5020-2/275-9/182
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"28" квітня 2009 р. справа № 5020-2/275-9/182
до відповідача Об'єднання громадян „Колектив причалу №9” (99002, м. Севастополь, Сторожева наб., 1)
про стягнення 47351,76 грн.
суддя Рибіна С.А.
Представники сторін:
Позивача - Гладченко Олена Іванівна, довіреність 19058/0/2-08 від 25.12.2008;
Відповідача - не з'явився.
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (далі –ВАТ „ЕК „Севастопольенерго”) звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовними вимогами до Об'єднання громадян „Колектив причалу №9” (далі - ОГ „Колектив причалу №9”) про стягнення вартості недорахованої електричної енергії у сумі 47351,76 грн.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 09.09.2008 провадження по справі припинено на підставі пункту 1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 11.11.2008 апеляційна скарга Відкритого акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго” залишена без задоволення.
Ухвала господарського суду міста Севастополя від 09.09.2008 залишена без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 04.02.2009 касаційна скарга Відкритого акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго” задоволена.
Ухвала господарського суду міста Севастополя від 09.09.2008 та постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 11.11.2008 по справі №5020-2/275 скасовані, а справу передано на новий розгляд до господарського суду міста Севастополя.
Ухвалою від 11.03.2009 справа №5020-2/275 прийнята до провадження суддею Рибіною С.А. та призначена до розгляду.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем договірних зобов'язань за договором №579 від16.11.2004.
Відповідач не скористався правом, наданим статтею 59 Господарського кодексу України: не надав суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся за адресою, зазначеною у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та витягу з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 56, 118).
Оскільки до повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб –учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, суд вважає, що примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, які надіслані за юридичною адресою та повернуті органами поштового зв'язку з позначками „за зазначеною адресою не проживає”, можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення судом певних процесуальних дій (а.с.111, 118).
Справа розглядається за відсутністю відзиву на позовну заяву та витребуваних судом документів, за наявними в ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
За клопотанням представника позивача, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 10 Закону України “Про судоустрій України”, пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відносини електроенергетики в Україні регулюються Законом України „Про електроенергетику”, Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2002 № 475 та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 в редакції постанови НКРЕ від 22.08.2002 № 928.
Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України, частини 1 статті 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
16.11.2004 між ВАТ ЕК “Севастопольенерго” та ОГ „Колектив причалу №9” укладений Договір №579 про постачання електричної енергії (далі - Договір) строком дії із дня підписання по 31.12.2004 (пункт 9.4.3 Договору) (а.с.16-24).
Пунктом 10.4 Договору вказано, що він вважається продовженим на наступний рік, якщо ні одна із сторін не заявить про його розірвання або зміну не менш ніж за 30 днів до закінчення дії Договору, тому Договір був продовжений на наступні періоди.
Згідно пункту 2.2.4 Договору на відповідача покладений обов'язок оплачувати вартість електричної енергії відповідно до умов Додатку № 3 та № 4 згідно з умовами, вказаними у розділі 8 Договору.
Відповідно до пункту 2.2.2 Договору, відповідач зобов'язався дотримуватися режиму споживання електричної енергії відповідно до умов розділу 5 Договору, згідно з яким корегування граничної величини споживання може здійснюватися як із збільшенням, так із зменшенням, у тому числі до нульового рівня, у залежності від рівня здійсненої оплати за розрахунковий період.
Згідно пункту 10.5 Договору, у всьому іншому, що не передбачено даним договором, сторони керуються діючими Правилами користування електричною енергією та діючим законодавством України.
05.02.2008 ВАТ “ЕК “Севастопольенерго” було проведено перевірку стану приборів обліку за адресою: м. Севастополь, вул. Сторожева, наб. 1. За результатами перевірки в присутності представника споживача чергового Пікалого Іллі Івановича був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією №0097898, в якому встановлений факт безоблікового споживання електричної енергії із застосуванням прихованої проводки.
Вказаний акт складений трьома представниками позивача, представник споживача від підпису відмовився (а.с.8). На підставі цього акту комісією у присутності представника споживача прийнято рішення (протокол №513 від 12.02.2008) про відшкодування відповідачем за період 36 місяців обсягу неврахованої електроенергії (а.с.9).
Дане порушення передбачено частиною другою пункту 6.40 Правил користування електричною енергією (в редакції від 22 листопада 2006 року N 1497), де вказано, що якщо у споживача електричної енергії виявлено підключену та/або приєднану поза розрахунковим засобом обліку приховану проводку, пристрій, що занижує покази засобу обліку, порушення умов монтажу, виявити які представник постачальника електричної енергії при попередніх відвідуваннях не мав можливості, споживачу робиться перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії з дати допуску електроустановок споживача в експлуатацію, але не більше трьох років.
Відповідно до пункту 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.
Відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією Відносини електроенергетики в Україні позивачем був здійснений розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 234155кВт/ч на суму 47351,76 грн. (а.с.10)
Відповідач нараховані санкції добровільно не сплатив, тому позивач звернувся до суду.
Суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно підпункту 16 пункту 8.1 Правил позивач має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України з електроенергетики.
Пунктом 6.41 передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Як зазначалось раніше, представниками позивача в результаті проведеної перевірки встановлений факт безоблікового споживання електричної енергії із застосуванням прихованої проводки.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що акт від 05.02.2008 № 0097898 про порушення Правил користування електричною енергією є доказом безоблікового споживання відповідачем електричної енергії.
Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законом відповідальність, зокрема цивільну (стаття 27 Закону України "Про електроенергетику").
Статтею 22 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому, збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відшкодування збитків вважається загальною формою цивільно-правової відповідальності, оскільки може бути застосовано в будь-якому випадку порушення зобов'язання, незалежно від того, чи передбачили сторони це в договорі або чи є вказівки спеціального закону.
Кредитор, вимагаючи відшкодування збитків, має довести факт порушення боржником зобов'язання, розмір збитків, причинний зв'язок.
Відповідно до Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 року №122, визначається розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а також проводиться відшкодування завданих енергопостачальнику збитків. Дія цього Порядку поширюється на всіх споживачів електричної енергії - суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують електричну енергію для власних потреб.
Пункт 4 Порядку установлює, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України.
Розрахунок вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, здійснюється за встановленими для відповідної групи споживачів тарифами, що діяли у період порушення (пункт 5 Порядку).
На підставі акта виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати (пункт 6 Порядку).
Споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка (частина друга пункту 6 Порядку).
У разі відмови споживача відшкодувати збитки підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення збитків здійснюється у судовому порядку (частина третя пункту 6 Порядку).
Для оплати недооблікованої електроенергії позивачем був виставлений рахунок №7379 від 13.02.2008 на суму 47351,76 грн., який залишається неоплачений відповідачем (а.с.11).
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем складає 47351,76 грн.
На підставі вищевикладеного, суд визнає позовні вимоги ВАТ ЕК “Севастопольенерго” про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 47351,76 грн. такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд покладає на відповідача витрати по сплаті державного мита, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись статтями 49, 82 –85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Об'єднання громадян „Колектив причалу №9” (99002, м. Севастополь, Сторожева наб., 1, ідентифікаційний код 25749029, п/р 260023012505 в СВ №4548 „Ощадбанк”, МФО 384027) на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, ідентифікаційний код 05471081, рахунок зі спеціальним режимом використання №2603830131168 у Севастопольському міському відділенні Ощадбанку 4548, МФО 384027) заборгованість у сумі 47351,76 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Об'єднання громадян „Колектив причалу №9” (99002, м. Севастополь, Сторожева наб., 1, ідентифікаційний код 25749029, п/р 260023012505 в СВ №4548 „Ощадбанк”, МФО 384027) на користь Відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, код у ЄДРПОУ 05471081, п/р № 260073537 у АБ „Перший інвестиційний банк” м. Києва, МФО 300506) витрати по сплаті державного мита у сумі 473,52 грн.; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.А. Рибіна
Рішення оформлено відповідно до вимог
ст. 84 Господарського процесуального кодексу України
і підписано 05.05.2009.
Розсилка:
1. ВАТ „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44)
2. Об'єднання громадян „Колектив причалу №9” (99002, м. Севастополь, Сторожева наб., 1)
3. Справа
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2009 |
Оприлюднено | 15.06.2009 |
Номер документу | 3822561 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Рибіна С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні