ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2014 р. Справа № 809/317/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.
за участю сторін:
представника позивача: Деренько Н.С.
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківське спеціалізоване управління механізації будівництва"
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
23.01.2014 року управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі (далі -УПФУ в Тисменицькому районі) звернулося до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківське спеціалізоване управління механізації будівництва (далі - ВАТ «Івано-Франківськ СУМБ») про стягнення заборгованості в розмірі 8 363,69 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, суду пояснила, що внаслідок невідшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, відповідачем порушуються вимоги Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Так, відповідачем допущено заборгованість по виплаті таких витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах пенсіонеру ОСОБА_2 з квітня по листопад в розмірі 8 363,69 грн. На підставі наведеного просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, суду пояснив, що підприємство повністю відшкодувало витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 пенсіонеру ОСОБА_2 Тому позивач незаконно та протиправно здійснив донарахування суми заборгованості в розмірі 8 363,69 грн.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено , що ВАТ «Івано-Франківськ СУМБ» є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Об'єктом оподаткування для платника зазначеного збору є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (абз.4 п.1 ч.2 Закону України "Про державне пенсійне страхування").
Так, колишньому працівнику ВАТ «Івано-Франківськ СУМБ» ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2), пенсія котрій була призначена з 17.04.2008 року по 16.04.2013 року, проведено перерахунок пенсії (продовжено період виплати даної пенсії до 16.04.2015 року у зв'язку із зміною строків призначення пенсії за віком) та відповідно здійснено доплату пенсії за період з квітня по листопад 2013 року в розмірі 8 363,69 грн.
Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача становить 8 363,69 грн.
Згідно із п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років , які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку.
Так, статтею 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про державне пенсійне страхування".
Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійному Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003.
Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п.6.4 вищезгаданої Інструкції розміри сум відшкодування на поточний рік визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із пунктом 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Судом встановлено, що ВАТ «Івано-Франківськ СУМБ» отримало розрахунки Управління Пенсійного фонду фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (а.с. 12), а тому підприємство зобов'язане відшкодовувати фактичні витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
Так, наявна заборгованість ВАТ «Івано-Франківськ СУМБ» перед УПФУ в Тисменицькому районі по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за списком №2 виникла за період з квітня по листопад 2013 року з урахуванням доплат згідно перерахунку пенсії.
Даний перерахунок та здійснення доплати до пенсії УПФУ в Тисменицькому районі провело у зв'язку з змінами, внесеними до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до яких особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. В той же час до досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1958 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року.
До внесення зазначених змін, відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до п. "б"-"е" та "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснювалась до досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: жінками 55 років.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 року, то право на пенсію за віком з урахуванням змін до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виникає після досягнення нею 57 років, тобто з 16.04.2014 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно здійснено перерахунок та доплату пенсії колишньому працівнику ВАТ «Івано-Франківськ СУМБ» ОСОБА_2 за період з квітня по листопад 2013 року в розмірі 8 363,69 грн., а тому відповідач зобов'язаний відшкодувати зазначені витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
Вказане також підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2, іншими матеріалами адміністративної справи (а.с. 11, 13, 17).
Враховуючи наведене, позов підлягає задоволенню.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Івано-Франківське спеціалізоване управління механізації будівництва» (ідентифікаційний код юридичної особи 01272462, село Угринів, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77423) на користь управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 8 363,69 (вісім тисяч триста шістдесят три гривні шістдесят дев'ять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 14.04.2014 року.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2014 |
Оприлюднено | 16.04.2014 |
Номер документу | 38202013 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Лучко О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні