19/362
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
16.01.07 р. Справа № 19/362
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.
При секретарі судового засідання Волошиної О.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Бориславська В.Р., за довіреністю
Від відповідача : Ан О.О., за довіреністю
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк
про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплачених сум на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 28 307,49 грн.
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецьк, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, Державного підприємства “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк, про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплачених сум на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 28 307,49 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Закон України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, докази наявності трудових відносин, призначення та виплати наукових пенсій особам, зазначеним в повідомленнях; повідомлення на суму витрат пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за січень 2004р.–серпень 2006р., розрахунок суми позову.
Відповідач, ДП “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк, надав відзив на позовну заяву (вих. № 198/3 від 20.11.2006р.), в якому зазначив, що в наданому акті звірки розрахунків сум, що підлягають відшкодуванню відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” значаться пенсіонери, яким призначена пенсія по втраті годувальника (Дергачева С.В., Кзензовська З.Е. та Клубина Э.Н.). Вважає, що це інша категорія пенсії та порядок фінансування цих пенсій за рахунок коштів підприємства не передбачений. Повідомив, що суми відшкодування за січень –березень 2004р. (пенсіонери Либер Л.Б., Кольвах А.С., Дибенко В.Б., Качуро Т.А.) сплачені. Повідомлення за квітень 2004р. – березень 2006р. повернуті Управлінню Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецьк, оскільки форма повідомлення не відповідає формі, вказаній у Постанові Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. № 372. В зв'язку з наведеним просить виключити з акту звірки суми відшкодування : Клубина Э.Н.- 557,00грн., Дергачева С.В. – 163,94грн., Кзензовська З.Е. – 755,22грн., пенсіонери: Либер Л.Б., Кольвах А.С., Дибенко В.Б., Качуро Т.А. – 8 825,22грн.
16.01.2007р. через канцелярію суду надійшла заява про зміну ціни позову (вх. № 02-41/1574 від 16.01.2007р.), в якій позивач на підставі ст. 22 Господарського процесуального кодексу України заявив про зміну ціни позову з 28 307,49 грн. на суму 17 354,72 грн. у зв'язку з проведеною звіркою розрахунків з відповідачем. Додав до матеріалів справи акт звірки від 28.11.2006р. підписаний обома сторонами на суму 17 354,72 грн.
Відповідно ст. 22 ГПК України, позивач до прийняття рішення вправі змінити підставу або предмет позову. Зміна позовних вимог викладається в адресованій господарському суду письмовій заяві, підписаній позивачем, що долучається до справи.
Представник відповідача заборгованість в сумі 17 354,72грн. визнав в повному обсязі, що підтверджується листом (вих. № 6/3 від 16.01.2007р.).
Відповідач, також, заявив клопотання (вих. № 5/3 від 16.01.2007р.) про відстрочення виконання рішення строком на шість місяців та розстрочення виконання рішення строком на шість місяців у зв'язку з тим, що на теперішній час підприємство знаходиться в складному фінансовому становищі через неправомірні дії ОП “Квант”. Пояснив, що на протязі 17 місяців з 29.03.2005р. підприємство відповідача знаходилось у стані вимушеного простою через втручання третьої особи в господарську діяльність, а саме: директором ОП “Квант” була виставлена охорона та перекритий доступ на робочі місця працівникам відповідача, у зв'язку з чим підприємство не мало можливості виконувати зобов'язання перед своїми контрагентами, з якими знаходиться у договірних відносинах з приводу виконання робіт та надання послуг, та несло збитки, і як наслідок має заборгованість по платежам до Пенсійного фонду. Крім цього, замовники - підприємства вугільної промисловості несвоєчасно сплачують виконані роботи та дебіторська заборгованість станом на 01.01.2007р. складає 118,3тис.грн. Міністерством вугільної промисловості не проведено фінансування двох робіт на суму 684,0тис.грн. (їх виконання перенесено на 2007рік). Повідомив, що у господарському суді розглядалась справа № 20/312пн за позовом ДП “Науково-технічний центр проблем енергозбереження до ОП “Квант” про усунення перешкод права володіння нежитловим приміщенням. Рішенням господарського суду від 31.03.2006р. позов задоволений, постановою Вищого господарського суду України від 31.07.2006р. рішення господарського суду від 31.03.2006р. залишено в силі. На підтвердження означеного надав копію рішення господарського суду Донецької області від 31.03.2006р. у справі № 20/312пн, копію постанови Вищого господарського суду України від 31.07.2006р. у справі № 19/312пн, копію рішення господарського суду Донецької області від 12.09.2005р. по справі № 22/203.
У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст.42 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом
В С Т А Н О В Л Е Н О:
Відповідно до Повідомлень на суму витрат пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за січень 2004р. – серпень 2006р. ( з врахуванням заперечень відповідача, та часткового самостійного відшкодування), Державне підприємство “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк мало сплатити Управлінню Пенсійного фонду України в Ворошиловьскому районі м. Донецьк грошові кошти в сумі 17 354,72грн. за січень 2004р.– серпень 2006р.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
У статті 54 Конституції України зазначено, що держава сприяє розвиткові науки, встановленню наукових зв'язків України зі світовим співтовариством.
Пунктом 13 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 9 липня 2003 року передбачено, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України “Про наукову та науково – технічну діяльність” та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України “Про наукову та науково – технічну діяльність”.
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про наукову і науково – технічну діяльність”, держава встановлює для наукових (науково – педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Частиною четвертою цієї ж статті встановлено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково – педагогічних) працівників інших (на відміну від державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівня акредитації) державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ – ІV рівня акредитації – за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково – педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на 1 особу 50 % різниці пенсії, визначеної за вищезазначеним Законом. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів із числа наукових працівників, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
До 24.03.2004 р. питання фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, регулювались Порядком фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1826.
Починаючи з 24.03.2004 р. питання фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, регулюються Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372.
Пунктом другим Порядку № 372 передбачено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації ( п. 3 Порядку).
У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника ( п. 4 Порядку).
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається ( п. 5 Порядку).
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках ( п. 6 Порядку).
Факт направлення Повідомлень на суму витрат пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за січень 2004р.–серпень 2006р., обґрунтованість вимог позивача в сумі 17 354,72 грн., підтверджуються матеріалами справи та визнаються відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про стягнення 17 354,72 грн. - різниці між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів – є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивач заперечує проти заявленого відповідачем клопотання про відстрочення виконання рішення строком на шість місяців та розстрочення виконання рішення строком на шість місяців.
Розглянувши надані відповідачем в підтвердження заявленого клопотання документи суд приймає та задовольняє клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення строком на шість місяців та розстрочення виконання рішення строком на шість місяців. У відповідності до п.6 ст.83 ГПК України, суд в частині стягнення 17 354,72 грн. задоволених вимог, надає відстрочку виконання судового рішення строком на шість місяців; після закінчення часу наданої відстрочки – судом надається розстрочка виконання судового рішення на шість місяців зі сплатою суми щомісячно рівними частками.
Судові витрати, згідно ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України, слід віднести на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 49, 69, 77, 82 – 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецьк до Державного підприємства “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплачених сум на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 17 354,72грн
Стягнути з Державного підприємства “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк на користь Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецьк 17 354,72 грн. різниці між сумою виплаченої пенсії відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Відстрочити виконання судового рішення в частині стягнення боргу строком на шість місяців. Після закінчення часу наданої відстрочки - розстрочити виконання судового рішення в частині стягнення боргу в сумі 17 354,72 грн. строком на шість місяців зі сплатою суми щомісячно рівними частками.
Стягнути з Державного підприємства “Науково-технічний центр проблем енергозбереження” м. Донецьк на користь Державного бюджету України державне мито в сумі 173,55 грн.
Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.
За погодженням представників в судовому засіданні 16.01.2007 р. було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Повний текст рішення підготовлений та підписаний 17.01.2007 р.
Суддя Дучал Н.М.
Ч.В.В.
Надруковано у трьох екземплярах:
1 – позивачеві
1 – відповідачеві
1 – у справу.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 384445 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Дучал Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні