Постанова
від 09.04.2014 по справі 805/3556/14
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2014 р. Справа № 805/3556/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Старобешівського району Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску, фінансової санкції по єдиному внеску на загальну суму 1371, 94 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Старобешівського району Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску, фінансової санкції по єдиному внеску на загальну суму 1371, 94 грн.

В обгрунтування позову прокурор зазначив, що проведеною перевіркою було встановлено, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Крім того, прокурор зазначив, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо несплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1194,03 грн., заборгованість із нарахування штрафних санкцій та пені за несплату єдиного внеску у сумі 177,91 грн., а всього на загальну суму 1371, 94 грн.

Оскільки відповідач суму єдиного внеску не сплачує, просив у відповідності до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати єдиного внеску у зазначеному вище розмірі.

Прокурор у судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 09.04.2014 року через канцелярію суду за Вх. 12649/14 надав заяву відповідно до якої, просив розглянути справу в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав.

Позивач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 08.04.2014 року через канцелярію суду за Вх. 12488/14 надав заяву відповідно до якої, просив розглянути справу без участі представника, позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.

У відповідності до п. 4. ч. 1. ст. 4 Закону, платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідач - ОСОБА_1 зареєстрований у якості фізичної особи - підприємця 04.09.2012 року за № 2 249 000 0000 002761, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджується Випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 6), є платником єдиного внеску, у зв'язку з чим зобов'язаний самостійно здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску, перебуває на спрощеній системі оподаткування (єдиний внесок).

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно облікової картки особового рахунку, станом на 19.02.2014 року у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску за період квітень-вересень 2013 року у розмірі 1371,94 грн. (а.с. 13-14).

Згідно до ч. 1 ст. 8 Закону, розмір єдиного внеску для кожної категорії платників, визначених цим Законом, та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлюються з урахуванням того, що вони повинні забезпечувати застрахованим особам страхові виплати і соціальні послуги, передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; фінансування заходів, спрямованих на профілактику страхових випадків; створення резерву коштів для забезпечення страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам; покриття адміністративних витрат із забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до вимог ст. 25 Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

З матеріалів справи вбачається, що 05 серпня 2013 року Пенсійним фондом прийнято вимогу № Ф-405 про сплату боргу фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 на суму 1194,03 грн. (а.с. 11).

Згідно з пп. б п. 6.3. розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 N 21-5, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки, зокрема, якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску.

У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Відповідач отримав зазначену вимогу про сплату боргу 29.08.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 12).

Крім того, 09.08.2013 року Пенсійним фондом прийнято рішення № 784 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 177, 91 грн.

Відповідно до частин 11 та 14 статті 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.

Відповідач отримав зазначене рішення 05.09.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 10), яке не було оскаржено у встановленому законом порядку.

Отже, відповідач має заборгованість із нарахуванням штрафних санкцій та пені за несплату єдиного внеску складає 1371, 94 грн.

Станом на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.

При цьому, необхідно зазначити, що до 11 серпня 2013 року територіальні органи Пенсійного фонду України були уповноважені надсилати платникам єдиного внеску, які мають заборгованість з його сплати, відповідну вимогу, а також пред'являти її до примусового виконання до органів державної виконавчої служби.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, на час формування управлінням Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області вимоги про сплату недоїмки від 05 серпня 2013 року № Ф-405, контроль за сплатою єдиного внеску здійснював Пенсійний фонд України та його територіальні органи, які були повноважні формувати та надсилати платникам єдиного внеску вимоги про сплату боргу, а також пред'являти їх до виконання до підрозділів державної виконавчої служби.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII, який набрав чинності з 11 серпня 2013 року, повноваження щодо адміністрування єдиного внеску передані органам доходів і зборів.

Зокрема, згідно з положеннями ч.ч.1-2 ст.12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску від органів Пенсійного фонду України передано органам доходів і зборів, що передбачено п.7 ч.1 ст.13 Закону № 2464.

Водночас відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII, органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи встановлені судом обставини, що свідчать про наявність у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску за період квітень-вересень 2013 року у розмірі 1371, 94 грн., суд вважає необхідним стягнути її з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Старобешівського району Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по єдиному внеску, фінансової санкції по єдиному внеску на загальну суму 1371, 94 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ІннНОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області (р/р 256003012056 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЗКПО 20399694) заборгованість зі сплати єдиного внеску за період квітень-вересень 2013 роки у розмірі 1371(одна тисяча триста сімдесят одна) грн. 94 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.04.2014
Оприлюднено16.04.2014
Номер документу38206003
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/3556/14

Ухвала від 25.03.2014

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Тарасенко І.М.

Постанова від 09.04.2014

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Тарасенко І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні