Постанова
від 24.04.2014 по справі 825/1221/14
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

22 квітня 2014 року Чернігів Справа № 825/1221/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Прокіної А.С.,

представника позивача - Косовця О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області до Акціонерного товариства закритого типу «Юрол» про стягнення платежів, що підлягають капіталізації,-

В С Т А Н О В И В:

15.04.2014 відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Акціонерного товариства закритого типу «Юрол» (далі - АТЗТ «Юрол») про стягнення платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 82761,59 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що, відповідач знаходиться в стані припинення, у зв'язку з чим зобов'язаний здійснити капіталізацію платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю. У позивача значаться дві особи з ушкодженням здоров'я на підприємстві відповідача, щодо яких мають бути капіталізовані платежі в сумі 82761,59 грн. Позивачем було направлено голові ліквідаційної комісії АТЗТ «Юрол» претензію з вимогою сплатити зазначену суму, на яку відповіді відповідачем не надано, виставлену до сплати суму капіталізованих платежів не сплачено. Тому, посилаючись на Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Цивільний кодекс України, позивач просить суд стягнути з відповідача суму належних до сплати капіталізованих платежів у розмірі 82761,59 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, заперечень проти позову не надав, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Оскільки відповідача було належним чином повідомлено про дату, час та місце судового розгляду, суд дійшов висновку про можливість подальшого розгляду адміністративної справи за його відсутності.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що АТЗТ «Юрол» є юридичною особою та знаходиться на обліку у відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області, як платник страхових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з прийняттям засновниками рішення про припинення юридичної особи АТЗТ «Юрол» (а.с.4-6), позивачем 21.02.2014 голові ліквідаційної комісії АТЗТ «Юрол» Дерлюку Ю.І. була направлена претензія №01/2014 щодо визнання грошових вимог у розмірі 82761,59 грн. (а.с.7).

Підставою для такого звернення було те, що позивачем проводяться страхові виплати ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які отримали виробничі травми під час роботи на АТЗТ «Юрол» та згідно актів огляду МСЕК від 29.11.2002 №2606 та від 19.04.2006 №1116 останнім встановлена втрата професійної працездатності 20%, безстроково. Даний факт, також, підтверджується копіями актів про нещасний випадок на виробництві від 02.08.2001 та від 10.09.2004 №1 і копіями постанов від 29.03.2013 №№2523/1623/1623/12, 2523/1218/1218/12 про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2013 (а.с.14-21).

Однак, відповідачем протягом місяця з дня отримання претензії не повідомлено позивача про задоволення або про відмову в задоволенні претензії.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини першої статті 1195 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.

Частиною другою статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон №1105-XIV).

За приписами пункту 2 частини 2 статті 46 Закону №1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема, за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з наведених правових норм вбачається, що страхувальника зобов'язано проводити капіталізацію страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у всіх випадках ліквідації страхувальника незалежно від підстави такої ліквідації.

Оскільки, законодавством України не визначена процедура капіталізації платежів на стадії самостійної ліквідації платоспроможної юридичної особи, то суд вважає можливим застосувати аналогію закону, а саме порядок, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №765 «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю» (далі - Порядок №765).

Положеннями пункту 1 Порядку №765 передбачено, що капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку №765 капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Позивачем, з урахуванням даних Державної служби статистики України про середню очікувану тривалість життя осіб, розраховано відповідачу суму капіталізованих платежів для розрахунку із потерпілими у розмірі 82761,59 грн.

Відповідно до статті 36 Закону України від 15.05.2003 №755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові документи, в тому числі, довідку відповідного органу про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів фондів соціального страхування.

На момент звернення позивача з вказаними вимогами відповідач не виключений з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.4-6), а тому вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.

Станом на день розгляду справи відповідачем сума капіталізованих платежів на рахунок позивача у добровільному порядку не сплачена.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи з обов'язку відповідача здійснити капіталізацію платежів, несплати відповідачем зазначених платежів, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого позову та необхідність стягнення з відповідача на користь позивача суми у розмірі 82761,59 грн.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Юрол» (вул. Ушинського, 16, м.Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 22816895) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області (вул. Шевченка, 5, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 25975429) суму платежів, що підлягають капіталізації у розмірі 82 761 (вісімдесят дві тисячі сімсот шістдесят одна) грн. 59 коп.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення .

Суддя В.І. Д'яков

З оригіналом згідно.

Суддя В.І.Д'яков

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.04.2014
Оприлюднено25.04.2014
Номер документу38370554
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —825/1221/14

Ухвала від 09.11.2023

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Дар'я ВИНОГРАДОВА

Постанова від 22.04.2014

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Д'яков В.І.

Ухвала від 15.09.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Падій В.В.

Ухвала від 06.09.2017

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Падій В.В.

Постанова від 24.04.2014

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Д'яков В.І.

Ухвала від 16.04.2014

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Д'яков В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні