ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" квітня 2014 р.Справа № 916/347/14
За позовом Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"
до відповідача Селянсько (фермерського) господарства "ОСОБА_4"
про стягнення 376421,39 грн.
Суддя Гут С.Ф.
В судовому засіданні приймали участь:
від позивача: Овчарук А.О., довіреність №642 від 26.12.2013р.;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Селянсько (фермерського) господарства "ОСОБА_4" про стягнення заборгованості у розмірі 376421,39грн., а саме: основного боргу у розмірі 140000грн., договірної санкції у розмірі 14112грн., штрафу у розмірі 168000грн., 24% річних у розмірі 54309,39грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.02.14р. порушено провадження у справі №916/347/14.
03.03.2014р. від позивача надійшло клопотання (вх. ГСОО№5255/14 від 03.03.2014р.), відповідно до якого у зв'язку з неможливістю прибути представника позивача у судове засідання призначене о 11год. 15хв. 04 березня 2014р. просить суд відкласти розгляд справи.
Надане клопотання судом розглянуто, задоволено та залучено до матеріалів справи.
07.03.2014р. позивач надав клопотання (вх.ГСОО№5884/14 від 07.03.2014р.) відповідно до якого просить суд залучити до матеріалів справи копії документів, на підтвердження позовних вимог.
Надане клопотання судом розглянуто, задоволено та залучено з доданими документами до матеріалів справи.
04.04.2014р. позивач надав клопотання про надання додаткових доказів по справі (вх.ГСОО№8505/14 від 04.04.2014р.).
Надане клопотання судом розглянуто, задоволено та залучено з доданими документами до матеріалів справи.
04.04.2014р. позивач надав клопотання (вх.ГСОО№8506/14 від 04.04.2014р.), відповідно до якого на виконання вимог ухвали суду надає довідки банку про рух грошових коштів.
Надане клопотання судом розглянуто, задоволено та залучено з доданими документами до матеріалів справи.
04.04.2014р. позивач надав клопотання (вх.ГСОО№8533/14 від 04.04.2014р.), відповідно до якого просить суд у всіх процесуальних документах, які подавались ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" вважати вірним код ЄДРПОУ Селянсько (фермерського) господарства "ОСОБА_4" - 23875283.
Надане клопотання судом розглянуто, задоволено та залучено до матеріалів справи.
04.04.2014р. позивач надав клопотання (вх.ГСОО№8532/14 від 04.04.2014р.), відповідно до якого на підтвердження обґрунтованості позовних вимог надає інформацію про судові рішення по аналогічним справам, з тих самих підстав, які набрали законної сили та просить суд залучити до матеріалів справи копію рішення господарського суду Полтавської області від 18.03.2014р. по справі №917/94/14, яке набрало законної сили.
Надане клопотання судом розглянуто, задоволено та залучено до матеріалів справи з доданими документами.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, хоча був належним чином повідомлений про час та місце судових засідань, згідно наявних в матеріалах справи поштових повідомлень, про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позов не надав, своє право на захист не використав, у зв'язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам у порядку ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив .
12.03.2013р. між Публічним акціонерним товариством "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (надалі - Покупець) та Селянсько (фермерським) господарством "ОСОБА_4" (надалі - Постачальник) укладено договір поставки майбутнього врожаю №К0010ДС-Ф, відповідно до умов якого постачальник у визначений сторонами строк (термін) поставляє покупцю наступну сільськогосподарську продукцію (надалі - товар): найменування товару - зерно кукурудзи 3 класу; одиниця виміру товару - метрична тонна; кількість товару - 480,000; а покупець зобов'язується прийняти товар (поставлений насипом) та оплатити його.
Згідно п. 1.1.1. Договору, якісні показники Товару: вологість, макс. - 14,5%; смітна домішка , макс. - 2%; зернова домішка, макс. - 10%; в тому числі битих зерен не більше - 5%; пошкоджених зерен не більше - 5%. Інші показники згідно ДСТУ 4525:2006. Товар може бути з одинчним вмістом амброзії. Без живих шкідників, у здоровому стані, що не гріється, придатний для продажу, мати нормальний запах (без затхлого, солодового, пліснявого, стороннього запахів), і властивий здоровому зерну нормальний колір. Товар повинен бути без ГМО.
Пунктом 1.2. Договору визначено, що термін поставки: до 01.11.2013 року. включно.
Відповідно до п.п. 1.2.1., 1.3, 1.3.1. поставка відповідної партії Товару вважається здійсненою в момент підписання між Покупцем та Постачальником акту приймання-передачі відповідної партії Товару на умовах поставки передбачених цим Договором. Умови поставки: ЕХW - Приватне акціонерне товариство „Аліягське хлібоприймальне підприємство", 68414, вул. Зернова, буд. 1, с-ще Новохолмське, Арцизький р-н, Одеська обл. (згідно ІНКОТЕРМС 2010), якщо інший сертифікований зерновий склад (зерносховище) не вказаний(е) у листі Покупця, що направлений на адресу для листування постачальника, який є невід'ємною частиною цього Договору. Мінімальна партія Товару для передачі Покупцю - 500 тонн. У випадку, якщо загальна кількість Товару згідно п. 1.1. Договору становить менш ніж 500 тонн, Покупець має право приймати Товар у повному обсязі одноразово.
Умовами п.п. 2.2. Договору, встановлено що сторони домовились, що однією з істотних умов цього договору є укладення сторонами договору застави майбутнього врожаю, який має бути нотаріально посвідчений у передбаченому законодавством порядку, при цьому усі витрати пов'язані із укладенням та нотаріальним посвідченням такого договору несе постачальник, предметом застави буде товар, визначений у пункті 1.1 цього договору, який стане власністю постачальника (заставодавця) після укладення договору застави майбутнього врожаю. Постачальник усвідомлює та погоджується, що в разі невиконання ним своїх зобов'язань перед покупцем, які передбачені п.1.1 цього договору та полягають в тому, що постачальник поставляє покупцю товар в термін (строк), передбачений п.1.2 цього договору, покупець має право задовольнити свої вимоги у спосіб, який обере на власний розсуд та в повному обсязі що визначатиметься на момент фактичного задоволення таких вимог, включаючи розмір договірних санкцій, процентів, неустойки, штрафів, пені, відшкодування збитків, завданих простроченням виконання зобов'язань, витрат, пов'язаних із зверненням стягнення на товар та його реалізацію (нотаріальні послуги, виконавчий збір, тощо).
Згідно пунктів 3.1., 3.2. Договору, попередня оплата Товару здійснюється із розрахунку ціни одиниці виміру Товару (станом на момент укладення Договору), яка складає 700,00 (Сімсот гривень 00 копійок) грн. за одиницю виміру Товару, в тому числі ПДВ - 116,67 (сто шістнадцять гривень 67 копійок) грн. Сума попередньої оплати за Товар становить триста тридцять шість тисяч гривень. Ціна одиниці виміру Товару з ПДВ (відповідної партії Товару), за якою здійснюються остаточні розрахунки (п. 4.2. Договору), визначається як середньозважена ціна рівноваги (фіксінгу) на одиницю виміру Товару, що склалася протягом останніх трьох торгових сесій на аграрній біржі на найближчий робочий день, що передує дню, у який поставка відповідної партії Товару вважається здійсненою (п. 1.2.1. Договору), за вирахуванням знижки у розмірі 100,00 (сто гривень 00 копійок) грн. за кожну одиницю виміру Товару, яка надається постачальником Покупцю. Ціна на партію Товару відображається в специфікації, яка є невід'ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п.п. 4.1.- 4.2. сторони Договору погодили наступний порядок розрахунків: Покупець протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з моменту набрання чинності цим Договором, зобов'язується перерахувати кошти (попередня оплата Товару), передбачені п. 3.1.1 договору на поточний рахунок Постачальника (на підставі рахунку-фактури останнього), за вирахуванням грошової суми передбаченої у п. 4.1.1. цього Договору; постачальник доручає Покупцю сплатити грошову суму, яку Покупець утримує із коштів,
які належні до виплати Постачальнику у відповідності до п. 4.1. цього Договору, у розмірі,
зазначеному в Договорі комплексного (мультиризикового) страхування майбутнього врожаю сільськогосподарських культур (далі договір комплексного страхування), що є невід'ємною частиною цього Договору, як страховий платіж. Грошові кошти, визначені п. 4.1.1. Договору, вважаються сплаченими Покупцем на користь Постачальника з моменту сплати Покупцем за Постачальника страхового платежу за договором комплексного страхування (у порядку, що передбачений Договором комплексного страхування); Остаточний розрахунок (за мінусом суми попередньої оплати за Товар, що визначена п. 3.1.1. Договору) за поставлений Покупцю Товар (у кількості, яка не може бути більшою, ніж це визначено п. 1.1. Договору), здійснюється Покупцем (на підставі рахунку-фактури Постачальника) протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання Покупцем усіх документів (належним чином оформлених), передбачених у п.п. 2.З., 2.4. цього Договору, із розрахунку ціни за одиницю Товару з ПДВ (грн.), що визначена на підставі п. 3.2. Договору.
Умовами п. 5.4. Договору вказано, що у разі невиконання Постачальником своїх
зобов'язань, або за наявності очевидних підстав вважати, що останній не виконує своїх зобов'язань у встановлений термін (строк) або виконає їх неналежним чином (у т.ч. з підстав, у настанні яких відсутня вина Постачальника), або у разі отримання Покупцем інформації, що Постачальник не вживає/неналежним чином вживає заходів щодо оформлення страхового випадку у відповідності до умов Договору комплексного страхування, передбаченого п. 5.5. Договору, або постачальником змінено без погодження з Покупцем вигодонабувача у Договорі комплексного страхування, передбаченого п. 5.5. Договору, або у випадку, якщо інформація, яка надається для укладення/виконання цього Договору виявиться/стане такою, що не відповідає дійсності, Покупець має право зупинити виконання своїх зобов'язань, відмовитися від їх виконання частково або в повному обсязі, при цьому Постачальник зобов'язаний повернути Покупцю всі кошти перераховані на користь Постачальника на виконання умов цього Договору (у т.ч. суму грошових коштів, що визначена згідно п. 4.1.1. Договору) протягом 3 банківських днів з моменту отримання листа-вимоги Покупця. Сторони погодили, що достатнім доказом наявності обставин, що визначені попереднім реченням, є лист-вимога Покупця. У випадку порушення Постачальником грошових зобов'язань, останній зобов'язаний сплатити Покупцю проценти у розмірі 24% річних за весь час користування грошовими коштами.
Відповідно до п.п. 5.5 договору постачальник, зобов'язаний укласти зі страховою компанією, яка погоджена покупцем. Договір комплексного страхування, умовами якого буде передбачено, що у випадку настання страхового випадку у відповідності до умов договору комплексного страхування, розмір всієї страхової виплати перераховується страховою компанією покупцю, а також передбачити, що вигодонабувачем за таким договором є покупець. Покупець сплачує за постачальника страховий платіж за договором комплексного страхування (у порядку, що передбачений договором комплексного страхування), у розмірі передбаченому згідно пю 4.1.1 договору.
Пунктом 6.3. Договору визначено, що у разі невиконання/неналежного виконання Постачальником зобов'язань щодо поставки Товару, Постачальник зобов'язаний сплатити Покупцю договірну санкцію у розмірі 0,2% від суми, що визначена п. 3.1.1. цього Договору, за кожен день прострочення зобов'язання, а за прострочення зобов'язання щодо поставки Товару понад 15 днів, Постачальник, окрім договірної санкції, сплачує також штраф у розмірі 50% від суми, що визначена п. 3.1.1. цього Договору.
Відповідно до п. 8.6 договору, строк дії договору: за дати набуття чинності у відповідності до п.8.2 договору - до моменту повного та належного виконання зобов'язань за цим договором.
На виконання п. 2.2. Договору, між Позивачем (Заставоотримувач) та Відповідачем - (заставодавець) 12.03.2013 року було укладено Договір застави майбутнього врожаю, що посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, ОСОБА_3, 12.03.2013 року за реєстровим № 81 (надалі по тексту також - «Договір застави»).
На виконання умов пунктів 4.1. - 4.1.1. Договору Позивач перерахував на користь відповідача 336 000,00 грн., вказане підтверджується платіжними дорученнями № 5 від 28.03.2013 року про перерахування СФГ «ОСОБА_4» 310 800,00 грн. Шток №9), № 3 від 28.03.2013 року про перерахування ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ІВАРИСТВУ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «СТРАХОВІ ГАРАНТІЇ» 5 040,00 грн. (Додаток № 10) № 852 від 08.07.2013 року про перерахування ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ЗАРИСТВУ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «СТРАХОВІ ГАРАНТІЇ» 20 160,00 грн.
Покупець виконав обов'язки, що були покладені на нього Договором, проте Постачальник виконав взяті на себе зобов'язання за Договором частково та несвоєчасно, зокрема Покупцю поставлено 06.11.2013 року 175,000 метричних тонн кукурудзи 3-го класу на суму 196 000,00грн., що підтверджується видатковою накладною № 6 від 06.11.2013 року (Додаток № 12) та складською квитанцією на зерно № 1026 від 06.11.2013 року.
Відповідачем не поставлено товару у кількості 305,000 метричних тонн.
У відповідності до п. 5.4. Договору, Позивач направив 26.11.2013 року Відповідачу лист-вимогу № 963-01/11 від 22.11.2013 року, що підтверджується фіскальним чеком №3609 від 26.11.2013 року та описом вкладення. Вказаний лист-вимогу було стримано Відповідачем 05.12.2013 року, що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ «УКРПОШТА», наявного в матеріалах справи. Проте, Відповідач станом на 30.01.2014 року не повернув (перерахував) Позивачу всі кошти перераховані на користь Постачальника на виконання умов Договору (у т.ч. суму грошових коштів, що визначена згідно п. 4.1.1. Договору), зокрема 140 000,00 грн.
У зв'язку з чим, відповідно до п. 6.3. Договору, відповідач зобов'язаний сплатити Позивачу договірну санкцію у розмірі 14112,00 грн. та штраф у розмірі 168 000,00 грн. (336 000,00 грн. х 50%).
Окрім того, згідно п. 5.4. Договору та відповідно до ч. 1 ст. 212, ч. З ст. 693 Цивільного ссу України, Відповідачу нараховані 24% річних за весь час користування грошовими коштами (за період з 29.03.2013 року по 16.01.2014 року включно) у розмірі 54 309,39 грн.
Враховуючи невиконання відповідачем взятого на себе за договором обов'язку щодо поставки товару, позивач звернувся до суду з позовною заявою, згідно якої просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 376421,39грн., а саме: основного боргу у розмірі 140000грн., договірної санкції у розмірі 14112грн., штрафу у розмірі 168000грн., 24% річних у розмірі 54309,39грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).
Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Стаття 663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу. Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України та ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до п. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Згідно матеріалів справи позивач належним чином виконував зобов'язання за вищезазначеним Договором поставки зерна майбутнього врожаю №К001ОДС-Ф від 12.03.2013р. щодо здійснення ним попередньої оплати. Відповідач в порушення прийнятих на себе зобов'язань за вказаним Договором поставки та приписів ст. 662, ст. 663 Цивільного кодексу України не поставив позивачу товар у встановлені у Договорі поставки строки, суму передоплати в розмірі 140000грн. не повернув.
У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача коштів перерахованих на користь відповідача за договором поставки зерна майбутнього врожаю у розмірі 140000грн. є обґрунтованою та підлягає судом задоволенню.
Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги щодо стягнення з відповідача договірної санкції у розмірі 14112грн. та штрафу у розмірі 168000грн.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 610, ст. 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Одним із видів забезпечення виконання зобов'язань відповідно ст. 546, ст. 549 Цивільного кодексу України та ст. 199 Господарського кодексу України, є неустойка (штраф, пеня), розмір якої визначається відповідно до умов договору, що не суперечать чинному законодавству України.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Пунктом 4 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою НБУ, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України).
Пунктом 6 ст. 232 Господарського кодексу України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п.6.3 Договору визначено, невиконання/неналежного виконання Постачальником зобов'язань щодо поставки Товару, Постачальник зобов'язаний сплатити Покупцю договірну санкцію у розмірі 0,2% від суми, що визначена п. 3.1.1. цього Договору, за кожен день прострочення зобов'язання, а за прострочення зобов'язання щодо поставки Товару понад 15 днів, Постачальник, окрім договірної санкції, сплачує також штраф у розмірі 50% від суми, що визначена п. 3.1.1. цього Договору.
При укладені договору сторони дійшли згоди щодо стягнення одночасно штрафу та договірних санкцій у разі невиконання відповідачем умов договору, тому їх одночасне застосування не суперечить вимогам чинного законодавства України та умовам укладеного між сторонами договору. Положеннями ст. ст. 627, 628, 629 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами. При цьому, враховано правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду України від 27.04.2012 р. у справі № 06/5026/1052/2011 та презумпцію правомірності правочину відповідно до ст. 204 Цивільного Кодексу України.
Отже, здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 14112 грн. договірної санкції за прострочення відповідачем зобов'язання з поставки товару за період з 02.11.2013 р. по 22.11.2013 р. та 168 000грн. штрафу, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в цій частині відповідно до п. 4 та п. 6 ст. 231, п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України є правомірними та підлягають задоволенню. (Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України, № 3-35гс13 від 03.12.2013 р. у справі № 908/43/13-г відповідно до якої в разі невиконання зобов'язань з поставки товару до боржника може бути застосована пеня. При цьому, на цю пеню не розповсюджуються дія Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", оскільки зобов'язання з поставки товару не є грошовим).
Також позивачем заявлені позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 24% річних за весь час користування грошовими коштами у розмірі 54309,39грн.
Згідно із п. 3 ст. 693 Цивільного кодексу України на суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до ст. 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути переданий, до дня фактичного передання товару покупцеві або повернення йому суми попередньої оплати. Договором може бути встановлений обов'язок продавця сплачувати проценти на суму попередньої оплати від дня одержання цієї суми від покупця.
Умовами п. 5.4 Договору сторони узгодили, що у випадку порушення постачальником грошових зобов'язань, останній зобов'язаний сплатити покупцю проценти у розмірі 24% річних за весь час користування грошовими коштами.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок 24% річних за весь час користування грошовими коштами за період з 29.03.2013р. по 16.01.2014р. , дійшов висновку, що він здійснений належним чином, тому підлягає задоволенню в повному обсязі у сумі 54309,39грн.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем не було належним чином доведено суду та доказано виконання своїх зобов'язань.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Враховуючи вищезазначені обставини справи та перевіривши правильність наданих позивачем розрахунків сум заявлених до стягнення, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" до Селянсько (фермерського) господарства "ОСОБА_4" про стягнення заборгованості у розмірі 376421,39грн., а саме: основного боргу у розмірі 140000грн., договірної санкції у розмірі 14112грн., штрафу у розмірі 168000грн., 24% річних у розмірі 54309,39грн., є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору на суму 7528,43грн.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Селянсько (фермерського) господарства "ОСОБА_4" (68650, Одеська обл., Ізмаїльський район, с. Кирнички, вул. Калініна, буд. 19, корпус А, п/р 260063174601 у АБ „Південний" у м. Ізмаїл, МФО 328890, код ЄДРПОУ26248499) на користь Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (01033, м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 1, п/р № 26005040053310 в АТ "Укрексімбанк", МФО 322313, код ЄДРПОУ37243279) суму коштів перерахованих за договором поставки зерна майбутнього врожаю №К001ОДС-Ф від 12.03.2013р. у розмірі 140000 (сто сорок тисяч)грн., договірної санкції за прострочення відповідачем зобов'язання з поставки товару у розмірі 14112 (чотирнадцять тисяч сто дванадцять)грн., штрафу у розмірі 168000 (сто шістдесят вісім тисяч)грн., 24% річних за час користування грошовими коштами у розмірі 54309 (п'ятдесят чотири тисячі триста дев'ять)грн. 39коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 7528 (сім тисяч п'ятсот двадцять вісім)грн. 43коп.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 09.04.2014р.
Суддя Гут С.Ф.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2014 |
Оприлюднено | 10.04.2014 |
Номер документу | 38125513 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гут С.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні