ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" березня 2014 р.Справа № 921/178/14-г/14
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В. розглянусправу
за позовом Комунального підприємства "Тернопільводоканал" вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль, 46008
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Корунд" вул. Дружби, 14, с. Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47720
про стягнення 3614,03 грн.
за участю представників сторін:
позивача: Чорненький В.В., довіреність № 10/14 від 02.01.14р.
відповідача : не з'явився.
Учаснику судового процесу роз'яснено його процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 20,22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Технічна фіксація (звукозапис) не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника позивача.
Суть справи: Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" звернулось в господарський суд Тернопільської області із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Корунд" про стягнення 3614,03 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, що підтримані в судовому засіданні повноважним представником, позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань, щодо оплати послуг, які виникли у нього на підставі договору № 371 від 21.12.2007р., внаслідок чого в нього виникла заборгованість, сума якої заявлена до стягнення в судовому порядку.
З підстав, викладених в ухвалі суду від 14.03.2014р. розгляд справи перенесено на 26.03.2014р. в межах строків, передбачених ст. 69 ГПК України.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, причин не явки суду не повідомив, відзиву на позов не надав, хоча про час, дату та місце справи був повідомлений в порядку ст.ст. 64, 87 ГПК України та п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. Так, ухвали суду від 05.03.2014р. та від 14.03.2014р. направлені на адресу ТОВ "Корунд": вул. Дружби, 14, с. Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47720 (зазначену у позовній заяві № 475/14 від 27.02.2014р. та витягу з ЄДРЮФОП № 05/3-12/124 від 20.03.2014р.).
Окрім цього, на звороті у лівому нижньому куті оригіналів вищезазначених процесуальних документів, які знаходяться в матеріалах справи, проставлений штамп суду з відміткою про відправлення документа, що містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправлення, підпис працівника, який її здійснив.
Дані відмітки оформлені відповідно до п. 2.6.15. Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.2013 за № 28 та є підтвердженням належного надсилання копій процесуальних документів сторонам.
Таким чином, господарським судом вчинені всі передбачені чинним законодавством дії щодо повідомлення учасників судового процесу про час та місце розгляду справи.
За таких обставин, зважаючи що явка представника відповідача не визнавалась судом обов'язковою, справа розглядається за правилами ст.75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією їх породжують. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Статтею 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення. Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
На виконання зазначеної правової норми, між комунальним підприємством "Тернопільводоканал" та товариством з обмеженою відповідальністю "Корунд" 21.12.2007р. було укладено Договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення №371 за умовами якого, Водоканал взяв на себе зобов'язання здійснювати забезпечення споживача питною водою до межі розмежування (п. 3.1 цього договору), згідно затвердженого уповноваженим органом добового графіку подачі води, а також забезпечувати відведення стічної води з межі розмежування, за винятками, передбаченими цим договором та чинним законодавством України; здійснювати водопостачання та водовідведення на об'єкт споживача, а саме: ТОВ "Корунд" за адресою вул. С. Будного, 1, м. Тернопіль ліміт водовідведення та водопостачання в об'ємі 75,0 м.куб./місяць неопалювального та опалювального сезону (п.1.1. договору).
Згідно п. 1.2 укладеного правочину, Споживач зобов'язався своєчасно і повністю оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення.
У відповідності до п. 2.1 договору облік кількості використаної споживачем води здійснюється за показниками опломбованого (-их) виробником водолічильника (-ів), який (-і) повинен встановлюватись на межі балансової належності мереж виробника та споживача, а в разі його (їх) відсутності - згідно порядку, встановленого Правилами.
Пунктом 2.3 Договору передбачено, що Споживач до 25-го числа кожного місяця надає Водоканалу інформацію про кількість використаної води (поточні показники водолічнильника, завірені печаткою і підписом посадової особи споживача) щодо всіх об'єктів, яким надаються послуги з водопостачання і водовідведення за даним договором.
Рахунки за надані виробником послуги щомісячно складаються на підставі затверджених у встановленому порядку тарифів та отримуються Споживачем в абонентному відділі КП "Тернопільводоканал" до 10 числа кожного місяця, наступного за тим, в якому подавались послуги. В будь-якому випадку вважається, що Споживач одержав рахунок за спожиті послуги з водопостачання та водовідведення до 10 числа кожного місяця за попередній місяць. Окрім цього рахунки можуть вручатися представником виробника чи пересилатися поштою (п. 2.7 угоди).
За умовами п. 2.8, тарифи для Споживача на момент укладення договору становлять: водозабезпечення - 1,32 (з ПДВ) грн./м.куб.; водовідведення: 1,34 (з ПДВ) грн./м.куб.
За користування послугами водопостачання та водовідведення Споживач здійснює авансову оплату до 25 числа місяця в якому споживались дані послуги в розмірі 70% вартості спожитих в попередньому місяці. Остаточний розрахунок за спожиті в поточному місяці послуги, Споживач проводить на підставі рахунків або інших платіжних документів, поданих Водоканалом, які підлягають оплаті Споживачем у триденний строк після їх отримання, при цьому вихідні і святкові дні до уваги не беруться. Враховуючи можливість отримання рахунків Споживачем в абонентному відділі КП "Тернопільводоканал" оплата спожитих послуг з водопостачання і водовідведення здійснюється Споживачем в будь-якому випадку не пізніше 15 числа наступного місяця за тим, в якому були надані відповідні послуги (п.2.10 договору)
Як зазначено у п. 2.12, оплата спожитих послуг з водопостачання та водовідведення здійснюється Споживачем шляхом перерахування коштів на поточний банківський рахунок Водоканалу, реквізити якого зазначено в кінці цього договору або у відповідному рахунку про оплату послуг.
Із змісту п.2.14 даного правочину господарське товариство взяло на себе обов'язок оплачувати Водоканалу також 20% від загальної кількості стічних вод, що потрапляє в каналізаційні колодязі та зливоприймачі у періоди дощів та сніготанення при роздільній 100% загально сплавній системі каналізації за тарифом за послуги з водовідведення, затвердженої уповноваженим органом, яка визначається розрахунковим методом відповідно до території Споживача та згідно норм БНІП 2.04.03.85 "Каналізація. Зовнішні мережі і споруди" та даних гідрометеослужби.
Окрім цього, пунктом 3.6 відповідач зобов'язався дотримуватись допустимих показників шкідливих речовин у стічних водах, що скидаються ним у міську каналізаційну мережу та які встановлені п.1.18 Правил приймання стічних вод у комунальну каналізацію м. Тернопіль.
За умовами п. 5.1 укладений сторонами правочин набуває чинності з моменту його підписання Сторонами і діє протягом одного року, а в частині своєчасно не виконаних зобов'язань - до моменту їх повного виконання.
У п. 5.2 контрагенти обумовили щорічне продовження договору на тих самих умовах, якщо за один місяць до закінчення терміну його дії жодна із Сторін не направить іншій Стороні письмової заяви про припинення дії договору.
У відповідності до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Аналогічні за змістом положення наведені і в ст.ст. 509, 526 ЦК України.
Згідно із ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач, на виконання умов Договору, надавав своєму контрагенту послуги з водопостачання та водовідведення, в тому числі відведення і очищення стічних вод в період дощів та сніготанення, з червня 2013р. (дати виникнення заборгованості) до січня 2014р., що підтверджується показниками водолічильника, які зазначені в рахунках за послуги з водопостачання та водовідведення за вказаний період та довідками Тернопільського обласного центру з гідрометеорології про кількість опадів за оперативними даними АМСЦ Тернопіль (аеропорт) (копії даних документів знаходяться у матеріалах справи).
Згідно поданого водоканалом розрахунку, проведеного у відповідності до п.п. 4.10-4.13 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України відповідачеві визначено 1 826,21 грн. заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення і очищення стічних вод в період дощів та сніготанення. Станом на час вирішення спору даний борг несплачений , а тому в цій частині позов підлягає до задоволення, як обґрунтовано заявлений.
Відповідно до частини 2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Пунктом 4.1 Договору сторони визначили, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій", Споживач за несвоєчасні розрахунки за надані йому згідно даного Договору послуги сплачує на користь виробника пеню в розмір 0.5% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, але не більше ста відсотків загальної суми боргу.
Зібрані докази вказують на те, що відповідачем порушено строки проведення розрахунків за надані послуги. В свою чергу, здійснений позивачем розрахунок пені в сумі 1666,76 грн. за період з 16.07.2013р. по 02.03.2014р. ґрунтується на матеріалах справи та приписах законодавства, яке регламентує спірні правовідносини, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України, передбачено, що у випадку прострочення виконання грошових зобов'язань боржник на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу, з врахуванням у т.ч. 3% річних за весь час прострочення.
З огляду на суму боргу, розрахунок позивача, період нарахування, інші обставини справи, позивач підставно заявив вимогу про стягнення з відповідача 3 % річних в розмірі 29.75 грн. за період з 16.07.2013р. по 02.03.2014р., відповідно до представленого розрахунку. Таким чином, в цій частині позов судом задовольняється як обґрунтований та у встановленому порядку доведений.
Також, умовами правочину, зокрема п.4.7, його сторони передбачили, що за необґрунтовану відмову повністю або частково оплатити послуги водопостачання згідно отриманого рахунку, Споживач оплачує Водоканалу штраф у розмірі 5% суми, від оплати якої він відмовився.
Таким чином, до стягнення з відповідача, окрім зазначених вище сум, підлягає штраф в розмірі 91,31 грн.
У відповідності до вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 827 грн. відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 20, 22, 32-34, 43, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити .
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Корунд" вул. Дружби, 14, с. Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47720 (ідент. код 30495916) на користь Комунального підприємства "Тернопільводоканал" вул. Танцорова, 7, м. Тернопіль, 46008 (ідент. код 03353845) 1 826 (одну тисячу вісімсот двадцять шість) грн. 21 коп. боргу; 29 (двадцять дев'ять) грн. 75 коп. трьох процентів річних ; 1 666 (одну тисячу шістсот шістдесят шість) грн. 76 коп. пені; 91 (дев'яносто одну) грн. 31 коп. штрафу та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. в повернення сплаченого судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко
Повний текст рішення
складено 02.04.2014р.
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2014 |
Оприлюднено | 11.04.2014 |
Номер документу | 38152169 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні