Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/447/14-ц
Категорія 12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.04.2014 м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючий-суддя Оприск З.Л.,
секретар судового засідання - Лемак А.М.,
за участю прокурора Міндак В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Виноградів цивільну справу за позовом прокурора Виноградівського району Закарпатської області в інтересах держави в особі Королівської селищної ради Виноградівського району Закарпатської області до Реєстраційної служби Виноградівського районного управління юстиції про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Виноградівського району в інтересах держави в особі Королівської селищної ради Виноградівського району звернувся в суд із заявою до Реєстраційної служби Виноградівського районного управління юстиції про визнання спадщини відумерлою.
Свої уточнені вимоги мотивує тим, що проведеною перевіркою у Королівській селищній раді Виноградівського району щодо дотримання вимог земельного законолавства встановлено, що ОСОБА_2, колишньому мешканцю АДРЕСА_1, на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 22.10.2004 року №380 видано Державний акт на право на земельну частку (пай) серії ЗК№ 031156. ОСОБА_2 була передана у приватну власність земельна ділянка площею 1,29 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Королівської селищної ради Виноградівського району за межами населеного пункту селища Королево. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 10308,63 грн. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. В день його смерті відкрилась спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай), що посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЗК №031156. На день смерті останній був зареєстрований і проживав за адресою АДРЕСА_1. На день смерті він проживав сам. Спадкоємці після смерті ОСОБА_2 мешкали окремо від нього. Заяви про прийняття спадщини протягом шестимісячного терміну з дня відкриття спадщини до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини не подали. Після смерті ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) ніким не було успадковане. Дана земельна ділянка до цього часу залишається безхазяйною. Невизначеність правового статусу даної земельної ділянки не дає змоги органу місцевого самоврядування використовувати її за призначенням або ж передати за плату в користування з метою наповнення місцевого бюджету для забезпечення виконання власних та делегованих функцій. У зв"язку з цим прокурор в інтересах держави в особі Королівської селищної ради Виноградівського району просить визнати спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка складається з права власності на земельну частку (пай) розміром 1,29 гектарів землі, що посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЗК №031156, відумерлою та передати її у власність територіальній громади смт.Королево в особі Королівської селищної ради Виноградівського району Закарпатської області.
В судовому засіданні прокурор уточнені вимоги заяви підтримав повністю та просив суд такі задоволити з підстав, наведених у заяві.
Представник Королівської селищної ради Виноградівського району в судове засідання не з"явився, але подав до суду заяву, в якій просить розглянути дану справу без представника селищної ради.
Представник заінтересованої особи Ресєстраційної служби Виноградівського РУЮ в судове засідання не з"явився, але подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника Виноградівського РУЮ в особі сектору державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Пункт 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Згідно ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування» в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Таким чином інтереси народу - єдиного джерела влади в Україні реалізується через його представницькі органи в особі - сільських, селищних, міських рад, органів державної влади. Органи місцевого самоврядування зобов'язані своєчасно виявити таке майно та звернутися до суду з метою визнання його відумерлим. Згідно зі статтею 1221 Цивільного кодексу України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Положенням п.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Крім того, п.3 ч.9 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено право селищної ради мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно ст. 158 Земельного кодексу України, виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, розпорядження та користування земельними ділянками, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, колишньому мешканцю АДРЕСА_1, на підставі розпорядження Виноградівської РДА від 22.10.2004 року №380 видано Державний акт на право на земельну частку (пай) серії ЗК№ 031156, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі №0105040300315 від 10.08.2005 року(а.с.6).
Згідно актового запису про смерть №20 від 19.02.2010 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).
За даними інформації Королівського селищного голови Виноградівського району за №02-11/714 від 30.10.2013 року, на день смерті ОСОБА_2, мешканець АДРЕСА_1, проживав один (а.с.7-8).
За даними Виноградівського районного бюро технічної інвентаризації від 08.11.2013 року, станом на 01.01.2013 року за адресою АДРЕСА_1 - свідоцтво на спадщину або рішення суду за період з 01.02.2010 року - відсутні (а.с.10).
Як вбачається з листа Управління Держземагенства у Виноградівському районі Закарпатської області №01-08/3948 від 30.10.2013 року, нормативно-грошова оцінка земельної діялнки площею 0,9119 га, яка перебуває у власності гр.ОСОБА_2 (державний акт ЗК 031156), становить 10308,63 грн. (а.с.11).
Згідно із статтею 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ст.1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1277 Цивільного кодексу України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник в межах своєї компетенції мають право звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, прямо передбачених законом.
За наявності порушень або загрози порушень інтересів держави, з метою представництва держави прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом звертатися до суду з позовами (заявами, поданнями).
Як визначено в статті 57 Цивільного процесуального кодексу України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи. (ч.1 ст.64 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до положення ст.278 Цивільного процесуального кодексу України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
З огляду на вищевикладене, ураховуючи відсутність спадкоємців за законом та заповітом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а також ураховуючи, що з даною заявою до суду заявник звернувся після спливу одного року з часу відкриття спадщини, суд дійшов висновку про правомірність вимог заявника про визнання спадщини після смерті ОСОБА_2, що складається з права власності на земельну частку (пай) розміром 1,29 гектарів землі, що посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЗК №031156, відумерлою та про передачу її у власність територіальній громади смт.Королево в особі Королівської селищної ради Виноградівського району Закарпатської області.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1220, 1270, 1277 Цивільного кодексу України, ст.ст.10, 31, 57, 58, 60, 212-215, 234, 235, 278, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги прокурора Виноградівського району Закарпатської області в інтересах держави в особі Королівської селищної ради Виноградівського району Закарпатської області - задоволити повністю.
Визнати спадщину, що відкрилася після ОСОБА_2, мешканця АДРЕСА_1, яка складається з права власності на земельну частку (пай) розміром 1,29 гектарів землі, кадастровий номер 2121255600:02:002:0009, нормативно-грошова оцінка якої складає 10308,63 грн., що посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЗК №031156, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі №0105040300315 від 10.08.2005 року - відумерлою.
Передати відумерлу спадщину, яка складається з земельної частки (паю) розміром 1,29 гектарів землі, кадастровий номер 2121255600:02:002:0009, нормативно-грошова оцінка якої складає 10308,63 грн., що належала згідно Державного акту на право на земельну частку (пай) серії ЗК №031156 ОСОБА_2, у власність територіальній громади смт.Королево в особі Королівської селищної ради Виноградівського району Закарпатської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Закарпатської області через Виноградівський районний суд Закарпатської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
ГоловуючийЗ. Л. Оприск
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2014 |
Оприлюднено | 24.04.2014 |
Номер документу | 38343640 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Оприск З. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні