Справа № 182/10060/13-ц
Провадження № 2/0182/813/2014
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.03.2014 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
у складі:
головуючого - судді Шестакової З.С.
при секретарі - Пометій Є.Т.
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, суд
встановив:
Спочатку позивач звернулась до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_5.
Згодом вона уточнила свої позовні вимоги та остаточно просила суд встановити юридичний факт належності правовстановлюючих документів та визнання за нею право власності на земельну ділянку (пай), посилаючись на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати, ОСОБА_5. Після її смерті залишилось спадкове майно до складу якого входить земельна ділянка площею 5.93 га, кадастровий номер 3523455100:02:000:0555, яка розташована на території Новгородківської селищної ради, яка належала її матері на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія КР 0708.
За життя ОСОБА_5 склала заповіт, відповідно до якого вищезгаданий земельний пай (який на час складення заповіту належав їй на підставі сертифікату на право на земельну ділянку серії КР №001959) вона заповіла їй, ОСОБА_2
Позивач посилається на те, що в установлений законом строк вона звернулась до нотаріуса, за місцем проживання спадкодавця та місцем знаходження його основного майна, для належного оформлення спадщини, але згодом їй було роз'яснено, що в заповіті спадкодавець заповідав їй право власності на земельний пай, право власності на який підтверджувалось сертифікатом серії КР №001959, а у зв'язку з тим, що на час прийняття спадщини вищезгаданий сертифікат не є чинним, нотаріус не може видати їй свідоцтво про право власності на вищезгадане спадкове майно.
Позивач вважає, що відмова нотаріуса у видачі їй свідоцтва про право на спадщину є безпідставною, оскільки згідно чинного законодавства на підставі вищезгаданого сертифікату спадкодавцю було видано державний акт на право власності на земельну ділянку, який на той час, як того вимагало чинне законодавство, підтверджував право власності спадкодавця на земельний пай, який входить до спадкового майна.
Окрім цього, органами державної влади в державному акті на право приватної власності на землю було помилково записане прізвище матері позивача, замість „ОСОБА_5" в державному акті записано „ОСОБА_5", що також позбавляє позивача належним чином оформити спадщину.
Той факт, що правильне написання прізвища матері є „ОСОБА_5", а також те, що Державний акт на право приватної власності на землю серії КР 0708, виданий на ім'я ОСОБА_5, та заповіт, складений ОСОБА_5, посвідчений 05 червня 1997 року приватним нотаріусом ОСОБА_6 та зареєстрований у реєстрі за № 891, належать одній і тій же особі - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, підтверджується копією паспорту ОСОБА_5, договором оренди землі від 28 грудня 2004 року, додатковою угодою від 05 жовтня 2009 року до договору оренди земельної ділянки № 364 від 03 жовтня 2005 року.
Враховуючи те, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_5, має право на спадкове майно, однак через незалежні від неї обставини не може належним чином оформити своє право власності на нього, ОСОБА_2 просить суд задовольнити позов.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги ОСОБА_2 та просив їх задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з позовом ознайомлені, про день розгляду справи належним чином повідомлені, у судове засідання не з'явились, від них надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, в заяві зазначили про те, що від належної їм спадщини вони не відмовляються.
Заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 1 п. 6 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, не залежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин.
Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Як було встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, ОСОБА_5.
Після її смерті залишилось спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка площею 5.93 га, кадастровий номер 3523455100:02:000:0555, яка розташована на території Новгородківської селищної ради, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія КР 0708.
За життя ОСОБА_5 склала заповіт, посвідчений 05 червня 1997 року приватним нотаріусом Нікопольського міського нотаріального округу ОСОБА_6 та зареєстрованим у реєстрі за № 891, відповідно до якого вищезгаданий земельний пай (який на час складення заповіту належав їй на підставі сертифікату на право на земельну ділянку серії КР № 001959) вона заповіла позивачу ОСОБА_2
У встановлений законом строк позивач звернулась до нотаріуса, за місцем проживання спадкодавця та місцем знаходження його основного майна, для належного оформлення спадщини, але листом № 267/01-16 від 21 травня 2013 р. приватний нотаріус Нікопольського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_7 їй роз'яснила, що в заповіті спадкодавець заповідав їй право власності на земельний пай, яке підтверджувалось на той час сертифікатом серії КР № 001959, а у зв'язку з тим, що на час прийняття спадщини вищезгаданий сертифікат не є чинним, нотаріус не може видати їй свідоцтво про право власності на вищезгадане спадкове майно. До того ж, у Державному акті на право приватної власності на землю прізвище спадкодавця вказано „ОСОБА_5", в той час як у паспорті її прізвище вказано „ОСОБА_5".
Суд вважає, що позивач ОСОБА_2 має право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 5.93 га, яка розташована на території Новгородківської селищної ради Кіровоградської області та належить спадкодавцю ОСОБА_8 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії КР 0708.
Так, на час складання заповіту, а саме 05 червня 1997 року, спірна земельна ділянка належала ОСОБА_5 на підставі сертифікату про право власності на земельну ділянку (пай), серії КР № 001959, колективного сільськогосподарського підприємства „Україна" в смт. Новгородка, Новгородківського р-ну, Кіровоградської області, виданого на підставі рішення Новгородківської райдержадміністрації від 20.03.1996 р. за № 86-Р.
Відповідно до п. 17 перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі ( на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Таким чином, Державний акт на право приватної власності на землю серії КР 0708, виданий відповідно до рішення десятої сесії Новгородківської селищної ради народних депутатів від 12 липня 2000 року № 267, замінив раніше виданий сертифікат про право власності на земельну ділянку (пай), серії КР № 001959, в результаті виділення ОСОБА_5 земельної ділянки (паю) у натурі на місцевості.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що зміна документа який підтверджує право власності на спадкове майно не змінює волевиявлення спадкодавця, щодо передачі спадкового майна спадкоємцю зазначеному у заповідальному розпорядженні.
Окрім цього, судом встановлено, що органами державної влади у Державному акті на право приватної власності на землю серії КР 0708 було помилково записане прізвище власника земельної ділянки (паю) як „ОСОБА_5" замість „ОСОБА_5", як вказано у її паспорті.
Той факт, що Державний акт на право приватної власності на землю серії КР 0708, виданий на ім'я ОСОБА_5, належить ОСОБА_5 підтверджується паспортом та свідоцтвом про смерть ОСОБА_5; договором оренди спірної земельної ділянки, укладеного 28 грудня 2004 року між ОСОБА_5 та ПП „АФ "Перспектива"; договором оренди спірної земельної ділянки № 364, укладеного 03 жовтня 2005 року між ОСОБА_5 та ПП „АФ "Перспектива"; додатковою угодою від 05 жовтня 2009 року до договору оренди земельної ділянки № 364 від 03 жовтня 2005 року; заповітом від 05 червня 1997 року, складеним ОСОБА_5
Враховуючи те, що позивач є спадкоємцем спірного майна за заповітом та прийняла спадщину відповідно до вимог ст.ст. 1268,1269 ЦК України, від спадкування не усувалась; право власності спадкодавця на спадкове майно підтверджується матеріалами справи; спадкоємців, які мають обов'язкову частку у спадщині та заявляли свої вимоги щодо цієї частки немає, а відповідач ОСОБА_4 на час відкриття спадщини перебувала у трудових відносинах з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Ленінського району м. Кіровограда, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись, ст.ст. 10,11,14,15,57.60.212,213-215,218,256 ЦПК України 1235, 1268,1269 ЦК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Встановити юридичний факт, що Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,93 га, яка розташована на території Новгородківської селищної ради, та виданий ОСОБА_5 на підставі рішення десятої сесії Новгородківської селищної Ради народних депутатів від 12 липня 2000 року № 267, належить ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Олексіївка Нікопольського району Дніпропетровської області.
Визнати за ОСОБА_2, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5.93 га, кадастровий номер 3523455100:02:000:0555, яка розташована на території Новгородківської селищної ради та належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія КР 0708, виданого ОСОБА_5 на підставі рішення десятої сесії Новгородківської селищної Ради народних депутатів від 12 липня 2000 року № 267, в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_10, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Олексіївка Нікопольського району Дніпропетровської області.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення через Нікопольський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: З. С. Шестакова
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2014 |
Оприлюднено | 24.04.2014 |
Номер документу | 38348259 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Шестакова З. С.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Шестакова З. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні