейного захисту і автоматики (РЗІА) викликана тим, що підключення нового споживача до існуючої мережі ПАТ «Львівоблєнерго» та заміна обладнання підстанції для створення резерву приєднаної потужності викликає зміну параметрів розрахункової схеми мережі для розрахунку струмів короткого замикання (довжина, січення проводів ПЛ-10кВ, паспортні дані трансформаторів тощо), а відтак приведе до зміни нормального, післяаварійного та ремонтних режимів роботи мережі та електрообладнання, в т.ч. викличе необхідність перерахунку параметрів пристроїв РЗіА.
На підтвердження своєї правової позиції ПАТ «Львівобленерго» долучено до матеріалів справи характеристику служби підстанцій та лист Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Західному регіоні №01/10-1885 від 14.11.2013р.
Суд звертає увагу, що відповідно до п.1.7.1 Правил приєднання, у разі незгоди із запропонованими електропередавальною організацією точками забезпечення потужності замовник на підставі техніко-економічного обґрунтування може запропонувати інші варіанти можливого приєднання. При цьому вихідні дані для розробки техніко-економічного обґрунтування надаються протягом 5 робочих днів електропередавальною організацією безоплатно.
Окрім цього п.3.1.4 цих Правил передбачено, що у разі якщо передбачається проведення реконструкції або технічного переоснащення електричних мереж електропередавальної організації, пов'язаних з приєднанням електроустановки замовника, замовник може звернутися до Держенергонагляду за підтвердженням технічної обґрунтованості вимог технічних умов.
В той же час, в матеріалах справи відсутні докази звернення ПП «Автостиль» із відповідними заявами до ПАТ «Львівобленерго» чи Держенергонагляду, а відтак, пропозиції що до виключення зазначених пунктів із додатку №1 до договору є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, а відтак, п.п.1.1.1 та 1.2.1 частини ІІ додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» слід затвердити в редакції ПАТ «Львівобленерго», запропонованій останнім у проекті договору, а саме: п.1.1.1 - «запроектувати реконструкцію ПС-110/35/10кВ №136 «Перемишляни», передбачивши проектом проведення заміни чи встановлення необхідного обладнання для створення резерву приєднаної потужності. Обсяг робіт визначити проектом та погодити із Перемишлянським РЕМ» та п.1.2.1 - «на ПС-110/35/10кВ №136 «Перемишляни» запроектувати виконання перерахунку параметрів пристроїв релейного захисту і автоматики (РЗіА) пов'язане із реконструкцією. При необхідності запроектувати заміну необхідного обладнання. Обсяг робіт визначити проектом та погодити з СРЗіА».
Відповідно до ч.1 ст.49 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін, відтак, судовий збір слід покласти на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 116 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити повністю.
2. Врегулювати розбіжності, що виникли при укладенні договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №131-4914/2 від 03.12.2013р. між Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» та Приватним підприємством «Автостиль», а саме:
- викласти абзац 6 п.1.3 додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» до договору в редакції Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», а саме: «Засоби обліку слід об'єднати в систему комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ), яка повинна забезпечувати оперативний автоматичний контроль процесу споживання електроенергії, її технічного стану, виявлення аварійних ситуацій і порушень у споживанні електроенергії та можливість дистанційного регулювання процесу електроспоживання»;
- викласти абзац 7 п.1.3 додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» до договору в редакції Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», а саме: «Придбання, встановлення, підключення електролічильників, згідно вимог п.8 ПКЕЕН здійснюється ПАТ «Львівобленерго» за кошти забудовника»;
- викласти п.1.1.1 частини ІІ додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» до договору в редакції Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», а саме: «запроектувати реконструкцію ПС-110/35/10кВ №136 «Перемишляни», передбачивши проектом проведення заміни чи встановлення необхідного обладнання для створення резерву приєднаної потужності. Обсяг робіт визначити проектом та погодити із Перемишлянським РЕМ»;
- викласти п.1.2.1 частини ІІ додатку №1 «Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок» до договору в редакції Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», а саме: «на ПС-110/35/10кВ №136 «Перемишляни» запроектувати виконання перерахунку параметрів пристроїв релейного захисту і автоматики (РЗіА) пов'язане із реконструкцією. При необхідності запроектувати заміну необхідного обладнання. Обсяг робіт визначити проектом та погодити з СРЗіА».
3. Стягнути з Приватного підприємства «Автостиль» (Львівська область, м.Перемишляни, вул.Джерельна, буд.21; код ЄДРПОУ 32435529) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» (м.Львів, вул.Козельницька, буд.3; код ЄДРПОУ 00311587) 1218,00грн. судового збору.
4. Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.
5. Строк і порядок оскарження рішення суду визначені ст.ст.91-93 ГПК України.
Повне рішення складено 07.04.2014р.
Суддя Щигельська О.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2014 |
Оприлюднено | 08.04.2014 |
Номер документу | 38075938 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Щигельська О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні