Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2014 р. Справа № 805/3555/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Прокурора Старобешівського району Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 2918,30 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Старобешівського району Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 2918,30 грн.
В обґрунтування позову прокурор посилається на вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вказавши, що відповідач є платником єдиного внеску, у зв'язку з чим останній зобов'язаний самостійно здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску у строки, встановлені цим Законом. Разом із тим, відповідач не сплатив у повному обсязі суму єдиного внеску, внаслідок чого у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 перед Управлінням Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2011 рік в розмірі 4010,30 грн., у зв'язку з чим відповідачу було надіслано вимогу про сплату недоїмки від 03.08.2012 р. № Ф-200. Згодом, відповідачем було сплачено 1374,88 грн., таким чином залишок несплаченої суми єдиного внеску становить 2635,42 грн. Крім того, прокурором зазначено про те, що на виконання вимог ч. 10, 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Управлінням були винесені наступні рішення:
- № 513 від 12 грудня 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 50,84 грн. та нараховано пеню у розмірі 64,53 грн.;
- № 408 від 10 травня 2013 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 58,37 грн. та нараховано пеню у розмірі 109,14 грн.
Вказані рішення були направлені Управлінням Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області на адресу відповідача, однак на адресу відправника повернулися конверти з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Оскільки у добровільному порядку відповідачем суму недоїмки, суму штрафу та пені не сплачено, прокурор просить стягнути їх у судовому порядку.
Прокурор у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд позов задовольнити у повному обсязі.
У судове засідання інші сторони не з'явились з невідомих суду причин.
Разом із тим, 10.04.2014 р. до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області надійшла заява про розгляд справи за відсутності його представника.
Від відповідача до суду повернувся поштовий конверт з відміткою про причину повернення поштового відправлення «За закінченням терміну зберігання».
Оскільки ухвала про відкриття провадження у справі, направлена відповідачу рекомендованим листом за адресою його місцезнаходження, а саме: АДРЕСА_1, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про судовий розгляд справи виходячи з того, що частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована Старобешівською районною державною адміністрацією Донецької області 12.12.1995 р. як фізична особа - підприємець, ідентифікаційний код НОМЕР_1, та є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з 24.02.2012 р. за № 05-51-11-0066.
Як вбачається зі Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску від 10.02.2012 р., фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 самостійно нараховано суму єдиного внеску до сплати у розмірі 508,36 грн.
Оскільки ставка єдиного внеску на 2011 р. становила 34,7 %, до визначеної позивачем у звіті від 10.02.2012 р. суми єдиного внеску, останній за період з січня по грудень 2011 р. мав здійснити доплату мінімального страхового внеску у сумі 3501,96 грн., у зв'язку з чим, 03.08.2012 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 виставлено вимогу про сплату боргу № ф-200 на суму 3501,96 грн.
Вищезазначена вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається отриманою відповідачем.
Крім того, за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2011 рік заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області винесено рішення № 513 від 12.12.2012 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 50,84 грн. та нараховано пеню у розмірі 64,53 грн.
Також, за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2011 рік заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області винесено рішення № 408 від 10.05.2013 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 58,37 грн. та нараховано пеню у розмірі 109,14 грн.
Вищезазначені рішення Пенсійного фонду були направлені поштовим зв'язком на адресу відповідача, однак повернуті Управлінню з позначкою на поштовому конверті "за закінченням терміну зберігання".
Докази оскарження вказаних рішень та вимоги в матеріалах справи відсутні, суми, визначені в них, відповідачем сплачені не були.
Таким чином, станом на час розгляду справи заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, з урахуванням часткової сплати суми заборгованості у розмірі 1374,88 грн., становить 2635,42 грн. - сума недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, 109,21 грн. - штрафні санкції та 173,67 грн. - пеня.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Прокурор Старобешівського району Донецької області представляє інтереси держави в особі Управління пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом пред'явлення вимог про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон).
Так, згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом
Зі змісту п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, відповідно до якого платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, слідує, що відповідач належить до категорії платників єдиного внеску.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 цього ж Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Як свідчать матеріали справи, у порушення вищенаведених правових норм, відповідачем єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено не було.
Згідно з пунктами 6, 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Частиною 10 статті 25 вищевказаного Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 2 ч. 11 статті 25 Закону № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Станом на час розгляду справи судом вимога про сплату недоїмки та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», № 513 від 12.12.2012 року та № 408 від 10.05.2013 року не оскаржені, а суму недоїмки, штрафних санкцій та пені до бюджету не сплачено.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2635,42 грн., штрафної санкції у розмірі 109,21 грн. та пені - 173,67 грн. у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-15, 69-71, 94, 98, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Старобешівського району Донецької області в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 2918,30 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області (87200, Донецька область, смт. Старобешеве, пр. Донецький, 25/8, р/р 256003012056 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 20399694) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 2635 (дві тисячі шістсот тридцять п'ять) грн. 42 коп.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області (87200, Донецька область, смт. Старобешеве, пр. Донецький, 25/8, р/р 256003012056 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 20399694) штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 109 (сто дев'ять) грн. 21 коп.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області (87200, Донецька область, смт. Старобешеве, пр. Донецький, 25/8, р/р 256003012056 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, код ЄДРПОУ 20399694) пеню у розмірі 173 (сто сімдесят три) грн. 67 коп.
Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 17 квітня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2014 |
Оприлюднено | 29.04.2014 |
Номер документу | 38419030 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Ткаченко Т.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні