Справа № 525/370/14-ц
Провадження № 2/525/179/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.04.2014 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Хоролець В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобагачанської селищної ради Полтавської області, треті особи ОСОБА_3 та Відділ Держземагенства у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
З позову ОСОБА_1 вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якого було с. Бутова Долина Великобагачанського району Полтавської області, відкрилася спадщина, яка складається з присадибної земельної ділянки загальною площею 0,489 га, із якої 0,143 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а 0,346 га для ведення особистого підсобного господарства, розташованої по АДРЕСА_1 згідно виданого йому Великобагачанською селищною радою 03.03.1998 року Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ПЛ №060335. Її нормативно-грошова оцінка складає 107349 грн. 49 коп. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, тобто АДРЕСА_1.
Позивачка ОСОБА_1 вказує, що спадкоємцями першої черги за законом на спадщину померлого спадкодавця є вона як дочка померлого спадкодавця та його дружина, а мати позивачки - ОСОБА_3 Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом немає.
Позивачка зазначає, що в установленому законом порядку вона прийняла спадщину після смерті її батька і шляхом подання заяви до Великобагачанської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини в шестимісячний строк з часу її відкриття внаслідок чого була заведена та зареєстрована спадкова справа і вона одержала свідоцтво про право на спадщину за законом на іншу спадкову земельну ділянку. ОСОБА_3 відмовилася від спадщини та від права власності згідно ст.65 СК України.
Позивачка вказує, що бажає успадкувати належну її померлому батькові як спадкодавцеві вище описану земельну ділянку, але в даний час вона не може отримати у державного нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і нотаріусом їй було відмовлено по тій причині, що при житті батька позивачки вказана земельна ділянка не була внесена до земельного кадастру, кадастровий номер вказаній земельній ділянці не присвоювався. Для одержання свідоцтва про право на спадщину на спадкову земельну ділянку поряд з іншими документами державному нотаріусу повинні бути подані витяги з державного земельного кадастру про її реєстрацію та про відсутність обмежень та обтяжень вказаної земельної ділянки. Але можливість подати їх нотаріусу відсутня. Державний кадастровий реєстратор обґрунтовано відмовив у видачі вказаних витягів та в проведенні державної реєстрації вказаної земельної ділянки за заявою позивачки як спадкоємця. Державний нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкову земельну ділянку, видавши їй постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. При цьому, оформити на ім'я померлого правовстановлюючі документи не можливо, оскільки відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України, у разі смерті фізичної особи-власника її право власності припиняється. У зв'язку з реєстрацією шлюбу позивачка своє дошлюбне прізвище «ОСОБА_1» змінила на прізвище чоловіка «ОСОБА_1».
Посилаючись на вищевикладені обставини, позивачка ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду, в якому просила визнати за нею в порядку спадкування як спадкоємцем за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_4 право власності на земельні ділянки, які розташовані по АДРЕСА_1: площею 0,143 га - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та площею 0,346 га - для ведення особистого підсобного господарства (а.с.2-4).
В судове засідання 10.04.2014 року від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи на підставі письмових доказів згідно ст.158 ЦПК України, позивачка позов підтримує в повному обсязі (а.с.37), тому суд проводить судовий розгляд справи 10.04.2014 року у відсутність позивачки та третьої особи. Представник відповідача Великобагачанської селищної Великобагачанського району Полтавської області в судове засідання не з'явився, від селищної ради надійшла заява про визнання позову в повному обсязі та про розгляд справи у відсутність представника селищної ради (а.с.31). Від третьої особи у справі Відділу Держкомзему у Великобагачанському районі надійшло письмове клопотання про розгляд справи у відсутність їх представника, заперечень щодо позову у даного відділу не має (а.с.28).
Суд вирішив за можливе розглянути справу в судовому засіданні 09.12.2013 року у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів, з урахуванням норм ст.197 ЦПК України та Рішення Конституційного Суду України №16-рп/2011 від 08.12.2011 року (справа про фіксування судового процесу технічними засобами).
Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Великобагачанської селищної ради Полтавської області, треті особи ОСОБА_3 та Відділ Держземагенства у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи (причини пропуску строку позовної давності тощо) і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.1 ст.179 ЦПК України).
Судом встановлено, що батько позивачки у справі ОСОБА_1 (а.с.6) - ОСОБА_4, останнім постійним місцем проживання якого було с. Бутова Долина Великобагачанського району Полтавської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Великобагачанського районного управління юстиції Полтавської області видано свідоцтво про смерть (а.с.5).
На ім'я ОСОБА_4 було видано Державний акт на право власності на землю серія І-ПЛ №060335 від 03.03.1998 року, згідно якого останній є власником земельної ділянки загальною площею 0,489 га., із якої 0,143 га для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, а 0,346 га для ведення особистого підсобного господарства, розташованої по АДРЕСА_1 (а.с.9). При цьому, в даному державному акті не вказані кадастрові номери земельних ділянок, які розташовані за вищевказаною адресою, але з різним цільовим призначенням.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.
З свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.01.2009 року вбачається, що спадкоємцем зазначеного у свідоцтві майна ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, є його дочка ОСОБА_1, яка зареєстрована і мешкає за адресою: с. Бутова Долина Великобагачанського району Полтавської області, у тому числі з урахуванням ? частки майна, від якого відмовилася ОСОБА_3 Спадщина, на яку видане це свідоцтво, складається із: права власності на приватизовану земельну ділянку площею 3,93 га для ведення сільського господарства, яка розташована на території Великобагачанської селищної ради Полтавської області та належить померлому (ій) на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ПЛ №060335, виданого Великобагачанською районною державною адміністрацією Полтавської області 03.03.1998 року та зареєстрованого в книзі під №687 кадастровий №5320255100:00:002:0056, 5320255100:00:005:0432 (а.с.а.с.7,13).
У зв'язку з реєстрацією шлюбу позивачка своє дошлюбне прізвище «ОСОБА_1» змінила на прізвище чоловіка «ОСОБА_1» (а.с.12).
З повідомлення державного нотаріуса Кириченко Т.М. №116/01-16 від 26.03.2014 року, Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру та копій документів зі спадкової справи вбачається, що після померлого ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, останнє місце проживання якого с. Бутова Долина Великобагачанського району Полтавської області, заведена спадкова справа №320 за 2006 рік; ОСОБА_3 подала заяву про відмову від спадщини та від права власності згідно ст.65 СК України після померлого чоловіка ОСОБА_4, а ОСОБА_1 подала заяву про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 (а.с.а.с.33-36).
Державний кадастровий реєстратор Пєвнєва О.Я. 19.02.2014 року листом №01-05-21/268 відмовила у наданні нотаріусу витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку площею 0,489 га., яка розташована по АДРЕСА_1 (Державний акт на право приватної власності на землю серія І-ПЛ №060335 від 03.03.1998 року виданий на ім'я ОСОБА_4), оскільки не внесена до Державного земельного кадастру, кадастровий номер даним земельним ділянкам не присвоювався (а.с.11), тому, державний нотаріус не може видати спадкоємцю за законом померлого ОСОБА_4 - ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину на спадкові земельні ділянки (які вказані у позовній заяві), оскільки земельна ділянка не внесена до державного земельного кадастру (а.с.8).
Державний нотаріус Карпець О.М. постановою від 26.02.2014 року відмовила спадкоємиці ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, що знаходиться по АДРЕСА_1, у зв'язку з відсутністю витягів з Державного земельного кадастру, а також витягу про обмеження та обтяження даних земельних ділянок (а.с.8).
З інформації про грошову оцінку земельної ділянки від 19.02.2014 року № 01-04-56/293 вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 107349 грн. 49 коп. (а.с.10).
Отже, з досліджених матеріалів справи, виходячи з положень ст.ст.1216-1218 ЦК України вбачається, що спадкоємець за законом померлого ОСОБА_4 - його дочка ОСОБА_1, яка у встановленому порядку прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4, але у зв'язку з відсутністю витягів з Державного земельного кадастру та витягу про обмеження та обтяження вказаної земельної ділянки, не може в даний час отримати свідоцтво про право на спадщину (земельні ділянки площею 0,143 га - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та 0,346 га - для ведення особистого підсобного господарства), які розташовані по АДРЕСА_1, що належали померлому ОСОБА_4 згідно виданого державного акту на право приватної власності на вказану земельну ділянку серія І-ПЛ №060335 від 03.03.1998 року. При цьому, оформити на ім'я померлої правовстановлюючі документи не можливо, оскільки відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України, у разі смерті фізичної особи-власника її право власності припиняється. Також, у зв'язку зі смертю ОСОБА_4 можливість внести земельну ділянку до земельного кадастру втрачена, що випливає зі змісту ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Діюче законодавство передбачає державну реєстрацію земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень лише за заявами осіб, що вже набули вказані права (право набувачів) чи за заявами уповноважених ними представників, а не за заявами спадкоємців чи інших осіб, які лише претендують на здобуття вказаних прав. Статтею 125 ЗК України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право користування та право оренди земельних ділянок виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Проаналізувавши відповідне законодавство, що регулює сферу суспільних відносин в частині виниклих спірних правовідносин, з урахуванням наявних доказів по справі та подальшого здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, суд приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для визнання за позивачкою ОСОБА_1 в порядку спадкування як спадкоємцем за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 права власності на земельні ділянки, які розташовані по АДРЕСА_1: площею 0,143 га - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та площею 0,346 га - для ведення особистого підсобного господарства.
У відповідності до ч.1 ст.174 ЦПК України, відповідач може визнати позов протягом усього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання позову відповідачем викладено в адресованих суду письмових заявах, ці заяви приєднуються до справи. Згідно ч.4 ст.174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Крім цього, аналізуючи безпосередньо визнання відповідачем позовних вимог ОСОБА_1 з позиції ч.4 ст.174 ЦПК України суд, виходячи з меж та суті заявлених позовних вимог та правовідносин, що виникли між сторонами, з урахуванням досліджених матеріалів справи, приймає визнання відповідачем Великобагачанською селищною радою Великобагачанського району Полтавської області позову ОСОБА_1, оскільки це не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставин справи та доказів, що подані на підтвердження позовних вимог, є підстави для задоволення позову ОСОБА_1 до Великобагачанської селищної ради Полтавської області, треті особи ОСОБА_3 та Відділ Держземагенства у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15,16,1216-1218 ЦК України, ст.ст.3,10,11,60,174,179,197,212-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Великобагачанської селищної ради Полтавської області, треті особи ОСОБА_3 та Відділ Держземагенства у Великобагачанському районі Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.
В порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 визнати за ОСОБА_1 право власності на земельні ділянки, які розташовані по АДРЕСА_1: площею 0,143 га - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та площею 0,346 га - для ведення особистого підсобного господарства.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя -
Суд | Великобагачанський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2014 |
Оприлюднено | 14.04.2014 |
Номер документу | 38148153 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобагачанський районний суд Полтавської області
Хоролець В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні