Рішення
від 29.04.2014 по справі 904/1700/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28.04.14р. Справа № 904/1700/14 За позовом Публічного акціонерного товариства "Банк "Демарк", м. Чернігів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліпласт-КР", м. Кривий Ріг

про стягнення заборгованості

Суддя Мартинюк С.В.

Представники:

від позивача: Самойленко О.І., дов. № 01/20-265 від 02.09.2013 року, представник;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Банк "Демарк" (надалі - позивач) звернулось до господарського суду з позовом, у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліпласт-КР" (надалі - відповідач) грошові кошти у сумі 642 572,10грн., з яких заборгованість за кредитом в сумі 500 000,00 грн.; відсотки за користування кредитом в сумі 98 203,16 грн., комісійна ї винагорода при наявності від'ємного залишку на поточному

рахунку в сумі 19 999,81 грн.; щомісячна комісійна винагорода за обслуговування кредиту в сумі 3 500,00 грн.; пеня за порушення строку повернення кредиту в сумі 17 808,22 грн.; пеня за порушення строків сплати відсотків в сумі 3 015,91 грн. та судові витрати.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання кредиту у формі овердрафту №6-065 від 03.12.2012 року.

Повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.

Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.

Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 28.04.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

03 грудня 2012 року між Публічним акціонерним товариством "Банк "Демарк" (далі -Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліпласт-КР" (далі - Позичальник) було укладено Договір № 6-065 про надання кредиту у формі овердрафту (далі - Договір овердрафту). За умовами Договору овердрафту Банк зобов'язувався надати Позичальнику кредит у формі овердрафту шляхом оплати платіжних документів Позичальника з його поточного рахунку № 26001000710064 у сумах, що перевищують фактичний залишок коштів на поточному рахунку Позичальника в Банку. Дебетове сальдо, що виникає на поточному рахунку Позичальника в Банку внаслідок оплати платіжних документів не може перевищувати граничної суми (ліміт овердрафту) 500 000,00 (п'ятсот тисяч) гривень.

Вказаний кредит надавався в період з 03 грудня 2012 року по 02 грудня 2013 року зі сплатою за користування овердрафтом 30 % річних, які нараховуються на дебетові залишки на кінець операційного дня по рахунку Позичальника. Нарахування відсотків здійснюється Банком виходячи з фактичної кількості днів користування овердрафтом та фактичних дебетових залишків по рахунку на кінець операційного дня. Сплата відсотків за користування овердрафтом здійснюється у безготівковій формі щомісячно 1-го числа наступного за звітним місяця або у перший робочий день місяця. Відсотки, нараховані в кінцевий рахунок, підлягають сплаті одночасно з поверненням овердрафту (п.п. 2.1., 2.2., 2.3. Договору овердрафту).

В разі прострочення виконання зобов'язань за основним боргом по овердрафту, непогашена сума овердрафту переноситься на рахунок простроченої заборгованості, при цьому, плата за овердрафт встановлюється у розмірі 36 % річних (п. 2.6. Договору овердрафту).

Відповідно до п. 2.5. Договору овердрафту погашення суми основного боргу по овердрафту здійснюється автоматично за рахунок коштів, що надходять на поточний рахунок Позичальника в Банку.

Договором № 1 від 20 березня 2013 року про внесення змін до договору № 6-065 про надання кредиту у формі овердрафту від 03.12.2012р. відсоткова ставка за користування кредитом була встановлена на рівні 28 % річних.

Договором № 2 від 31 липня 2013 року про внесення змін до договору № 6-065 про надання кредиту у формі овердрафту від 03.12.2012р. викладено в новій редакції п. 2.8. Договору овердрафту.

Принцип обов'язковості виконання зобов'язань за договором визначений ст. 629 Цивільного кодексу України: договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Позивач свої зобов'язання відповідно до умов Договору овердрафту повністю виконав, відкривши Позичальнику овердрафт, що підтверджується розпорядженням від 03 грудня 2012 року.

На час розгляду спору відповідачем доказів сплати заборгованості по кредиту та відсотків за користування овердрафтом господарському суду не надано, обставин наведених позивачем у позовній заяві не спростовано.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Аналогічну за змістом норму містить ст. 526 Цивільного кодексу України, в силу якої зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.

Стаття 1054 Цивільного кодексу України визначає, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти, а відповідно до ст. 1056-1 Цивільного кодексу України розмір процентів за кредитним договором та порядок їх сплати визначаються в договорі.

Частиною 1 статті 1048 ЦК України передбачено, що позичкодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом, де розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Частиною першою статті 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позичкодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відсотки за користування кредитом за період з 04.12.2012р. по 31.07.2013р. сплачені Позичальником в повному обсязі, за період з 01.08.2013р. по 31.08.2013р. сплачені частково. Відсотки, нараховані за користування кредитом з вересня 2013 року, відповідачем не сплачуються.

В строк по 02 грудня 2013 року Позичальник не повернув суму кредиту 500 000,00 грн., що також є порушенням взятих на себе зобов'язань за Договором овердрафту.

Отже, підлягає стягненню заборгованість по сплаті основного боргу по кредиту в сумі 500 000,00 грн. та нараховані Банком і несплачені Позичальником відсотки за користування кредитом за період з 01.08.2013р. по 12.03.2014р. (з урахуванням часткової сплати за серпень 2013 року) на загальну суму 98 203,16 грн.

Згідно п. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до п. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст. 3 Закону України „ Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" (зі змінами) розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 2.8. Договору овердрафту при наявності на 1-ше число кожного місяця від'ємного залишку коштів по поточному рахунку, крім 01 серпня 2013 року, Позичальник сплачує Банку комісійну винагороду у розмірі 1 % від цієї суми.

Починаючи з 01.06.2013р. на поточному рахунку Позичальника в Банку від'ємний залишок коштів. За період по 01.07.2013р. Позичальник в повному обсязі сплатив комісійну винагороду, передбачену п. 2.8. Договору овердрафту. Залишається несплаченою та підлягає стягненню з відповідача комісійна винагорода за період з 01.09.2013р. по 01.12.2013р. на загальну суму 19 999,81 грн.

На підставі п. 2.9. Договору овердрафту за обслуговування кредиту по поточному рахунку Позичальник щомісяця зобов'язаний сплачувати Банку комісійну винагороду в розмірі 0,1 % від суми овердрафту.

За період з грудня 2012 року по серпень 2013 року відповідач в повному обсязі сплатив комісійну винагороду, передбачену п. 2.9. Договору овердрафту. Несплаченою залишилась комісійна винагорода за період з 01.09.2013р. по 12.03.2014р. на загальну суму 3 500,00 грн., яка підлягає стягненню.

Пунктами 4.3. та 4.4. Договору овердрафту визначено, що при порушенні строку повернення кредиту та відсотків за користування кредитом Банк має право стягнути з Позичальника пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу за кожний календарний день прострочення.

За порушення строків повернення кредиту згідно з п. 4.3. Договору овердрафту за період з 03.12.2013р. по 12.03.2014р. нарахована та підлягає стягненню пеня на загальну суму 17 808,22 грн.

За несвоєчасну сплату відсотків за користування кредитом згідно з п. 4.4. Договору овердрафту за період з 03.09.2013р. по 12.03.2014р. нарахована та підлягає стягненню пеня на загальну суму 3 015,91 грн.

Враховуючи викладене, заборгованість відповідача перед позивачем по Договору № 6-065 про надання кредиту у формі овердрафту від 03.12.2012р. становить 642 527,10 грн.. з них: заборгованість за кредитом 500 000,00 грн.; заборгованість за відсотками 98 203,16 грн.; комісійна винагорода при наявності на 1-ше число кожного місяця від'ємного залишку на поточному рахунку 19 999,81 грн.; щомісячна комісійна винагорода за обслуговування кредиту 3 500,00 грн.; пеня за порушення строків повернення кредиту 17 808,22 грн.; пеня за несвоєчасну сплату відсотків за користування кредитом 3 015,91 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, судовий збір стягується з відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85,115-116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліпласт-КР" (50099, м. Кривий Ріг, вул. Калиниченка, б.3 кімн. 413, код ЄДРПОУ 33453224) на користь Публічного акціонерного товариства "Банк "Демарк" (14000, м. Чернігів, вул. Комсомольська, 25. код ЄДРПОУ 19357516) борг за Договором № 6-065 про надання кредиту у формі овердрафту від 03.12.2012р. заборгованість за кредитом в сумі 500 000,00 грн. (п'ятсот тисяч гривень), відсотки за користування кредитом в сумі 98 203,16 грн. (дев'яносто вісім тисяч двісті три гривні 16 коп.), комісійна винагорода при наявності від'ємного залишку на поточному рахунку в сумі 19 999,81 грн. (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 81 коп.), щомісячна комісійна винагорода за обслуговування кредиту в сумі 3 500,00 грн. (три тисячі п'ятсот гривень); пеня за порушення строку повернення кредиту в сумі 17 808,22 грн. (сімнадцять тисяч вісімсот вісім гривень 22 коп.), пеня за порушення строків сплати відсотків в сумі 3 015,91 грн. (три тисячі п'ятнадцять гривень 91 коп.) та судовий збір в розмірі 12 850,54 грн. (дванадцять тисяч вісімсот п'ятдесят гривень 54 коп.).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 30.04.2014 року.

Суддя С.В. Мартинюк

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.04.2014
Оприлюднено05.05.2014
Номер документу38479164
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/1700/14

Ухвала від 05.12.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 14.11.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Рішення від 29.04.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 14.04.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 18.03.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні