Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/1900/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
07 квітня 2014 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Татіщевої Я.В., розглянувши у приміщенні суду в м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до виконавчого комітету Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Березівка Гребінківського району Полтавської області померла його мати, ОСОБА_2, яка на час смерті мала право на земельну частку (пай) розміром 9,2865 га (кадастровий номер земельної ділянки - 5320880800:00:003:0009) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, та перебувала у власності КП «Калініна-2008».
Зазначає, що за час свого життя ОСОБА_2 заповіту не склала.
З метою переоформлення спадщини позивач звернувся до Гребінківської державної нотаріальної контори, втім, у видачі свідоцтва про право на спадщину по закону нотаріус йому відмовила у зв'язку з тим, що на земельну ділянку відсутній правовстановлюючий документ.
На підставі викладеного, позивач просить визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на земельну частку (пай) розміром 9,2865 га (кадастровий номер земельної ділянки - 5320880800:00:003:0009) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, та перебувала у власності КП «Калініна-2008».
В судове засідання позивач не з'явився, згідно заяви просив розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача, виконавчого комітету Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, в судове засідання не з'явився, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши фактичні обставини справи у межах наданих письмових доказів, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Березівка Гребінківського району Полтавської області померла мати позивача, ОСОБА_2, що підтверджується відповідним Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим 25.11.2011 року Березівською сільською радою Гребінківського району Полтавській області, актовий запис № 15 (а.с. 6).
Та обставина, що на день смерті ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) розміром 9,2865 га (кадастровий номер земельної ділянки - 5320880800:00:003:0009) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, та перебувала у власності КП «Калініна-2008», підтверджується розпорядженням голови районної державної адміністрації м. Гребінка № 55 від 14.02.2012 року «Про розгляд та затвердження проекту приватизації земель та організації території земельних часток (паїв) в межах земель комунального підприємства «Калініна-2008» на території Березівської сільської ради», згідно з яким, було передано у власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та посвідчено право власності громадян на земельні частки (паї) відповідно до списку, під номером 58 якого є ОСОБА_2 (а.с. 9-11), додатком до розпорядження (а.с. 10-11), протоколом зборів власників земельних часток (паїв), додатком до протоколу зборів (а.с. 12-18), кадастровим планом земельної ділянки (а.с. 8) та уточнюючою довідкою відділу Держземагентства у Гребінківському районі (а.с. 7).
За час свого життя ОСОБА_2 заповіту не склала.
У відповідності до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно довідки виконавчого комітету Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області № 392 від 25.06.2013 року, позивач дійсно проживав разом зі своєю матір'ю, ОСОБА_2 до дня її смерті та спільно вів господарство (а.с. 20).
З метою переоформлення спадщини позивач звернувся до Гребінківської державної нотаріальної контори, втім, у видачі свідоцтва про право на спадщину по закону, державний нотаріус йому відмовила мотивуючи свою відмову тим, що на земельну ділянку відсутній правовстановлюючий документ.
Відповідно до пункту 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України.
Згідно п. «ґ» ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Як вбачається з матеріалів справи, спадкодавець мала право на спірну земельну частку (пай), згідно розпорядження голови районної державної адміністрації м. Гребінка № 55 від 14.02.2012 року «Про розгляд та затвердження проекту приватизації земель та організації території земельних часток (паїв) в межах земель комунального підприємства «Калініна-2008» на території Березівської сільської ради», відповідно до якого, було передано у власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та посвідчено право власності громадян на земельні частки (паї) відповідно до списку, під номером 58 якого є ОСОБА_2, однак за час життя спадкодавець не встигла отримати Сертифіката.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 2 ст. 16, ч. 2 ст. 1223, ст. 1261, ч. 3 ст. 1268 ЦК України, п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, п. «ґ» ч. 1 ст. 81 ЗК України, ст. ст. 10, 15, 30, 60, 76, 88, 158, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, податковий номер НОМЕР_1, у порядку спадкування за законом право власності на земельну частку (пай) розміром 9,2865 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки - 5320880800:00:003:0009, що розташована на території Березівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, та перебувала у власності КП «Калініна-2008».
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Я. В. Татіщева
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2014 |
Оприлюднено | 29.04.2014 |
Номер документу | 38394828 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Татіщева Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні