cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2014 р. Справа № 923/256/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г. при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі
позивача 1 - Херсонської обласної державної адміністрації, м. Херсон,
позивача 2 - Генічеської районної державної адміністрації в Херсонській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СИМБУД", м. Київ
про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку
за участю прокурора прокуратури м. Херсона Іванчук Ю.О.,
представників сторін:
від позивача 1 - не з'явився,
від позивача 2 - не з'явився,
від відповідача - не з'явився,
в с т а н о в и в:
Прокурор Генічеського району Херсонської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Херсонської обласної державної адміністрації та Генічеської районної державної адміністрації в Херсонській області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "СИМБУД", м. Київ про розірвання договору оренди земельної ділянки загальною площею 6,9949 га, укладеного 31.10.2007 р. між Генічеською районною державною адміністрацією та ТзОВ "СИМБУД", і зобов'язання відповідача ТзОВ "СИМБУД" повернути земельну ділянку до складу земель запасу.
Прокурором позовні вимоги підтримано у повному обсязі, з підстав зазначених у позові, посилаючись на систематичне невиконання відповідачем умов договору оренди земельної ділянки від 31.10.2007 р. щодо сплати орендної плати. Просить задовольнити позовні вимоги та розірвати договір оренди земельної ділянки від 31.10.2007 р., укладений між позивачем - Генічеською районною державною адміністрацією і відповідачем ТзОВ "СИМБУД" та зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку до складу земель запасу.
Позивачем 2 - Генічеською районною державною адміністрацією подано до суду витребувані матеріали, позовні вимоги підтримано у повному обсязі, просить розглянути справу у відсутність представника, про що подано до суду відповідне клопотання.
Відповідачем відзив на позов та витребувані матеріали до суду не подано, представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, - ухвали суду від 06.03.2014 р., 25.03.2014 р.
Суд вважає за можливим розглянути справу, відповідно до ст. 75 ГПК України, у відсутність відзиву відповідача, належним чином, повідомленого про час і місце розгляду справи, за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши прокурора, розглянувши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги таким, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі, зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 21 цього Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Згідно ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.10.2007 р., на виконання розпорядження Херсонської облдержадміністрації № 1200 від 11.10.2007 р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення, надання в оренду земельної ділянки та встановлення розміру орендної плати за користування нею", між Генічеською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "СИМБУД" укладено договір оренди земельної ділянки рекреаційного призначення загальною площею 6,9949 га, нормативна грошова оцінка якої становить 257147 грн. Вказаний договір зареєстровано в державному реєстрі 02.11.2007 р. за № 4АА002202 - 040772000022.
Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі земельного податку, що на момент укладення договору становить 5255,10 грн.
Відповідно до п. 11 договору, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом дії договору.
Відповідачем умови договору належним чином не виконуються, орендна плата своєчасно та у визначені строки не сплачується.
Згідно довідки Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області № 653/10/110-12 від 12.02.2014 р. заборгованість відповідача по сплаті орендної плати за користування земельною ділянкою становить 92397,30 грн., за період з 26.05.2012 року по 12.02.2014 року орендна плата підприємством самостійно не сплачується.
Заборгованість по орендній платі стягнута з відповідача в судовому порядку, - постанови окружного адміністративного суду міста Києва від 22.05.2013 р. у справі № 826/4655/13-а, від 20.12.2013 р. у справі № 826/18298/13-а.
Відповідно до підпунктів 2.20, 2.23 пункту 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України. Розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Таким чином, вказані вище обставини свідчать про неналежне виконання відповідачем умов договору оренди земельної ділянки та систематичну несплату ним орендної плати.
За таких обставин, позовні вимоги в частині розірвання договору оренди земельної ділянки є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вимоги прокурора щодо зобов'язання відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "СИМБУД" повернути до земель запасу земельну ділянку загальною площею 6,9949 га також підлягають задоволенню судом, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Така ж умова передбачена і п. 20 договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України відноситься на відповідача.
Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 32, 34 Закону України "Про оренду землі", ст. 651 ЦК України, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Договір оренди земельної ділянки рекреаційного призначення зі складу земель запасу загальною площею 6,9949 га, нормативна грошова оцінка якої становить 257147 грн., укладений 31.10.2007 р. між Генічеською районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "СИМБУД", м. Київ, пр-т Оболонський, 18, ідентифікаційний код 33227379 та зареєстрований 02.11.2007 р. за № 4АА002202-040772000022 розірвати.
3. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "СИМБУД", ідентифікаційний код 33227379, м. Київ, пр-т Оболонський, 18 повернути по акту приймання-передачі земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 6,9949 га, нормативна грошова оцінка якої становить 257147 грн., розташовану за межами населеного пункту на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області до земель державної власності Генічеської районної державної адміністрації.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "СИМБУД", ідентифікаційний код 33227379, м. Київ, пр-т Оболонський, 18 в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. судового збору.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 11.04.2014.р.
Суддя В.Г. Ситюк
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2014 |
Оприлюднено | 14.04.2014 |
Номер документу | 38160725 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ситюк В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні