Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/231/14-ц
Провадження № 2/670/106/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2014 року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Потапова О.О.,
за участю секретаря Білої Л.М.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Охрімовецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, треті особи на стороні позивача - відділ Держземагенства у Віньковецькому районі та реєстраційна служба Віньковецького районного управління юстиції, про визнання права власності,-
В С Т А Н О В И В :
До суду з позовом звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2, просять визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 113664, виданий 21 грудня 2006 року на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно зазначеного акту, ОСОБА_3 був власником земельної ділянки, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6 га на території Охрімовецької сільської Ради. Позивачі просять визнати в порядку спадкоємства за ними як за спадкоємцями першої черги за законом право власності на означену земельну ділянку НОМЕР_2 площею 1,60га.
В обґрунтування своїх вимог позивачі вказують, що після смерті ОСОБА_3 строк на прийняття спадщини їм продовжено відповідно до ст. 1272 ЦК України рішенням Віньковецького районного суду від 26 грудня 2013 року.
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, вони звернулись в нотаріальну контору, але нотаріус відмовив їм у його видачі в зв'язку з тим, що зазначений у державному акті кадастровий номер не відповідає земельній ділянці, яка виділена спадкодавцю, а, отже, його законність і юридична сила, як і право власності, є оспорюваним. У зв'язку з цим позивачі не можуть реалізувати спадкові права в позасудовому порядку.
У судове засідання сторони, будучи повідомленими належним чином про місце, дату та час розгляду справи, не з'явились. Надали письмові заяви, в яких позовні вимоги підтримують, просять їх задовольнити, справу слухати без участі сторони позивачів.
Представник відповіда надіслала до суду заяву, в якій просить розглянути справу без представника Охрімовецької сільської ради, позовні вимоги визнає повністю.
Представник третьої особи - відділу Держземагенства у Віньковецькому районі Хмельницької області, надав суду письмову заяву, у якій позовні вимоги визнав та просить справу розглянути за відсутності представника Держземагенста.
Від представника третьої особи - реєстраційної служби Віньковецького районного управління юстиції - надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Реєстраційної служби, рішення просить винести згідно чинного законодавства.
Справа розглянута у відповідності до п. 2 ст. 197 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши надані письмові докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємного зв'язку, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1, видане виконавчим комітетом Охрімовецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області 29 вересня 2009 року, актовий запис № 28). Він був власником земельної ділянки НОМЕР_2 площею 1,60 га, розташованої на території Охрімовецької сільської Ради, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Його права власника посвідчуються державним актом серії ЯГ № 113664, виданим 21 грудня 2006 року Віньковецькою районною державною адміністрацією. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 010774900012.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як сини померлого, є спадкоємцями майна померлого за заповітом від 30.11.1998 року. Рішенням Віньковецького районного суду від 26.12.2013 року їм визначено додатковий трьохмісячний строк для прийняття спадщини. Спадкова справа приватним нотаріусом Віньковецького районного нотаріального округу ОСОБА_5 відкрита 27.02.2014 року. Постановою цього ж нотаріуса 27 лютого 2014 року відмовлено позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки в державному акті на право приватної власності на землю серії ЯГ № 113664 невірно зазначено кадастровий номер земельної ділянки № 386.
Згідно інформаційної довідки № 612 від 31.03.2014 р., наданої відділом Держземагентства у Віньковецькому районі, кадастровий номер 6820686000:11:010:0023 земельної ділянки НОМЕР_2 не вірний, оскільки вищевказана земельна ділянка знаходиться в 11кадастровій зоні 001 кадастровому кварталі.
Згідно інформаційної довідки відділу Держземагентства у Віньковецькому районі № 522 від 18.03.2014 року, площа земельної ділянки №386-рілля-1,5991 га.
У зв'язку з зазначеним, відмова нотаріуса є правомірною. За наявності не скасованого державного акта на померлого, позивачі позбавлені можливості реалізувати свої спадкові права через помилку, допущену в державному акті спадкодавця.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Також, відповідно до ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Зазначений державний акт підлягає скасуванню як на підставі зазначених вище правових норм, так і на підставі діючої на даний статті 6 Земельного Кодексу України 1990 року. В ній зазначено, що громадяни мають право приватної власності на землю шляхом одержання її у спадщину. А позивачі є спадкоємцями за заповітом, що підтверджено нотаріальним актом.
Стаття 21 ЦПК України кореспондується зі ст. 152 ЗК України, відповідно до якої захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до правової позиції, яка викладена в постанові Верховного суду України від 22 травня 2013 року в справі № 6-33цс13, державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки. Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому порядку.
З аналізу наведених правових норм, державний акт на право приватної власності на землю серії ЯГ № 113664, виданий 21 грудня 2006 року на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, слід визнати недійсним у зв'язку з допущеними в акті помилками. За позивачами належить визнати право на спірну земельну ділянку.
Керуючись ст.ст. 529, 549 ЦК України (Кодекс 1963 року), ст. 6 ЗК України (Кодекс 1990 року), ст. ст.15, 21, 337 ЦК України, ст. 152 ЗК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю серії ЯГ № 113664, виданий 21 грудня 2006 року Віньковецькою районною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати в порядку спадкоємства :
- за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частини земельної ділянки НОМЕР_2 площею 1,5991 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Охрімовецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, кадастровий номер 6820686000:11:001:0023;
- за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частини земельної ділянки НОМЕР_2 площею 1,5991 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Охрімовецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, кадастровий номер 6820686000:11:001:0023.
Право на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення, протягом 10 днів після отримання копії цього рішення через Віньковецький районний суд до апеляційного суду Хмельницької області.
Суддя О.О. Потапов
Суд | Віньковецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2014 |
Оприлюднено | 18.04.2014 |
Номер документу | 38254649 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Потапов О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні