cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/4286/14 16.04.14
За позовомКомунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради доУкраїнського інституту експертизи сортів рослин простягнення 1 966,99 грн. Суддя Підченко Ю.О.
Представники сторін:
від позивача:Дайнеко В.І. - юрисконсульт від відповідача:Сіренко А.М. - юрисконсульт
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради" (надалі - КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Українського інституту експертизи сортів рослин (надалі - "Інститут") про стягнення 1 966,99 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.01.2011 р. між позивачем та відповідачем було укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №59 на виконання умов якого позивач передав відповідачу в строкове платне користування нежитлові приміщення, натомість відповідач взятого на себе грошового зобов'язання зі сплати орендних платежів неналежним чином не виконав, у зв'язку із чим за ним виникла заборгованість у розмірі 1 810,12 грн. Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача пені у розмірі 63,45 грн., інфляційних у розмірі 24,13 грн., 10% річних у розмірі 48,81 грн. та штрафу у розмірі 20,48 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.03.2014 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 16.04.2014 р.
В судове засідання 16.04.2014 р. представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання від 16.04.2014 р. з'явився, позовні вимоги визнав повністю.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
У судовому засіданні складався протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
14.01.2011 р. між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (після правонаступництва - Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради) (орендодавець) та Чернігівським обласним державним центром експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області (орендар) було укладено Договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області №59 (надалі - «Договір»).
Відповідно до п. 1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування напівпідвальні нежитлові приміщення, які перебувають на бухгалтерському обліку Головного управління Держкомзему у Чернігівській області і знаходяться за адресою: м. Чернігів, пр-т. Миру, 61, у складі:
1.1.1 Напівпідвальні приміщення з 9 кімнат, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальному) - 163,27 кв.м., корисною площею - 125,7 кв.м., що не мають окремого входу.
Згідно п. 1.2 Договору майно передається в оренду з метою розміщення адміністративних приміщень Чернігівського обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області.
Орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна, який є невід'ємною частиною цього договору (п. 2.1 Договору). Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні договору (п. 2.4 Договору).
Відповідно до п. 3.1 Договору орендна плата є платежем у грошовій формі, який орендар вносить орендодавцю незалежно від наслідків діяльності орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акта приймання-передачі в оренду та акта приймання-передачі майна з орендного користування.
До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за землю (п. 3.2 Договору).
Згідно п. 3.3 Договору розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 18.09.2006 р. зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 3.4 Договору розмір та порядок розрахунку орендної плати наведено у Додатку №2 до цього договору, що є невід'ємною його частиною і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - 896,87 грн. Орендна плата за перший (січень 2011 р.) місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень 2011 р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
Пунктом 3.5 Договору визначено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.
Згідно п. 3.6 Договору орендну плату орендар зобов'язаний перераховувати щомісячно не пізніше останнього числа поточного місяця, згідно виставлених рахунків орендодавцем у співвідношенні встановленому Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Пунктом 5.1.2 Договору визначено, що орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до п. 10.1 Договору цей договір діє з 14.01.2011 р. по 12.01.2014 р.
14.01.2011 р. на виконання умов договору Управління комунального майна Чернігівської обласної ради на підставі акту прийому-передачі в оренду майна комунальної власності області передало, а Чернігівський обласний державний центр експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області прийняло в строкове платне користування напівпідвальні нежитлові приміщення загальною площею163,27 кв.м., корисною площею - 125,7 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Чернігів, пр-т. Миру, 61
04.03.2011 р. між Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради та Чернігівським обласним державним центром експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області було укладено Додаткову угоду №1 згідно змісту якої сторони погодили п. 3.4 Договору викласти в наступній редакції:
"3.4. Розмір та порядок розрахунку орендної палати наведено у Додатку №1 до цієї Додаткової угоди, що є невід'ємною її частиною і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - 13,80 грн. Орендна плата за перший (січень 2011 р.) місяць оренди, після перегляду розміру орендної плати, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень 2011 р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.".
У зв'язку із тим, що господарське відання щодо приміщень, які перебувають у орендному користуванні Чернігівського обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області, загальною площею 163,27 кв.м., корисною площею - 125,7 кв.м., які розташовані в цокольному поверсі житлового будинку по проспекту Миру, 61 в місті Чернігові буде здійснювати Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради на підставі рішення Чернігівської обласної ради від 25.03.2011 р., акту приймання-передачі адміністративного приміщення, що розташоване в цокольному поверсі житлового будинку за адресою: М. Чернігів, проспект Миру, 61 від 13.04.2011 р., сторони прийшли до згоди внести відповідні зміни до Договору №59 від 14.01.2011 р., які були закріплені в Додатковій угоді №2 від 13.04.2011 р.
21.06.2011 р. між КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Чернігівським обласним державним центром експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області було укладено Додаткову угоду №3 згідно змісту якої сторони погодили п. 3.4 Договору викласти в наступній редакції:
"3.4. Розмір та порядок розрахунку орендної палати наведено у Додатку №1 до цієї Додаткової угоди, що є невід'ємною її частиною і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - 14,56 грн. Орендна плата за перший (липень 2011 р.) місяць оренди, після перегляду розміру орендної плати, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за червень 2011 р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.".
28.12.2011 р. між КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Чернігівським обласним державним центром експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області було укладено Додаткову угоду №4 згідно змісту якої сторони погодили п. 3.4 Договору викласти в наступній редакції:
"3.4. Розмір та порядок розрахунку орендної палати наведено у Додатку №1 до цієї Додаткової угоди, що є невід'ємною її частиною і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - 14,40 грн. Орендна плата за перший (січень 2012 р.) місяць оренди, після перегляду розміру орендної плати, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за грудень 2011 р. та січень 2012 р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.".
У зв'язку з реорганізацією Чернігівського обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією з охорони прав на сорти рослин Чернігівської області та з затвердженням рішенням обласної ради від 25.03.2011 р. нової редакції типового договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (із змінами, внесеними рішенням обласної ради від 30.09.2011 р.), сторони дійшли згоди внести зміни до Договору №59 від 14.01.2011 р., а саме зокрема:
1.1. Пункт 1.2 розділу 1 "Предмет договору" викласти:
"1.2. Майно передається в оренду з метою розміщення філії Українського інституту експертизи сортів росли "Чернігівський обласний державний центр експертизи сортів рослин.".
1.2. Пункти 3.1, 3.2, 3.3, 3,5 та 3.6 розділу 3 "Орендна плата" викласти:
"3.1. орендна плата є платежем у грошовій формі, який вносить орендар орендодавцю та до обласного бюджету незалежно від наслідків діяльності орендаря і сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акта приймання-передачі в оренду та акта приймання-передачі майна з орендного користування.".
"3.2. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат, податок на додану вартість.".
"3.3. Розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25.03.2011 р. (3 сесія 6 скликання) зі змінами від 30.09.2011 р. (5 сесія 6 скликання).".
"3.5. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.".
"3.6. Орендну плату орендар зобов'язаний перераховувати щомісячно, у 10-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за минулий місяць згідно виставлених рахунків орендодавцем у співвідношенні, встановленому Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області або за окремим рішенням обласної ради.
Перерахування розміру орендної плати здійснюється орендарем на підставі рахунку та акту наданих послуг, які щомісячно надаються орендодавцем.
Орендар повинен підписати та повернути орендодавцеві акт наданих послуг не пізніше 3-х днів з моменту його отримання від орендодавця.".
29.12.2012 р. між КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Українським інститутом експертизи сортів рослин в особі філії "Чернігівський обласний державний центр експертизи сортів рослин" було укладено Додаткову угоду №7 згідно змісту якої сторони погодили внести зміни в п. 3.4 Договору та викласти його в наступній редакції:
"Розмір та порядок розрахунку орендної плати наведено в Додатку №1 до цієї Додаткової угоди, що є невід'ємною її частиною і становить за перший місяць оренди (грудень 2012 р.) після перегляду розміру орендної плати - 477,56 грн.
ПДВ розраховується і сплачується у розмірах та порядку згідно з чинним законодавством.".
Рішенням Чернігівської обласної ради від 18.06.2013 р. "Про розподіл орендної плати Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради" для КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради з 01.07.2013 р. по 30.06.2014 р. включно встановлено 100% орендних надходжень залишити в розпорядженні підприємства.
12.01.2014 р. між КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Українським інститутом експертизи сортів рослин в особі філії "Чернігівський обласний державний центр експертизи сортів рослин" було укладено Додаткову угоду №8 згідно якої у зв'язку із зверненням орендаря щодо продовження терміну дії Договору оренди, сторони погодили внести зміни до пунктів та розділів Договору №59 від 14.01.2011 р., а саме:
1.1. Викласти пункти 3.3, 3.4 розділу 3 "Орендна плата" договору у наступній редакції:
"3.3. Розмір орендної плати визначається на підставі діючої Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 25.03.2011 р. (3 сесія 6 скликання) зі змінами та доповненнями.".
"3.4. Розмір та порядок розрахунку орендної палати наведено у Додатку №1 до цієї Додаткової угоди, що є невід'ємною її частиною і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - 479,14 грн.
Орендна плата за перший (січень 2014 р.) місяць оренди, після перегляду розміру орендної плати, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за листопад, грудень 2013 р. та січень 2014 р.
ПДВ розраховується і сплачується у розмірах та порядку згідно з чинним законодавством.".
Пункт 3.6 Договору викладено в наступній редакції:
3.6. Орендну плату орендар зобов'язаний перераховувати щомісячно не пізніше останнього числа поточного місяця, згідно виставлених рахунків орендодавцем у співвідношенні встановленому Методикою розрахунку та порядком використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Згідно п. 1.2 Додаткової угоди сторонами погоджено у пункті 10.1 розділу 10 "Строк чинності, умови зміни та припинення договору" слова та цифри "12 січня 2014 року включно" замінити на слова та цифри "10 січня 2017 року включно".
12.01.2014 р. між КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради та Українським інститутом експертизи сортів рослин в особі філії "Чернігівський обласний державний центр експертизи сортів рослин" було укладено Додаткову угоду №9 згідно змісту якої сторони погодили п. 3.4 Договору викласти в наступній редакції:
"3.4. Розмір та порядок розрахунку орендної палати наведено у Додатку №1 до цієї Додаткової угоди, що є невід'ємною її частиною і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - 77,07 грн.
Орендна плата за перший (січень 2014 р.) місяць оренди, після перегляду розміру орендної плати, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за січень 2014 р.".
На виконання умов Договору позивачем для сплати орендних платежів було виставлено відповідачу рахунки на загальну суму 1 810,12 грн., а саме рахунок №УА-0001085 від 30.09.2013 р. на суму 569,63 грн., рахунок №УА-0001201 від 31.10.2013 р. на суму 571,91 грн., рахунок №УА-0001438 від 31.12.2013 р. на суму 575,92 грн., рахунок №УА-0000103 від 31.01.2014 р. на суму 92,66 грн. Отримання відповідачем вказаних рахунків підтверджується відповідною відміткою на кожному рахунку із зазначенням дати отримання, ініціалів та підпису особи отримувача. Крім того, сторонами було складено та підписано акти надання послуг.
Проте, як зазначає позивач відповідач в порушення умов Договору взятого на себе грошового зобов'язання належним чином не виконав внаслідок чого за ним утворилась заборгованість по сплаті орендних платежів за вересень, жовтень, грудень 2013 р. та січень 2014 р. у розмірі 1 810,12 грн., яка станом на момент звернення позивача до суду не погашена.
Спір у справі виник у зв'язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошового зобов'язання за Договором, у зв'язку з чим позивач вказує на існування за відповідачем заборгованості по сплаті орендних платежів у розмірі 1 810,12 грн.
Договір №59 від 14.01.2011 р. є договором оренди, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України, Глави 30 Господарського кодексу України та Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Матеріалами справи підтверджується користування відповідачем нежитловим приміщенням та наявність у нього заборгованості у розмірі 1 810,12 грн. по сплаті орендних платежів.
Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України визначено, що одним із основних обов'язків орендаря є внесення орендної плати своєчасно і в повному обсязі.
Пунктами 1, 4 ст. 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Частина 1 та 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Згідно з пунктом 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та приписів п. 3.6 Договору (в редакції Додаткової угоди №8 від 12.01.2014 р.) строк виконання відповідачем грошового зобов'язання по сплаті орендних платежів за Договором на момент розгляду справи настав.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Заборгованість відповідача перед позивачем у розмірі 1 810,12 грн. підтверджується матеріалами справи. Доказів погашення вказаної заборгованості відповідачем не надано.
Крім того, наявність вказаної заборгованості було підтверджено відповідачем в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Український інститут експертизи сортів рослин обставин, з якими чинне законодавство пов'язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов'язання, не наведено.
За таких обставин, позовна вимога КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради про стягнення з Українського інституту експертизи сортів рослин заборгованості у розмірі 1 810,12 грн. є правомірною та обґрунтованою.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 63,45 грн., інфляційні у розмірі 24,13 грн., 10% річних у розмірі 48,81 грн. та штраф у розмірі 20,48 грн. за прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати орендних платежів.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений строк свого обов'язку по перерахуванню коштів не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням зобов'язання (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.
У відповідності до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
За змістом ст.ст. 546, 549 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, різновидом якої є штраф та пеня.
Частиною 2 ст. 549 Цивільного кодексу України встановлено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно із п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання за договором, штрафу та пені не суперечить статті 61 Конституції України, оскільки згідно зі статтею 549 Цивільного кодексу України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до статті 230 Господарського кодексу України - видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.
Викладене підтверджується постановами Верховного Суду України від 28.02.2011 р. у справі №23/225 та 27.04.2012 р. у справі №06/5026/1052/2011.
Пунктом 3.7. Договору сторони погодили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Згідно п. 3.10 Договору (в редакції додаткової угоди №6 від 27.12.2012 р.) у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує орендодавцю штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
Таким чином, умовами Договору та Господарського кодексу України передбачено цивільно-правову (господарсько-правову) відповідальність за порушення умов Договору у вигляді сплати пені та штрафу.
Враховуючи, що судом встановлено факт прострочення виконання зобов'язання по сплаті орендних платежів більше ніж три місяці, то правомірним є стягнення з відповідача штрафу у розмірі 20,48 грн.
Суд перевірив та вважає за можливе задовольнити вимогу позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 63,45 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд перевірив та погоджується з наданими позивачем розрахунком інфляційних, а тому вимога позивача про стягнення інфляційних у розмірі 24,13 грн. підлягає задоволенню.
За змістом частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України сторони можуть погодити інший розмір процентів, за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 9.4 Договору у разі несвоєчасного виконання зобов'язання по сплаті орендної плати, орендар повинен сплатити орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10% річних від простроченої суми.
Тобто, сторонами погоджено розмір процентів, які сплачує відповідач у випадку прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати орендних платежів.
Враховуючи, що судом встановлено факт прострочення виконання грошового зобов'язання, то вимога позивача про стягнення процентів у розмірі 10% річних визнаються судом обґрунтованими та задовольняються у розмірі 48,81 грн., відповідно до наданого позивачем розрахунку.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги КП "Діловий центр" Чернігівської обласної ради обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради задовольнити повністю.
2. Стягнути з Українського інституту експертизи сортів рослин (03041, м. Київ, вул. Генерала Родімцева, 15; ідентифікаційний код 38375886) на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради (14005, м. Чернігів, пр-т. Миру, 49-А; ідентифікаційний код 33469496) основну заборгованість у розмірі 1 810 (одна тисяча вісімсот десять) грн. 12 коп., пеню у розмірі 63 (шістдесят три) грн. 45 коп., 10% річних у розмірі 48 (сорок вісім) грн. 81 коп., інфляційні у розмірі 24 (двадцять чотири) грн. 13 коп., штраф у розмірі 20 (двадцять) грн. 48 коп. та судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано 22.04.2014 р.
Суддя Ю.О. Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2014 |
Оприлюднено | 30.04.2014 |
Номер документу | 38470608 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні