ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.04.2014 Справа № 905/1194/14
Суддя господарського суду Донецької області Філімонова О.Ю., розглянувши матеріали
за позовом: Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі відокремленого підрозділу Горлівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Горлівка, Донецька область
до Мічурінської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області м. Горлівка, Донецька область
про стягнення заборгованості у розмірі 21104,03 грн.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Бондарев Е.Г. - за довіреністю №12/2453 від 16.04.2014р.
СУТЬ СПОРУ :
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в особі відокремленого підрозділу Горлівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Горлівка, Донецька область звернулось до господарського суду Донецької області з позовними вимогами до Мічурінської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області м. Горлівка, Донецька область про стягнення заборгованості у розмірі 21104,03 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем було порушено п. 2.1 договору про закупівлю послуг за державні кошти №114/2 від 24.01.2013р., відповідно до якого скидання відповідачем стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забороняється.
Також, відповідачем порушено Правила прийому стічних вод споживачів у комунальну та відомчі системи каналізації міста Горлівка.
У зв'язку з чим позивачем були зроблені розрахунки суми за перевищення норм надмірно допустимих концентрацій та відповідачу пропонувалося оплатити послуги каналізації за підвищеним тарифом у розмірі 21104,03 грн.
Однак, відповідач не здійснив оплату послуг, в результаті чого за ним утворилась заборгованість у розмірі 21104,03 грн.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ст.ст. 1, 12 Господарського процесуального кодексу України, п.п. 1.1, 2.1, 2.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 27.06.2008р. №190, п.п. 8.1, 8.4, 8.9. 8.12, 9.6, 9.7, 9.11 Правил приймання стічних вод споживачів у комунальну та відомчі системи каналізації міста Горлівка.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задолення позовних вимог.
Розглянувши подані позивачем документи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
24.01.2013р. між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" в особі директора Горлівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Микитенко О.М. (Учасник) та Мічурінської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області м. Горлівка, Донецька область (Замовник), укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №114/2 від 24.01.2013р.
Розділом 1 визначений предмет договору.
Відповідно до п. 2.1 Договору, учасник повинен надати замовнику послуги з видалення рідких відходів (централізованого водовідведення) якість яких відповідає умовам нормативів на протязі всього періоду дії договору в межах погоджених розрахункових об'ємів, відповідно до п.1.2 Договору. Скидання замовником стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ГДК) забороняється.
Учасник встановлює замовнику наступні гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах (мг/ куб. дм. або г/куб.м.): 1.БІЖ5-218; 2.Взвішені речовини-227; 3.Нафтопродукти-2.0; 4.Хлориди-265; 5.Сульфати-318; 6.Сульфіди- 1,5; 7.Азот амонійний - 18,7; 8.СПАВ-2,9; 9.Залізо загальне-1,3; 10.Жири-50; 11. Фосфати-7,9; 12. Нітрити-3,1; 13.Нітрати-36; 14.Хром ІІІ - 2,0; 15.Хром VІ-0,07; 16. Цинк-1,2; 17.Мідь-0,5; 18.Кадмій----; 19.Рн-6,5-9,0; 20.Сухий залишок - 1390; 21.Нікель-; 22.Свинець-; 23. Температура - не більше 40С; 24. ХПК-388.
Категорично забороняється скидати в каналізаційну мережу: 1. Нерозчинені масла, смоли, мазут; 2. Кислоти, горючі суміші, токсичні та розчинені газоподібні речовини, здатні створювати в мережах і спорудах токсичні гази; 3. Речовини, для яких не встановлено ГДК водоймищ; 4. Концентровані маткові та кубові раствори; 5. Радіоактивні речовини, епідеміологічно небезпечні бактеріальні та вірусні забруднення; 6. Будівельне сміття.
Контроль якості рідких відходів, які скидає замовник у комунальну каналізацію здійснює учасник. Контроль якості рідких відходів що скидаються учасником здійснюють контролюючі органи державної виконавчої влади, наділені відповідними повноваженнями.
Розділом 3 Договору передбачена ціна.
Пунктом 4.1 Договору передбачено, що розрахунки проводяться шляхом оплати замовником вартості отриманих послуг за розрахунковий період та після підписання сторонами акта-рахунку на протязі десяти банківських діб з дня його підписання або вручення через засоби поштового зв'язку.
Відповідно до п. 5.1, строк надання послуг з видалення рідких відходів (послуг централізованого водовідведення): з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. включно.
Згідно з 6.1.1 Договору, замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати надані учасником послуги з видалення рідких відходів (централізованого водовідведення).
Пунктом 6.2.2 Договору передбачено, що замовник має право контролювати надання послуг з видалення рідких відходів (централізованого водовідведення) у строки, встановлені цим договором.
Відповідно до п. 7.1 Договору, у разі невиконання або неналежного виконання своїх обов'язків за цим договором, сторони несуть відповідальність, передбачену законом та цим договором.
Пунктом 10.1 Договору передбачено, що договір набирає чинності з дати підписання та скріплення печатками сторін, але не раніше ніж через 14 днів (п'ять робочих днів у разі застосування процедури закупівлі з підстав визначених п. 3 частини 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель») з дня опублікування у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель повідомлення про акцент пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника, поширює дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 1 січня 2013 року і діє у частині надання послуг з видалення рідких відходів (централізоване водовідведення) по 31 грудня 2013 року включно, а у частині розрахунків за послуги з видалення рідких відходів (централізованого водовідведення) - до їх повного здійснення.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим ( ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Договір №114/2 від 24.01.2013р., укладений між сторонами за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання статей 901-907 Цивільного кодексу України.
Згідно з частиною 1 ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов'язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов'язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.1 ст. 905 Цивільного кодексу України, строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно до ч. 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Пунктом 2.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 27.06.2008р. №190 передбачено, що договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням.
Відповідно до п. 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у міські та відомчі системи каналізації міст та населених пунктів України, затверджених Наказом Держстрою України від 19.02.2002р. №37, 24.12.2012р., представниками позивача, а саме лабораторією контролю якості природних і стічних вод з контрольного колодязя системи водовідведення, що належить Мічурінській виправній колонії №57, був зроблений відбір проб стічних вод, про що було складено акт відбору проб стічних вод підприємств №53 від 27.09.2013р. Даний акт підписаний представниками сторін. (а.с. 13)
У відібраних пробах було виявлено перевищення гранічно - допустимих концентрацій забруднюючих речовин за наступними показниками:
Зміст азоту амонію - 30,5 мг/ куб.дм. при нормі 18,7 мг/куб.дм;
Зміст фосфатів - 12,8 мг/куб.дм. при нормі 7,9 мг/куб.дм.;
Зміст БІЖ5 - 228 мгО2/ куб.дм. при нормі 218 мгО2/ куб.дм.;
Зміст ХПК - 408 мгО2/ куб.дм. при нормі 388 мгО2/ куб.дм.
Дані перевищення відображені в протоколі результатів аналізу стічних вод №122 від 02.10.2013р. (а.с. 14)
Також, при перевірці 25.10.2013р. представниками позивача, а саме лабораторією контролю якості природних і стічних вод з контрольного колодязя системи водовідведення, що належить Мічурінській виправній колонії №57, був зроблений відбір проб стічних вод, про що було складено акт відбору проб стічних вод підприємств №57 від 25.10.2013р. Даний акт підписаний представниками сторін. (а.с. 18)
У відібраних пробах було виявлено перевищення гранічно - допустимих концентрацій забруднюючих речовин за наступними показниками:
Зміст азоту амонію - 21,4 мг/ куб.дм. при нормі 18,7 мг/куб.дм.
Дане перевищення відображене в протоколі результатів аналізу стічних вод №151 від 30.10.2013р. (а.с. 19)
На момент укладення договору про закупівлю послуг за державні кошти №114/2 від 24.01.2013р. діяли Правила прийому стічних вод споживачів в комунальну та відомчі системи каналізації населених міста Горлівка, затверджені рішенням Горлівської міської ради №701 від 18.07.2012р.
Відповідно до п. 8.9 Правил приймання стічних вод споживачів у комунальну та відомчі системи каналізації міста Горлівка, при виявленні забруднень понад встановлених нормативів розрахунковий обсяг стічних вод з понаднормативним забрудненням приймається рівним сумарному обсягу скиду за увесь час з дати попереднього відбору проб але не більше ніж за три місяці ( за місяць, в якому було зафіксовано порушення, плюс два попередні місяці).
У разі виявлення залпового скиду обсяг скинутих стічних вод визначається на підставі актів, якими зафіксовані початок та закінчення залпового скиду та п. 9.6.1 цих Правил.
Згідно з п. 9.6 Правил приймання стічних вод споживачів у комунальну та відомчі системи каналізації міста Горлівка, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах споживачів, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими у цих правилах, споживачі сплачують водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб.м. стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Пунктом 9.7 Правил приймання стічних вод споживачів у комунальну та відомчі системи каналізації міста Горлівка передбачено, що при виявленні водоканалом у ході контролю якості стічних вод, що скидаються споживачем, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою договором або цими місцевими Правилами приймання допустимої концентрації (ДК) коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формолою: КК=Сф/ДК -1
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктом 9.6.1 та 9.6.2.
22.10.2013р. відповідачу було виставлено рахунок №2259 на суму 20416,92 грн. (а.с. 16)
23.10.2011р. відповідачем було отримано даний рахунок, про що свідчить підпис представника відповідача та штамп підприємства.
07.11.2013р. відповідачу було виставлено рахунок №2501 на суму 687,11грн. (а.с. 22)
12.11.2013р. відповідачем було отримано даний рахунок, про що свідчить підпис представника відповідача та штамп підприємства.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем складає 21104,03 грн.
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістом ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином
Відповідач доказів погашення суми боргу у розмірі 21104,03 грн. до матеріалів справи не надав, тому суд вважає позовні вимоги Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі відокремленого підрозділу Горлівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Горлівка, Донецька область доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 115, 116, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Мічурінської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Донецькій області (84635, Донецька область, м. Горлівка, вул. Волзька, б. 8, ЄДРПОУ 08563240) на користь Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" в особі відокремленого підрозділу Горлівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (84601, Донецька область, м. Горлівка, пр-т. Леніна, б. 21, ЄДРПОУ 35397785) заборгованість у розмірі 21104 (двадцять одна тисяча сто чотири) грн. 03 коп., судовий збір у розмірі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення повного рішення та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.Ю. Філімонова
Дата складання та підписання повного тексту рішення 22.04.2014р.
Надруковано 4 примірника:
1-до справи
2-позивачу
1-відповідачу
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2014 |
Оприлюднено | 28.04.2014 |
Номер документу | 38402614 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.Ю. Філімонова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні