5020-3/214
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"19" травня 2009 р. справа № 5020-3/214
За позовом Приватного підприємства „Лонді”
(99029, м. Севастополь, вул.. Соловйова, 4-а)
до Приватного підприємства „Пуля”
(99029, м. Севастополь, вул. Соловйова, 4-а)
про визнання права власності,
суддя Головко В.О.
За участю представників:
Позивача –Бабенко С.А., директор, рішення власника №24/2-9 від 24.02.2009, паспорт серії ЕС №105087, виданий Центральним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України від 14.05.1996, ПП “Лонді”;
відповідач –не з'явився, ПП “Пуля”.
Суть спору:
Приватне підприємство „Лонді” звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовом до Приватного підприємства „Пуля” про визнання права власності на 4/5 будівлі, розташованої за адресою: м. Севастополь, вул. Соловйова 4а.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 13.04.2009 позовна заява прийнята до розгляду суддею Головко В.О. та порушено провадження у справі №5020-3/214, судове засідання призначено на 19.05.2009.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем належним чином не виконувались договірні зобов'язання щодо оформлення права спільної часткової власності на зазначений об'єкт нерухомого майна.
У порядку статей 22, 59 Господарського процесуального кодексу відповідач надав відзив на позов, згідно з яким проти позову не заперечує, просить розглянути спір за відсутності його представника.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд –
В С Т А Н О В И В:
01 вересня 2005 року між Приватним підприємством “Пуля” (1-й пайовик) та Приватним підприємством “Лонді” (2-й пайовик) укладений договір про дольову участь в реконструкції та експлуатації адміністративно-господарської та складської будівлі під закусочну (далі –Договір) (арк.с. 14-19), яка розташована за адресою: м. Севастополь, вул. Соловйова 4а, на земельній ділянці, яка належить відповідачу згідно з державним актом на право постійного користування землею від 05.10.1999 (арк.с. 70-73).
Находження вищевказаного нерухомого майна в приватній власності ПП «Пуля»підтверджується свідоцтвом про право власності на адміністративно-господарську та складську будівлю загальної площею 591,30 кв.м від 15.01.2001 (арк.с. 40).
Пунктами 2.2-2.3 договору встановлено, що 2-й пайовик приймає на себе зобов'язання генерального інвестора та замовника з правами та обов'язками, які передбачені діючим договором та нормами законодавства. 1-й пайовик приймає на себе зобов'язання виступити приймаючою стороною при введенні закінченого реконструкцією об'єкта в експлуатацію, зареєструвати результати реконструкції в контрольно-наглядних інстанціях, оформити часткове право власності зазначеної будівлі в КП БТІ та ДРОНМ СМР, Фонді комунального майна Севастопольської міської Ради, а також виконати всі інші необхідні представницькі функції.
Згідно з пунктами 3.1-3.3 договору після закінчення реконструкції будівлі та приймання робіт державною комісією 1-му пайовику належить на праві власності 1/5 частина будівлі у вигляді третього (останнього) поверху, включаючи всю територію та всі приміщення. Після закінчення першої черги реконструкції будівлі та приймання робіт державною комісією 2-му пайовику належать на праві власності 4/5 частини будівлі у вигляді першого та другого поверху, включаючи всю територію та всі приміщення першого та другого поверхів будівлі. Об'єкти спільної інфраструктури є спільною частковою власністю сторін договору.
Пунктом 3.5 договору встановлено, що реєстрацію права власності пайовиків зобов'язане здійснити ПП “Пуля” протягом 30 днів з моменту приймання реконструкції об'єкта в експлуатацію державною комісією.
Відповідно до пункту 5.1 договору всі спори сторін вирішуються у встановленому законом порядку.
Договір діє з моменту його підписання до закінчення строку оренди земельної ділянки (пункти 8.1-8.2 Договору).
Виконання умов договору з боку позивача підтверджується представленими суду доказами у вигляді копій укладених ним договорів з юридичними та фізичними особами: договір №4 від 01.12.2004 на створення дизайнерських робіт, договір №31/2005 від 01.06.2005 на виконання проектної продукції, договір №152 від 12.09.2005 на виконання комплексної державної експертизи, договір №55/641 від 10.10.2005 на поставку обладнання та комплектуючих, договір підряду від 12.10.2005, договір підряду на проектування, автоматизованої пожежної сигналізації від 21.06.2005 (арк.с. 20-29).
03.05.2006 державною приймальною комісією складено та підписано акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта –першої черги реконструкції вбудованої закусочної в адміністративно-господарській будівлі, розташованій за адресою: м. Севастополь, вул. Соловйова, 4а (арк.с. 34-37).
Як зазначено в даному акті, площа об'єкта складає 585,30 кв.м, а його вартість – 98,6 тисяч грн.
04.05.2006 сторонами складений акт про виконання умов договору від 01.09.2005 про дольову участь в реконструкції та експлуатації адміністративно-господарської та складської будівлі під закусочну, згідно з яким ПП «Лонді»виконало свої зобов'язання за договором від 01.09.2005 в повному обсязі, що підтверджується Актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (арк.с. 38).
25.05.2006 приватному підприємству «Пуля»видано свідоцтво про право власності на адміністративно-господарську будівлю зі закусочною (нежитлова будівля літ. «А»загальною площею 585,30 кв.м з навісом літ. «а»та крильцем. Свідоцтво видано на підставі рішення сесії Севастопольської міської Ради №339 від 12.11.2002 та наказу Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради від 25.05.2006 №281 (арк.с. 41).
Балансова вартість об'єкта станом на 06.04.2009 складає 129800,00 грн. (арк.с. 39).
Як зазначено вище, ПП «Пуля», згідно з п. 3.5 договору, зобов'язане здійснити реєстрацію права власності пайовиків протягом 30 днів з моменту приймання реконструкції об'єкта в експлуатацію державною комісією (арк.с.16), але умови договору у цій частині не виконані відповідачем по теперішній час.
В зв'язку з вищенаведеним, приватне підприємство "Лонді" вирішило захистити своє порушене право в судовому порядку, звернувшись до господарського суду з даним позовом.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності виникає в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом (ч.1 ст.328 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Підставою позову про визнання права власності є обставини, що підтверджують право власності позивача на майно та стаття 16 Цивільного кодексу України, яка визначає визнання права як способу захисту цивільних прав та інтересів.
Умовою задоволення позову про визнання права власності на майно є наявність у позивача доказів, що підтверджують його право власності на майно.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вимог закону, договору, а при відсутності таких вимог – відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обмежень” підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Згідно з Додатком № 1 до п. 2.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 за № 7/5, зареєстровано у Міністерстві юстиції України від 18.02.2002 за № 157/644, визначений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності.
Як вбачається зі свідоцтва про право власності на адміністративно-господарську будівлю із закусочною, відповідач порушив умови договору: зареєстрував право власності на об'єкт нерухомого майна за собою в повному обсязі, тобто не зареєстрував право власності 2-го пайовика.
Пунктом 10 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, визначено, зокрема, що таким документом є рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
У суду відсутні відомості щодо наявності підстав вважати право власності Позивача на зазначене майно набутим неправомірно.
Згідно зі статтею 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності.
При цьому спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на це майно.
Актом про виконання умов договору від 01.09.2009, підписаним представниками сторін, підтверджено, що відповідач визнав виконання з боку позивача умов договору в повному обсязі (арк.с. 38).
Згідно з частиною 5 статті 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З урахуванням викладеного, та враховуючі визнання з боку відповідача позовних вимог (арк.с. 52), суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає на відповідача витрати позивача по сплаті державного мита і витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На підставі викладеного та керуючись статтями 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати право власності Приватного підприємства «Лонді» (99029, м. Севастополь, вул. Соловйова, 4-а, код у ЄДРПОУ 32060909) на нерухоме майно –4/5 частини адміністративно-господарської будівлі із закусочною (нежитлова будівля літ. «А»загальною площею 585,30 кв.м з навісом літ. «а»та крильцем за адресою: м. Севастополь, вул. Соловйова, 4-а).
3. Стягнути з Приватного підприємства “Пуля” (99029, м. Севастополь, вул. Соловйова, 4-а, код у ЄДРПОУ 25150634, відомості про розрахункові рахунки відсутні) на користь Приватного підприємства «Лонді» (99029, м. Севастополь, вул. Соловйова, 4-а, код у ЄДРПОУ 32060909, відомості про розрахункові рахунки відсутні) витрати по сплаті державного мита в сумі 1072,00 грн. (одна тисяча сімдесят дві грн. 00 коп.), витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн. (сто вісімнадцять грн.).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.О. Головко
Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України і підписано 25.05.2009.
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2009 |
Оприлюднено | 15.06.2009 |
Номер документу | 3823108 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Головко В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні